Univerzum-Galaxy
Univerzum-Galaxy
Menü
 
Univerzum
 
Kozmosz
 
Naprendszerünk
 
Hrdetsek
 
Naprendszer

 
Pontos Id
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 
Adat
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net
Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net
freestat.hu
 
Hrdets
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
2012.10.04. 20:02
2012.01.15. 08:44
2012.01.15. 08:32
Friss hozzszlsok
csillagggg: ez csodlatos...
 
Az id

 

 

Az id

Ezt a rszt rgtn azzal kezdenm, hogy szerintem az id mint fizikai realits nem ltezik. A termszetben vannak folyamatok, a folyamatok pedig esemnyek lncolatbl plnek fel. Az esemnyek lncolatt pedig ok-okozati viszonyok alaktjk ki. Mi emberek ezt a lncolatot az id telseknt fogjuk fel s hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy az id ppen olyan konkrt fizikai dolog mint pl. az anyag. Szerintem az anyagi folyamatok valban zajlanak, az id pedig csak a mi felfogsunkban ltezik. Az einsteini relativits elmlet szerint az idt tetemesen megnyltnak mrhetjk a sajt idnkhz viszonytva a hozznk kpest gyorsan mozg rendszerben. Az id megnylsa azt a gondolatot keltheti bennnk, hogy az idnek fizikai jellemzi vannak. De az id megnylsa csak egyfajta viszonytsi dolog, az egymshoz kpest mozg rendszerek sebessg-viszonyaibl addik. Termszetesen szmolunk az idvel, a legtbb fizikai kpletben szerepel. Ez rendben is van, mert egyfajta mrct ad a folyamatok lersra. De gy gondolom, hogy nem lehet azt mondani, hogy itt van az id a maga fizikai valsgban. Hogy az idt mrni is lehet szintn flrertsre vezethet, mert akkor is csak fizikai folyamatokrl van sz, amelyeknek az ismtld szakaszait hasznljuk fel a mrsre.

Az id fenti rtelmezse szerint az idszakaszok a vgtelensgig oszthatk, hiszen az id csak a mi felfogsunk szerint ltezik. De ha azt is figyelembe vesszk, hogy id-fogalmunk az esemnyek lncolatt tkrzi, akkor azt kell megvizsglnunk, hogy vajon van-e olyan szituci amelynl ez a lncolat mr nem rtelmezhet vilgosan. Ez a helyzet pedig az srobbanst kvet 10^(-43)msodpercen bell volt, ezt nevezik a Planck-idnek. Ezen idtartamon bell a tr mrete 10^(-33)cm (Planck-tvolsg) volt. Az Univerzum ezen fzisban a Heisenberg-fle hatrozatlansg volt a mrtkad trvny, ahol a tr s az id teljesen egymsba mosdott. Ebben az esetben nem lehet beszlni esemnyekrl, folyamatokrl. Ezrt a vilgunkban megszokott idvel csak a robbanst kvet 10^(-43)s eltelte utn szmolhatunk. Ez a pont volt a vals id kezdete. Egybknt jelen vilgunkban sem rtelmezhet az id a Planck-tvolsgon belli trtartomnyban. Br elvileg az id a vgtelensgig oszthat, a valsg azonban egy pont utn gtat szab az id tovbbi oszthatsgnak. Tekinthetjk gy is, hogy az id kvantuma a 10^(-43)s.

Hogyan lehet akkor mgis lerni az idt? nmagban sehogy sem, de ha a fizikai folyamatok szempontjbl kzeltjk meg a dolgot, akkor mr mondhatunk rla valamit. A legjobb ha e clbl a periodikus vltozsokat vesszk alapul. A rezgsek szinte mindentt jelen vannak. Ha csak arra gondolunk, hogy az elemi rszecskknek hullm termszetk is van, akkor mr a rezgseknl vagyunk, mert hullm nincs rezgs nlkl. Mibl addik ez a hullmtermszet? Ha a hrok olyan szerkezetre gondolunk mintha rugk lennnek, akkor ezek kilazulva rezeghetnek is, st t is adhatjk egymsnak a rezgseket, ami a hullmok kialakulst jelenti. Az elemi rszecskk hrok sokasgbl tevdnek ssze. A rszecskt felpt hrok rezgsei sszegzdnek s felharmnikust hoznak ltre. Egy ilyen rszecske azon tl, hogy a hrok csomba kapcsoldsa rvn jtt ltre (ez kpviseli a rszecske-jelleget) egyfajta rezgsllapottal (sajt-rezgs) is jellemezhet (ennek terjedsbl addik a hullm-jelleg). Egy atombl kiindul hullm nem ll meg az atom hatrnl, hanem azt a szabad hrok is tovbbtjk valameddig. Ezrt van az, hogy egy atomi rszecskt ler hullmfggvny tlnylik az atomon s nem lehet pontosan meghatrozni egy atomnak a peremt. A szabad hrok, melyek a teret fesztik ki, mr jobban kilazult rugkhoz hasonlak. Sajt rezgsk cseklyebb, de ms rszecskk ltal gerjesztett rezgseket tovbbtjk. A rezgsek folyamatnak (a sorrendisg s egytt-trtns) lershoz bevezetjk az idt. A mindennapi gyakorlatban inkbb a mi emberi lptknkhz kzelebb ll folyamatokat szoktuk hasznlni az id mrsre, mint a Fld keringst a Nap krl. Ezt aztn oszthatjuk kisebb rszekre vagy kpezhetnk nagyobb idtartamokat is. A pontosabb mrs atomrval trtnik, amelynl egy kitntetett atom fentebb emltett sajt-rezgst hasznljk etalonknt.

