Mi vagyunk a kzppont vagy van odakinn valaki ms is? Van mg let a homo sapiens-en kvl is az Univerzumban? Egyltaln mirt fontos ez? Hogy legtbbnket foglalkoztat a krds, azt mi sem bizonytja jobban, minthogy vtizedek utn is bven eladhat az sszes olyan knyv, film s portka, ami a fldn kvli lettel foglalkozik.
Az UFO-mnia - szerintem teljesen rtheten - ltalban ellenszenves a keresztnyek szemben. A fldn kvli rtelmes letet szinte fanatikusan keres, rajongsig kedvel csoportosulsok legtbbje tvolrl s kzelrl is sok esetben kros tneteket mutat a kvlllk fel. Jobb kimaradni ebbl - mondjk a hvk, ezrt aztn igyekeznek kerlni minden olyan krdst s felvetst, ami a lehetsges fldn tli let realitsval foglalkozik.
Kr lenne azonban, ha a szoksos gymenet sorn kintennk a frdvzzel a gyereket is. Az emberisg ugyanis nem pusztn szlssges ufomnisokbl ll, akik mg azt is lltani kpesek, klnfle titokzatos elrablsok sorn mr kapcsolatba is kerltek nem fldi lnyekkel. Vannak azrt higgadtabb llsponton lvk, akik egyelre bernnek nhny baktriummal, esetleg annak biztos jelvel, hogy egyltaln ltezik brhol brmilyen let a Vilgegyetemben.
Komoly tudsok a pnspermium elmlete mellett
Br azt gondolhatnnk, hogy a Fldn kvli letrl szl elmleteket csak jttment s njellt tudsok valljk, akik megfelel tudomnyos eredmnyek felmutatsa hjn npszer elmletek mellett kardoskodnak hevesen, a gyakorlat mgis egszen mst mutat. Az stkskkel s egyb rbl szrmaz szennyezdsekkel rkez let alapveten nem ll tvol hres tudsok gondolkodstl sem. Nemcsak az elmlet egyik legnagyobb alakja, Fred Hoyle vezette a neves Institue of Astronomy-t Cambridge-ben, de a DNS kutatsai kapcsn szintn Nobel-djat nyert Francis Crick is a fldnkvli let egyik prominens vdelmezjnek szmt.
Egy meteorit Allan Hillsbl
Crick radsul tovbb is megy, mint Hoyle: szerinte nem valamilyen vletlen folytn kerlt a Fldre az l organizmus, hanem Fldn kvli lnyek szndkosan juttattk el bolygnkra azt. Az irnytott pnspermia elmlet szerint ugyanis ltnk gykerei a vilgmindensg egy msik pontjn keresendek. Leslie Orgellel kzsen kidolgozott elmletben Crick azt lltja, hogy fldnkvli civilizcik kldtk szt a vilgmindensgbe baktriumok tjn az letet.
Manapsg az Egyeslt llamokban egybknt ltezik egy intzet, a Society for Life in Space, amely azt tzte ki clul, hogy 2050-re a vilgrbe kiltt baktriumok segtsgvel megkezdje a Tejtrendszer lettel val beteleptst. A Michael N. Mautner vezette intzet egyttal arra is keresi a vlaszt, hogy valban kpesek-e a baktriumok szlssges krlmnyek kztt is tllni, hogy aztn a kedvezbb krnyezet bekszntvel letre keljenek.
Nagy trkpessg baktriumok a vilgrben
Az elmlet ellenzinek legkomolyabb rve sokig az volt, hogy l organizmusok nem lik tl a vilgrben adott feltteleket. Az lethez ugyanis felttlenl szksges elemek, a szn, a nitrogn s az oxign megfelel arnyban igazbl csak a Fldn tallhat meg. Az let kialakulshoz megfelel hmrskletet is csak Fldnkn tudtak eddig kimutatni a tudsok, gy sokig nehezen tudtk elkpzelni, hogy volt vagy van let a Fldn kvl is.
20 vvel ezeltt azonban az Antarktiszon olyan meteoritot talltak, mely szerves let nyomait is tartalmazta. Az Allen Hills meteor (ALH84001) 4 s fl millird ves anyagbl van, a Mars felszne all 1 kilomterrel szakadt ki s kerlt a vilgrbe amikor hozzvetleg 16 mill vvel ezeltt egy aszteroida vagy stks becsapdott a vrs bolygba. A meteor ekkor indult tnak s mintegy 13 ezer vvel ezeltt csapdott be az Antarktiszba. Kutatk mr 1984-ben megtalltk a meteoritot, de csak 1996-ban derlt ki, hogy a k fosszilizldott mikrobk nyomait tartalmazza. Br sokak szerint az Allen Hills meteorban tallt letnyomok valjban mr a Fldn addtak az stkshz, manapsg valban egyre tbben valljk a Fldn kvlrl rkezett let hipotzist.
