Tmegmozgsok, talajcsszsok
A mllsi termkek csak a vzszinteshez kzelt lejtviszonyok s szlcsendes klma mellett maradnak s halmozdhatnak fel helyben. Minden egyb esetben kisebb vagy nagyobb er hat rjuk a lejt irnyban. Egyes lejtkn ezek a tmegmozgsok igen lassak, a lejtk kvzi-stabilak. Ms esetekben a lejtk instabilak, s a tmegmozgsok gyorsak, s jelents problmkat okoznak.
Az esetek egy rszben a lejt irny mozgsban csak a kvzi-szilrd llapot, vltoz nedvessgtartalm mllott anyag vesz rszt. Ilyenkor a mozgsi sebessg centimter-mter nagysgrend vente. Ms esetekben a mllott anyagot vz, szl, jg szlltja, sokkal nagyobb sebessggel.

A tmegmozgsok kialakulsra hat legfontosabb tnyez maga a kzetanyag, s ennek szerkezete. A kezetek svnyos s szemcsesszettele, elvlsi rendszere, illetve ezek, valamint a rtegzettsg, vagy ms szerkezeti irnyok egymshoz s a lejthz viszonytott trbeli helyzete, a kzet vztereszt kpessge, a mllsi kreg vastagsga a legfontosabb olyan paramterek, amelyek meghatrozzk, hogy a gravitcis trben a mozgst elidz lejtirny komponens, vagy a kzetet sszetart s a mozgst fkez srldsi er jut rvnyre.
A lejt irny mozgs a gravitcis vonzer lejt irny komponense hatsra kvetkezik be akkor, ha a lejt irny sszetev meghaladja a lejtre merleges er sszetevt. Amig a lejtre merleges, az ellenllst ltrehoz er a nagyobb, csak potencilis energia, feszltsg halmozdik fel, s a kzetanyag helyben marad. Ellenkez esetben a potencilis energia kinetikus energiv vltozik, a lejt instabill vlik s az anyag elindul a lejt irnyban.

A lejtn hat erk mrtke a lejtszg fggvnyben vltoz.

A lejtirny er a kzeteknl nyrs jelleg ignybevtelt okoz, s a kzetanyag a lejtvel prhuzamos felletek mentn krtyacsomag szeren felszakadozik s elmozdul: vllaposods kvetkezik be.

A lejtn hat erk egyenslyt tbb tnyez befolysolja: vz s folyadk nyoms, rezgsek, agyagsvnyosodott felsznek, ezek vzfelvtele. Jelents a vz szerepe, mennyisge, a kzet vz teltettsge. teljesen szraz anyagokon (pl. sivatagi homok) instabil lejtk alakulnak ki, ebben az esetben kis, a szemcsket filmknt bevon vztartalom esetn a felleti feszltsg a kohzihoz jrul hozz, a szilrdsgot nveli. A nagyobb vzteltettsg esetn ez a hats elvsz, s a stabilits cskken. A vzteltettsg egyttal megnveli a lejtn lv kzet tmegt, s nveli a lejtirny hzer komponenst. A nvekedett terhels elvileg a lejtre merleges komponenst is nveln, de ez a gyakorlatban nincs gy, mivel a vznek nincs nyrszilrdsga. Ha a vz mennyisge annyira megn, hogy a vz tmege megnveli a prus nyomst, ez a prus nyoms a szemcsket "szttolja", srldsukat cskkenti. Nagy mrtk prusnyoms nvekeds esetn a szemcsk kztti srlds teljesen megsznhet, a kzet folyadkknt viselkedhet, un. szhomok alakul ki. Kialakulhat a prustr nvekeds, s un. spontn folysods jelentsebb vztartalom nvekeds nlkl is, pl rezgsek, gyors vzszintsllyeds, vagy nvekv beszivrgsi vznyoms hatsra.
A jegeseds tovbb cskkenti a szemcsk kztti kohzit, s a vzes fellet jg a legjobb csszsi fellett vlhat.
Talajkszsnak nevezzk a tmegmozgsok lass vltozatait. A talajkszs sorn a kzet eredeti rtegzettsge, a nvnyzet stb. a lejt irnyban elvonszoldik.

A lejt aljn lejttrmelk, talus, hegylbi trmelk (kolluvium) keletkezik. Az arktikus terleten az llandan fagyott permafrost felsznen a vkony, napkzi olvads miatt meglazul rteg "megfolyik" a fagyott jeges felsznen - szoliflukci (napfolys) megy vgbe. A kolluvium anyaga osztlyozatlan, rtegzetlen.
Iszapfolysok keletkezsekor a vzzel teltett trmelkanyag folyadkknt viselkedve mozog, s tbb kbmteres kzetblokkokat is mozgathat. Sebessge akr tbbtz km/h is lehet. Ilyen iszapfolys puszttotta el Herculaneum vrost i.sz. 79-ben, a Vezv kitrse sorn.

A talajmozgsok lland, szemcsrl szemcsre terjed lass elmozdulsbl hirtelen vlthatnak t rvid idtartam, gyors tem mozgsba.
Komls - keletkezik szabad sziklafelleteken s meredek lejtkn. A leszakadt blokkok felhalmozdsbl a lejt talpn a komlsbl hegylbi trmelkkp keletkezhet. Az aktv lejttrmelk meredek lejtt forml, ltalban 30-40 fok dlssel.

Kzetfolys jelentkezik, ha nem egyes blokkok, hanem sok blokk mozog egyszerre valamilyen felleten - trs, rteglap stb mentn. Ilyen kzetfolys a jeges terleteken kzetlavinaknt mozog.

Svadsnak, talajfolysnak nevezzk a vzzr agyagos kzetfelszneken a lejt irnyba elmozdul, vzzel teltett tereszt kzetek, talajok mozgst. Ez a forma agyag aljzatkzetek esetben gyakori. Jellemz a homor karjos leszakads. Ilyen jelensgek gyakoriak az alfldi terleteink lszterletein (pl. Ercsi magaspart).

Gyakran emberi tevkenysg okozza a lejt tnkremenetelt. Ez fordulhat el pldul lejtbevgsok esetben, ahol megbomlik a kzetek terhelsi egyenslya. Ugyanez trtnhet akkor is, ha az ilyen csszsra rzkeny lejt fels rszt (ptmnnyel, vagy deponlt kzetanyaggal stb) tlterhelik.
A lejtk stabilizlsra a legismertebb mdszer a lejtk kzeteinek vztelentse.Hozzjrulhat a stabilizlshoz a lejtk tetejn a terhels cskkentse, vagy talpnak megtmasztsa. Meredek bevgsoknl megfelel vastagsg tmfalak, kiegszit kzetcsavarozs nyjthatnak vdelmet. A lejt felsznnek nvnyekkel val beteleptse is fokozza a stabilitst. Ilyen lejtkn a lombos fk gykrzete termszetes kzethorgonyknt viselkedik, a fakivgs megindthatja a lejt erzijt. |