Az 1900-as vekben tanulmnyozott nvk minden bizonnyal olyan fnyesek lehettek, mint a Tycho Brahe s Kepler ltal tanulmnyozott szrnyetegek, vagy a knai asztronmusok ltal mg korbban megfigyelt nvk. 1934-ben egy svjci csillagsz, Fritz Zwicky (1898-1974) ezeket a fnyesen ragyog nvkat szupernvknak nevezte el.
A szupernvk tanulmnyozsa (kznsges szemmel tartsukon s azon a megllaptson tl, hogy nagyon fnyesek) egy francia csillagsszal, Charles Messier-vel (1730-1817) vette kezdett. stksvadsz volt, akit egy zben egy olyan felhszer folt vezetett az orrnl fogva az gen, amelyrl bebizonyosodott, hogy nem lehet stks. Ezrt az 1770-es vekben egy olyan szmozott listt ksztett, amelyen feltntette az ilyen kdfoltok helyzett a tbbi stksvadsz figyelmeztetse cljbl. A Messier listjn szerepl objektumok gyakran gy ismertek, mint M1, M2, s gy tovbb, azoknak a szmoknak az alapjn, amelyeket nekik adott. Ksbb kiderlt rluk, hogy sokkal nagyobb jelentsggel brnak, mint az stksk. Itt van pldul a listavezet objektum, az M1, ami egy kdfolt a Taurus csillakpben.
Az M1-est bizonyos rszleteiben egy angol csillagsz, William Parsons (1800-1867), Rosse harmadik grfja tanulmnyozta 1844-ben. Hatalmas teleszkpot pttetett magnak, amely azonban hasznavehetetlennek bizonyult, mivel tl nehezen lehetett vele manverezni, s mert a grf rorszgi birtoka felett az g szinte sohasem volt derlt. Ennek ellenre sikerlt megfigyelnie az M1-est, s gy tnt neki, hogy az egy rvnyl gzfelh, amelyben grbtett fnyszlak lthatk. Ezek a kampszer kpzdmnyek miatt az M1-est Karmos Felhnek nevezte el, s ez a nv a mai napig rajta ragadt.
Legkzelebb 1921-ben egy amerikai csillagsz, John Charles Duncan (1882-1967) tanulmnyozta, s valamivel nagyobbnak tallta annl, ahogyan azt Rosse jelentette. A felh teht terjeszkedett, s Edwin Powell Hubble (1889-1953) amerikai csillagsz azt lltotta, hogy helyzetbl tlve a Karmos Felh az 1054-es szupernvarobbans maradvnya is lehet. A terjeszkeds mrtkt lemrtk, s visszafel szmolva megllaptottk, hogy az eredeti robbansnak valban kilencszz vvel korbban kellett bekvetkeznie.
A szupernva teht egy csillagrobbans eredmnye, ugyangy, mint a kznsges nva, csakhogy ez a robbans sokkal nagyobb. De mi lehet a szuperrobbans kivlt oka?
A vlasz fel terel els tbaigazts 1931-ben rkezett. Ekkor egy indiai csillagsz, Subrahmanyan Chandrasekhar (szl. 1910-ben), aki Angliban dolgozott, ppen azt igyekezett kiszmtani, hogy mekkora lehet egy fehr trpe tmege. Minl nagyobb volt a tmege, annl jobban ssze kellett srsdnie sajt gravitcis erejnek hatsra, s Chandrasekhar kiszmtotta, hogy egy bizonyos ponton tl a fehr trpe egyszeren sszeroppan. Ezt a pontot, amelyet Chandasekhar-hatrnak neveztek el akkor ri el egy csillag, amikor tmege a nap tmegnek 1,44 szerest teszi ki. Ennl nagyobb tmeg fehr trpe egyszeren nem ltezhet.
