Szaturnusz
![](//univerzum-galaxy.gportal.hu/portal/univerzum-galaxy/image/gallery/1277053714_17.gif)
- A Szaturnusz a Naptl a hatodik, mrett tekintve a msodik legnagyobb bolyg.
-
Naptl mrt tvolsga: 1,429,400,000 km (9.54 CSE)
egyenlti tmr: 120,536 km; sarki tmr: 108,728 km
-
tmeg: 5.688e26 kg
Szaturnusz az egyik legsibb rmai isten. A vets, a vetmag istene, a knyrtelen id jelkpnek tekintettk. A grg mitolgiabeli titnnal, Kronosszal azonostottk; aki apjt Urnoszt megcsonktva, felesgl vve sajt lenytestvrt Rheit kerlt az gi trnra; s akinek azt jsoltk, hogy egyik fia fogja megfosztani a trnjtl. Ezrt valamennyi gyermekt alighogy megszlettek sorjban lenyelte, gy akarvn elkerlni a jslat beteljeslst. Rheia azonban kijtszotta Kronoszt: megszlte legkisebb fit Zeuszt, de egy beplyzott kvet adott t frjnek. Zeuszt egy Krta szigeti barlangban felneveltk, majd felnve legyzte apjt, megmentette testvreit.
A Szaturnusz felszne, lgkre
A Szaturnusz a gzbolygk csaldjba tartozik, s eltrõen a Fld tpus gitestektõl nincs szilrd felszne, felptse a Jupiterhez hasonl. A Szaturnusz lgkre hidrognbõl s hidrognvegyletekbõl, valamint hliumbl ll. (Hasonl a Jupiterhez, csak ott kicsit nagyobb a hliumtartalom.) Hasonlan a Jupiterhez a Szaturnusz ktszer annyi hõt bocst ki, mint amennyi a bolygra rkezik. Mivel a Szaturnusz kisebb tmegû, mint a Jupiter, sokkal gyorsabban hûlt le, ami lehetõv tette, hogy a hlium cseppecskk formjban kicsapdjon. Ez esõszerûen lehull a bolyg belsejben, miltal a lgkr hliumban elszegnyedik, a belsõ rsz viszont felmelegszik.
A Szaturnusz korongja hatrozottan srgnak tûnik, egyenltõi terletei enyhn vrsesek, vei barns, sarkvidkei pedig kkesszrke rnyalatak. E sznek alkalmanknt mdosulhatnak. Valsznûleg ez lehet a nagyobb hõkibocsts oka. A Szaturnusz lgkrnek szlviharai, lgrvnyei, hullmai s egymssal klcsnhatsban lvõ foltjai arrl tanskodnak, hogy e klns vilg belsejbõl a hõ hevesen ramlik kifel.
A Szaturnusz mgneses tere erõs, s mgneses mezejnek tengelye 1 fokos szgben hajlik a forgstengelyhez.
A Szaturnusz gyri
A gyûrûrendszer a Szaturnusz felhõzete felett 7000 km magassgban kezdõdik, s egszen 74 000 km-ig terjed a vilgûrbe. A gyûrûk az tmrõjkhz kpest olyan vkonyak, mint egy labdargplya terletre szttertett risi selyempapr. A gyûrûk egyike sem vastagabb nhny tz mternl, s mindegyik millinyi vzjg rszecskbõl, valamennyi porbl s nmi fmes anyagbl ll.
A rszecskk mrete jgkocknyi mrettõl akkora darabokig terjed, mint egy hztartsi hûtõgp, vagy mg nagyobbak. Mindegyik rszecske valjban a bolygnak egy holdacskja, s mindegyiknek megvan a maga plyja.
Mindegyik gyûrû sok gyûrûcskbõl ll, s felttelezik, hogy a gyûrûk kztt keringõ kis holdak gravitcis hatsa tereli a rszecskket gy, hogy a rszecskk kisprõdnek bizonyos plykrl, s svokba koncentrldnak. Pldul az F gyûrût felptõ rszecskket kt terelõhold, a Pandora s a Prometheus gravitcis hatsa rendezte keskeny szlakba.
Fldi tvcsveken t szemllve a Szaturnusz gyûrûrendszert hossz ideig hrom kln sszetevõbõl ll rendszernek ismertk. A legklsõ gyûrû volt az A gyûrû, melyet a 4000 kilomteres Cassini-rs vlasztott el a legfnyesebb B gyûrûtõl, a legbelsõ pedig a C vagy Ftyolgyûrû. A Szaturnusz gyûrûi pontosan a bolyg egyenltõi skjban fekszenek. Egy teljes Szaturnusz-v leforgsa alatt a bolyg gyûrûrendszert "alulrl" s "fellrõl" egyarnt szemgyre vehetjk. Amikor a Szaturnusz valamelyik napfordulpontja kzelben jr, vagyis amikor a bolyg forgstengelye ppen felnk -illetve tõlnk el- mutat, az gitest majdnem kr alaknak ltszik. Ekkor trul fel elõttnk legszebben a gyûrûrendszer, ekkor vehetjk szemgyre felletnek legnagyobb hnyadt. Ahogy a bolyg kzeledik egyik vagy msik napjegyenlõsghez, teht azokhoz a helyzeteihez, ahol gyûrûjt ppen lrõl figyelhetjk meg, egyre jobban szemnkbe tlik ellipszoidlis alakja, amely jcskn lapult. Egyenltõi sugara 10%-kal haladja meg a polris sugart. A szaturnuszi napjegyenlõsgek idejn a gyûrûrendszer hajlsszge minimliss vlik, a gyûrûk csupn keskeny vonalknt figyelhetõk meg, sõt esetleg nhny rra -amg a Fld thalad a gyûrûk skjn- ltszlag el is tûnhetnek. A Szaturnusz ltszlagos fnyessge nagymrtkben fgg attl, hogy ltirnyunkkal mekkora szget zr be a bolyg gyûrûrendszernek skja.
