Univerzum-Galaxy
Univerzum-Galaxy
Menü
 
Univerzum
 
Kozmosz
 
Naprendszerünk
 
Hrdetsek
 
Naprendszer

 
Pontos Id
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 
Adat
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net
Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net
freestat.hu
 
Hrdets
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
2012.10.04. 20:02
2012.01.15. 08:44
2012.01.15. 08:32
Friss hozzszlsok
csillagggg: ez csodlatos...
 
A tr

 

 

A tr

Elkpzelsem szerint a hrok kibomlottsgi llapota a trrel azonosthat, azaz egy hr kibomlottsgnak mrtke azonosthat egy elemi trrel. Ez a felfogs azt sugallhatja, hogy a tr kvantlt, hiszen minden hrnak sajt tere van. De szerintem a tr nem tr-kvantumok sszessgbl ll, ugyanis a hrokhoz tartoz tr egyrszt a hr kibomlsval egytt vltozik, msrszt a hrok terei "tfedik" egymst egybefoly teret alkotva. Ezt az tfedst gy rtem, hogy az egymssal lazbb vagy szorosabb kapcsolatban lev hrok a kibomlottsgi llapotukat tveszik egymstl, gy egy krnyezetben idomuls trtnik a hrok kibomlottsgt illeten. A szoros ktsben lv hrok (pl. egy protonban) szintn egymshoz hasonl kibomlottsgban vannak, de a kibomlottsg mrtke a ktsek miatt jval kisebb, mint a szabad hrok esetben. Hasonlatos ez ahhoz, mintha egy pk gmbszimmetrikus hromdimenzis pkhlt szne, melynek a kzp- pontjban sren vannak a szlak, kifel haladva pedig egyre ritkbbak. Az ilyen trszerkezet egy tmegpont krnyezetben alakul ki. Ez a hl az egsz Univerzumot beszvi, mg ott is, ahol nincs tmeg (pl. a vilgrben), mert anyag ott is van, amit mi lthat vagy tapinthat mdon nem rzkelnk, de az ott uralkod kibomlottsgi llapot trknt van jelen szmunkra. Az egyes hrokhoz tartoz tr-kvantumok sszessge ltal ltrehozott teret ahhoz hasonltanm, mint amikor az escseppek - mint "vz-kvantumok" - a tban mr egysges vztmegg olvadnak ssze. De ezen t vize nem teljesen homogn, lehetnek benne helyi anomlik mondjuk a viszkozits tekintetben, pl. jgdarabok krnyezetben. A tr kvantumossgt inkbb egy ms nzpont alapjn lehetne rtelmezni, ez pedig a Planck-fle tvolsg, ami egy ms megkzeltse a dolognak.

Szerintem az ltalunk rzkelt teret a szabad hrok fesztik ki. A Nagy Bumm-ot kveten egy id utn megszlettek az elemi rszecskk. Ezeket az sszekapcsoldott hrok tmege alkotja. Ezek valamennyire sszenyomott llapotban vannak, de a szoros kapcsolat nem engedi a hrok tovbbi lazulst. Eszerint az elemi rszecskk s ezltal az atomok is energit trolnak. gy magreakcik esetn elfordulhat, hogy az trendezds sorn a feszltsg sszessgben olddik. A felszabadult energit atomenergiaknt emlegetjk. Termszetesen a tmeg-energia ekvivalencia miatt is keletkezhet szabad energia az atomok talakulsa sorn. A rszecskben lv hrokban felhalmozott feszltsg tterjed a krnyezetkben lv szabad hrokra is. A krnyezetre kihat tr-deformci idzi el a testet krnyez grblt teret. Ezen grblet nagysgnak a mrtke fgg a test tmegtl s a test kzppontjtl mrt tvolsg ngyzetvel fordtott arnyban cskken. Az elzekbl kitnik, hogy a teret, mint olyant, nmagban nem tudom elkpzelni. Nonszensznek tartom a magban lv res (anyag nlkli) teret. Szerintem a tr is az anyaggal kapcsolatos, az anyagnak egyik megnyilvnulsi formja. Ha megprbljuk kivonni az anyagot gymond a trbl, akkor azzal a teret is megszntetjk. Amikor azt mondjuk, hogy az srobbanst kveten a tr tgult, akkor az a ltszat keletkezhet bennnk mintha a tr az anyagtl fggetlen valami lenne. n elfogadom a tgulst, de a teret is anyaginak tekintem. A tr tgulsn az anyag kibomlst rtem. Azt a teret, amit mi res trknt gondolunk csak azrt gondoljuk resnek, mert nem tudjuk sem rzkelni sem detektlni azokat az anyagi formkat amelyek az gymond res teret kpezik. A mi makroszkpikus vilgunkban ltrehozott legpontosabb mszerek sem kpesek jelezni az anyagnak azokat a parnyi rszeit, amelyek a tr nagy rszt kifesztik. A kutatk tudjk, hogy az ltalunk vkuumnak nevezett tr nem res, hanem tele van rszecskkkel. Szerintk WAMP-ok (gyengn klcsnhat, tmeggel rendelkez rszecskk) s bizonyos neutrink tltik ki a teret, de ezek olyan parnyi rszecskk, amelyek detektlsa szinte lehetetlennek tnik fknt azrt, mert nincs vagy alig van klcsnhatsuk a tbbi anyagi rszekkel. Valszn, hogy a teret kifeszt hrok mr azrt sem szlelhetk szmunkra, mert ezek mr csak a ngydimenzis trben lennnek szlehetk, amit mi - lvn, hogy hromdimenzis lnyek vagyunk - kptelenek vagyunk rzkelni. Rviden, az n vlemnyen az, hogy a tr s az id is az anyagbl szrmaztathat, ezek az anyag tulajdonsgaknt foghatk fel, ill. abbl eredeztethetk.