Ez a hatr kezdetben nem tnt klnsebben fontosnak, mivel a csillagok legalbb 95 szzalka kisebb tmeg, mint a nap 1,44 szerese. Ezek minden klnsebb nehzsg nlkl vrs risokk, majd fehr trpkk alakulhatnak. De mg a nagy tmeg csillagokbl is lehetnek fehr trpk, mivel amikor egy ilyen csillag vrs riss tgul, majd pedig sszeomlik, csak a bels rse marad meg. A kls rtegek htramaradnak, vagy pedig kiramlanak a kls vilgrbe, s planetris kdfelht alkotnak. Termszetes volt felttelezni, hogy a vrs ris tmegtl fggetlenl az sszezsugorod mag tmege sosem haladja meg a nap tmegnek 1,44-szerest, s minden nehzsg nlkl fehr trpv alakulhat. (Mint hamarosan ltni fogjuk, kiderlt, hogy ez nem ppen gy van.)
De tegyk fel, hogy egy fehr trpe tmege kis hjn a nap tmegnek 1,44-szerest teszi ki, s egy ketts rendszer rsze, amelyben a a msik tag egy kznsges csillag. A fehr trpe folyamatosan vonzza maghoz a kznsges csillag anyagt, s azt hozzadja a sajt tmeghez. Mg akkor is, ha ez az anyag hidrogn, amely fzi rvn hliumm alakul, a fehr trpvel fog maradni. Ennek pedig az lesz az eredmnye, hogy a fehr trpe tmege lassan nvekedni kezd, vgl elgg felgyarapodva ahhoz, hogy tlpje a Chandrasekhar-hatrt. Amikor ez megtrtnik, a fehr trpe tovbb nem tudja fenntartani a szerkezett, s felrobban. Ez a robbans tbb milliszor nagyobb annl, amire a legfigyelemremltbb kznsges nva kpes. Az ilyen szupernva tbb millird kznsges csillag fnynek megfelel erssggel ragyog fel, majd egy id utn a fny fokozatosan elenyszik, s a fehr trpe teljes egszben megsemmisl, semmit sem hagyva maga mgtt htra. Az ilyen robbansok eredmnyezik az I-es tpus szupernvkat, de ltezik a szupernvk II-es tpusa is, amelynek csak valamivel gyengbb a fnyereje.
Vilgos, hogy a mi Napunkbl sohasem lehet szupernva. Ha fehr trpv alakulna, annak tmege jval a Chandrasekhar-hatr alatt maradna, csillagtrsa pedig nincsen, amelytl tovbbi tmeget nyerhetne. Az I-es tpus szupernvk sznkpbl kiderlt, hogy nem tartalmaznak hidrognt. Erre szmtani is lehetett, ha egyszer fehr trpk felrobbansa rvn keletkeznek, hiszen amg a vrs ris fehr trpv omlik ssze, addig elhasznlja hidrogntartalknak java rszt, a kzps rgikban pedig, amelyek srsdsen mennek t, az nem is tallhat.
A II-es tpus szupernvk sznkpe viszont rengeteg hidrognt mutat, arra utalva, hogy a robbansban olyan csillag vesz rszt, amely mg nem rte el a fehr trpk stdiumt. Teht gy tnik, hogy maga a vrs ris robban fel. Minl nagyobb egy csillag, annl nagyobb vrs riss nvi ki magt, s annl katasztroflisabb lesz az sszeomlsa is. Ha a csillag elg nagy, ez a kollapszus olyan hirtelen s drasztikus lehet, hogy a srsd rsz a fennmaradt hidrognmennyisget is magval rntja, mire az fzin megy keresztl, s szupernva szletshez vezet.
A II-es tpus szupernvk mg valamiben klnbznek az I-es tpustl. Amg a fehr trpk, amelyek I-es tpus szupernvaknt robbannak fel, nyomot sem hagynak maguk utn, addig a felrobban s II-es tpus- knt sszeoml vrs risok maradvnyokat hagynak htra.