A Szaturnusz holdjai
A Szaturnusznak tbb mint 20 holdja van, 18 holdjnak van neve, tbb holdja van mint brmelyik ms bolygnak. Biztos azonban, hogy tovbbi kismretû holdak vrnak felfedezsre.
A bolyg kzppontjtl mrt tvolsguk 133600 kilomtertõl majdnem 13 milli kilomterig terjed.
Az ismert holdak mrete a Naprendszer msodik legnagyobb holdjnak (Titn) 5150 km-es tmrõjtõl a Naprendszer msodik legkisebb ismert holdjnak a Pannak (a Mars Deimosznl alig nagyobb) 20 km-es tmrõjig terjed.
Ngy holdnak (Thetys, Iapetus, Dione, Rhea) az tmrõje 1000 km felett van (1060 - 1530 km), nyolcnak az tmrõje 80 s 500 km kztti, mg a tbbi hold tmrõje 40 km alatt van. A legklsõt, a Phoebt kivve valamennyi direkt keringsû hold.
A kp a Voyager-1 ltal 1980. novemberben ksztett kpekbõl lett sszerakva. A kp elõterben a Dion lthat. Balra fenn az Epimetheus s a Rhea a Szaturnusz gyûrûi mellett. Jobbra a Szaturnusz gyûrûi alatt az Enceladus, Mimas, Tethys, and Iapetus (jobbra lenn). A felhõvel bortott Titn a jobb felsõ sarokban lthat.
A Thetys s a Mimas felsznn hatalmas becsapdsi krterek ltszanak. Pl. az Odysseus-krter tmrõje 400 km a csupn 1050 km tmrõjû Thetys holdon. A becsapds alaposan megrzkdtathatta a Thetyst , amely a krterrel ellenttes oldalon jraformldott: egy hatalmas , 5 km mly, 100 km szles s 2000 km hossz szurdokvlgy keletkezett. A becsapdsok, amelyek a Tethysen s a Mimason voltak feltehetõen trmelket vetettek szanaszt , amik hozzaddtak a Szaturnusz gyûrûihez. A Szaturnusz nhny klsõ holdja kzs plyn kering. Felttelezik, hogy ezek valaha egyetlen testet alkottak. A Phobe, a legklsõ hold ellenkezõ irnyban kering, mint a tbbi. Az elsõ hold amit csillagszati fnykpfelvtelen fedeztek fel (1898-ban)
A Titn
5150 km-es tmrõjvel a Naprendszer msodik legnagyobb holdja. A Szaturnusztl a holdak plyasugr szerinti sorrendjben a tizentdik.
Szaturnusztl mrt tvolsga 1221830 km.
A Titn az egyetlen olyan hold a Naprendszerben, amelynek vastag lgkre van. Lgkrben fõknt nitrogn (85 - 95%), argon (5 - 10%) s metn (1%) mutathat ki, s nyomokban szerves vegyletek, etn s etin. A Titn rejtõzkdõ fellete mlyhûttt emlke lehet annak, hogyan alakulhatnak ki egyszerû gzokbl fejlettebb szerves molekulk, melyek az let elõfutrai. 1980-ban a Voyager-1 mintegy 6500 km tvolsgban replt el a Titn mellett. Adatai szerint a felszni lgnyoms kb. 2-szer akkora, mint a Fldn a tenger szintjn. A Titn felsznt valsznûleg folykony metnbl ll hatalmas cenok bortjk.
A Titn felerszt valsznûleg sziliktmagbl ll, msik felnek tbbsgt pedig a vzbõl s metnjgbõl ll takar alkotja. Talajmenti hõmrsklete kb. 95 K, lgkri nyomsa pedig msflszerese a fldinek.
A Titnt mr egszen kicsi tvcsõvel is meg lehet figyelni. Ezrt fedezhette fel Huygens mr 1655-ben.
A Dione
a Szaturnusz tizenkettedik ismert holdja, a Szaturnusztl mrt tvolsga 377 400 km , tmrõje 1120 km . (A Tethys nla csak alig kisebb. ) Cassini fedezte fel 1684-ben. A Dione sûrûsge 1,43 g/cm3, amivel a legnagyobb sûrûsgû Szaturnusz hold.
A Rhea
a Szaturnusz tizennegyedik ismert holdja, s a msodik legnagyobb. Szaturnusztl mrt tvolsga 527040 km, tmrõje 1530 km . Cassini fedezte fel 1672-ben.
A Mimas
a Szaturnusz hetedik holdja, Szaturnusztl mrt tvolsga 185 520 km, tmrõje 392 km. Herschel fedezte fel 1789-ben. Felsznn risi becsapdsi krter lthat, melynek tmrõje 135 km, Herschellrõl neveztk el. A krter tmrõje kiteszi a hold tmrõjnek az egyharmadt. A snc, amely a krtert krlveszi, csaknem 10 km magas, s kzppontjban egy kb. 6 km magas hegycscs emelkedik. (Olyan mintha szeme lenne.) Feltûnõek rajta a kregrepedsek is. |