Univerzum-Galaxy
Univerzum-Galaxy
Menü
 
Univerzum
 
Kozmosz
 
Naprendszerünk
 
Hrdetsek
 
Naprendszer

 
Pontos Id
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 
Adat
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net
Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net
freestat.hu
 
Hrdets
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
2012.10.04. 20:02
2012.01.15. 08:44
2012.01.15. 08:32
Friss hozzszlsok
csillagggg: ez csodlatos...
 
Id a Fldn

 

 

Az idõ relativitsa

A modern idõ felfogs alapjn,  Einstein azaz a mlt szzad 20-as vei ta az idõ s tr elvlaszthatatlan, tridõ rendszert alkot, azaz a "hol ?" krds rtelmetlen a "mikor" krds nlkl.

Az lltst illusztrlja az albbi bra. Felttelezzk, hogy a megfigyelõ csillagsz egy galaxist lt, amely 1 millird fnyv tvolsgban van. szlelst valamilyen jelhez, pldul a fny berkezshez kell kapcsolnia. Viszont a berkezõ fnyjel 1 millird ve indult el, amikor a fld egy ms, E' poziciban volt. Most viszont a galaxis van ismeretlen, G' helyen. gy a mrt tvolsg valjban nem a galaxis s a Fld kztt egy idõpontban mrhetõ tvolsg, hanem a Fld jelenlegi pozicija s a Galaxis valamikori pozicija kztti tvolsg, teht a tvolsg s az idõ valamilyen kombincija.

Az idõ mrsnek felttele valamilyen (periodikus) vltozs felismerse. Megismerse, felismerse valszinûleg a napszakok peridicitsnak felismersvel kezdõdtt. Peridusos vltozst peridusos vltozssal sszehasonltva lehet mrni. Ilyen peridusos vltozst produkl eszkzk a mindennapi letben a klnfle rk. A legõsibb megoldsok a nap s az rnyk mozgst hasznltk. A fejlettebbek az ingamozgst, illetve aclrugk keltette rugerõ okozta periodikus kitrseket hasznljk az idõ mrsre. A ma elterjedt szerkezetek a kvarc piezoelektromos tulajdonsga alapjn mrik az idõt, a kvarc kristlyban lland elektromos feszltsg ltal keltett lland frekvencij rezgs mrsvel.

Az idõ legpontosabb definicijt ma a radioaktv bomls sebessghez val hasonlts adja, a Cs133 izotpjnak bomlsi sebessge jelenti az idõ legpontosabb mrsi eszkzt.

A relativits elmlet azon alapul, hogy a fny sebessge fggetlen a fnyforrs s a megfigyelõ egymshoz viszonytott helyzettõl. Ebbõl az is kvetkezik, hogy egy trgy mrt hossza attl is fgg, hogy a koordinta rendszer a mrt trgyhoz kpest milyen sebessggel mozog. Hasonl mdon, egy "mozg" objektumon lvõ ra ltal mrt idõintervallum hosszabb, mint a "nyugalomban" lvõ objektumon lvõ rn mrt idõ. Mozg rk  - mg a radioaktv rk is  - lassabban mozognak, mint az "llk".

Szerencsre a fldtani folyamatok sebessge annyira elenyszõ a fnysebessghez kpest, hogy a fentiek miatt korrekcit nem kell tennnk. Az is bizonytott, hogy a fldtani idõ hatrain bell a radioaktv bomls sebessge sem vltozott jelentõsen. gy feltelezhetjk azt, hogy a fldtrtneti mltban az idõ mrse szempontjbl a maival azonos fizikai trvnyek uralkodtak. Ennek a felttelezsnek nhny fejlõdsi modell ellentmond, pl. a gravitcis lland idõbeli vltozst ttelezik fel. Ez a vltozs a Fld lettartama alatt nem lehet tbb, mint nhny szzalk.