Mindazonltal ebbl a maradvnybl nem lesz fehr trpe. Egyrszt, ha a csillagnak elg nagy volt a tmege, mondjuk, a Nap tmegnek a hsszorosa, akkor a maradvnyok is meghaladnk a Chandrasekhar hatrt, vagyis tl nagy lenne a tmegk ahhoz, hogy fehr trpv vljanak. Msrszt az sszeomls is lehet olyan viharos, a gravitci olyan ervel rnthatja ssze az anyagot, hogy mg akkor is, ha annak tmege nem haladja meg a nap tmegnek 1,44-szerest, akkor is a fehr trpk fejldsi szakasza alatt tmrten magt.
De mi trtnik akkor, ha az sszeoml csillag rszei nem rik el a fehr trpk fejldsi fokt?
1934-ben Zwicky, s tle fggetlenl egy amerikai fizikus, J. Robert Oppenheimer is ezzel a krdssel foglalkozott. Arra a megllaptsra jutottak, hogy a fehr trpknek szabad atommagokbl s elektronokbl kell llniuk, s hogy ezek az elektronok egyfajta fkknt mkdnek, amelyek megakadlyozzk, hogy a kollapszus tl sokig folytatdjk. De ennek a fknek csak korltolt kapacitsa van a srsds meglltsra. Ha a tmeg vagy az sszeomls ereje tl nagy, akkor az elektronok arra knyszerlnek, hogy kapcsolatba lpjenek a szabad atommagok protonjaival, s neutronokat alkossanak. Ebben az esetben olyan csillag keletkezik, amely teljes egszben neutronokbl ll, amelyek nem hordoznak elektromos tltst, s addig kzelthetk egyms- hoz, amg ssze nem rnek. Egy neutronokbl ll csillag annyira sszezsugorodhat, hogy ha azeltt a Nap tmegvel rendelkezett, akkor elfr egy 14 kilomter tmrj gmbben. Ezt nevezzk neutroncsillagnak.
Nagyon rdekes gondolatmenet, de az 1930-as vekben nem lehetett mdot tallni egy ilyen parnyi objektum szlelsre. Amennyiben a Szriusz B fehr trpe helyett neutroncsillag lenne, tovbbra is arra tudn knyszerteni a Szriusz A-t, hogy hullmvonal plyn mozogjon, de jelenlegi fnynek csupn 750 ezred rszvel vilgtana. Magnitdja 20, vagy mg annl is tbb lenne, s legjobb teleszkpjainkkal is alig lthatnnk. A Szriusz B azonban a hozznk legkzelebb es fehr trpe. A csillagszok gy vltk, hogy brmely ms fehr trpe, amennyiben neutroncsillag lenne, szmunkra teljesen szlelhetetlen lenne. gy az egsz elkpzels feledsbe merl a kvetkez tbb mint harminc vre.
Szupernva-robbans 3D-ben elszr
Minden korbbinl rszletesebben sikerlt meghatrozni a Cassiopeia-A jel szupernva-maradvny trbeli jellemzit. A felmrs a robbans sorn keletkezett aszimmetrikus anyagsugarakat mutatott ki.
A Cassiopeia-A egy tlnk 11 ezer fnyvre lv szupernva-maradvny. Egy 330 vvel ezeltt felrobbant nagytmeg csillag hozta ltre, s viszonylag kzeli helyezete miatt rszletesen tanulmnyozhat.
Cassiopeia-A kpe sszesen 56 rnyi expozcis idvel ksztett rntgenfelvtelek alapjn. A legalacsonyabb energival sugrz terletek vrs, a kzepesek zld, a legnagyobbak kk sznnel lthatk (NASA/CXC/SAO/D.Patnaude)
Egy nemzetkzi csillagszcsoportnak nemrg sikerlt az objektum trbeli jellemzit minden korbbinl pontosabban rekonstrulni. A megfigyelseket elssorban a rntgenhullmhosszakon vgeztk, az adatok rtelmezshez pedig orvosi mdszereket is alkalmaztak. A diagnosztikai cllal kifejlesztett szmtgpes technolgia lehetsget adott a kpzdmny trbeli jellemzinek rekonstrulsra, eltr felvtelek alapjn.
