A fekete lyuk olyan gitest, amelynek a felsznn a szksi sebessg elri vagy meghaladja a fnysebessg rtkt.Ltezsket az ltalnos relativitselmlet jsolta meg. Fekete lyuk keletkezik akkor, ha egy vges tmeg a gravitcis sszeomlsnak nevezett folyamat sorn egy kritikus rtknl kisebb trfogatba tmrl ssze. Ekkor az anyag sszehzdst okoz gravitcis er minden ms anyagi ernl nagyobb lesz, s az anyag egyetlen pontba hzdik ssze. Ebben a pontban bizonyos fizikai mennyisgek (srsg, trid-grblet) vgtelenn vlnak (lsd: Gravitcis szingularits). A szingularitst krlvev trrszben a gravitci olyan ers, hogy onnan sem anyag, sem fny nem szabadulhat ki. E gmb alak trrsz hatrfellete az esemnyhorizont, sugara az n. Schwarzschild-sugr. Az esemnyhorizonton bellre kerl anyag vagy sugrzs belezuhan a szingularitsba.
A fekete lyukak ltezse mind elmletileg, mind csillagszati megfigyelsekkel jl altmasztott (pldul Chandra rtvcs). A lyuk elnevezs alatt nem a szoksos rtelemben vett lyukat kell rteni, inkbb a vilgr egy rszt, ami mindent elnyel, s ahonnan semmi nem tud visszatrni.
Mskppen, a fekete lyuk olyan gitest, mely – hatalmas srsgnl fogva – nagy tmege ellenre elg kicsi, hogy elfrjen az ltala ltrehozott esemnyhorizontban. Ebben az esetben ugyanis az gitest minden pontja az esemnyhorizonton bell van, teht az esemnyhorizonton kvlrl nem lthat (fekete lyuk).
A fekete lyuk („black hole”) kifejezst eredetileg John Archibald Wheeler tallta ki egy 1967-es New York-i konferencin.
Lehet-e let a fekete lyuk belsejben
Szeretnnk erre a krdsre vlaszolni, de hogy olyan vlaszt adjunk, ami jat is hoz ebben a rgi tmban, a tridõ hagyomnyos, anyagkzpont feltrkpezse helyett a zsk elmlet ltal definilt, fny alap mrtket fogunk hasznlni. Kezdjk az elejn. Induljunk el abbl az llapotbl, amikor egy kigett nagymretû csillagbl neutroncsillag vlik, majd a gravitci hatsra sszeroppan, s elkezdõdik a fekete lyukk vls folyamatnak utols fzisa. Az egyre jobban sszesûrûsdõ plazma egyre nagyobb mrtkben deformlja el a teret, amit a fnysugarak egyre nagyobb mrtkû elhajlsa mutat. Az ltalunk hasznlt koordintarendszerben azonban adott tmegû anyagot nem lehet a vgtelensgig sszenyomni. Mondhatnnk azt is, hogy a tr nem visel el korltlan anyagsûrûsget, habr a vlasz ennl jval sszetettebb, ezrt ezt a krdst itt bõvebben nem trgyaljuk. Ha tovbb kvetjk az sszenyomds folyamatt, tallunk egy olyan pontot, ahol befel zuhansra mr nem mondhatjuk, hogy befel zuhans, hiszen hiba haladunk tovbbra is irnyvltoztats nlkl, mgsem kerlnk kzelebb a centrumhoz, sõt... Egy idõ utn hatrozottan azt mrjk majd, hogy tvolabb kerltnk tõle. A tr itt zsk szerûen felfvdik s folyamatosan tgul. Egy idelis, mr teljesen kialakult, gy nevezett Schwarzschild fekete lyuk esetn ennek a belsõ trrsznek vannak olyan pontjai is, melyek kzpponttl ltalunk mrt tvolsga vgtelen. A vgeredmny egy freglyuk kt univerzum kztt. A tr most lert helyi felfvdsa tekinthetõ egy j univerzum szletsnek is. Gyanthat, hogy a mi õsrobbansunk is egy ilyen esemny lehetett, mi pedig egy ilyen, fekete lyukban megszletett univerzumban lnk. Ezek alapjn a cmben feltett krdsre nyugodtan adhatunk igenlõ vlaszt.
Fekete lyuk
A trid olyan tartomnya, amelybl anyag s energia nem lphet ki. Eredetileg csillag vagy galaxismag, ami sszehzdott, egszen addig az llapotig, amikor a szksi sebessge meghaladja a fnysebessget. Hatrvonala az n. esemnyhorizont: az esemnyhorizonton bell keletkez fny soha nem juthat ki. Felttelezik, hogy mindenfle tmeg fekete lyuk ltezhet. Nhny ers rntgensugrzst kibocst kettscsillag trsa lehet fekete lyuk. Felttelezik, s egyre inkbb bizonytst nyer, hogy galaxisunk kzppontjban egy 2,6 milli naptmeg fekete lyuk van, amely a belezuhan anyag miatt ers rntgensugrzsforrs.
