Univerzum-Galaxy
Univerzum-Galaxy
Menü
 
Univerzum
 
Kozmosz
 
Naprendszerünk
 
Hrdetsek
 
Naprendszer

 
Pontos Id
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 
Adat
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net
Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net
freestat.hu
 
Hrdets
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
2012.10.04. 20:02
2012.01.15. 08:44
2012.01.15. 08:32
Friss hozzszlsok
csillagggg: ez csodlatos...
 
A Jupiter

 

 

Jupiter

 



A Jupiter a Naptl az tdik s messze a legnagyobb bolyg. Tmege ktszer akkora mint az sszes tbbi bolyg egyttvve.

Naptl mrt kzepes tvolsga: 778,330,000 km (5.20 CSE)

egyenlti tmr: 142,984 km; sarki tmr: 133,708 km

tmeg: 1.900e27 kg

 

A rmai mitolgiban Jupiter az g, a nappali vilgossg, a vihar istene, az istenek kirlya, akit a grg Zeusszal azonostottak. Zeusz a grg mitolgiban a legfelsbb istensg, az istenek s emberek ura, az olmposzi isteni csald feje; nevnek jelentse "fnyes gbolt".

A Jupiter belseje

A Jupiter a gzbolygk csaldjba tartozik, s eltrõen a Fld tpus gitestektõl nincs szilrd felszne, a bolyg nagy rszt tetemes lgkre alkotja, melyben vastag tltszatlan felhõk vannak. Szilrd magja csekly a lgkr vastagsghoz kpest. A szilrd magot fõknt folykony fmes hidrogn, azt folykony molekulris hidrognbõl ll tenger bortja. Mintegy 25 000 kilomter mlyen, ahol a hõmrsklet 11 000 K, a nyoms a fldinek a 3 milliszorost is elri, a hidrognmolekulk sztszakadnak Ilyen llapotban a hidrogn fmknt viselkedik, s ezrt fmes hidrognnek is nevezik. A leszakadt elektronok szabadon szguldanak a hidrognben, ahogy a fm kristlyos szerkezetben. Kzenfekvõ az a magyarzat, hogy a bolyg mgneses erõtert a fmes hidrognznjban keringõ ramok hozzk ltre. (Az elektromos ramok, amelyek a 30 000 km vastag fmes hjon haladnak keresztl.) A Jupiter mgneses tere erõs, a felhõburok tetejn tzszerese a Fld felsznn mrtnek. A mgneses mezõ nagy kiterjedsû, a vilgûr jelentõs rszre gyakorol hatst. A tengelye 11 fokos szgben hajlik a forgstengelyhez. A bolyg centrumban a hõmrsklet kb. 30 000 K. A magbl a hõ az anyagramls rvn jut a felsznre, gy a Jupiter 2,5-szer annyi hõt sugroz ki, mint amennyi energit a Naptl kap. (Ezt az energit fõknt az infravrs tartomnyban sugrozza ki.)

A Jupiter lgkre

A Jupiter lgkrt 90%-ban hidrogn, illetve hidrognvegyletek (ammnia, ammnium-hidroszulft, vzjg), 10%-ban pedig hlium alkotja.
A lgkr minden lthat svos alakzatval egytt kb. 1000 km vastag, felszni hõmrsklete - 150 C.
Tvcsvn t vizsglva a bolygt, feltûnik, hogy srgs sznû testt stt s vilgos svok rendszere fonja krbe.

 

A Nagy Vrs Folt 8 km-rel van magasabban mint a felhõzet. Valsznû, hogy a folt kzppontjban a gz az alacsonyabban lvõ lgkri szintekrõl ramlik felfel a folt tetejnek az irnyba, hogy azutn ott sztterjedve a folt szleinl ereszkedjen le. Hõmrsklete 2C-kal alacsonyabb, mint a krnyezet.
Elsõknt egy francia csillagsz, Cassini figyelte meg 1665-ben. Az idõk folyamn mrete, alakja s szne is gyakran vltozott. 1878-ban lnk tglavrss vlt, de azta lnyegesen halvnyabb lett, s idõnknt alig volt felismerhetõ. Hossz lett rendkvli mreteinek ksznheti.