A hromdimenzis, a maga nemben eddig egyedlll modellen a centrumbl nagy sebessggel kifel halad anyagsugarakat azonostottak, amelyek ltezst mr korbban is feltteleztk. Az elemzs sorn - meglep mdon - tbb anyagsugr nhny kpzeletbeli korong, egy-egy sk mentn sorakozott.
Az eredeti csillagban beljebb lv, nehezebb elemekben, fleg neonban, szilciumban s argonban gazdag rtegek szablytalan helyzet, keskeny anyagsugarak formjban lvelltek ki. A jelensget az eredetileg felettk lv, befel zuhan rtegek s a velk kapcsolatos lkshullmok klcsnhatsa vltotta ki. A csillag kls, tvolabbi rtegei ezzel ellenttben kzel gmbszimmetrikus formban robbantak le, utbbi trsgben sok sznatommag lehetett.
A megfigyelssorozat szerint a tgulsi sebessg 5000 kilomter/msodperc krli, ami lassabb az elmleti szmtsok alapjn vrtnl. A robbansnak feltehetleg nem a teljes energija jelent meg az anyag tgulsa formjban. A lkshullmoknl lv mgneses ervonalak mentn tlttt rszecskk mozogtak, amelyek n. szinkrotonsugrzst bocstottak ki. Ez a folyamat sok energit vitt el, ezrt jutott kevesebb a tgul mozgsra.
A mellkelt kpsorozat 2000 janurjban, 2002 s 2004 februrjban, valamint 2007 decemberben kszlt felvtelek alapjn mutatja a Cassiopeia-A tgulst. A zld szn a vastl szrmazik, amelyet a rntgentartomnyban figyeltek meg, s amely jl lthat a balra kilvell anyagsugarak formjban. A srga rnyalat tbb eltr hullmhosszon vgzett megfigyelsek alapjn az argon s a szilcium eloszlst mutatja. A kk szn a legkls lkshullm helyt jelzi.
A Cassiopeia-A tgulsnak ngy pillanatkpe (NASA/CXC/SAO/D.Patnaude et al.
A jelensg sorn szmos nagyenergij atommag is kilkdtt eredeti helyzetbl, amelyek ksbb n. kozmikus sugarak, azaz a csillagkzi trben vndorl nagy sebessg atommagokknt haladtak tovbb. A szmtsok alapjn a robbans energijnak akr 35%-a is az ilyen rszecskk felgyorstsra fordulhatott. Mindezek segtenek a szupernva-robbansokat ler modellek pontostsban.
A Cassiopeia-A trbeli szerkezetrl kszlt animci (NASA/CXC/SAO/D.Patnaude et al.
A mrssorozat arra is rmutatott, hogy a tgul szupernva-maradvny egyes rszei kzel ves idskln vizsglva hol kifnyesednek, hol pedig elhalvnyodnak. A jelensg a fenti folyamatok keretben egyre jobban gerjesztett rszecskk sugrzstl ll el, amelyek idnknt leadjk energijuk jelents rszt, s ekkor halvnyabb vlik az adott rgi, ksbb ismt megn az energijuk, s ersebben sugroznak, felfnyesedst okozva.
Megrkezett egy szupernva tszz ves fny-visszhangja
A japn Subaru-teleszkppal egy kzel fl vezrede fellngolt szupernvt vizsgltak. A megfigyelshez a Fldnkhz jelents ksssel megrkez gynevezett fny-visszhangokat hasznltk fel.1572. november 11-n fnyes szupernva villant fel Galaxisunkban. A jelensget Tycho Brahe, hres dn csillagsz is megfigyelte, mint a Cassiopeia csillagkpben feltnt j, a Vnusznl is fnyesebb gitestet. Br a vendgcsillag mrciusra elhalvnyodott, Cassiopeia-A nven utlag sikerlt a robbans utn visszamaradt kpzdmnyt azonostani.
