Megkveslt let.
Milyen ids a Fld?
Ezt a krdst gyakran teszik fel. Sokszor a Fld bvrainak is, akik azonban vagy egyltalban nem, vagy csak nagyon kelletlenl s kell tartzkodssal felelnek r. Mert az az idmrtk, amellyel a geolgusok bolygnk multjnak fldtrtneti esemnyeit mrik, valahogyan nem egyezik az idfogalmakkal. Semmiben sem hasonlt az vszmtshoz, amelynek segtsgvel a rmai birodalom virgzst vagy bukst ennyi s ennyi vvel Krisztus szletse eltti vagy utni idben rgzthetjk, vagy amelynek segtsgvel megmondhatjuk, hogy az 1935. vi melbournei lverseny pontosan 100 vvel azutn volt, hogy Nrnberg s Frth kztt megnyitottk a vasutat.
A fldtani idszmts viszonylagos. Csak annyit akar kifejezni, hogy valamely esemny egy msik esemny eltt vagy utn kvetkezett be, de nem clja s nincs lehetsge brmifle felvilgostst is adni arra vonatkozlag, hogy milyen idtartam vlasztotta el a kt esemnyt. A geolgus tudja pldul, hogy a stassfurti s fiatalabb, mint a limburgi kszn. Ha azonban azt akarja meghatrozni, hogy milyen hossz id telt el a s s a kszn kpzdse kztt, akkor sszehasonltsul megint csak kt olyan esemny kzti idtartamot tud felhozni, amelynek a tnyleges idklnbsge szintn ismeretlen eltte. Nincs meg az a megkvnt, abszolt idegysge, amellyel pldul a devon vagy a trisz tartamt meghatrozhatn. Legfljebb nhny olyan megfigyelse van, amelyek alapjn arra kvetkeztethet, hogy a devon hosszabb ideig tartott, mint a trisz.
Ebbl a szempontbl nagyon irigylsremlt helyzetben van a termszettan, mely a msodpere trt rszeivel dolgozik, vagy a csillagszat, melynek a 300.000 km/sec-os fnysebessg igen bmulatos, de hls egysge, amelynek seglyvel szzezeresztends fnyvekben kifejezhet tvolsgokkal dolgozhat, anlkl, hogy ezltal a legkevsbb is hitelt nem rdemlnek, vagy megbzhatatlannak tnnk fel.
Termszetesen a fldtan is trekedett arra, hogy a Fld kort nagyobb pontossggal hatrozhassa meg, mint eddig. jabb idben nem remlt oldalrl rkezett segtsg a fldtan szmra: a rdiaktv jelensgekkel kapcsolatos szmtsokon nyugv sokat gr s bizalomkelt mdszer. gy aztn remlhetjk, hogy szemlldseink ezirnyban sem fognak mindg bizonytalanok maradni.
A fldtan gyermekkorban ersen tartotta magt a bibliai felfogs, mely szerint a Fld mintegy hatezer esztends. Olyan felfogs ez, mely mg ma is szles krkben tall hvkre. Azok szmra, akik a genezis ltal felsorolt csaldfkat s leszrmazsi tblzatokat knos pontossggal tartottk szmon, nagyon felemelen hatott az a tudat, hogy "az g s fld, a kzppont s a gmb, a felhk s vizek, valamint az ember is 4004-ben Krisztus szletse eltt, oktber 26-n reggel kilenc rakor teremttettek". Egyetlen egy geolgus sem merte volna - de nem is lett volna szabad - a Fld "bnlajstromt" ilyen pontosan utnaszmtani. Ezek a pontos szmtk csak annyiban voltak sajnlatramltan hanyagok, hogy nem kzltk, vajjon nyri vagy tli idszmts, greenwichi vagy kzpeurpai id szerint adtk meg adataikat! Az a tny azonban, hogy a mult szzad geolgusai - s pedig nemcsak a jelentktelenek - szilrdan hittek ebben az elkpzelsben, lehetetlenn tesz szmunkra minden gnyos mosolyt.
