Univerzum-Galaxy
Univerzum-Galaxy
Menü
 
Univerzum
 
Kozmosz
 
Naprendszerünk
 
Hrdetsek
 
Naprendszer

 
Pontos Id
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 
Adat
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net
Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net
freestat.hu
 
Hrdets
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
2012.10.04. 20:02
2012.01.15. 08:44
2012.01.15. 08:32
Friss hozzszlsok
csillagggg: ez csodlatos...
 
A Mars

 

 

Mars


A Mars a Naptl a negyedik, mret szerint a hetedik legnagyobb bolyg.

Naptl mrt kzepes tvolsga: 227,940,000 km (1.52 CSE)

tmr: 6,794 km

tmeg: 6.4219e23 kg

Mars Itlia s Rma egyik legrgebbi istene. A rmai mitolgiban Mars (grgknl Arsz) hadisten, akinek a vrosfalakon kvl, a Mars-mezn emeltek templomot, mivel fegyveres hadak nem vonulhattak be a vros terletre. Neki szenteltk a mrcius hnapot, azaz a rgi kalendrium els hnapjt, amikor a tlz szertartsokat vgeztk.

Az els Marsot megltogat rszonda a Mariner-4 volt 1965-ben.


1877 ta amikor Schiaparelli bejelentette, hogy egyenes vonalakbl ll hlzatot fedezett fel a Mars felsznn, a bolyg rengeteg vitt vltott ki. Percival Lowell amerikai csillagsz szerint a vonalak rtelmes lnyek munkjnak eredmnyei, egy hatalmas csatornarendszer rszei, amelynek clja, hogy a sarki jgsapkk vidkrl vizet szlltson a szraz egyenlti terletekre. Azta j nhny sci-fi szerz foglalkozott ezzel a tmval, a nvnyi s az llati lnyek legklnbzbb fajtival npestve be a Marsot.

 

A valsgban a bolyg felszne krterekkel srn bortott, de csatornknak mg a nyoma sem ltszik. A 300 mternl nagyobb, nemegyszer nhny szz kilomter tmrj krterek valsznleg a bolyg testbe csapd kisbolygk nyomn alakultak ki, ami azrt sem meglep, mert e parnyi gitestek vezete a Mars plyja kzelben hzdik. A Mars dli fltekje szmos nagy mret, kr alak medenct foglal magba, melyek kzl a 2000 km tmrj Hellasz a legnagyobb.

A Vikingek fnykpei alapjn ma mr biztosra vehet, hogy ezen az gitesten risi szerepe volt erzinak is a felszn kialaktsban.

A Mars jellemz felszni alakzatai:

A Mars legnagyobb vulknja az Olympus Mons egy hatalmas, szeld lejts vulkni pajzs, cscsn 80 km tmrj kalderval. Magassga 25 kilomter, mg az tmrje az alapjnl mintegy 600 km. Az enyhe lejtk s a hegyet krlvev lvatakark arra utalnak, hogy a kiemelkedst ltrehoz lva rendkvl folykony lehetett. A fldfelszn ehhez legjobban hasonlt kpzdmnye a Mauna Kea, Hawaii szigetn csak 9 km-re emelkedik ki a csendes-ceni talapzatbl s tmrje az alapjnl 225 km.

Tharsis: az Olympus Monstl 1000 km-re D-K-re hzd 5000 km hossz s 10 km magas fennsk, hrom risi vulkni pajzzsal (Arsia Mons, Pavonis Mons, Ascreaus Mons).

Valles Marines: az egyenlttl 4000 km-re dlre hzd kanyonrendszer, amelynek maximlis szlessge elri a tbbszz kilomtert, mlysge pedig a 6 kilomtert. Keletkezse taln a szomszdos Tharsis felemelkedsvel ll sszefggsben (egy olyan bolygn ahol a kregmozgsok valsznleg gyengk voltak ahhoz, hogy lemezekre trdeljk a Mars 200 km vastag szilrd krgt, nem gy mint ahogyan ez a Fldn trtnt).

 

Az gynevezett Marsarc, a felszni alkzatok fny-rnyk hatsnak eredmnye.

Nhny olyan krterre is felfigyeltek a kutatk, amelyek minden ktsget kizran akkor keletkezhettek, amikor nagyobb tmeg testek csapdtak az gitest felsznbe. E klns alakzatok azonban eltrnek a tbbitl abban, hogy szlesen elterl, sziromszeren elhelyezked "kimlsek" vezik ket. A tudsok vlemnye szerint ez azzal magyarzhat, hogy becsapdskor megolvadt a felszn alatti rtegekben felhalmozdott jgtmeg, s mintegy kenanyagul szolglt a sztfrccsen marstalajnak. (Hasonlt lthatunk a nedves parti fvenyen homokbombkkal hadakoz gyerekek "csatatern".)

 

Klnsen rdekes a sarki hsapkk peremvidke, ahol tbb szz krtert rszben vagy teljesen fagyott, fehr anyag tlt ki. Ezt a fehr anyagot valaha fagyott vznek, zzmarnak tartottk, de ma inkbb szrazjgnek vagy legalbbis jg s szrazjg keverknek vlik.

 

A Mars felsznn jelenleg nem tallhat cseppfolys vz, de szmos bizonytk arra utal, hogy a mltban volt valamennyi vz a bolygn. Tallhatk ugyanis kiszradt folymedrekhez hasonl domborzati kpzdmnyek s olyan csepp alak trmelk-lerakdsok, amelyeket ltalban ledket hordoz ers sodrs folyvizek raknak le az akadlyt kpez tereptrgyak krl. Elkpzelhet, hogy rgen, mg az aktv vulknok idejben voltak hirtelen s rvid ideig tart radsok. A vulknok rasztotta vzgz nagyobb eszseket eredmnyezhetett, s ezekbl tpllkozhattak a felszni vzfolysok.