Cassiopaia-A szupernva-maradvny kompozitfelvtele, ahol a vrs az infravrs, a kk, a zld s a srga az egyre kisebb energij rntgensugrzst jelzi (Subaru, NAOJ)
Ez a szupernva-maradvny szmos megfigyels clpontja volt az elmlt vtizedekben, mivel viszonylag fiatal, kzeli helyzet s ezrt rszletesen tanulmnyozhat objektum. Annak ellenre, hogy a jelensg mr 436 ve trtnt, sugrzsa kzvetett mdon mg ma is vizsglhat, mghozz a fny-visszhangok segtsgvel.
Utbbiak keletkezsi folyamatt az albbi bra mutatja. Amikor egy gitest ers sugrzst bocst ki a tr minden irnyba, leggyorsabban a kzvetlenl felnk indult sugrnyalbok rkeznek meg. A ms irnyokba indul sugrzst innen a Fldrl nem is rzkelhetnnk - kivve, ha valahonnan annak egy rsze felnk szrdik. Utbbi esetben - a visszhanghoz hasonlan - a kzvetlenl felnk halad sugrzsnl hosszabb utat futnak be ezek a sugarak, ezrt ksbb is rkeznek meg. A visszaverds helye pedig idben eltoldhat, ennek megfelelen a fnyvisszhangok rkezsi irnya az gen lassan tvolodhat a forrstl.
A fny-visszhangok keletkezse s a forrsok irnynak eltoldsa (piros sznnel) (Subaru, NAOJ)
A Cassiopeia-A szupernva-maradvnyt ltrehoz robbans sugrzsnak egy rsze is ilyen fny-visszhangok formjban jutott hozznk. Minderre a nagy tvolsgok miatt tbb szz ves ksssel kerlt sor. Ennek megfelelen, ha az eredetinl sokkal gyengbb formban is, de ma is vizsglhatjuk az 1572-es robbans sugrzst.
Egy nemzetkzi kutatcsoportnak a Subaru-teleszkpra rgztett FOCAS detektorral sikerlt a fny-visszhangok sznkpt rszletesen tanulmnyoznia, amelyekben egyszeresen ionizlt szilcium nyomra akadtak, mikzben a hidrogn klasszikus, gynevezett H-alfa emisszija nem mutatkozott.
Mindez az Ia tpus szupernva-robbansokra jellemz. Ezek a kataklizmk a klasszikus elgondols szerint akkor trtnnek, amikor egy fehr trpe a r traml anyag rvn nagy tmegre hzik, s amikor tlpi a kritikus hatrt, szupernvaknt lngol fel. Az ilyen robbansok pontos oka mg nem tisztzott, pedig fontos lenne: ezek a jelensgek ugyanis tvolsgbecslsre hasznlhatk. A mdszer megbzhatbb ttelben egy ilyen rgi robbans elemzse is tmpontokat adhat.
A 2,2 mteres calar altoi tvcsvel kszlt felvtel a fny-visszhangrl (balra), s ugyanez a Subaru felvteln (jobbra). A ngyzet a fny-visszhang 2002-es helyzett mutatja, a piros kereszt pedig a sznkp ksztsnek helyt jelzi (Subaru, NAOJ)
A megfigyelsek arra utalnak, hogy a krdses robbans aszimmetrikus volt, azonban a pontosabb eredmnyekhez tovbbi mrsek szksgesek. Ez az els alkalom, hogy sajt galaxisunkban, a Tejtrendszerben egyrtelmen azonostottak egy Ia tpus robbanst. Hasonlakat nagy szmban sikerlt mr megfigyelni, de csak tvoli galaxisokban.
Elkpzelhet, hogy a Cassiopeia-A szupernva-maradvny fny-visszhangjainak tovbbi elemzsvel a robbans lezajlsnak trbeli jellemzi is rekonstrulhatk. Az Ia tpus robbansok megismerse nem csak a tvolsgmrsi mdszerek pontostsa miatt fontos - ezek a kataklizmk sok nehz elemet szrnak szt a csillagkzi trben.