Aszteroidk,Kisbolygk

Szmtalan sziklatrmelk kering a Nap krl, fõknt a Mars s a Jupiter kztt. Ott, ahol egy bolygnak kellene lennie, ezernyi szikladarab kering- a kisbolygk, vagy idegen szval aszteroidk. A kisbolygkbl ll terlet legfontosabb rsze a Naptl 2,2 - 3,3 CSE tvolsgban helyezkedik el. Valsznûleg 100 ezer szmra akad itt ilyen gitest, amelynek legalbb 1 km az tmrõje, ssztmegk mgsem ri el a Holdt. Csupn 200 olyan kisbolygt ismernk amelynek tmrõje meghaladja a 100 km-t. A nagyobb kisbolygknak nevet adtak a csillagszok (6000 aszteroida kapott nevet.) A legnagyobb kisbolyg, a Ceres 1000 km tmrõjû, ezt fedeztk fel a kisbolygk kzl elsõknt, 1801-ben.
Hol tallhatk:
Ezen kicsiny bolygszerû testek mg kzepes mretû tvcsvekkel vizsglva is csillagokhoz hasonl, pontszerû fnyforrsoknak tûnnek, nem pedig bolygknak, Sir William Herschel az aszteroida, azaz "csillagszerû" nevet adta nekik. A nagyobb aszteroidk megkzeltõleg gmb alakak, sok kisebb testre az elnyjtott vagy szablytalan forma jellemzõ. Kzlk tbb, a gravitci ltal lazn sszetartott kettõs vagy tbbes testknt tûnik fel, msoknak pedig holdjaik lehetnek. Ilyen pl. az Ida kisbolyg, amelynek a Dactyl a holdja. A kisbolygk a napfnyt verik vissza, de ltalban halvny objektumok. Egyedl a Vesta lthat idõnknt szabad szemmel.
A Jupiter gravitcis hatsa a Naptl bizonyos tvolsgra lvõ plykrl kisprte a kisbolygkat, miutn kitrtett onnan mindenfle keringõ testet. Ennek eredmnyeknt alakultak ki a felfedezõjkrõl elnevezett Kirkwood-rsek, amelyekben nem tallhatk kisbolygk. Nmelyeket a Jupiter eltrtett s ezek az õ plyjn elõtte vagy mgtte keringenek. Ez a kt kisbolyg-csald a Trjaiak nven ismert. A Jupiter plyjn, hozz kpest 60-kal eltoldva mozognak. Nmely kisbolyg plyja a Szaturnuszon tlra is kiterjed, msok mlyen behatol a Naprendszer belsejbe. A csillagszok arra is figyelmeztetnek, hogy lehet kztk olyan, amely a Flddel is sszetkzhet, katasztrft okozva, ezrt igyekeznek azokat felkutatni.
Sznk s sznkpk alapjn tbb klnfle kisbolyg klnbztethetõ meg:
C-tpusak: 75%-uk, stt sznben gazdag, a szenes kondritokhoz hasonl test.
S-tpusak: 17%-uk, sznk vrses, fnyvisszaverõ kpessgk mrskelt, magas a vas- s magnzium-szilikt tartalmuk. M-tpusak: a legkisebb csoport, csaknem teljesen vas s nikkel elegybõl llnak.
Az Ida s a Gaspra
Az Ida kisbolygt a Galileo ûrszonda 1993. 08. 28-n kzeltette meg 2400 km-re, de az adatok a rdikapcsolatot biztost antenna hibja miatt csak lassan rkeztek meg. A kpek kb. egyharmadn ltszik az Ida holdja a Dactyl, a maga 1,6 x 1,2 kilomtervel. A kpek elksztsi ideje az Ida 4,63 rs forgsidejnek tbb mint a felt tette ki, gy megszerkeszthettk az Ida alakjt. A Dactyl a felvtelek idejn kb. 100 km-re volt az Idtl. Mozgsbl megbecslhettk az Ida tmegt. Ezen adatokbl az Ida sûrûsgre 2,2 - 2,9 g/cm3 kztti rtkre lehet kvetkeztetni. Mind az Ida, mind a Dactyl tele van krterekkel. A Dactyl felfedezse bizonytotta, de elõtte mg a Castalia s a Toutatis kisbolygk radarkpei is mutattk, hogy kettõs kisbolygk is lehetnek. (Fnykpk alapjn tbb szzrl gondoltk ezt, azonban nem tekintettk bizonytottnak a krdst.)
 A Gaspra a msik kisbolyg, melyet a Jupiter fel tart Galileo ûrszonda felkeresett. A Gaspra egy 19 *12 * 11 km mretû szablytalan alak szikladarab. Felsznt krterek szzai szabdaltk fel, melyeket ms kisbolygkkal val tkzsek okoztak. Mrete a Mars holdjaival (Phobosz, Deimosz) kb. megegyezik. A jobb oldali kpen vele egytt lthatk.
|