Univerzum-Galaxy
Univerzum-Galaxy
Menü
 
Univerzum
 
Kozmosz
 
Naprendszerünk
 
Hrdetsek
 
Naprendszer

 
Pontos Id
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 
Adat
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net
Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net
freestat.hu
 
Hrdets
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
2012.10.04. 20:02
2012.01.15. 08:44
2012.01.15. 08:32
Friss hozzszlsok
csillagggg: ez csodlatos...
 
Erk s Anyagok

 

 

Bevezets

Az anyag a vilg lthat ptõkve. Megrtsvel, magyarzatval elsõknt a filozfia foglalkozott. Az idealista (teremtselvû) s a materialista (anyagelvû) felfogs az eredetet tekintve ellenttes magyarzattal szolgl. Az idealista filozfusok szerint az anyagot felsõbbrendû szellem teremtette, s a teremtstõl ltezik. A materialista felfogs szerint az anyag tudatunktl fggetlen, rkk ltezõ objektv valsg. A termszettudomnyok sem tudtak dntõ rveket hozni a fenti kt alapvetõ felfogs mellett, vagy ellen.

A anyagi vilgot felptõ ptõkvek az atomok. Az atomok atommagbl s elektronburokbl plnek fel. Az atommagot elektromosan tltssel rendelkezõ (proton) illetve nem rendelkezõ (neutron) elemi rszecskk alkotjk. Az atommagban sszpontosul az atom tmegnek tlnyom hnyada, de a trfogatnak csak tredkt teszi ki. Az atommagot alkot rszecskk kztti klcsnhats erõs. Az atommag krl elektronburok helyezkedik el, amelyben a protonnal azonos mretû, de ellenkezõ elõjelû elektromos tltssel s jelentktelen tmeggel rendelkezõ rszecskk, az elektronok keringenek. A kiegyenslyozottsg rdekben az elektromosan semleges atomokban a protonokkal azonos szm elektronplyn keringenek elektronok.

Kmai jellemzõk

Az atomokban lvõ protonok szma (atomszm), illetve az ezeket kiegyenslyoz elektronok szma alapvetõen megszabja az atomok kmiai viselkedst. A klnbzõ atomszm atomokat kmiai elemeknek nevezzk. Az oxignben (atomszma 8) pldul nyolc proton s nyolc neutron alkotta mag krl nyolc elektron kering. Az atomok "msodlagos nemi jellegeit", azaz vegyletalkotsi hajlamt, oldhatsgt, ms atomokhoz val kapcsoldsnak mdjt alapvetõen az elektronplyk szma, helyzete s betltttsge hatrozza meg.

Az elektronplykban csak bizonyos szm s geometrij elektronplya-konfigurci lehetsges, illetve megengedett energetikailag. Ha ezek mind betltttek, akkor a kvetkezõ rendszmnl j elektronhj kiplse (peridus) kezdõdik.

A kmiai elemek az atommag s elektronhj konfigurci alapjn peridusos tblzatba rendezhetõk. A tblzat oszlopai az elekronhj poziciinak elektronnal val betltttsgt, a tblzat sorai az elektronhjak szmt jelzik. Az egy fggõleges oszlopba tartoz elemek hasonl tulajdonsgak.

Az Univerzumban a H s a He a messze dominns elemek, a tbbi elem gyakorisga ezeknek csupn tredke. A Fldn a termszetben 92 kmiai elem fordul elõ. A peridusos rendszer 92 feletti rendszm elemei a termszetben nem ismertek, csak mestersgesen llthatk elõ. A 92 elem kzl mindssze nyolc elem alkotja a Fld sszettelnek 99 %-t. Ezek mind az 56 atomslyig tart sorozatba tartoz, n. "knnyû" elemek, a peridusos rendszer 2-4 oszlopbl. A mai fizikai ismereteink szerint az Univerzum elemeinek arnya, gyakorisgi eloszlsa az Õsrobbanst rviddel kvetõ idõszakban jtt ltre, s azta gyakorlatilag vltozatlan.

A felttelezsek szerint a Fld tlagos sszettelt legjobban a kondritos meteoritok kzeltik meg. Az albbi tblzat a kondritok tlagt, valamint a Fld becslt tlagos kmiai sszettelt mutatja be.

