Nap
![](http://billybota.webs.com/3280164889_1d36393950_o.gif)
- A Naprendszer messze legnagyobb tagja egy gznem sugrz gmb, a Nap.
-
tmr: 1,390,000 km.
tmeg: 1.989e30 kg
a mag hmrsklete: 15,000,000 K.
felszni hmrsklet: 5800 K
A Naprendszer tmegnek 99,87%-a koncentrldik benne, a fennmarad rsz hromnegyedt pedig a Jupiter teszi ki. tmrje a Fldnek 109, mg a Jupiternek kzel 10-szerese. risi tmege rvn a Nap hatalmas gravitcis ert fejt ki, s ez az er tartja egytt a rendszert, s irnytja valamennyi bolyg s kisebb gitest mozgst is.
![](//univerzum-galaxy.gportal.hu/portal/univerzum-galaxy/image/gallery/1277022286_87.gif)
A Napbl rad fantasztikus mennyisg energia elssorban kzeli ibolyntli, lthat s infravrs sugrzs formjban hagyja el a csillagot, de emellett a Nap kisebb mennyisgben mindenfle ms sugrzst is kibocst, a gamma- s rntgensugaraktl egszen a rdihullmokig. A Nap elemi rszecskket is kisugroz, amelyet napszlnek neveznk.
A Napbl msodpercenknt kisugrzott energia teljes mennyisgt a Nap sugrzsi teljestmnynek nevezzk, s ugyangy wattban fejezzk ki, mint egy villanykrte teljestmnyt. Ez az rtk 3,86e26 watt. A kisugrzott energiamennyisgnek legfeljebb csak tzmillirdod rsze ri el a Fldet. A fldi lgkr 1 ngyzetmterre merlegesen bees teljestmny mg gy is 1370 watt. Ez a mennyisg a naplland.
A Nap szerkezete:
A Nap kzppontjban a hmrskletet kb. 15 milli K-re, a srsget pedig a rnehezed kls rtegek hatalmas nyomsa miatt 160000 kg/m3-re (a vz srsgnek 160-szorosra) becslik. A Nap rdiusznak mintegy egynegyedig terjed kzponti mag fzis atomermknt mkdik ahol az energia nagyenergij fotonok, gy gamma- s rntgensugrzs formjban szabadul fel a knnyebb elemek nehezebbekk val egyeslse kzben.
A Nap magjban lejtszd fzis folyamatban proton-proton reakci zajlik le, melynek sorn hidrognatomok magjai (vagyis protonok) egyeslnek, s hliumatommagok jnnek ltre. Minden reakciban 4 proton egyesl egy-egy hliummagg, kett pedig talakul neutronn. Minden reakciban egy kicsiny tmeg energiv alakul t az E=mc2 kpletnek megfelelen. Br az egyes proton-proton reakcikban a tmegnek csak 0,7%-a alakul t energiv, a lejtszd nagy szm reakcik miatt a Nap msodpercenknt 4 milli tonna anyagot hasznl fel fnyerejnek megtartsra. Az risi anyagveszts ellenre a Nap mg a mostanihoz hasonl szinten 5 - 6 millird vig sugrozhat.
Ezt veszi krl kb. a sugr 70%-ig a rntgensugrzsi zna. Ebben a tartomnyban a fotonok gyakran tkznek, elnyeldnek, majd vletlenszeren kisugrzdnak. Egy-egy fotont oly sokszor rik ilyen megprbltatsok, hogy legkevesebb tzezer, de akr 1 milli vig is eltarthat mire a felsznre r.
A Nap felsznkzeli kls, 25 - 30%-ot kitev rszben nagyarny konvekci zajlik. A h az anyag ramlsa rvn jut el a fotoszfrba, majd onnan sugrzdik ki a vilgrbe. Ezt a rteget konvektv znnak nevezik.
A Nap tlagos srsge (1410 kg/m3) a Fld tlagos srsgnek csak egynegyede, a vz srsgnek pedig 1,4-szerese, ami azt sugallja, hogy a Napot fknt knnyebb kmiai elemek alkotjk: 73% hidrogn, 25% hlium, 2%-ban pedig nehezebb elemek.
A Nap gyorsabban forog az egyenltjnl mint a plusokon. Az egyenltn mrt forgsi peridus 25 nap, a sarkok kzelben 35 nap.
A Nap "lthat" felszne a fotoszfra, amely vkony gznem rteg s gyakorlatilag az sszes napfny ebbl szrmazik. A fotoszfra hmrsklete mintegy 5800 K.
A fotoszfra fltt a pr ezer kilomter vastag ritkbb rteg a kromoszfra helyezkedik el. A kromoszfrban a fotoszfra fltt nhny szz kilomter magasban a hmrsklet 4300 K-re cskken. Ezutn a hmrsklet gyorsan n addig az tmeneti rtegig, amelyik a kromoszfrt a Nap legkls rtegt a korontl elvlasztja.
A korona a Nap rdiuszt tbbszrsen kitev tvolsgig terjed, hmrsklete 1 - 5 milli K kztt van. A kicsiny srsg korona belsejben a rszecskk mozgsa igen nagy. A korona tl halvny ahhoz, hogy specilis eszkzk nlkl ltni lehessen, ami all kivtel a teljes napfogyatkozs ideje, amikor a holdkorong legfeljebb nhny percre takarja el a fotoszfra vakt fnyt.
A koronbl ramlanak ki azok a rszecskk amiket napszlnek neveznk.
