A SETI szpsge:
Mindenekelõtt gy rzem, hogy a knyv cmt kell megmagyarznom. A SETI viszonylag fiatal diszciplna, amelynek trgya a Fldn kvli intelligencia -pontosabban technikai civilizci- kutatsa a tudomny klnfle eszkzeivel s mdszereivel. 1979-ben kerltem bûvkrbe, amikor egy IAF kongresszuson mulattal hallgattam Sagan, Sklovszkij, Marx Gyrgy, Drake s msok izgalmas vitit arrl, hogy vannak-e trsaink az Univerzumban, s miknt lehetne rjuk bukkanni. Elsõsorban az a lehetõsg ragadott meg, hogy napjainkban mr cselekedni lehet annak rdekben, hogy ezekre a mindenkit rdeklõ, alapvetõ krdsekre vlaszt kapjunk.
Azta eltelt hsz v, sokfle izgalmas SETI program valsult meg, de a siker elmaradt. Mrpedig nyilvnval, hogy minden tudomnyos erõfeszts clja szksgkppen a megismers, s az eredmnyek alkalmazsa -siker nlkl mire val az egsz? Csak egyes alkot mûvszetek rhetik be azzal, hogy a mû ugyan nem vezet sehov, nem hasznos a trsadalomnak, nincs folytatsa s eredmnye, de szp. Lehet, hogy a SETI kutatsokkal is ez a helyzet? Engem legalbbis kezdettõl fogva magval ragadott a SETI nhny klnleges, a termszettudomnyokban ritka vonsa, amelyeket joggal lehet ''szpsgnek'' nevezni.
Pldul a gondolati gazdagsga. Olyan kutatsi stratgit kell kidolgozni, amely figyelembe veszi az ltalunk nem is ismert, tvoli ''partner'' ismeretlen gondolkozsmdjt, tulajdonsgait s lehetsges ismereteit. Stratginkhoz megfelelõ eszkzt kell ksztennk, ki kell alaktani a ''szemlyre szl'' programot, majd trelmesen vrni kell az eredmnyre. Ahogy Seth Shostak amerikai kutat fogalmazott, amikor plyjrl krdeztk:
''Azt hittem, hogy kutatsaink gyorsan unalmass vlnak majd, de egyltaln nem ez trtnt. Egyrszt a vilg legnagyobb ''mzesmadzagja'' lebeg a szemnk elõtt, msrsztfolyamatosan szletnek j megfigyelsi javaslatok, j stratgik s nagyon szellemes megoldsok.''
Jan Lomberg, aki mûvsz ltre, Sagan hatsra megismerkedett a SETI kutatsokkal is, ''A SETI eszttikja'' cmû tanulmnyban kifejti, hogy nem a ''nyers erõ'', hanem a program elegancija vezethet el a kitûztt clig. Ami az n megfogalmazsomban annyit jelent, hogy sok ms fontos kutatsi programtl eltrõen a SETI nem szksgkppen ignyel risi befektetseket, a siker eslye ugyanis nincs egyenes arnyban a rfordtsokkal. J tletekre termszetesen ms kutatsokban is nagy szksg van, de ppen a sok ismeretlen tnyezõ miatt a SETI-ben biztosan nem a mûszaki, hanem a gondolati elem az uralkod.
Szpsghez nagymrtkben hozzjrul soksznûsge is. E diszciplna hatrai a csillagszattl s a fiziktl a mûszaki s az lettudomnyokon keresztl egszen az antropolgiig s a trsadalomtudomnyokig hzdnak. Ezltal egyedlll lehetõsget knl a rel s a humn tudomnyok kztti korszerû szintzisre. A SETI-t egyes egyetemi kurzusokon (pldul az ausztrliai Macarthur egyetem fizika szakn) mr vek ta hasznljk arra, hogy a hallgatk rdeklõdst felkeltsk a termszettudomnyok irnt. Itt maga a SETI a ''mzesmadzag'', amely maghoz vonzza a szles rdeklõdsi krû hallgatkat.
Nagy vonzerõt jelent az is, hogy a SETI kutatk trsasga igazi nemzetkzi kzssgnek bizonyult, amelybe brkit befogadnak a vilg brmely rszbõl, ha nyitott szellemû, s dolgozni akar a kzs cl elrse rdekben.
Ennyi taln elg bevezetõl s kedvcsinlul. A knyv elsõ rszben a vizsglat trgyt kerlgetjk tbb oldalrl -a Drake- formult, mint a gondolatok rendszerezsre kitallt ''sorvezetõt'' hasznlva. A msodik rsz szl a korszerû SETI mdszerekrõl s stratgikrl. Vgl a harmadik rszben a kutats ''mellktermkeirõl'', s egy esetleges felfedezs vrhat kvetkezmnyeirõl lesz sz. Nhny, a tma szempontjbl alapvetõ ismeretet tartalmaz a Fggelk.
Ksznetet mondok mindazoknak, akik e knyv elkszlst elõsegtettk. A klfldi kollgknak, akik krsre vagy krs nlkl is kszsgesen, bartsgbl elkldtk SETI trgy cikkeiket, tanulmnyaikat s knyveiket. Ilyen segtsges kaptam Alekszej Arhipov (Ukrajna), John Billingham (USA), Stuart Bowyer (USA), Kent Cullers (USA), Steven Dick (USA), Stephen Doyle (USA), John Dreher (USA), Albert Harrison (USA), Jean Heidmann (Franciaorszg), Stuart Kingsley (USA), Guillermo Lemarchand (Argentna), Duncan Lunan (Nagy-Britannia), Claudio Maccone (Olaszorszg), Stelio Montebugnoli (Olaszorszg), Nils Mustelin (Finnorszg), Seth Shostak (USA), Paul Such (USA), Donald Tarter (USA), Jill Tarter (USA), Allen Tough (Kanada), Douglas Vakoch (USA) s Dan Werthimer (USA) kollgktl s a SETI intzettõl. Ksznm dr. Fejes Istvnnak, lektoromnak, Drr Jnosnak, mint a ktet szerkesztõjnek s Domsa Istvn kollgnak, hogy a kziratot elolvastk, s szmos hasznos szrevtelt tettek. Vgl, de nem utolssorban ksznm felesgem, dr. Ills Erzsbet trelmt s szntelen segtsgt a munka sorn.
A teljes tartalom itt tallhat! |