A Fld s a kondritos meteoritok sszettele

Elem

Kondritok, slyszzalk

Fld, slyszzalk

O

33,24

29,5

Fe

27,24

34,6

Si

17,10

15,2

Mg

14,29

12,7

S

1,93

1,93

Ni

1,64

2,39

Ca

1,27

1,13

Al

1,22

1,09

Na

0,64

0,57

Cr

0,29

0,26

Mn

0,25

0,22

P

0,11

0,10

Co

0,09

0,13

K

0,08

0,07

Ti

0,06

0,05

Az ltalunk ismert s mintzhat fldkreg kmiai elemeinek gyakorisga eltr a Fld tlagos sszetteltõl. A kregben az O, Si s az Al jtszik dntõ szerepet, Ca, Mg, Na, K az sszettelben jelentõsebb, a Fe, Mg, S kisebb arny.

Geokmiai viselkeds szempontjbl Goldschmidt 1922-ben az albbi csoportostst javasolta:

  • sziderofil (Fe-hez trsul) elemek: pl. Co, Ni, Mo, Pt, Au
  • kalkofil (S-hez kapcsold elemek: pl. Zn, Pb, Hg
  • litofil (O-hez kapcsold) elemek: pl. Na, K, Rb, Mg, Ca, Al, Si

A fenti csoportok tulajdonsgai kzel azonosak, s a peridusos rendszerben is elklnlt csoportokat alkotnak. A csoportosts csak hozzvetõleges, bizonyos elemek tbb csoportba is sorolhatk.

A tmegszm az atommagot alkot protonok s neutronok egyttes szma. A kmai elemek klnfle izotpokbl plnek fel, az izotpokban a rendszmot (s ezrt a kmiai karaktert) meghatroz proton mell tbblet neutron trsulhat. A hidrognt pldul az ltalnos H1 tmegszm izotpjn kvl H2 (deutrium) s H3(tricium) is alkotja, melyben egy, illetve kt neutron kapcsoldik az atommagot alkot egy protonhoz. Az sszes izotp tmegt arnyval slyozottan tlagolva kapjuk az elemre jellemzõ atomslyt (a H esetben 1,008).

Az atomok elõfordulhatnak nllan, de leggyakrabban molekulkat alkotnak, azonos vagy eltrõ kmiai elemekhez kapcsoldva. A kmiai ktst, azaz a kapcsoldst, vegylsi hajlamot az atom elektronplya konfigurcija, illetve az azon tartzkod elektronok energiaszintje hatrozza meg.

Kmiai ktstpusok kzl a termszetes svnyokban:

  • kovalens kts,
  • ionos kts,

illetve ezek keverke fordul elõ a leggyakrabban. Az ionos kts gyakorlatilag elektroncsere, a kovalens kts elektron plya tfeds tjn jn ltre. A kovalens kts egyik vltozata a fmes kts, amikor az elektronplya tfeds nem csupn kt rcspont, hanem az sszes rcspont esetben jn ltre. A kmiai kts ionos, illetve kovalens termszete az anyagok fizikai tulajdonsgait is erõsen befolysolja.

Az elektronegativits az a tulajdonsg, amely meghatrozza azt, hogy a kmiai kts kovalens vagy ionos termszetû lesz-e. Az atomok elektronegativitst az ionizcis energia s az elektronaffinits sszegeknt definilhatjuk. Kis ionizcis energij/potencil elemek knnyen adnak le elektront (ionizldnak), s vlnak kationn. Nagy ionizcis potencil elemek elektronfelvtelre hajlamosak, anionn alakulva. Az ionos ktsre hajlamos elemek a peridusos rendszer kt szln, az inkbb kovalens ktst alkot elemek a peridusos rendszer kzpsõ oszlopaiban helyezkednek el. Azok az elemek, amelyeknl az elektronplya sszes lehetsges pozici helye betlttt, sem elektronfelvtelre, sem elektron leadsra nem hajlamosak, s gy molekulkat , illetve vegyleteket sem alkotnak - a termszetben ezeket nemesgzokknt ismerjk.