Az egymshoz kpest bizonyos sebessggel mozg rendszerek id-dilatcijt a kvetkezkppen kell rteni. Ha egy rendszer sebessgt a fny sebessghez viszonytjuk, akkor ezt a viszonyt a v/c arnnyal tudjuk kifejezni, ahol v a rendszer sebessge, c pedig a fnysebessg. Mivel a c egy konstans rtk, ezrt az brmilyen sebessggel mozg rendszerbl mrve ugyanannyi. A fenti arny figyelembe vtelvel egy un. Lorentz-transzformcit alkalmazva kiszmthat, hogy egy kisebb v1/c arny sebessggel mozg rendszerbl nzve egy nagyobb v2/c arny sebessggel mozg rendszer ltal megtett thoz szksges id rvidebbnek addik, mintha azt a v2 sebessggel mozg rendszerben mrnnk. Azaz a nagyobb sebessggel mozg rendszer ideje megnyltabbnak ltszik a kisebb sebessggel mozg rendszerbl nzve. Ha az egyik rendszer sebessge a msikhoz kpest megkzelti a fny sebessgt, akkor az idnek ez a relatv megnylsa mr tetemes lehet. A gyorsabban mozg rendszerben lv nem rzkeli az id-intervallumok megnylst, hiszen a sajt idje szerint minden a legnagyobb rendben megy, az eltelt letveit ugyanannyinak mri, mint a msik rendszerben l vele egykor trsa a sajt idje szerint. De a kisebb sebessg rendszerben l szmra gy tnik, hogy a msik rja lassabban jr, azaz egy adott pillanatban kevesebbnek mri a msik letkort, azaz a msik fiatalabbnak tnik szmra hozz kpest.

Az bra els rsze kt rendszert mutat, az egyiket llnak tekintve (v1=0) a msik ehhez kpest v2 sebessggel mozog. Mindkt rendszerben a 6 egysgnyi s t megttelhez 6 egysgnyi idre van szksg. A sajt idje szerint mindkt rendszerben lv gy is mri a megttelhez szksges idt. De a v1 sebessg rendszerbl nzve (a v1 sajtidje szerint mrve) a v2 rendszerbeli rvidebb id alatt teszi meg az utat (5,7 idegysg). Egyben a megtett t is rvidebbnek ltszik. Azaz a v1 rendszerbl nzve a v2 ideje megnyltnak (hosszabb idegysg), a hosszsg pedig rvidebbnek tnik. Ha a v2 fnysebessggel(c) mozogna v1-hez kpest, akkor az id megnylsa vgtelen nagynak ltszana, a hosszsg pedig vgtelen kicsinek. Az bra szerint ez az eset akkor llna el, amikor a bezrt szg 90 fokos lenne. Az bra a v1 rendszer szemszgbl mutatja a ltszlagos id-dilatcit, de a v2 rendszerbl nzve a v1 rendszer rja ksne, hiszen relatv sebessgekrl van sz. A valsgban ez az egsz nem ilyen lineris, de a dolog lnyegnek megrtse kpletek nlkl taln gy is elrhet. Az bra msodik rsze azt szemllteti, hogy a gyorsts ill. lassts alkalmval az id egy grbt r le amg az egyik rendszer egy msik rendszer sebessg llapott elri. Nagy tmeghez kzeledve szintn lelassul az id ill. attl tvolodva jra gyorsabb vlik, hiszen a gravitci s a gyorsuls a relativits elmlete szerint megklnbztethetetlen ebbl a szempontbl. Egy ers gravitcis trben lv ra szintn lassabban jr mint egy gyengbb gravitcis trben lv ra.