Az asztrobiolgia(avagy bioasztronomia, exobiolgia) kifejezst gyakran hallhatjuk napjainkban a Fldn kvli let lehetsgvel kapcsolatban. A megnevezs jl jelzi, hogy a tmakr a csillagszat ("asztro") s a biolgia ("bio") tfedse rvn szletett, amely hangzatos neve s clja ellenre nem j tudomnyg. Egy olyan terletnek tekinthet, ahol egymstl tvoli tmakrk szakemberei kzs cl rdekben dolgoznak egytt. A csillagszok s a biolgusok mellett geolgusok, vegyszek, fizikusok s mrnkk is rszt vesznek a munkban.
Az egyttmkdsre a tudomnyterletek egymstl tvoli jellege miatt van szksg, amelyek kzl egyszerre tbbnek kell az ismerete. Ilyen pldul, amikor egy mszert vagy szlelprogramot terveznek, amely exobolygk sznkpbl a lgkri sszettelre s abbl az esetleges lettevkenysgre prbl kvetkeztetni — avagy a spektrum alapjn szeretnk megllaptani, vannak-e fotoszintetizl llnyek a clbolyg felsznn.
A geolgusok feladatai akkor kerlhetnek eltrbe, amikor egy bolyg felszni formi kzl azokat kell kivlasztani, amelyek az egykori vizes llapotokra utalnak. Utna a mikrobiolgusok elemzik a krnyezetet, van-e ott elegend kmiai avagy egyb energiaforrs az lettevkenysghez. Ismernk-e pldul a Fldrl olyan szervezeteket, amelyek hasonl krnyezetben lnek bolygnkon, s itthon tanulmnyozhatk. A mrnkk pedig abban segtenek, miknt kell megtervezni azt a szondt, amely a krdses clpontot a helysznen vizsglja.
Mindez csak nhny plda arra, miknt lehet egyttes ervel kzelebb jutni annak a krdsnek a megvlaszolshoz: lehet-e let a Fldn kvl. Az elmlt vek kutatsai sorn sok olyan eredmny szletett, amely ms megvilgtsba helyezi a tmval kapcsolatos elgondolsokat. Ezek kzl tbb is tertkre kerl a sorozat keretben, rszben az albbi tmkbl.
Kiderlt, hogy a csillagkzi trben lv, abszolt nulla fok kzeli hmrsklet jgszemcsk belsejben a kozmikus sugarak hatsra sszetett szerves molekulk keletkeznek. Emellett tbb olyan sszetevt is azonostottak, amelyek elsegtik a vletlenszeren tallkoz molekulk, atomok kztti reakcikat a csillagkzi felhkben.
A kistmeg csillagoknl korbban problmnak tnt, hogy ersen ingadozik az aktivitsuk, ezrt a krlttk lv exobolygk ghajlata instabil lehet. Az jabb vizsglatok rtelmben nem minden esetben mutatnak ilyen ers vltozkonysgot, teht kedvezbb krnyezetet biztostanak, mint eddig feltteleztk.
A forr Jupitereket is tartalmaz exobolyg rendszerekben (ahol a csillagtl tvol keletkezett risbolyg a kezdetekben befel vndorolt) az elsknt keletkezett Fld-tpus bolygk elpusztulhattak ezektl a vndorl risoktl. Ugyanakkor ksbb jabbak plantk keletkezhettek ebben a znban, a csillaghoz kzelre kerlt risbolygn kvl.
Olyan egzotikus plantk ltezse is felmerlt, amelyek bizonyos szempontbl tmenetet alkotnak a bolygk s a holdak kztt. Emellett gy fest, hogy a barna trpk krl is keletkezhetnek miniatr exobolyg rendszerek. Tovbb az sem kizrt, hogy hatalmas gzbolygra emlkeztet objektumok csillagok nlkl is kialakulhatnak, amennyiben eredetileg csillagokk trtn fejldsk flton megrekedt.
Elkpzelhet, hogy a Cassini-rszonda ltal a Titanon rszletesen vizsglt magas szint szerves szmog takarhoz hasonl az si Fldn is ltezett. Ebbl a Nap ultraibolya sugrzsnak hatsra kpzdtt szerves anyag zporozott a felsznre.
Kiderlt tovbb, hogy a Titanon globlis folyadkkrzs ltezett, amelynek keretben a lehull csapadk folykban tavakba gylt ssze — azonban napjainkra az ilyen tavak mr csak sarkvidki terleteken maradtak meg.
A Marson az elmlt nhny vben keletkezett felszni folysnyomokra akadtak, de a folykony vz elfordulsa mg mindig krdses.
A fldi extrm letformk kztt jabb rendkvl ellenll csoportokat azonostottak, elssorban az oxign s napfny nlkl is megl metanogn baktriumok kztt, amelyek extrm alacsony hmrsklet krnyezetben is meglnek.