Ionizcis energia az az energia, amely egy e elektronnak az atom klsõ elektronhjbl a vgtelenbe val kilkshez szksges. Elektronaffinits az az energia, amely egy atom esetben egy elektron befogshoz szksges. Az albbi tblzatban az ionizcis energia rtkei (zrjelben), illetve az elektonegativitsi rtk (Pauling szerint) lthat. A tapasztalat szerint azonos elektronegativits elemek kztt kovalens, erõsen klnbzõ elektronegativits elemek kztt ionos kts jn ltre. Az ionizcis energia rtke a peridusos rendszer egy sorban balrl jobbra nõ. A Fldkreg leggyakoribb pitõkvben, az SiO4 tetraderben 50% ionos, 50 % kovalens a kts.

Halmazllapotok

Az anyag a termszetes krlmnyek kztt hrom halmazllapotban fordul elõ. Mindhrom halmazllapot anyag rszt vesz a fldkreg felptsben. A fldkregben a szilrd halmazllapot anyag a szilrd vzat, a folykony s gz halmazllapot anyag oldott llapot vegyletek szllt kzegt alkotja. A halmazllapotok az anyagot alkot molekulk energia tartalmtl fggnek. Szilrd halmazllapotban ez az energia viszonylag kicsi, az anyag atomjai mretk, tltsk s ktstpusuk meghatrozta rcsszerkezetben (kristlyszerkezetben) rgztve hõrezgst vgeznek. A kristlyos anyaggal energit kzlve a hõrezgs nõ mindaddig, amg a rcsszerkezet felbomlik, molekula lncot alkotva folykony halmazllapot lesz. Tovbbi energia felvtellel a molekula lncok is felbomlanak, egyedi molekulkk, gz halmazllapotban. A folyamat nyomstl s hõmrsklettõl fgg, s az egyes anyagokra jellemzõ folyamatgrbt kvetve megy vgbe. A legjobban ismert halmazllapotok a Fld felsznhez kzeli viszonyokra vonatkoznak. A Fld belsejben lvõ igen nagy nyoms ltal deformlt anyagok halmazllapota valsznûleg egyetlen, a felsznen ismert halmazllapotnak sem felel meg.

A fldtan szmos ga a szilrd termszetes anyagokkal (svnyokkal) s ezek alkotta kõzetekkel, ltrejttkkel, fizikai viselkedskkel foglalkozik (pl. svny-kõzettan, rcteleptan, litolgia, sztratigrfia, stb). A fldtani tudomnyok msik csoportja kifejezetten a szilrd kzegben mozg folykony s gz halmazllapot fluidumokat vizsglja (kõolajfldtan, vzfldtan, ramlstan, stb). Egy harmadik csoport a szilrd s fluid anyagok alkotta rendszer egszt vizsglja (pl. szerkezetfldtan, geofizika, geokmia).

Egy msik csoportosts szerint az anyagok szervesek (azaz szerves anyagokbl szrmaz szn alkotta vegyletek) vagy szervetlenek (nem szerves anyagokbl szrmaz, akr sznatomot is tartalmaz vegyletek). A fldtanban a szerves s szervetlen anyagok egyformn jelentõs slyt kapnak, br a szerves anyagok a fldtrtneti mlt kõzeteiben csak erõsen mdosult formban nyomozhatk (pl. kõszn, kõolaj, borostyn, stb).

Erõ - az anyag mozgatja

A termszetben ma ngyfle erõt, klcsnhatst ismernk.

Gravitci

A klasszikus fizika szerint az anyag illetve rszecski a trben mozognak, s mozgsuk irnya, illetve sebessge akkor vltozik, ha erõ hat rjuk. Az erõ egyik formja egy tvolra hat gyenge klcsnhats, a gravitci. A gravitci a tmegektõl fggõ nagysg vonzs, amely tmegek szorzatval egyenesen, tvolsguk ngyzetvel fordtottan arnyos.

A gravitci hatsa a dominns brmifle tmeg mozgsban termszetes kzegekben - gy a gravitci jelensgt vizsgljuk, ha a folyvizek hatst, a tengeri ramlatokat, a szl szlltkpessgt, illetve a magma felramlst vizsgljuk.

Elektromos klcsnhatsok

Az erõ msik formja egy rvid tvolsgra hat erõs klcsnhats, amelynek sorn atomi mretekben erõk mûkdnek, gyakorlatilag ktfle dolog kztt. Ha ezek a dolgok egyformk, az erõ taszts, ha klnbzõek, vonzs lp fel kzttk. Ezt a klcsnhatst fenntart jelensget tltsnek nevezzk, a ktfle tpust a megllapods szerint pozitv s negatv jellel jelltk. A tltssel nem rendelkezõ anyag kiegyenslyozott, a negatv s pozitv tltsek hatsa egymst kiegyenlti.