A specilis relativits elmlete
Az egsznek a lnyege az, hogy a fny sebessge vkuumban egy konstans rtk (~300000 km/s) fggetlenl attl, hogy milyen rendszerben (ll vagy mozg) terjed. Minden ms sebessg ettl csak kisebb lehet, s az egyes mozg rendszerek (itt inercia-rendszerekrl van sz) sebessgt a fny sebessghez viszonytjuk, akkor alkalmaznunk kell a Lorentz-transzformcit az id, a tvolsg s a tmeg esetben. Ha egy rendszer v sebessggel mozog (egyenes vonal egyenletes mozgst vgez), akkor a rendszerhez tartoz id megnylik, a mozgs irnyba es hosszsgok megrvidlnek, a tehetetlen tmeg pedig megn a v/c fggvnyben egy llnak tekintett rendszer hasonl fizikai mennyisgeihez mrten, s a klnbz sebessggel mozg rendszerek sebessgt sem lehet algebrai mdon sszegezni. Mindez azt jelenti, hogy nem lehet egy "vilg-rt" hasznlni, vagy nem lehet ugyanazon mter rd szerint rtelmezni a tvolsgokat a vilg brmely pontjn. Az egyik rendszerben egyidejnek szmt esemnyek egy msik rendszerbl nzve klnbz idpontokban trtnhetnek, ill. az egyik rendszerben egy adott helyen trtn esemnyek a msik rendszerbl klnbz helyeken ltszhatnak. A tr s id teht szorosan kapcsoldik egymshoz.

Az ltalnos relativits elmlete
Ez mr tgabb rtelemben szemlli a fenti jelensgeket, hiszen szigoran vve egyenes vonal egyenletesen mozg rendszerek (vagy nyugalomban lv rendszerek) - azaz inercia-rendszerek - nem is fordulnak el az univerzumban. Minden kering vagy forog vagy valamilyen plyt r le, ami eltr az egyenestl. Mindezrt a gravitci a felels. Azaz ebben az elmletben mr a tr s id mell az anyagot is figyelembe kell venni. Az elmlet kimondja, hogy a vilg brmely pontjban lv anyagra a vilg sszes anyagnak gravitcija hat, azaz a trben pontrl-pontra vltozik a gravitcis hats. Radsul a gravitcis hats is mskpp szmoland az egymshoz kpest mozg rendszerekbl, hiszen a tmegre is rvnyes a Lorentz-transzformci. Mindez azt jelenti, hogy a tr brmely pontjhoz ms s ms id-intervallumok s hosszmrtkek tartoznak. A pontrl-pontra vltozs miatt pedig nem lehet eukldszi trben szmolni, hanem grblt teret kell alkalmazni. Ennek az elmletnek a matematikai lersa mr nylvn bonyolultabb mint a specilis relativits elmlet, amely csak a tr-id kapcsolatt vizsglja, elvonatkoztatva a gravitcitl, addig az ltalnos relativits elmlet az anyag-tr-id sszefggsben vizsglja a jelensgeket, ppen a gravitci egy a korbbitl eltr rtelmezst vezetve be (er helyett trgrblet).
A newtoni ill. az einsteini garavitcis elmlet teht alapelveiben klnbzik egymstl. Newton a gravitcit ertrknt kezelte, amg Einstein a tr grbleteknt azonostotta. A newtoni elmlet csak bizonyos korltok kztt igaz, hiszen knnyen belthat, hogy a nevezben szerepl tvolsg-ngyzet miatt a zrushoz kzelt tvolsgok esetn a gravitcis er a vgtelenhez tart, ami nylvnvalan lehetetlen hiszen a gravitcis er olyan nagy gyorsulst jelentene, ami miatt egy test tllpn a fnysebessget. Teht csak nagyobb tvolsgok esetn hasznlhat a kplet. Egyb hibi is vannak pl. nem tartalmazza az idt s a tl nagy gravitci esetn sem hasznlhat. De bizonyos hatrok kztt jl mkdik. Mg ma is szmolnak vele a csillagszok.
Az einsteini elmlet mr kikszbli a fenti problmkat, viszont ez sem teljes, mert csak a makroszkpikus vilgra rvnyes, nem veszi figyelembe a kvantumfizika trvnyeit. Einstein ugyan mr ismerte ezeket a trvnyeket, de ezek annyira jak s meghkkentek voltak mg, hogy nem tudta elfogadni a kvantumfizika furcsasgait ("Isten nem kockzik"). A szingularitst az elmlete sem tudja lerni.