Mikor azutn a fldtan ezt a nhny vszzadot elgtelennek tallta ahhoz, hogy olyan jelensgeket, mint a Colorado Nagy Szurdoka, vagy a Niagara-vzess, megmagyarzzon, s becslsei kzben knnyen vmillikhoz jutott, hsges szolgi, taln ppen a materialisztikus vilgszemllet hatsa alatt, a msik hatrtalan vgletbe estek. HUTTON pldul azt hirdette, hogy sehol sem tallta meg a kezdet nyomt s a fldtani trtnsekben seholsem lt vget.
Az els felfogst, mint teljesen elgtelent, ma mr elejtettk, mert senki sem teheti magv anlkl, hogy ezltal ne kerljn sszetkzsbe a valsggal. Az utbbi pedig ppgy nem ll a kzzelfoghat bizonytkok alapjn, s legfljebb spekulatv lmodozsok jelszavaknt hasznlhat. Annyi biztos, hogy a fldtrtneti esemnyeket nem lehet rvid hat vezredbe sszesrteni, viszont a vgtelensgbe sem lehet kinyujtani.
E kztt a kt szlssg kztt, amelyeket ma mr egy geolgus sem tesz magv, vannak azonban nknyes becslsek s hitelt rdemlbb szmtsok.
Kivl fizikusok komolyan ksrleteztek azzal, hogy a Fld gyanthat kort megllaptsk. Mikor mdszereik s elzetes eredmnyeik a magasabb szmtan bonyolult kpleteinek s szmtsainak megtmadhatatlan jellegt vettk fel, a geolgus megadan s egyelre mg egykedven vette tudomsul ezeket az eredmnyeket. De az els biztos eredmnyek felkeltettk rdekldst. Majd kevss rmteljes, de vgl mgis csak termkeny vitk kvetkeztek, mert a geolgus sem azokkal a tl magas, sem pedig nagyon alacsony szmokkal nem azonosthatta magt, amelyeket az egyes kutatk egyms utn nyilvnossgra hoztak. Megkezddtek LORD KELVIN-nel, aki nagylelken arra az llspontra helyezkedett, hogy a Fld kora legfeljebb mintegy 20 s 40 milli v kztt lehet. Ezt a szmtst azonban, minthogy a DARWIN rtelmben vett szerves fejlds ily rvid id alatt nem jhetett ltre, csakhamar elvetettk. s midn a csillagszok a tgul vilgegyetem elmletben arra a meggyzdsre knyszerltek, hogy a Fld mr legalbb nhny millirdnyi vet hordoz a htn, akkor megint csak a geolgusok voltak azok, akik vonakodtak ezt a millirdos letkort elfogadni. Ugyanis egyszeren nem igaz az, hogy minden trtnst meg lehessen magyarzni, csak elg tkozlan s felelssg nlkl kell bnni az idvel.
A hrhedt krdsre azonban, az egymsnak ellentmond s csak a fldtan tl hossz vagy tl rvid tilt szavai ltal korltozott becslsek kzben, mgis adhatunk elzetes, ha nem is vgleges vlaszt. A Fld idsebb negyven milli vnl, de fiatalabb a belthatatlan vmillirdok ltal megadott kornl.
gy ltszik, a geolgusok felelsek a kt szlssges becslsrt. Ezrt feltehet, hogy olyan mdszerek birtokban vannak, melyek alapjn a ms tudomnygak segtsgvel nyert adatokat elfogadhatjk vagy elvethetik s amelyek ezenkvl elg hiteleseknek is tnnek. Ezeknek a fldtani elkpzelseknek jellegzetes egyszersge azon a feltevsen alapul, hogy a vltozsok, amelyek bizonyos jelensgekben ma bekvetkeznek, a fldtrtneti multban nagyjbl hasonl sebessggel mentek vgbe. De ebben az egyszersgben vannak a hibaforrsok is! Ezrt kell teht valamennyi, vagy legalbb is majdnem valamennyi kormeghatrozst kell fenntartssal fogadni. Mert alig hihet, hogy amikor a Fld nyughatatlansga ltalnos volt - pour les besoins de la cause -, ppen ezek a sebessgek maradtak volna vltozatlanul az idk folyamn. Azonban, amikor a szmok ilyen tekintlyes nagysgrendek, amikor nem 4 vagy 4000 vrl, hanem vmillikrl van sz, megengedhetjk magunknak, hogy az emltett pontatlansgok fltt nyugodtan napirendre trjnk.