A tr grblett csak tr-hlk megrajzolsval tudjuk illusztrlni. Ezek a valsgban nem lteznek, de segtsgkkel szemlletess tehetjk a tmeg ltal elidzett tr-deformcit. Az bra els kpe a kt dimenzis tr deformcijt prblja szemlltetni, amint a tmeg egy kpszer bemlyedst hoz ltre gy deformlva el a skfelletet. Az bra tovbbi rszei a hrom dimenzis trben a trrcs vonalait brzoljk tmeg nlkl ill. tmeggel, attl fggen, hogy a deformcis hatst milyen irnynak tekintjk.

 

A mai napig nem tgult mg ki annyira az Univerzum tere, hogy a szabadon maradt hrokban teljesen felolddjon a feszltsg. Ezek mg mindig valamennyire sszenyomott llapotban vannak. Ezrt mg most is nagy nyomst fejtenek ki, ez pedig a tr tgulst eredmnyezi. Ez a nyoms a stt energia, amely a stt anyag jellemzje s a vilg anyagnak 73%-t adja. Hogy mennyire kpesek ezek a hrok kilazulni, azt nem lehet tudni, lehet hogy nagymrtkben. A szabad hrok nem akadlyozzk egyms mozgst s a mr stabil kpzdmnyek mozgst sem. A szabadon maradt hrok nagy tmege alkotja tulajdonkppen az Univerzum tert. Ezek a hrok nem vesztettk el a rugalmassgukat, ezrt brmilyen rezgst knnyen tovbbtanak. Mivel egyttesen egy sszefgg teret alkotnak, ez a tr gy viselkedik mint egy izotrp rugalmas kzeg, amelyben a hullmok szabadon gmb-szimmetrikusan terjedhetnek. Pl. egy foton mozgsa ebben a trben felfoghat gy is, mint a rugalmas kzeg egy fodrozdsa. A szabad hrok sokasga szmunkra rzkelhetetlen, csupn a hatsaibl tudunk kvetkeztetni r. Az ltalunk rzkelhet anyag (atomok) ltal kifesztett tr a vilg ternek csak tredkt adja.

Az Univerzum ternek mrett alapveten kt nagy hats befolysolja (a gravitci s a stt energia). A gravitci sszehzni igyekszik az Univerzumot, a stt energia pedig tgtani. E kt nagy hats viszonytl fgg, hogy mi lesz a sorsa az Univerzumnak. Az Univerzum anyagnak srsgt tekintve hrom eset lehetsges.

 

A sk Univerzum-modell esetn a hatsok egyenslya alakul ki. Ezt a szitucit a vilg tlagos srsgnek s egy kritikus srsgnek a viszonyval szoktk megadni (omega). Ennek rtelmben a sk Univerzumra nzve az omega=1 rtk addik. Ez egy elgg balanszrozott llapot, ami knnyen kibillenhet ebbl (sk-problma) s tfordulhat a msik kt llapot valamelyikbe. Sokak szerint termszetfeletti beavatkozsra lenne szksg ahhoz, hogy az llandan jelentkez kis perturbcik kiigaztsval megmaradjon az egyensly. A sk Univerzum jvje nem sok jt gr, mert a csillagok zemanyagaknt szolgl knny elemek egy id utn elfogynak. jak pedig olyan tmegben nem termeldnek mint a Nagy Bumm-ot kveten, ezrt fokozatosan kihunynak a csillagok s stt, jghideg vilg marad utnuk.

