Neptunusz
![](//univerzum-galaxy.gportal.hu/portal/univerzum-galaxy/image/gallery/1277099201_72.gif)
- A Neptunusz a Naptl a nyolcadik, tmrje szerint pedig a negyedik legnagyobb bolyg.
-
Naptl mrt kzepes tvolsga: 4,504,000,000 km (30.06 CSE)
egyenlti tmr: 49,528 km; sarki tmr: 48600 km
tmeg: 1.0247e26 kg
Az egyik legsibb rmai isten. A provincikban a helyi vz- s tengeristenekkel tartottk azonosnak. A grg Poszeidnnal azonostottk, aki a grg mitolgiban az egyik olmposzi fisten, a tenger kirlya, Kronosz s Rheia egyik fia, Zeusz fivre.
A Jupiter tpus bolygk kz tartozik., szerkezetben az Urnuszhoz hasonlt. Ragyog kk lgkre nyugodtnak s hidegnek tetszik, de a Voyager-2 ebben a lgkrben 2200 km/h sebessggel halad szeleket szlelt. A szelek klnfle irnyokban fjnak a bolyg forgshoz viszonytva. A Neptunusz felszne kk, rajta metnbl ll leheletszerû fehr felhõfoltokkal. A bolyg felhõzetnek felsznn stt foltok lthatk, melyek lgkri viharok. Ezek akr 400 km/h-val kisebb sebessggel haladnak, mint a krnyezõ lgkr. Ilyen vihar a Nagy Stt Folt is. Bizonyos felhõalakulatok csak nhny percen t maradnak fenn: a melegebb rtegekbõl bukkannak elõ, majd lehûlnek s almerlnek. A Neptunusz mgneses tengelye 47 fokos szget zr be a forgstengellyel. A Jupiterhez s a Szaturnuszhoz hasonlan ktszer annyi hõt sugroz ki, mint amennyit a Naptl kap.
A Nagy Stt Foltot a Voyager-2 fedezte fel, ez egy hatalmas Fld mretû viharrendszer. Ahogyan 16 naponta lassan krbefordul, vltozik a mrete s az alakja. A Nagy Stt Folt s a hatrn levõ fehr felhõk ramutat jrsval ellenttes irnyban forognak. Krltte fjnak a legsebesebb szelek a Naprendszerben.
A Nagy Stt Foltot s a tõle keletre lvõ fehr felhõket heves ramlatok ragadjk magukkal. A Voyager-2 ltal ksztett kpen lthat a bolyg dli plusnak krnykn keringõ stt vihar is.
Az Neptunusz gyri
Mint a tbbi gzrisnak a Neptunusznak is vannak gyûrûi.
A Neptunusz mellett elreplõ Voyager-2 ûrszonda ngy halvny gyûrût szlelt a Neptunusz krl. A hrom fnyesebbet Gallrl, Adamsrõl s Leveerrierrõl, a Neptunusz felfedezsben szerepet jtsz hrom csillagszrl neveztk el. A gyûrûk nagyon keskenyek, a Galle csak 15 km szles, s a legszlesebb Adams is keskenyebb, mint 50 km. A keskeny gyûrûket kt kis hold (Galatea, Desponia) tereli ssze. Kt msik kis hold (a Naiad s a Thalassa) a gyûrûrendszerben kering, de nem ltszik, hogy terelõholdknt mûkdne. A Neptunusz gyûrûin kvl helyezkedik el a kis Larissa hold, s rajta tl a Proteus.
A Neptunusz holdjai
A Neptunusznak 8 ismert holdja (1 nagy s 7 kicsi) van, kzlk a belsõ hatot a Voyager-2 fedezte fel. A hat kicsiny (Naiad, Thalassa, Despina, Galatea, Larissa, Proteus) szablytalan alak, stt felsznû kõdarab 50 s 420 km kztti tmrõjû.
Legnagyobb holdja a 2700 km tmrõjû Triton, amely retrogrd plyn a tbbi holddal ellenttes irnyban kering. Az egsz Naprendszerben csak a Jupiter s Szaturnusz legklsõ holdjai keringenek retrogrd irnyban. Retrogrd keringse miatt a Neptunusszal fennll raply-klcsnhats spirlisan befel mozgatja, mgpedig olyan mrtkben, hogy a kvetkezõ 10 - 100 milli ven bell sztszakadhat, vagy nekitkzhet a Neptunusznak. A Tritont Lassell fedezte fel 1846-ban nhny httel a Neptunusz felfedezse utn. A Voyager-2 visszatekintve a Neptunusz fel ezt a kpet ksztette a Neptunuszrl. A kp jobb als sarkban a Triton lthat.
A szintn kicsi Nereidet Kuiper fedezte fel 1949-ben. A legklsõ hold, a bolygtl 5,51 milli km tvolsgban kering, valsznûleg egy befogott kisbolyg.
![](//univerzum-galaxy.gportal.hu/portal/univerzum-galaxy/image/gallery/1277100543_56.jpg) A Triton a Neptunusz legnagyobb holdja, az eddig megltogatott gitestek kzl a leghidegebb. tmrõje 2700 km. Sziklakemnysgû, - 235 C-os nitrognbõl s metnbl ll jgkreg bortja. A dermesztõ hideg ellenre a hold vulknikusan aktv, s a felszne repedezett, ahol megolvadt, ott jrafagyott. A Triton dli plusnak krnykn nitrogngejzrek vannak, melyekbõl fekete porcsomk lvellnek ki 8 km magassgra. A ritka nitrognbõl s metnbl ll lgkrben a szelek a port 150 km-re is elhordjk, korommal cskozva be a Triton felsznt. Nitrognbõl s csekly mennyisgû metnbl ll ritka lgkre van. A felszni lgnyoms a fldinek mindssze tzezred rsze. Lgkrt is a felsznrõl kiszivrg gzoknak ksznheti, hiszen a tmegvonzsa gyengbb, minthogy tnyleges lgkrt tarthatna krltte.
A Proteus a Neptunusz hatodik holdja, s a msodik legnagyobb. A Neptunusztl mrt tvolsga 117 600 km, tmrõje 418 km (436 x 416 x 402). 1989-ben fedezte fel a Voyager-2. Br nagyobb, mint a Nereid, azrt nem fedeztk fel korbban, mert nagyon stt s olyan kzel van a Neptunuszhoz, hogy ennek fnye elhomlyostja. A Proteus szablytalan (nem gmbszerû), s valsznûleg krlbell olyan nagy, amekkora egy szablytalan alak gitest lehet, mielõtt gravitcija gmbszerûbb alakba rendezn. A krteres felsznen nem lthatk geolgiai aktivits jelei.
A Nereid A Nereid plyjnak a legnagyobb az excentricitsa a Naprendszer sszes nagyobb gitestje kzl. A Neptunusztl mrt tvolsga 1 353 600 km-tõl 9 623 700 km-ig vltozik. A Nereid szokatlan plyja azt mutatja, hogy valsznûleg egy befogott kisbolyg, vagy Kuiper-vbeli objektum. 1949-ben Kuiper fedezte fel.
|