A fldtan idõtvlatai a mindennapi let idõhatrait messze meghaladjk. Az Univerzum jelenlegi ismereteink szerint 16 millird ve keletkezett (Ezt az rtket  a mai rdicsillagszat szlelsi hatrai mellett mg megfigyelhetõ legnagyobb tvolsgban elhelyezkedõ objektumok alapjn tteleznk fel, az innen ma berkezõ fny az univerzum kezdeti llapotban indult el tjra). A Fld becslt kora 4,6 millird v.Mivel a fldtan a fldkreg vltozsait vizsglja, az idõ, mint a vltozs sebessgnek mrtke, a legfontosabb fldtani mrõszm.

Az idõ fizikai egysge

A nap hosszt a megfigyelõ obszervatrium meridinjn a Nap kt thaladsa kztt eltelt idõknt mrhetjk - ez 86 400 sec. A valsgban az ugyanazon poziciba kerls idõtartama (sziderikus naphossz)  rvidebb, de ehhez Fld  az orbitlis plyn val kerings okozta kss addik (szolris naphossz),  A szolris naphossz sem lland, rendszertelen milliszekundumos vltozsokat mutat, egyes vlemnyek szerint a Fldmag belsejben jelentkezõ konvekcis mozgs intenzitsban bekvetkezõ vltozsok miatt.

Az idõ irreverzibilitsa

Az idõ csak egy irnyban, az entrpia nvekedse irnyba halad, irreverzibilis vltozsknt. Egy izollt rendszer spontn halad az egyensly, azaz a vltozatlansg fel. A termodinamika elsõ s msodik fõttele szerint ebben az llapotban lenne  maximlis a rendszer entrpija, a rendszer llapot jellemzõit, azaz a trfogatt s belsõ energijt tekintve. Az elsõ fõttel szerint
                                                    dU = T dS - PdV

ahol U = belsõ energia, T = hõmrsklet, S = entrpia, P = nyoms, V = trfogat).

Ha teht U s V lland, akkor dU s dV = 0, ezrt dS = 0, teht az entrpia szlsõ rtke rvnyesl. Az entrpia csak maximum lehet, mert a 2. fõttel szerint olyan rendszerben, amely se nem vesz fel se nem ad le hõt, az entrpia pozitiv elõjelû. Nullval egyenlõ entrpia vltozs csak reverzibilis folyamatok esetben lehetsges. Reverzibilis folyamatok csak egyenslyihoz igen kzeli helyzetben lehetsgesek (pl vz-jg reverzibilits).

Az irreverzibilits a Fld esetben azt jelenti, hogy a Fld egyirny fejlõdsi, trtnsi folyamat rszese. gy a fldtan gyakorlatilag trtneti tudomny, s a fldtrtnet specilis, uniklis trtnseivel foglalkozik.

A fldtani idõ
A jelenlegi elõads  a fldtan fizikai alapjaival foglalkozik, s csak rintõlegesen foglalkozik a trtneti fldtan nven ismert szakggal, mely nagy fldtani egysgek fejlõdstrtnett vizsglja. Termszetesen a sztvlaszts nknyes, hiszen az "ltalnos" rtelemben vett fldtani folyamatok is idõben zajlanak le, s rluk ismereteinket a trtneti vizsglatokbl szereztk. Ilyen pldul a kontinens vndorls, amelyre a kontinensek korbbi idõszakbeli sszetartozsbl, s a fldtrtneti idõben val mozgsukbl kvetkeztetnk.

A fldtani idõmrs alapjai

A fldtani kpzõdmnyekben az idõ mlsa akkor rzkelhetõ a legjobban, ha valamifle anyagi bizonyitka van a megtrtnt folyamatoknak, pldul rtegzett ledkes kõzetek lte. Ismernnk kell a folyamatok menett s irnyt, hogy tudjuk melyik rsze trtnt elõbb, s melyik ksõbb. Az idõ hatst el kell klnitennk ms hatsoktl, pl. a trbeli helyzettõl. Ezrt pl egy-egy helyen felllithat relatv idõsorrend nagyobb biztonsg, mint tbb helyrõl gyjttt adatok alapjn felllitott relatv idõsorrend.

A helyi megfigyelsek mindegyikben kell legyen valami kzs blyeg az sszehasonlts rdekben, un. litolgiai vagy sztratigrfiai vezrszint, egy bizonyos õsmaradvny egyttes, vulkni hamuszrs szintje, stb. Itt megint szembetallkozunk az idõ-tr problmjval: azonos dolgok egyidõben trtntek-e a klnbzõ helyeken?