A zrt Univerzum esetn (omega>1) egy id utn gyz az sszehz hats s az Univerzum tgulsa tfordul zsugorodsba, amelynek a vge az egy pontba val sszeomls. Ezt a pontot szingularitsnak nevezik. Az elmlet szerint a srsg vgtelen nagy lesz, a trfogat pedig zr s megsznnek a fizika trvnyei. Szerintem viszont nem ennyire teljes ez az sszeomls, a tr nem teljesen zrus s az id sem ll le teljesen. Ez lehetsget ad egy jabb robbansra. Hasonl sszeomlsi folyamat zajlik le egy fekete lyuk ltrejttekor. A fekete lyuk egy nagytmeg csillag sszeomlsakor jn ltre, amikor az elgette az sszes zemanyagt. Ilyenkor egy szupernva robbans ksretben ledobja a kls rtegt, a megmaradt rsz pedig mr nem kpes tbb ellenllni a gravitci sszeroppant erejnek, hiszen mr nincs a magreakcikbl szrmaz ellennyoms. Ekkor a megmaradt csillag-anyag sszeomlik. A csillag tmegtl fgg, hogy valamilyen sr anyag trpe gitest, esetleg neutroncsillag vagy fekete lyuk lesz belle. Fekete lyukk akkor vlik, ha olyan nagy lesz a srsge, hogy a fny sem tud elszakadni tle, azaz a szksi sebessgnek nagyobb kellene vlnia a fny sebessgnl. Ezt tllpni pedig lehetetlen. A fekete lyuk az elmlet szerint szintn szingularits. Ki lehet szmolni egy a fekete lyukat krlvev s annak tmegtl fgg gmbfellet sugart (Schwarzschild-sugr), amelyet kvlrl tlpve visszatrni mr elvileg sem lehetsges, csak belezuhanni a fekete lyukba. Ezt a gmbfelletet nevezik a fekete lyuk esemny-horizontjnak. A tr s az id koordintk ebben a tartomnyban felcserldnek, thaladva az esemnyhorizonton, ami a horizonton kvl a megtett utat jelentette, a horizontot tlpve mr a jvt jelenti. Ez a jv m nem tl bztat az oda tvednek, mert az raply-erk pillanatok alatt sztszednk. Forg fekete lyuk esetn (s valszn, hogy minden fekete lyuk forog) kt egymsba gyazott esemnyhorizontrl is lehet beszlni. A klst tlpve a tr s id koordintk felcserldnek, a belst is tlpve a csere ismt megtrtnik, gy elvileg vissza lehetne jutni a val vilgba. Persze nem ugyanoda s nem ugyanabba az idbe kerlne vissza a mersz utaz mint az indulsnl volt, inkbb egy msik Univerzumban talln magt (a matematikai megoldsok szerint). Valjban sehol sem talln magt, mert pillanatok alatt meghalna s beolvadna a szingularitsba. A tltssel rendelkez fekete lyuk matematikai modellje mg bonyolultabb, jabb szfrk is vannak.

 A fekete lyuk esemnyhorizontjn kivli krnyezetet mutatja a kvetkez bra. Az brn lthat fekete gmbfellet a fekete lyuk esemny-horizontjt brzolja. Maga a fekete lyuk ezen gmb kzppontjban van, ami egy vgtelenl meggrblt trid tartomnynak felel meg. Az bra nagyon vzlatos, az akkrcis korong a valsgban jval szlesebb, eltakarja az esemny- horizontot. A rajzon csak azt akartam jelezni, hogy az akkrcis korong az esemny-horizonton kvl van ezrt az egy lthat kering gztmeg.