 

 

Megjegyzs:
A tudomnyos vilg Einstein neve alatt jegyzi a relativitselmletet, de azt meg kell emlteni, hogy a ennek elzmnyei voltak: Maxwell mondta ki a fnysebessg konstans voltt, Lorentz s msok mr levezettk a transzformcis egyenleteket s mg msok - fknt matematikusok - mkdtek kzre a grblt tr (Riemann-fle) fizikai alkalmazsnak adaptlsban, st mg a hres tmeg-energia sszefggst is megfogalmaztk mr korbban. Einstein felesge (Mileva) is tevkenyen rszt vett az elmlet megalkotsban.


Newton az idt egy nylvesszhz hasonltotta, egyenes, egy irnyba mutat, temt nem vltoztatja. Ez volt az abszolt id fogalma. De mr Einstein eltt is rjttek, hogy ez nem gy van, az id nem egy lland valami mert az egymshoz kpest mozg rendszerek esetben nem mindegy, hogy melyik rendszerbl mrjk az idt. Ezrt Einstein az idt inkbb egy folyhoz hasonltotta, amelynek folysa le is lassulhat egy szles mederben, de fel is gyorsulhat amennyiben a medre leszkl. St grblt is lehet akrcsak a foly kanyarulata. A mai felfogs szerint ezt a hasonlatot annyiban mdostottk, hogy az id folyama akr teljes hurkot is lerhat, st el is gazhat. Lerhat egy olyan kanyart, amelynl az id egy mltbeli llapothoz r vissza. Ez felveti az idutazs lehetsgt. Az elgazson azt kell rteni, hogy az id kt klnbz kvantumtrben folyik tovbb, azaz egy msik Univerzum is keletkezik az elgazskor. Az idnek ezzel az elgaztatsval lehet feloldani az idutazsbl ered paradoxonokat, pl. olyanokat mint amelynl valaki visszamenve a mltba tallkozik sajt ifjkori njvel, akit megl. De akkor hogyan rhette meg a jelenkori kort? Az ilyen logikai bukfenc gy oldhat fel, hogy az id ketthasad, kt kvantumtr keletkezik, az egyik amelyik a jelenlegi letnek megfelel, a msik a halott nnel egytt mr egy jabb vilgot jelent. Mindez azt is jelenti, hogy nem lehet csakgy eltnni az egyik vilgbl s tlpni egy msikba, vagyis nem lehet megkettzni magunkat egy idutazssal s kt idpontban is ltezni, mikzben mi ugyanazok maradunk. Hallunk bekvetkeztvel sem tnnk el a vilgbl, testnk egy darabig mg egyben marad, majd fokozatosan sztoszlik, de a testnket felpt atomok - sztszrdva ugyan - mg nagyon sokig megmaradnak, s testnk atomjainak jelents rsze j letek felptsben vesz rszt. A llekkel kapcsolatos krdsek boncolgatsa pedig nem a fizika feladatkre mert a fizika csak az anyagi vilg trvnyeinek megismerst tzte ki clknt. Felvetdhet a negatv id gondolata is annak kapcsn amikor az esetleg zrt Univerzum a tguls utn visszafordul sszehzdsba. Ilyenkor a dolgok gyakorlatilag fordtva trtnnnek, mint a tgulskor, hasonlan ahhoz mint amikor egy filmet htrafele jtszanak le. Ez azt a gondolatot szlheti, hogy az id negatvv vlva visszafele prg. Az Univerzumot kvlrl nzve valban ez lenne a ltszat. Valjban mgsem gy van. Az esemnyek lncolata nem fordulna meg, vagy ms megkzeltsben az ok-okozati viszonyok tovbbra is fennmaradnnak. Az id teht ugyangy elre prgne, mikzben a galaxisok egyre kzelednnek egymshoz egszen az egy pontba val sszeomlsig. De addig amg mg egyltaln lehetsges lenne az let a csillagszok mg sokig a vrseltoldst mrnk a kkeltolds helyett, mert mg mindig az sszezuhans eltti korszak fell rkez fnyt ltnk. Ha trtnetesen ppen mr meg is trtnt volna a visszaforduls zsugorodss, szre sem vennnk, az let ugyangy zajlana tovbb. Tbb millird v utn az let nylvn megsznne a megemelkedett hmrsklet, az ers sugrzsok s az tkzsekbl ered kataklizmk miatt.


A fentiek rtelmben mondhatjuk, hogy az id sem abszolt. Ez azt jelenti, hogy az idt is tekinthetjk grbltnek akrcsak a teret. s ezzel el is rkeztnk az egysges trid szemllethez.

 
Föld
 
Fizika
 
Földönkivli Élet
 
Language
 
Hrdets
 
Facebook&Twitter

Keress meg minket a Google+

 
Hold llsa
CURRENT MOON
 
My IP
Powered by  MyPagerank.Net

IP

Google Pagerank mrs, keresooptimalizls

antivrus

 
Ltogatk
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.