Vilgtsuk meg most ezt nhny nagyon egyszer pldval. gy, ha azt tesszk fel, hogy mindazok az ledkek, amelyekrl a sziklk trtnete cm fejezetben megemlkeztnk, mondjuk a 100.000 mteres tekintlyes vastagsgot rik el, s ha most mg ismerjk azt az idt, amely alatt manapsg a hasonl kzetek kpzdnek, akkor azt az idt, amely az els kzetrtegek keletkezse ta eltelt, nagyon egyszeren, trt formjban fejezhetjk ki. 100.000 osztva a jelenleg szlelt sebessggel... s mris elttnk a Fld pontos szletsnapja, amelyet minden iskolsgyermek kiszmthat, ha kedve van az osztst elvgezni. Azonban, most kvetkezik a de! Az els csapda mris elttnk ll, midn a jelenlegi ledkkpzdsi sebessget akarjuk meghatrozni, hiszen ez a Nlus deltjtl kezdve a jeges tengerekig nagyon vltozatos, ma csakgy, mint a multban is. A msodik baj meg a fldkreg mozgsaiban leselkedik rnk. Ezek annyi szablytalansgot hoztak ltre a kzetek sorozatban, annyi kpzdmnyt eltntettek, hogy a megadott 100.000 mteres vastagsg mr eleve nagyon valszntlen.
Egy msik, hasonl szmts azon a be nem bizonytott feltevsen alapszik, hogy az cenok vize eredetileg des volt s a st csak a fldtrtneti idk folyamn szlltottk bele a folyk, melyek tjuk kzben ezt a st a kzetekbl kioldottk s magukkal vittk. Mr 1720-ban fellltottak egy egyenletet, mely taln egyszer, ha a ma mg megfoghatatlan s kiszmthatatlan mennyisgeket be tudjuk helyettesteni, valamilyen eredmnyt szolgltat. Ez az egyenlet a kvetkez: Az cenok sszes smennyisge osztva a folyk ltal venkint behordott smennyisggel egyenl az cenok korval.
1899-ben vgeztk az els szmtsokat, amelyek alapjn megksreltk az cenok smennyisgt s gy a Fld kort meghatrozni. Az eredmny elg jl ttt ki bolygnkra nzve, amennyiben szerinte Fldnk 90 milli ves volna, ami a ksbbi szmadatokhoz kpest mg elg kellemes kornak mondhat. Ma azonban a geolgusok mr inkbb azon felfogs fel hajlanak, hogy az cenok startalma, legalbb is rszben mr eredetileg bennk volt. gy aztn ez a szmtsi elmlet is megbukott. Azonban ennek ellenre is akadt vllalkoz szellem, aki tekintetbe vette az jabb felfogsokat is az cenok startalmt illetleg, s 1929-ben mgegyszer megprblkozott a szmtsokkal ezen az alapon. Brmennyire is vatos volt azonban szmtsaiban, a Fld mgis elvesztette kzben ifjsga varzst s tekintlyesen megregedve, 400-600 milli ves korral kerlt ki ebbl a szmtsbl!
Ezeknek az egymstl annyira tvol fekv eredmnyeknek a nagyfok vltozatossga, meg a nagyon is ingatag szmtgatsok annak a felismersre knyszertenek bennnket, hogy mg tl bizonytalan minden feltevs Fldnk kort illetleg. Nemrg mg egyenl valsznsggel becslhettk nhny tz- vagy nhny szzmillira.