Abszolut idõrtk megadshoz ismernnk kell valamilyen foyamatsebessget, amely a fldtani kpzõdmnyekben otthagyta a nyomt - ilyen lehet pl. ledkvastagsg, fa vgyûrûk, paleomgnessg plus vltsa, radioaktiv bomls

Sztratigrfiai idõ

A fldkreg felszni rsze jelentõs rszben ledkekbõl s ledkes kõezetekbõl ll. A benne lvõ õsmaradvnyok sokszor ezek tengeri eredett bizonyitottk. A gravitci jellegbõl fakad, hogy az ledkes sorozatok fggõleges irny polaritst mutatnak. Nicolas Steno (1669) vezette be az arculat (fcies) fogalmat. Õ mutatott r arra, hogy vzi keletkezsû ledkek helyzete a keletkezs idõpontjban a vzszinteshez kzeli volt, s a rtegsorokban  felfel haladva a kpzõdmnyek fiatalodnak.  Ma is ez a sztratigrfia, s ltalnossgban a fldtani idõmrs alapelve.

A fldtani folyamatok termszete
Egy egy rteg litolgijt szmos jelleg egyttese hatrozza meg. Ezek, s a kõzet faunaelemei is statisztikailag rtkelhetõk. Egy egy litolgiai jelleg mgtt szmos fldtani kvetkeztets hzdik meg - pldul homokkõ-konglomertum jelenltekor a lepusztuls terletre, a szllits mdjra, az osztlyozsra is kvetkeztetnk. A geokronolgiban nhny jelleg alapvetõ:
- vertiklis litolgiai vltozsok a kpzõds helyn vltoz kpzõdsi krlmnyekre utalnak.
    Pldul, ha felfel haladva konglomertum, homokkõ, aleurit, agyag rtegsort tallunk, a vzmlysg nvekedsre, a szlltsi energia cskkensre kvetkeztethetnk.
- ms esetekben a litolgia az ledkkpzõds forrsnl trtnt vltozsra utal.
    A homokkõ - agyag tmenet jelezhet - az elõzõeken tl - kiemelkedsi sebessgben bekvetkezett vltozst, illetve klimatikus vltozst. Vulkni trmelk megjelense akr tvoli vulkanizmus folyamatt jelzi.
- a sztratigrfiai sorban jelentkezõ szakads az idõbeli kronolgiban is szakadst jelez. Ilyent okozhat kiemelkeds, gyûrds, erzi, stb.
- a faunatrsuls radiklis megvltozsa az kolgiai viszonyok radiklis megvltozsnak kvetkezmnye, ami viszont a fizikai viszonyok vltozsbl fakad. Az iharkti tengeri trisz  feletti krta bauxit s agyag szrazulati faunja a kiemelkedst, lepusztulst jelzi.
- j faunaelem fokozatos megjelense j migrcis tvonal megnylsra enged kvetkeztetni. Ilyen pldul a  harmadkorban gyakori dl-amerikai ris lajhrok megjelense az szak-amerikai kontinensen a panamai fldhd ltrjttvel a pliocn idõszakban.
- faunaelemek fokozatos vltozsa ugyanazon kolgiai tipusban a feltehetõen biolgiai evolci eredmnye.

Formcik
A kronolgiai sorrend kipitse s sszehasonlithatsga rdekben a gyakorlati geolgia a sztratigrfiai alapon sszetartoznak vlt, s trkpezhetõ, azaz litolgiai, paleontolgiai megklnbztetõ jellegekkel bir rtegcsoportokat formci nven klntette el. Tbb formci nagyobb egysget, formci csoportot alkot. A formcin bell kisebb, helyi jelentõsgû egysgek a tagozatok.

Biosztratigrfiai s litosztratigrfiai egysgekbõl pl fel a formci, s a ktfle alapon trtnõ korbecsls eredmnye nem mindig egyezõ. Klnbzõ lehet a klnfle faunaelemek alapjn vgzett kormeghatrozsok eredmnye is. A klnfle terletekre nll, regionlis rvnyû idõsklk pltek ki, amelyek tbb-kevesebb tfedst, s illesztsi hibt mutatnak, amennyiben ms rgik idõskljval hasonltjuk õket ssze.