A Jupiter minden ms ismert bolygnl gyorsabban forog tengelye krl. Egyenltõje kzelben a felhõk keringsi peridusa 9 ra 50 perc 30 msodperc, sokkal rvidebb, mint a kzepes szlessgû terleteken. A sarki vezetekben a keringsi peridus ennl mintegy t perccel hosszabb. A svok kztti sebessgklnbsg hatalmas rvnyeket hoz ltre. (Alakjuk kr vagy elnylt ellipszis, fstgomolyaghoz hasonl vagy cskszerû is lehet. Gyakran ezek a formk sszekapcsoldnak, ilyenkor a bolyg felszne gy ltszik, mintha foltos volna, vagy mintha a cskok sszefondtak volna.)
Ezek a mintk folytonosan vltoznak, de egy-egy jellegzetes alakulat tbb vtizeden t is fennmarad.

 

A Jupiter lgkrnek legfeltûnõbb jelensge a Nagy Vrs Folt, a dli flteke kt svja kztt tallhat. A Pioneer s a Voyager ûrszondk kimutattk, hogy a Nagy Vrs Folt rvnylõ vihar. Az ovlis alak folt mintegy 30 - 40000 km hossz s 14000 km szles, s gy helyezkedik el a bolyg felsznn, hogy nagytengelye prhuzamos a Jupiter egyenltõjvel. Hatnapos peridussal forog az ramutat jrsval ellenttes irnyban. Sznt valsznûleg az alsbb rtegekbõl felkavart foszfin okozza, amely a napfny hatsra vrs foszforr bomlik el.

 

A Jupiterrel kapcsolatban az elmlt vek legnagyobb esemnye a 22 darabra szakadt Shoemaker-Levy 9 stks becsapdsa volt 1994. 07. 16 - 22. kztt. Csaknem minden darab becsapdsnak ltszott a nyoma, a legnagyobbak a Nagy Vrs Folt mretvel vetekedõ stt foltot hagytak maguk utn, amelyek kzl nmelyik mg 1995 elejn is lthat volt.

 

 

A Jupiter gyri

A Jupitert vezõ gyûrû a bolyg egyenltõi skjban fekszik 57 000 km tvolsgban van a felhõzet fltt. Szlessge 6500 km vastagsga az 1 km-t sem ri el, s valsznûleg porbl s jgbõl ll. A gyûrûket a kt Voyager-1 fedezte fel 1979 mrcius 4-n. Addig az idõpontig a gyûrûk ltezse nem volt biztos, de a Voyager ltal ksztett elmosdott felvtel megerõstette ltezsket.

 

 

A Jupiter holdjai

 A Jupiternek legalbb 16 holdja van, 4 nagy s 12 kicsi. A ngy legnagyobbat - Io, Europa, Ganymedes, Callisto - Galilei fedezte fel 1610-ben. Ezek tekintlyes mretûek, a Ganymedes s a Callisto nagyobbak, mint a Merkr

Az tdik holdat, az Amalthet egszen 1892-ig nem talltk meg, ekkor fedezte fel Edward E. Barnard. Az Amalthea az Io plyjn bell van. Ez szablytalan alak, vrses 270 x 155 km mretû test, amely hosszanti tengelyvel a Jupiter fel mutat.

 

Kt tovbbi hold (Adrastea, Metis) plyja mg kzelebb van a Jupiterhez. Mindkettõ tmrõje mintegy 40 km, s a felhõk teteje fltt kb. 58 000 km magassgban keringenek. Egy harmadik holdacska (Thebe) az Amalthea s az Io kztt kering.

A Jupiterrõl s a nyolc belsõ holdjrl kszlt kp a Voyager s a Galileo ûrszondk legszebb kpeibõl lett sszemontrozva.

 

A kp jobb oldaln lenn a Ganymedes Valhalla rgija, alul kzpen a Callisto, fltte az Eurpa, balra fnn az Io lthat. Az Io s a Jupiter kztt lthat 4 kis hold . Kzlk a legfelsõ az Amalthea. Az Amalthetl jobbra alatta a Metis, majd az Adrastea lthat. Az Adrastea bal oldaln a Thebe tallhat

 

 

 

A Galilei-holdaknl sokkal tvolabb van a Jupitertõl a tbbi 8 ismert hold, valsznûleg foglyul ejtett kisbolygk. ltalban 10 s 30 km kztti mretûek. Kt csoportot alkotnak. Kzlk ngyen (Elara, Himalia, Lysithea, Leda) a Jupitertõl 11 - 12 milli km tvolsgban keringenek, plyahajlsuk kb. 28 fok. A legklsõ ngy hold (Ananke, Carme, Pasiphae, Sinope) a Jupitertõl 20 - 24 milli kilomter tvolsgra kering, plyahajlsuk 150 fok.