A rdiumnak s tulajdonsgainak felfedezse olyan mdszert szolgltatott, melyet klns figyelemmel kell dvzlnnk. gy ltszik, hogy ez a mdszer valban vltozatlan sebessgeket mr. Minden j adata feltn pontossggal igazolja a mr elrt eredmnyeket. Kzismert tny, hogy az urnelem nagyon lassan lefoly rdiaktv folyamatok sorn egsz sereg ms elemre bomlik, egyebek kztt hliumra s lomra. A rdiaktv ton keletkezett lom megklnbztethet az svnyokban elfordul kznsges lomtl. Ha mr most valamely urn tartalm kzetben, amelyrl tudjuk, hogy mely fldtani korszakba tartozik, hliumot s lmot tallunk, akkor a hlium s lommennyisgnek a mg jelenlev, el nem bomlott urnhoz val viszonybl s a bomlsi sebessgbl kiszmthatjuk az idt, amely ennek az urn tartalm kzetnek a keletkezse ta eltelt, illetleg kvetkeztethetnk annak a fldtrtneti korszaknak a korra, amelybl az illet kzet szrmazik. gy pldul, ha egy svnyban 280 milliszor annyi hliumot s lmot tallunk, mint amennyi benne egy v alatt keletkezhetik, akkor annak e legegyszerbb (csak kzelt) szmts szerint legalbb 280 milli vesnek kell lennie.
Ennek a mdszernek els eredmnyei ahhoz a meglep valsznsghez vezettek, hogy a rgebben elkpzelt fldtani vmillikat jcskn meg kell sokszorozni. Az archaikus kzetek rdiaktv svnyainak elemzsei azt mutatjk, hogy a fldtani erk mr legalbb msflmillird v ta mkdnek. S ezek mg csak nem is a Fld els megszilrdulsi krgnek kzetei!
De brmennyire csbtnak tnjenek is ezek a szmtsok, tkletes pontossgukat mg nem sikerlt beigazolni. Hiszen pontossguk azon a - termszettanilag termszetesen jl altmasztott - feltevsen nyugszik, hogy a rdiaktv bomls sebessge a fldtrtneti idk folyamn vltozatlan maradt.
gy azutn bartsgos vitban llanak egymssal szemben a termszettan mveli a Fld bvraival. Az elbbiek azt akarjk bebizonytani, hogy az archaikus idk kezdete ta legalbb 1600 milli v telt el, mg a Fld bvrai szmos, br nem mrhet tny alapjn viszont azt lltjk, hogy ezt az idtartamot legalbb 500 milli vre becslhetjk. Az id azonban halad, a tudomny gyarapszik, s ksbb egyszer taln majd megtudjuk, ki jutott legkzelebb az igazsghoz.
Mr olyan tiszteletet parancsol szmmal is, mint az 500 milli v, rtelmetlenl ll szemben felfog kpessgnk. Ms eszkzkre kell teht tmaszkodnunk, hogy tovbbsegthessk kpzelernket. Gondoljuk valnak azt a ketts szempontbl is brndos feltevst, hogy az egsz fldtrtnetet, kezdve az archai idktl, napjainkig filmre vettk. Pergessk le most ezt a filmet olyan hossz eladsban, mely pontosan 24 ra hosszat, jfltl jflig tart. Akkor az els tizenkt rt a legkorbbi idk rejtelmeinek szentelnk, annak a kornak, amelyrl mg ma sem tudunk semmit. A mr elzleg emltett Atikokani-nk csak dltjban jelennk meg a filmen. Az kor, szmunkra oly furcsa llnyeivel, tovbbi nyolc rt venne ignybe s mr krlbell jjel negyed tizenkett volna, mire a kzpkor rejtlyes risgykjai letnnnek a vszonrl. Ennek a valszntlenl hossz filmnek utols hromnegyed rja alatt az jkor jelenne meg elttnk. S t msodperccel jfl, vagyis a film befejezse eltt jelennk meg vgre elszr - az ember!
Az emberisg trtnelme a fldtrtnet huszonngy rjbl csak t msodpercre terjed. Mily vgtelenl elenysz, rvid id ez!