A fldtani idõskla

Az albbi brn az egyestett s abszolt koradatokkal kiegsztett sztratigrfiai idõskla vzt mutatjuk be. Amint lthat, az idõskla jelentõs rsze - Prekambrium - csak nagy vonalakban ismert s tagolt. A fldi kõzetegytteseknek csak azon rszrõl ll rendelkezsre finomtott beoszts, ahol a fauna-flraegyttesek jelentõs gyakorisgban  megjelentek, azaz a Paleozoikum kezdettõl. Az innentõl a jelenkorig terjedõ idõ a 4,6 millird ves Fld trtnetnek utols 15 %-t, 570 milli ves szakaszt  fedi le. Minl jobban kzelitnk a jelenkorhoz, a korskla annl tagoltabb s finomabb felbonts, s annl pontosabban ismerjk a bio- litosztratigrfiai egysgek kapcsoldsait.

Az idõszakok hatrt nagy fldtani esemnyek jellik ki - ma egyre tbb bizonyitkkal rendelkeznk arra vonatkozan, hogy a korhatrt jelzõ nagy esemnyek kozmikus katasztrfkhoz kapcsolhatk Az ledkekben gyakran elõfordulnak kozmikus eredetnek tulajdontott trmelkek, tektitek. Hasonl de kevsb jelentõs, s nem Fld-mretû fldtani trtnsek hatroljk le az egyes korszakokon belli  fldtani korokat is.A sztratigrfiai kronolgia szmos egyb rszletvel a Fldtrtnet trgy keretben fogtok tallkozni.

Figyeld meg az albbi tblzatot s a hozz tartoz idõsklt. A fldtani – sztratigrfiai korokat itt angol nven olvashatod. A tblzatok bal oszlopban a nagy idõegysgeket ltod:

Prekambrium A Fld trtnetnek 85 %-t fellelõ idõ, 4,6-0,6 millird v intervallum kztt. Korbban arrl kapta nevt, hogy a palozoikum legidõsebb idõszaknak kpzõdmnyeinek e kõzetek alkottk a fekvõjt. A korbbi vizsglati mdszerekkel az ebbe az idõszakba tartoz kpzõdmnyekben  õsmaradvnyt nem talltak, s azt tteleztk fel, hogy a prekambrium-paleozoikum hatra ki. jelenti a fldi let megjelensnek idõhatrt. Ma mr szmos õsmaradvny ismert a prekambrium klnbzõ kpzõdmnyeibõl.

A fldtani korok hatrt egyttal jelentõs hegysgkpzõdsi idõszakok intenzits szerinti cscspontjai is jelzik (maga a hegysgkpzõds idõben hosszan elnyl folyamat).

A legidõsebb fldi kõzetek kora mintegy 3.6 millird v. A Fld 4,6 s 3,6 milird v kztti idõszakban szilrd kreg valszinûleg mg nem alakult, gy kõzeteket sem tallunk ebbõl az idõszakbl. A 3,6 – 2,5 millird v kztti idõszakot archaikumnak, a 2,5-0,6 millird v kztti intervallumot proterozoikumnak nevezzk.

Paleozoikumsllati idõ – 570 s 245 milli v kztti idõ. A kvetkezõ idõszakokra tagoljuk:

Kambrium                                            Tengeri tbbsejtû szervezetek megjelense
Ordovicium                                         
Szilur                                                    Kaledoniai hegysgkpzõds
Devon                                                  Gerincesek megjelense
Karbon                                                            Szrazfldi nvnyzet megjelense
Perm                                                    Hercyni hegysgkpzõds

A paleozoikum s mezozoikum kztti hatron a fldi fajok 90 %-a kipusztul. A kt idõ kztti hatrt a szrazulati s ceni terleteken egyarnt az ledkkpzõds jellegnek drasztikus megvltozsa is jelzi. A vltozst kivlt katasztrofikus esemny nem ismert.