Amennyiben a fekete lyuk a trnek egy szingularitsa ahol sszeomlanak a fizika trvnyei is, akkor - krdem n - hogyan szmolhatunk mgis a horizont sugarval. De ez nemcsak egy szmtsi dolog, hanem a csillagszok szlelsei is bizonytjk, hogy a fekete lyuk krl kering anyagtmeg van (akkrcis vagy befogsi korong), teht a "tmegvonzsa" ppen gy ltezik mint brmely ms gitest esetben. Szmomra ez azt jelenti, hogy az a matematikai szingularits mgsem teljesedik egszen, hiszen akkor a megmaradsi trvnynek is meg kellene sznnie. De ha a megmaradsi trvnyek sszeomlanak, akkor hogyan marad meg mgis a tmeg? Ezrt is gondolom n, hogy a Nagy Reccs alkalmval sem omlana ssze az anyag a matematikai rtelembe vett szingularitss. Ha pedig mgsem teljes az a szingularits, akkor mg lehetnek valamilyen fizikai trvnyek is ott, br ktsg nem frhet hozz, hogy rendkvli llapotok uralkodnak ekkor. Ha sikerlne megfejteni azt, hogy mi is van a fekete lyukban, akkor mris kzelebb jutnnk az Univerzum rejtlynek megfejtshez is. Egyesek szerint a fekete lyuk maga egy jabb vilgot jelent, amihez neknk mr semmi kznk nem lehet. De ha ezt a gondolatot tovbb visszk, akkor lehet, hogy a mi vilgunk is egy fekete lyuk, amely egy msik vilgban kpzdtt. Mindez azt jelenten, hogy a szingularitson tl is van egy vilg, j fizikval. De akkor a klnbz vilgok tereinek egymsba gyazdsrl kellene beszlnnk. s ebben az esetben mi van a vgtelenl sszeroppant trrel? n nem hiszem, hogy ez gy lenne egyrszt azrt mert mgiscsak van valami kapcsolatunk a fekete lyukkal, a "tmegvonzsa" ebben a vilgban hat, msrszt a fekete lyuk hossz id alatt visszaprologhat ebbe a vilgba, azaz nem vsz el rkre szmunkra. Ha mgis igaz lenne az, hogy a mi vilgunk is egy fekete lyuk s ez is vissza- prologhat egy msik vilgba, akkor hogyan rtelmezhet az srobbans elmlete? Amennyiben gy rtelmeznnk ezt a msik vilgot, hogy a fekete lyuk a "tloldalon" felfvdik s egy id utn a "kldkzsinr" elszakadva egy j vilg szletik, akkor termszetesen a fekete lyuk e vilgba val visszaprolgsrl nem lehetne beszlni. De ez ellentmondana a megmaradsi elveknek is, hiszen a fekete lyuk tmegnek megfelel energia eltnne a vilgunkbl. Hasonlan srlne az impulzusmomentum-megmaradsnak elve is. Ez az elkpzels teht a sajt vilgunkra vonatkoz fizikai trvnyeket is felbortan.

Megjegyzs:
A fizikban nagyon fontosak a megmaradsi trvnyek. Ezek a kvetkezk:
1. energia-megmarads (energia-tmeg ekvivalancia az E=mc^2 szerint)
2. impulzus-megmarads (egyenes vonal egyenletes mozgs megtartsa)
3. impulzusmomentum-megmarads (forg mozgs nyomatknak megtartsa)
4. tltsszm-megmarads (pozitv s negatv tltsek)
5. barionszm-megmarads (barionok a nehz rszecskk: pl. proton, neutron, stb.)
6. leptonszm-megmarads (leptonok a knny rszecskk: pl. elektron, neutrin, stb.)
Hasonlan fontosak a fizikai konstansok is. Ezek a kvetkezk:
1. fnysebessg
2. gravitcis lland
3. Hubble-lland
4. Planck-lland