Minden sszefgg egymssal
A Fldben s Fldn vgbemen fldtani vltozsokat a valsgban klnfle befolysok lland vltozsa kormnyozza. Harmonikus sszjtkukban llandan vltoztatjk Fldnk arculatt. Egy jelensget sem ragadhatunk ki sokszz ms kzl, amelyekkel a legszorosabban sszefgg. Persze, ha valaki a szigor korltozs elefntcsonttornyba akar bezrkzni, akkor taln kibogozhatja elmletileg megtmadhatatlan mdon valamely trtns fejldst, mihelyt azonban csak egy kis hasadkot is nyit a bezrt tornyon, miltal tvolabbi horizontok is lthatkk lesznek, mris keserves csalds fogja rni egyoldal elkpzelseivel.
Az egysejt lnytl az sszetett felpts emberig val fejlds sorn, az llatok s nvnyek csak ltszlag haladtak a maguk tjn. A valsgban ez a szerves fejlds csak rsze annak a mindent tfog termszeti fejldsnek, amely krlttnk vgbemegy. Csak a nvny nvekedst megfigyelni, mr egymagban kivlogatst jelent. Azt jelenti, hogy ezt az egy jelensget kiragadjuk az ltalnos rvny termszeti trvnyek, az ltalnosan hat erk krbl, melyek a nvnyt ppen annyira nvekedsre serkentik, mint a talajt, a levegt, a fldet s a vizet.
Az egsz termszetben a ritmikusan lezajl mozgsok uralkodnak, melyek mindentt sajtos formkban s jelentsgben nyilvnulnak meg. A termszet hullmzsban, az l vagy holt anyag keletkezsben s elmlsban egyarnt rvnyesl bizonyos irnyzat, trekvs a magasabb s tkletesebb fel, s ott, ahol minden kzzel foghat, minden valsg elmlik, eltnik, megmarad - az rk ritmus, amely azt, ami ltrejn, gyarapodsra serkenti s elmlsra! Csak a vltozs rk!
Ezen meggondolsok vilgnl a valban ltez, maga a lt, tulajdonkpen nem ms, mint egyenslyi llapot. A szlets s hall nem ms, mint ennek az egyenslyi llapotnak a zavarai. Olyan knyvben, mint ez is, sajnos, elszr kzetnek kell tekinteni a kzetet s csak azutn trgyalhatjuk azokat az erket, melyek, mindegyik a maga mdjn, ezeket a kzeteket megtmadjk. S nem vzolhatjuk fl minden egyes alkalommal azt az sszefggst, mely a kzet keletkezst elmlsval hozza kapcsolatba. Mindkt jelensg annak a mozgsnak a megnyilatkozsa, amelyben valamennyi er cltudatosan egytt mkdik. Mindkett csak a mozgs egy-egy pillanatt trja elnk. A hegysg lepusztulsa s j ledkek nyugodt felhalmozdsa egyarnt hozztartozik a hegysg risi arny ptmnyhez. Mihelyt a szlet hegysg a tenger szne fl emelkedik, mris megkezddik a letarols pusztt munkja, de megkezddik egyttal a hegylejtk aljban j rtegnek s a Fld nyughatatlansga kvetkeztben - jabb hegysgnek felptse.
A lehords s felpts rk krforgst teht nem szabad a mozgs ciklustl elvlasztanunk. Sok ms egyb krfolyamattal egytt egysges egszet alkotnak. Ez a bevezets legyen itt tehetetlensgnk beismerse. Ihletett kltnek kell lennie annak, aki csodlatunkat tudja felkelteni az egsz irnt. Clkitzsnk, hogy soraink mindenki szmra rthetk legyenek, sajnos arra tl bennnket, hogy csak a holt rszletekkel foglalkozzunk. Mindenesetre jobb a ltottat megrteni, mint a meg nem rtettet - ha taln csodlattal is, de - rtelmetlenl megbmulni.
A Fld felletn kzeteket tallunk, klnbz teleplsben, klnbz sajtsgokkal. Vannak homokkvek, mszkvek s ms mindenfle kvek, vannak rtegesek s nem rtegesek. |