A Marsnak fknt szndioxidbl (96%) ll ritka lgkre van, a fennmarad rsz tbbsge nitrogn s argon. A lgkr nyomsa nem ri el a fldi lgkr nyomsnak a szzadrszt sem. A rendkvl ritka lgkr csak 10 K-nel emeli magasabbra a hmrskletet, mint amilyen lgkr hinyban lenne (ez az rtk a Fldnl 35 K). Az tlagos hmrsklet 230 K krl van, a szls rtkeket pedig a tli plus 135 K-es s az egyenlt 300 K-es hmrsklete kpviseli. A nappali s az jszakai hmrsklet kztt az eltrs a 60 K-t is elrheti.

A Marson llva az gbolt nem kk sznnek ltszik, mint a nlunk tiszta idben, hanem inkbb halvny narancsvrsnek vagy rzsasznnek. A jelensget azzal magyarzhatjuk, hogy az idnknt feltmad heves porviharok sorn tmrdek mennyisg felszni por kerl a bolyg gzburkba, s csak hnapok mltn lepedik le. A legkisebb mret rszecskk azonban mg akkor is a lgkrben lebegve maradnak, s vrsre festik annak sznt. A heves szeleket, amelyek a 300 km/h sebessgre is kpesek az egyenlt s a sarkok kztti nagy hmrsklet-klnbsg idzi el.


A Viking rszondk leszllhelyeinek krnykt por s ktrmelk fedi. A leszllegysgek vizsglatai a Mars talajban nem mutattak ki szerves anyag jelenltre utal nyomokat.

 

Anyagi, kmiai sszettelt tekintve a Mars Fld tpus bolyg. tlagos srsge a Fldnl mintegy 30%-kal alacsonyabb (inkbb a Hold tlagos srsghez kzelt), teht a bolygnak nem lehet nagy mret fmes magja.


A Mars kls bolyg lvn, a Vnusszal ellenttben nem mutatja az sszes lehetsges fnyvltozsi fzist a sarl alaktl a telemarsig. Amikor a Mars pontosan 90 fokos szgtvolsgban van a Naptl, korongjnak tbb mint a fele van megvilgtva. Felszne legnagyobbrszt narancsvrs sznben tndkl, amit csupn itt-ott szaktanak meg a fehr hsapkk, illetve a sttebb rnyalat vezetek. A vrs terletek valsznleg homok- vagy ksivatagok. A stt znkat egy idben hatalmas vzfelleteknek vltk, s a stt Hold-rgikhoz hasonlan tengereknek "maria"-nak neveztk el.

Forgstengelynek ferdesge (amely 24 fok, azaz a Fldvel csaknem azonos) miatt a Marson is vannak vszakos vltozsok, hasonlkppen mint Fldnkn. Minthogy azonban a marsi vek nagyjbl ktszer olyan hosszak mint a fldiek, az ottani vszakok is ktszer annyi ideig tartanak mint a Fldn. A Mars keringsi plyja a Fldnl jval elliptikusabb, s mert a bolygra jut napenergia a perihliumban 40%-kal nagyobb mint az afliumban az vszakok sokkal szlssgesebbek mint nlunk. Az vszakok vltakozsnak tudhat be, hogy amikor a Mars dli fltekjn tl van a dli jgsapka a bolyg dli flgmbjnek akr a felt is beborthatja, mg pldul ugyanott nyron a jgsapka gyakran el is tnik. Az szaki fltekn hasonl vltozsokat lehet megfigyelni azzal az eltrssel, hogy ott soha nem tnik el nyron a jgsapka; tlen pedig lehzdik az szaki flgmb felig.

A Mars mgneses tere rendkvl gynge (pedig tengelyforgsi peridusa alig tbb mint fl rval hosszabb a Fldnl).
Mivel a Mars plyja a Fldn kvl hzdik, a bolyg oppozciban (szembenllsban) figyelhet meg a legjobban, amikor legkzelebb jr Fldnkhz.

A Marsnak kt kicsiny, a felsznhez kzel kering holdja van, amelyeket az 1877-es szembenlls alkalmval fedeztek fel. A felfedez igen tallan Phobosznak (flelem) s Deimosznak (rettegs) nevezte el ket.

A Deimosz kb. 15 km hossz s tele van kisebb krterekkel. A Marsrl szinte csillagszerû gitestnek tûnhet, egyszerre kt jszakn t marad a horizonton. A Mars felszntõl 23 000 km tvolsgban kering.

 

 

 

 

A Phobosz nagyobb a Deimosznl s kzelebb is van a Marshoz ( 6000 km magassgban kering), hossza kb. 27 km. Alig 7,5 ra alatt kerli meg a Marsot: nyugaton kel fel s kb. 4 ra elteltvel keleten nyugszik le. (Egy marsi nap alatt ktszer kel s nyugszik.) Hromszor jrja krbe a Marsot, mg egyszer krbefordul a maga tengelye krl. Ez annyit jelent hogy a phoboszi "hnap" rvidebb a marsi "napnl". A csillagszok azt jsoljk, hogy kevesebb, mint 100 milli v mlva be fog csapdni a bolyg felletbe. Mindkt hold az impozns vulkn, az Olympus Mons fltt kering a bolyg egn.

 

 
Föld
 
Fizika
 
Földönkivli Élet
 
Language
 
Hrdets
 
Facebook&Twitter

Keress meg minket a Google+

 
Hold llsa
CURRENT MOON
 
My IP
Powered by  MyPagerank.Net

IP

Google Pagerank mrs, keresooptimalizls

antivrus

 
Ltogatk
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!