Nagymret fekete lyuk esetben, amennyiben mr nincs anyag a fekete lyuk krnyezetben amit beszippantva tovbb nvelhetn a tmegt, mg mindig ott van a vkuum-fluktuci jelensge, amely valdi rszecske-prokat generl, s ezek egyes rszecski a horizonton tjutva mg vltoztathatnak a fekete lyuk tmegn annak igen lass cskkenst idzve el. Kismret fekete lyuk esetben a horizont kzelben az raply (sztszakt) erk olyan nagyok lehetnek, hogy a virtulis rszecske-prokat is kpesek sztszaktani. gy ott rszecskk s azok anti-megfeleli nagy tmegben jelennek meg. A horizonton kvl de annak kzelben keletkezet rszecske-pr anti-tagja bekerl a horizonton bellre, mg a msik tag kvl marad. Ez a fekete lyuk sugrzsaknt foghat fel. Valjban ez a jelensg csak kvantumfizikai alapon magyarzhat. A kvantumfizikban tudott, hogy nem lehet semminek sem a pontos helyt meghatrozni, gy az esemnyhorizontnak sem. Ez azt jelenti, hogy az esemnyhorizont nem egy lesen meghatrozott gmbfellet, hanem ez a fellet egy kiss elmosdott. Ezt figyelembe vve, ha a horizont kzvetlen kzelben keletkezik egy rszecske-pr, akkor - amelyekre szintn vonatkozik a helyeik bizonytalansga - annak egyik tagja bizonyos valsznsggel bell lehet a horizonton, amg a msik tag szintn bizonyos valsznsggel kvl eshet rajta. A bellre est mindenkppen elnyeli a fekete lyuk, amg a kvl maradt rszecske elszabadulhat a fekete lyuk gravitcis terbl. Annl knnyebben elkpzelhet ez, ha a rszecske-pr egy fotont s egy antifotont tartalmaz, de a fotonnak az anti-megfelelje nmaga. Teht az egyik foton a fekete lyuk fogja lesz, mg a msik sugrzs formjban tvozik a fekete lyuktl. Eszerint a fekete lyukak nem is annyira feketk, mert ez a sugrzs akr a lthat tartomnyba is eshet, br ez egy olyan lass folyamat, hogy ennek a sugrzsnak az intenzitsa gyakorlatilag elhanyagolhat. De meg lehet kzelteni ezt a dolgot termodinamikai nzpontbl is. A fekete lyuk horizontjhoz kzeledve a hmrsklet hirtelen megugrik. Eszerint a fekete lyuk gy viselkedik, mint egy sugrz fekete test. De a kisugrzott energit valahonnan ptolni kell. Kvlrl nzve teht a fenti jelensgek azt eredmnyezik, hogy a fekete lyuk sugrzst bocst ki. Ez a kisugrzott energia a fekete lyuk tmegnek rovsra megy, ami azt jelenti, hogy a fekete lyuk fokozatosan prolog s hossz id utn el is fogy.

Itt azrt megjegyeznm, hogy br ez a jelensg matematikailag igazolhat, de szlelni mr csak azrt is nehz, mert ez egy igen lass folyamat, nagyobb fekete lyuk esetn vmillirdokig eltarthat. Kisebb fekete lyukak esetn ez a folyamat felgyorsul, a fogys egyre erteljesebb s a teljes elfogys pillanatban nagy robbanssal zrul (br ez csak felttelezs, ilyent mg nem szleltek). Elgondolkodtat az, hogy pl. egy neutroncsillag felsznnek kzelben mirt nem alakulhat ki a Hawking-fle sugrzs? Hiszen a gravitci mr ott is elg nagy ahhoz, hogy az raply-er sztszakthassa az ppen manifesztldott rszecske-prokat s mondjuk, hogy az egyik becsapdik a csillag felsznre, a msik pedig elszkik. A jelensg hasonl s ha ez megtrtnhetne, akkor egy neutroncsillag is elfogyhat egyszer? Vagy akr egy kissebb tmeg gitestre is vonatkozhat ez? A fekete lyukak mg mindig sok rejtlyt tartogatnak a szmunkra. Pldaknt emltem az gynevezett informcis paradoxont, amely szerint a fekete lyukba bekerl informci is elvsz szmunkra. Ez azt jelenten, hogy a fekete lyukak llandan nyelik az informcit is, ami katasztroflis lenne a vilg-felfogsunkra nzve, mert teljes bizonytalansgban lennnk a mlttal vagy a jvvel kapcsolatban. Nem tudhatnnk, hogy az az informci, amit a tvcsvek kzvettenek neknk, igazak-e vagy sem, hiszen az informcik egy rszt mr elnyeltk a fekete lyukak. Ez nem tetszik sem a fizikusoknak sem a csillagszoknak, mert nem lehetne semmi biztosat lltani. Cfoltk is az informci elvesztst matematikai mdszerrel, de a gyakorlatban nehz bizonytani sem azt, hogy elvsz sem azt, hogy megmarad. De szerintem, van itt egy msik bizonytalansg is, azzal kapcsolatban, amit a tvcsvekben ltunk. Ezt pedig a gravitcis-lencsehats idzheti el. Ez a hats hasonl ahhoz, mint amit az veg lencsk okoznak a rajtuk thalad fnnyel, eltrtik a fnyt, azaz a fnysugr tja meggrbl. A gravitcis-lencsehatst a nagytmeg objektumok (galaxisok, fekete lyukak) idzik el a mglk rkez fnyt illeten. Ez gyakran gy jelentkezik az szlelnl, hogy a lencse mgtti objektum kpe megtbbszrzdik a lencse krl. Mi van akkor - krdem n - ha egy igen tvoli objektum fnyt mr tbb ilyen lencsehats rte, mire hozznk elrt? Lehet, hogy egszen mshol van az az objektum, mint ahol ltszik. Lehetnek olyan eltrt objektumok (pl. nagytmeg fekete lyuk), amelyek nem ltszanak s a krnyezetkben sincs lthat anyag, ezrt nem jvnk r, hogy a fnysugr ott is elgrblt. A szemlletessg kedvrt adok itt egy egyszer rajzot a fentiekrl:

Bemutatok mg egy brt, amely a tgul trben val fny terjedst mutatja. Az brn az A galaxis a Nagy Bummtl szmtott 1 Gv-nl fnylett fel, de a B galaxis akkor mg csak kialakulban volt, azaz nem bocstott ki lthat fnyt. Az bra-sorozatban a rcsozat nvekedse szemllteti a tr tgulst, a sznes krlapok pedig a fny terjedst az elindulsuktl szmtva. A B galaxis csak a 3 Gv idpontban fejldtt ki annyira, hogy mr fnyt kezdett kibocstani. 9 Gv-nl az A galaxis ltal kibocstott fny ppen elri a B galaxist. Ha a B galaxison l egy csillagsz, akkor ltni fogja az A galaxist, ami tle 8 Gv tvolsgra van. De ha az A galaxison is l egy csillagsz, akkor mg nem fogja ltni a B galaxist, mert B fnye mg nem rt el hozz, ez majd csak 15 Gv krl lesz lehetsges. Teht nem biztos, hogy brmely idpontban klcsnsen lthatjk egyms galaxisainak fnyt, ez a galaxisok keletkezsnek idpontjtl is fgghet. Az bra-sorozat mutatja, hogy a fny terjedse fgg a tr tgulstl s a sajt sebessgtl (c).

Ha mr a fekete lyukrl volt sz, akkor megemltem mg a fehr lyukat s a freg lyukat is. A fehr lyuk ppen fordtva mkdik, mint a fekete lyuk, mindent kidob magbl, ami benne van. A freg lyuk pedig a kett kombincija. Van egy bemeneti vge (fekete lyuk) s egy kimeneti vge (fehr lyuk), a kt vg pedig valamilyen mdon sszekttetsben van egymssal. Azaz, ami beesik a bemeneti vgen, az kilkdik a kimeneti vgen. A freg lyukak teht trid utazsra adhatnnak lehetsget, ha lteznnek s az utaz egyltaln kibrn az utazssal jr kellemetlensgeket. A fehr lyuk matematikai nzpontbl ltezhet, de a valsgban minden bizonnyal nem ltezik, legalbb is mg ilyenre utal nyomokat sem szleltek a csillagszok. Ha pedig a fehr lyuk nem ltezik, akkor nylvn a freg lyuk sem ltezik. A fregjrat a grblt tr kt tvoli pontjt alagt-szeren sszekt jrat, amely hasonlt a freg lyukhoz, de ebben oda-vissza lehetne kzlekedni, lervidtve gy a kt hely kztti nagy tvolsgot. A bejratai hasonltanak a fekete lyukhoz, de a fregjratnak nincs esemnyhorizontja, hiszen nincs a kzppontjban lv hatalmas tmeg. Belpve az egyik bejraton kint talln magt az utaz a msik vgn a tr egy msik pontjn s egy msik idben, mint amelyikben elindult. Fregjratra utal jeleket sem szleltek mg, valszn, hogy nem ltezik.

A nylt Univerzum esetn a vilg tgulsa nem ll meg (omega<1). A tr lland tgulsa azt eredmnyezn, hogy a vilg anyaga sztszrdna, a csillagok kihunynnak s egy stt hideg, lettelen Univerzum keletkezne. A tovbbi tguls vgl mg az atomokat is sztbontan, s az anyag elenyszne a vgtelen trben. Manapsg megoszlanak a vlemnyek arrl, hogy vajon melyik vilg-modell az igazi a hrom kzl.

 
Föld
 
Fizika
 
Földönkivli Élet
 
Language
 
Hrdets
 
Facebook&Twitter

Keress meg minket a Google+

 
Hold llsa
CURRENT MOON
 
My IP
Powered by  MyPagerank.Net

IP

Google Pagerank mrs, keresooptimalizls

antivrus

 
Ltogatk
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!