A fekete lyuk kialakulsnak lpsei:
A fekete lyukba zuhans termszetrajza
Visszanyerhetnnk-e szmtgpnk informciit, ha az egy fekete lyukba zuhanna? Egy elmlet szerint a fekete lyuk ltal kisugrzott rszecskkben ott lesz az sszes olyan rszecske, amelyekbl elvileg elszr szmtgpnk atomjait, majd atomrl-atomra az egsz szerkezetet sszerakhatjuk. Az albbi sszellts a fizikai tuds hatraival foglalkoz sorozat msodik rsze, amely a Scientific American c. tudomnyos-ismeretterjeszt lap klnszma alapjn kszlt. A fekete lyukak s az informcis paradoxon viszonyt bemutat, Leonard Susskind tollbl szrmaz cikket Jki Lszl fizikus "szeldtette meg" s egsztette ki Olvasink szmra. Vissza lehet-e szerezni azt az informcit, amit egy fekete lyuk ltal elnyelt anyag hordozott? Ha a regnynk kziratt rz szmtgp belezuhan egy fekete lyukba, akkor mvnk rkre elveszett? Elsre egyszernek tnik a vlasz: az informcit nem lehet visszaszerezni. Viszont ha elg sokig vrunk, akkor a fekete lyuk elprolog, kisugrozza teljes tmegt, az elemi rszecskkbl teht elvileg sszellthat a hajdan elnyelt anyagminta. Persze erre sokat kellene vrni, kb. 1070 vet. (Ebben az rsban csak nagyon nagy s nagyon kis szmok szerepelnek, olyan nagyok s olyan kicsik, hogy azokra a nagysgrendekre szavunk sincs, ezrt hatvnyformban rjuk fel ket. 1070 szoksos lersnl az 1-es szm utn 70 db nullt kell rni. sszehasonltsul: a Vilgegyetem eddigi letkora "mindssze" kb 15 millird v, vagyis 1,5 x 1010 v.) Stephen W. Hawking szerint az informci gyakorlatilag elveszik. A klasszikus- s a kvantumfizikban rvnyesl mikroreverzibilits, vagyis az esemnyek megfordthatsga a fekete lyuk vilgban srl: a fekete lyukak a visszafordthatatlansg forrsai a termszetben. Gerard't Hooft, a fizikai Nobel-dj 1999. vi egyik elnyerjnek llspontja szerint a fekete lyukak sem srthetik meg a kvantummechanika jl ismert trvnyeit. Ha nem rvnyes a mikroreverzibilits, akkor az energiamegmarads sem teljesl. Ha Hawkingnak igaza lenne, akkor a Vilgegyetem hmrsklete a msodperc trtrsze alatt 1031 fokra emelkedne. A legnagyobb fizikusok vlemnye teht megoszlik. Hawking lltsa, miszerint a fekete lyuk informcit nyel el, a kvantummechanika s az ltalnos relativitselmlet kztti komoly ellentmonds lehetsgre hvta fel a figyelmet. A problmt informcis paradoxonnak nevezik. Ha a folyamatok megfordthatsga nem teljesl, akkor energia keletkezhet vagy sznhet meg. Az informciveszts hatalmas energiamennyisg keletkezshez vezetne, ezrt Hooft s az rs szerzje, Leonard Susskind szerint lteznie kell egy olyan megoldsnak, amellyel ez elkerlhet, vagyis a fekete lyukba hullott informci valahogyan elrhet a klvilg szmra.
Egy fekete lyuk termszetrajza
Egyesek szerint a fekete lyukon belli trtnseken elmlkedni teljesen felesleges. A szerz szerint viszont ezen mlik, mik lesznek a jvben a fizika trvnyei. A fekete lyukon belli klcsnhatsok az elemi rszecskk kzti klcsnhatsok szlssges esetei. A mai rszecskegyorstkkal elrhet energikon (1012 elektronvolt) a rszecskk kzti gravitcis klcsnhats elhanyagolhat. Ha a rszecske energija sok-sok nagysgrenddel nagyobb, pl. 1028 elektronvolt lenne, akkor a gravitci vlna a meghatroz klcsnhatss, a tbbi hatsa elhanyagolhat lenne hozz kpest. Az lenne j, ha ksrletekben tanulmnyozhatnnk ezeknek a fantasztikusan nagy, n. Planck-energij rszecskknek a klcsnhatsait, s a ksrleti eredmnyekre pthetnnk a fizika j elmleteit. Ez azonban lehetetlen, mivel becslsek szerint a Planck-energik elrshez akkora gyorstra lenne szksg, mint amekkora a ma ismert Vilgegyetem.
Maradnak teht az elmleti vizsglatok. Sok fizikus azt gyantja, hogy az elemi rszecskknek olyan, ma mg ismeretlen bels szerkezete van, amelyet a Planck-energik fizikja hatroz meg. Planck-energikon zajl rszecsketkzseknl olyan hatalmas tmeg koncentrldhat parnyi trfogatban, hogy fekete lyuk jn ltre, majd elprolog.
Fekete lyuk akkor keletkezik, ha annyi tmeg, annyi energia srsdik ssze egy kis trfogatban, hogy a gravitci legyzi az sszes tbbi ert, s minden sszeomlik a sajt tmege alatt. Az anyag elkpzelhetetlenl kis trfogatba, n. szingularitsba nyomdik ssze, a srsg pedig gyakorlatilag vgtelen a belsejben. A szingularitst egy kpzeletbeli fellet, az n. esemnyhorizont veszi krl. E horizont kt tartomny hatrvonala, a fekete lyuk bels s kls rszt vlasztja el egymstl. A horizonton bellrl nincs visszatrs, a bels tartomnybl semmi sem lphet ki a klsbe. Ha a fekete lyuk tmege akkora, mint egy galaxis, akkor a horizont 1011 kilomterre terjed ki a kzpponttl (krlbell ekkora a Naprendszer). Ha a fekete lyuk tmege naptmegnyi, a horizont 1 kilomteres, egy kisebb hegy tmegt magba foglal fekete lyuk horizontja mr csak 10-13 cm, ami nagyjbl egyetlen proton mrete.