Az anyagot ngy fajta erõ - klcsnhats - mozgatja: a gravitci, az erõs atommag klcsnhats a gyenge atommag klcsnhats s az elektromgnessg. Az elektromos klcsnhats tbb nagysgrenddel nagyobb erõssgû, mint a gravitci, de mivel az atomok pozitv s negatv tltsekbõl plnek fel, gy a tltsek szempontjbl kiegyenslyozottak, erõhats nem szlelhetõ. Egszen kevs tlts tbblet vagy hiny szrevehetõ elektromos hatst hoz ltre. A tltsek krl elektromos tr alakul ki, ebben a trben a tltsekre erõk hatnak, melyek mozgsba hozzk õket. Br a tltsek ltrehozta erõ a tvolsg ngyzetvel cskken, a tlts mozgatsval a hats lnyegesen tvolabbra is terjed - hullmjelensgek lpnek fel, elektromgneses tr keletkezik. Az elektromgneses hullmok frekvencitl fggõen szmos formban jelentkezhetnek:

- 105 - 106 rdihullmok
- 1010 radar
- 1014 - 1015 lthat fny
- 1018 rntgen
- 1021 atommagok gammasugrzsa
- 1027 kozmikus sugrzs

Az elektromos klcsnhatsok eredmnye minden kmiai reakciknt ismert folyamat, kõzetkpzõds s oldds, mlls, oxidci, hidratci. Hasonl klcsnhatsokra pl a Fld elektromos erõternek vizsglata s ennek alkalmazsa a fldtani kutatsok sorn.

Magerõk

Az 1920-as vektõl kezdõdõen, az atommag rszletes megismersvel jutott el a fizika kt msik klcsnhats megismersig. Az egyik az atommagot sszetart erõs klcsnhats, a magerõ, amely az elõzõekhez kpest nagysgrendekkel nagyobb energit trol. Az elõzõ, elektromos jellegû klcsnhats sorn felszabadul kmiai energia s a magerõk felszabadtsa kztt akkora a klnbsg, mint egy hagyomnyos bomba s egy atombomba felrobbansa sorn felszabadul energia kztt. Ez az erõ az, amely a protont s a neutront az atommagban sszetartja.

Bta-bomls

Rszlegesen ismert klcsnhats, melynek sorn a neutron lassan protonra elektronra s neutrinra bomlik.

A ngyfle klcsnhats nagysgrendi arnyai:

Magerõk 1
Elektromos klcsnhats 10-2
Bta-bomls 10-5
Gravitci 10-40

Mai felttelezsnk szerint ezek az erõk az Õsrobbanst kvetõen 15 GeV energiaszinten, 1028 K hõmrskleten, 10-35 sec idõben vltak szt egymstl.

Az energinak, az erõk kifejezõdsnek sok klnbzõ megjelensi formja van: - gravitcis (helyzeti), - kinetikus (mozgsi), - rugalmas, - hõ, - kmiai, - radioaktv, - mag, - tmegenergia. Az energira az energiamegmarads trvnye rvnyes. Ez azt lltja, hogy van egy bizonyos, energinak nevezett mennyisg, amely a termszetben vgbemenõ vltozsok sorn, idõtõl fggetlenl vltozatlan marad. Ehhez kapcsoldik nhny ms megmaradsi trvny: az impulzusmegmarads, tltsmegmarads, s mg hrom, a szubatomi rszecskk vilgt ler megmaradsi trvny.

A rendelkezsre ll energit, illetve az energik keltette folyamatok lezajlsnak menett a termodinamikai trvnyek rjk le. Ezek lnyege, hogy az energia megmarad, de a felhasznlhat energia ennek csak egy rsze.

 
Föld
 
Fizika
 
Földönkivli Élet
 
Language
 
Hrdets
 
Facebook&Twitter

Keress meg minket a Google+

 
Hold llsa
CURRENT MOON
 
My IP
Powered by  MyPagerank.Net

IP

Google Pagerank mrs, keresooptimalizls

antivrus

 
Ltogatk
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!