A Nap fehr fnye sznkpnek (spektrumnak) nevezett sznes fnysvra bonthat a vrstl a kkig s az ibolyig. A lthat spektrum pontosan olyan, mint a szivrvny, mert a levegben lebeg vzcseppek fnytr prizmaknt bontjk szneire a napfnyt. A prizmval ellltott spektrum szneirl elszr Newton mutatta ki, hogy tovbbi sznekre mr nem bonthatk. A napfny folyamatos sznkpben tbb ezer abszorpcis vonal tallhat. Az abszorpcis vonalak ujjlenyomatknt jellemzek a Nap mlyebb lgkrben tallhat kmiai elemekre.
A Nap lgkre:
A fotoszfra fnyes granulk milliibl ll. A granulk tlagos lettartama 9 perc, ezalatt keletkeznek, alakjukat vltoztatjk s elenysznek. tmrjk kb. 1000 km. A granulk olyan cellk amelyekben a forr gzok a mlybl felfel igyekszenek s a granulk kztti sttebb kzkben sllyednek vissza. Kialakulhatnak szupergranulk, amelyek tbb szz elklnlt granult tartalmaz cellk.
A fotoszfra szembetnbb jelensgei a napfoltok, melyek umbrbl, stt kzponti rgibl s penumbrbl, az umbrt krlvev kevsb stt rgi, amelyet a kzppont fell sztgaz stt s vilgos szlak alkotnak.
A napfoltok sttnek tnnek a fotoszfra ms rszeihez viszonytva, ami abbl addik, hogy krnyezetknl mintegy 2000 K-nel alacsonyabb a hmrskletk. Hmrskletk tlagosan 4000 K. A napfoltok mrete a piciny prusoktl a granula mreten keresztl a tbb millird ngyzetkilomterig terjedhet. A foltoknak kb. 5%-a olyan nagy, hogy kedvez krlmnyek mellett szabad szemmel is ltni lehet. Az tlagos foltcsoport lettartama kt ht, de nagyobbal ennl hosszabb ideig fennmaradnak.
A napfoltok szma kb. 11,1 ves ciklussal vltozik. Az egyms utn kvetkez ciklusok maximumai kztt pedig kb. 80 ves peridust lehet felfedezni. Trtnelmi beszmolk szerint nem egy nagyobb sznet is volt a napfoltciklusban pl. a Maunder-fle minimum 1645 - 1715 kztt.
Protuberancik: A Nap legltvnyosabb jelensgei. A fels kromoszfra s a korona krnyez anyagnl alacsonyabb hmrsklet, de nagyobb srsg gazokbl ll felhk, szkkutak s lngnyelvek. Teljes napfogyatkozskor kzvetlenl is lthatk, de leginkbb azokon a hullmhosszokon figyelhet meg, amelyeken a hidrogn s a hlium fnyt bocst ki vagy nyel el. Az elnyelsi hullmhosszakon vizsglt protuberancit filamentumnak is nevezik. A protuberancik lettartama vltozatos, akr egy vig is imbolyoghatnak a koronban.
Flerek: A Nap leghevesebb megnyilvnulsai, ms nven napkitrssek. Az sszetett napfoltcsoportokhoz kapcsold sszekuszldott mgneses trben felhalmozott energia robbansszeren felszabadul, s ennek kvetkeztben az ott lev elemi rszecskk nagy sebessgre gyorsulnak fel s kilkdnek. Ilyenkor nagy energij rszecskk zpora ri el a Fld mgneses mezejt illetve lgkrt. lettartama maximum pr ra. Egy napkitrs egy-kt percen bell elri maximlis fnyessgt.
Korona: A korona jval forrbb a fotoszfrnl s magas hmrsklete miatt a rntgensugrzsa igen ers, a fotoszfrval ellenttben, amelynek rntgensugrzsa elenysz. A napfoltmaximumokat kivve a korona szerkezete meglehetsen egyenetlen. A rntgen- s ibolyntli felvteleken stt foltokknt feltn koronalyukak hidegebb, alacsonyabb srsg s nyitott mgneses mezej kpzdmnyek (azaz a mgneses ervonalak valahol a bolygkzi trben zrdnak ahelyett, hogy visszakanyarodnnak a Nap fel). A koronalyukakbl indul ki a napszl. A teljes napfogyatkozs alkalmval szpen megfigyelhet.
A Nap csak egy csillag a sok kzl,
amely pusztn azrt ltszik olyan fnyesnek, mert rendkvl kzel van hozznk. Ha ugyanolyan tvol volna, mint a msodik legkzelebbi csillag, az Alfa Centauri, semmivel sem volna klnb, mint a tbbi fnyes csillag. Eltekintve a bolygrendszernkben elfoglalt kzpponti helytl, nincs semmi olyan klns ismertetjele amely megklnbztetn a Tejtrendszer sok millirdnyi hasonl csillagtl. A fldlakk szempontjbl termszetesen rendkvl fontos szerepet jtszik a Nap, mivel az lethez elengedhetetlenl fontos meleg s fny forrsa. A Nap szerepe nlklzhetetlen az emberisg letben, az emberisg lte viszont teljesen lnyegtelen az egsz Vilgegyetem szempontjbl.
![](//univerzum-galaxy.gportal.hu/portal/univerzum-galaxy/image/gallery/1277022288_81.jpg) ![](//univerzum-galaxy.gportal.hu/portal/univerzum-galaxy/image/gallery/1277022289_63.jpg)
|