Mezozoikum – Kzpllati idõ – 245 – 66 milli v

Trisz                                       Szrazfldi gerincesek megjelense – Thethys kinylsa  
Jura                                          A mai Atlanti cen kinylsnak kezdete
Krta                                       Thethys cen bezrulsa, Alpi hegysgkpzõds kezdete


A mezozoikum - kainozoikum hatrn, 66 milli vvel ezelõtt szintn az egsz Fldre kihat fauna vltozsok, ghajlat vltozsok s jelentõs szeizmikus esemnyek kvetkeztek be. Ennek eredett a mai Mexik Yucatn flszigetvel szomszdos Karib tenger  akkori terletre becsapod tbb tiz kilomter tmrõjû meteoritnak tulajdontjk. A korszak hatrhoz kapcsoldik az addig dominns szrazfldi hûllõk kihalsa, s az emlõsk trhdtsa.

Kainozoikum – jllati idõ - 66 milli v – jelenlegi korunkig
A krta hatrtl szrazfldi faunban az emlõsk megjelense s fokozd dominancija a jellemzõ. Kt nagy idõszakra, a kt idõszakot tbb korszakra osztjuk:

            Harmadkor
                        Paleocn         
                        Eocn              
                        Oligocn                      
                        Miocn            
                        Pliocn            

            Negyedkor
                        Pleisztocn
                        Holocn

A Fld egyes szrazulati terleteinek korviszonyai vltozak. A kontinensek legidõsebb rszei az un. pajzsterletek -kratonok, amelyek prekambriumi kpzõdmnyekbõl llnak. Ennek szeglyn alakultak ki a kaledoniai illetve hercyni hegysgkpzõdsi vek, amelyek a paleozoikum sorn kratonizldtak. Az igy megnvekedett kratoni terletekhez "tapadnak" az alpi hegysgkpzõds sorn deformldott kpzõdmnyek. Ezek a Fld ma ismert legnagyobb gyûrt hegysgrendszereit alkotjk. Vgl, az alpi fiatal kregvekhez illleszkedve  talljuk a harmad- s negyedkorban ltrejvõ fiatal kregrszeket.  

Magyarorszg mai felsznnek 90 szzalkt fiatal harmad- s negyedkori kpzõdmnyek alkotjk, ezrt az ebben a korokban val j tjkozdsnak nlunk nagy jelentõsge van.

Radiometrikus kronolgia

A radioaktivits s az atomi bomls kztti kapcsolat felismersvel Rutherford (1905) volt az, aki elõszr megteremtette a fldtani kronomterek ltrehozsnak lehetõsgt. Mr 1910 elõtt meghatroztk a durva fldtani idõsklhoz tartoz abszolt korhatrokat Pb/U arnyok alapjn. Ehhez kapcsoldva sikerlt rmutatni a jelentktelennek tûnõ ledkhzag idõszakok valsgos idõtartamra. A ma is hasznlt mdszerek alapjai az izotp geokmia fejlõdsvel prhuzamosan az 1920-1950 kztti idõszakban fejlõdtek ki. Mra a radioaktiv kronolgia ltalnosan elfogadott vlt.

A mdszer elvi alapjai
Az instabil atommagok protonjai s neutronjai klnbzõ spontn vltozsokon mennek keresztl. Az instabil izotp gyakorisga cskken, s a ltrejvõ leny-izotpok gyakorisga ezzel prhuzamosan nõ. A bomls mellktermkeknt rszecskk (hlium magok), bta rszecskk (elektonok) s gamma sugrzs formjban energia szabadul fel. A bomls sebessge fgg az adott pillanatban jelenlvõ atomok szmtl. Azt mondhatjuk, hogy a l bomlsi lland minden atommagra egyedileg jellemz. Az idegysg alatt elboml atomok szmt megadja az albbi sszefggs:

 
Föld
 
Fizika
 
Földönkivli Élet
 
Language
 
Hrdets
 
Facebook&Twitter

Keress meg minket a Google+

 
Hold llsa
CURRENT MOON
 
My IP
Powered by  MyPagerank.Net

IP

Google Pagerank mrs, keresooptimalizls

antivrus

 
Ltogatk
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!