A GALILEI-Holdak

A Jupiter ngy legnagyobb holdjt Galilei fedezte fel 1610-ben kezdetleges tvcsvvel. Mretk elg tekintlyes, nagyobb tvcsvekkel mg felszni alakzatok is felismerhetõk e holdakon. Kzlk az Eurpa a legkisebb, a Ganymede pedig a legnagyobb; az elõbbi krlbell akkora mint a Hold, az utbbi a Merkrnl is nagyobb. Mind a ngy hold majdnem kr alak plyn kering, mghozz szinte pontosan a Jupiter egyenltõi skjban. A holdak megfigyelse segtet Galileinek bizonytani A Naprendszer heliocentrikus elmlett. (A Jupiter a krltte keringõ holdakkal szemlletes modellt adott a Naprendszerre vonatkozan. Ahogy a Jupiter krl a holdak keringenek ugyangy keringenek a bolygk a Nap krl.)

 

 

A Galilei-holdak nagyon gyakran tvonulnak a Jupiter korongja elõtt, mg kerlnek vagy eltûnnek a bolyg rnykban, olyan jelensget mutatva be ezzel, amelyeket mr kisebb kzi ltcsvekkel is megfigyelhetnk. Ezek az gitestek felbecslhetetlen rtkû szolglatot tettek a tudomnynak, amikor fogyatkozsaik vizsglatbl sikerlt megbecslni a fny terjedsi sebessgt, elsõknt a dn Olaf Rmernek. A Galilei-holdak felsznrõl a Voyager ûrhaj adta az elsõ rszletes felvteleket.

Az Io

kn burkolta vulkni vilg. A szakadatlan kitrsekben az anyag 200 km tvolsgra lkõdik ki a az ûrbe, majd visszahullik a hold narancsos-srgs felsznre. Ez sztrepeszti a krget, s a kitrsek megjtjk a felsznt, amely mg csak 1 milli ves. A Voyager-1 nyolc aktv vulknkitrsrõl szmolt be, s kzlk hat mg a Voyager-2 ksõbbi replsi idejn is mûkdtt. Az Io vulknikus aktivitst a Jupiter gravitcis hatsa okozza. Az Io felsznt roppant nagysg raply- s elektromos erõk gytrik.

 

Az Eurpa

jggel bortott hold. 3138 km-es tmrõjvel a legkisebb Galilei-hold, (majdnem akkora, mint a Hold), Jupitertõl mrt tvolsga 670 900 km. Felttelezik, hogy belsejbõl vz ramlott a felsznre, s ott megfagyva, j felsznt kpezett az Europn, miltal ez lett a legsimbb gitest a Naprendszerben. A holdnak lland lgkre van. Fnyvisszaverõ kpessge a Galilei-holdak kzl a legnagyobb.

 

 

A Ganymedes 5260 km-es tmrõjvel a Naprendszer legnagyobb holdja (a Merkrnl nagyobb), Jupitertõl mrt tvolsga 1 070 000 km. Fõleg jgbõl ll, felszne krterektõl szabdalt, nmely krtert sugarak veszik krl. A Ganymedes felszne repedezett s vetõdses, ami a kreg alatti aktivitst jelzi. (Felszne ktfajta tjegysgbõl: stt, fõleg szennyezett jgbõl ll õsi terletekbõl, ahol sok a krter; vilgosabb, valsznûleg megolvadt s jabb lehûlsket megelõzõen az idõsebb terletekre mltt jgbõl ll.)

 

 

A Callisto tmrõje 4800 km, a Jupiter msodik legnagyobb holdja, Jupitertõl mrt tvolsga 1 883 000 km. Nagysgban alig marad el a Merkr mgtt. A jg szennyezettsge miatt felsznnek fnyvisszaverõ kpessge meglehetõsen alacsony, 0,2. Krterekkel legsûrûbben bortott gitest a Jupiter rendszerben.

 

 

 

 

 

 
Föld
 
Fizika
 
Földönkivli Élet
 
Language
 
Hrdets
 
Facebook&Twitter

Keress meg minket a Google+

 
Hold llsa
CURRENT MOON
 
My IP
Powered by  MyPagerank.Net

IP

Google Pagerank mrs, keresooptimalizls

antivrus

 
Ltogatk
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints