Megkveslt let.
A fldtrtnet vezrfonala
Ha igaz az a monds, hogy a termszetnek a titkok elrejtse, az embernek meg e titkok megfejtse adatott meg istentl, akkor a tudomny, s klnsen a fldtan, nagyon rosszul felelne meg hivatsnak, ha minden j felfedezsnl dcshimnuszokba trne ki. A Fld bvrnak legfeljebb egy percig szabad rlnie, ha megoldott oly krdst, mely tegnap mg rejtly volt. Holnap azonban mr mg nagyobb krdsekkel s rejtlyekkel kell foglalkoznia, melyek a megoldott krds kapcsn merltek fel. Ha mr most, miutn az let fejldst - hla a kvletnek - mint vgnlkli folyt ismertk meg, mely hol lassan hmplyg tova, hol meg mindent magval ragad sebessggel rohan, a kvletet tovbbra is csak ebben a folybeli sszefggsben tekintennk, nagyon rossz szolglatot tennnk a fldtannak. Ha a kvlet valban csak olyan adat lenne, amelynek segtsgvel az let fejldsnek mindenkori organizcis fejlettsgt llapthatnk meg, akkor a geolgus mris kivethetn a hajjbl, hogy tengedhesse azoknak, akik csak az let fejldsvel foglalkoznak.
A kvlet azonban tbb ennl az egyszer adatnl! Az a vezrfonal, mely a fldtrtnetnek szmos krdsben mutatja meg a kivezet utat. Igaz, hogy nagyszmban vannak ms lehetsgek is, melyek bennnket vezetnek s a geolgust a veszlyes szirtek kztt tsegtik. De egyetlen egynek sincs olyan ltalnos jelentsge, mint a kv vlt maradvnyoknak. Sok pldt emlthetnnk, ahol szmos krdsre a leglelkiismeretesebb vizsglatok ellenre sem lehetett mg mindeddig vlaszolni, azrt, mert mg nem kerltek el kvletek. Ott pedig, ahol mr megtalltuk a kvleteket, nem elgedhetnk meg annyival, hogy a gyakran csak tkletlen maradvnyokat meghatrozzuk, elnevezzk s azutn a mzeumokban felhalmozzuk.
A szerves fejlds trtnete arra tant bennnket, hogy a nvnyek s llatok tkletesedse azon vltozsoktl fgg, melyek krnyezetkben vgbemennek. Vltozsok a klmban, a vzhozamban, a tengerramlatokban, valamint egyb tnyezk is, okvetlenl kifejezsre kell, hogy jussanak azon llnyek fejldsi irnyban, melyekre e vltozsok hatottak (19. kp). A fejlds fogalmnak felfedezse teht a geolgust az j krdsek egsz sokasga el lltotta. Mindezek azutn egyetlen feladatban srthetk ssze: ama vltozsokbl, amelyeken az idk folyamn a szerves let keresztlment, elnk varzsolni azokat a vltozsokat, melyek a fldtrtneti multban az letviszonyokat rintettk, vagy ms szval: a megkveslt maradvnyok formibl s fejldsbl elnk kell lltani az egsz krnyezetet, amelyben az illet llat lt.
19. kp. A Gyraulis trochiformis csiga klnbz alakjai a Steinheim krnyki miocn rtegekbl.
Ebben az ltalnos fogalmazsban megszabott feladat mg meglehetsen egyszernek ltszik. De rgtn bonyolltabb vlik, ha meggondoljuk, hogy krnyezeten itt tulajdonkpen annak a szmos termszeti hatsnak az sszessgt rtjk, amelyektl az let fgg. Elszr is itt vannak a madarak, halak s szrazfldi llatok kztti nagy klnbsgek. Szervezetk teljesen a szrazfldi, vzi vagy levegben val letmdhoz alkalmazkodott. De sajt tapasztalatbl jl ismerjk azokat a pldkat is, melyek llatoknak s nvnyeknek krnyezetkhz val klnleges alkalmazkodst mutatjk. Hogy valamely fa gykerei hogyan gaznak szt, legtbbnyire a talaj tulajdonsgaitl fgg. Az lltlagos vaksg, mely a vakondot oly szinte kzmondsszeren nevezetess tette, a legszorosabban sszefgg az llat fldalatti letmdjnak szoksaival. A startalomnak a vzben l llatokra val hatst nagyon lnken szemlltetik azok az desvzi vagy tengeri lnyek, melyek tpllkozsunkban is olyan fontos szerepet jtszanak. s bizonyra senkinek sem fog eszbe jutni, hogy a jegesmedvt a forrvi serdkben keresse.
Elgedjnk meg ezzel a nhny egyszer pldval, melyeknek a szmt mg tetszs szerint nvelhetnk. Mindannyian azt mutatjk, hogy az letfelttelek rnyomjk blyegket az letformkra. Azonkvl kpet adnak azoknak a tnyezknek csodlatramlt sokflesgrl, melyekkel a geolgusnak szmolnia kell, amidn a multat elnk akarja idzni. Mert brmily nagy mrtkben is fggenek az alakok a krlmnyektl, a termszetben mgis ott van a mozgs rk trvnye, amely szerint mindkett egymstl fggetlenl fejldik tovbb. Ez pedig mr sok geolgus szmtst hzta keresztl.
Ezzel kapcsolatban emlkeztetek azokra a nagyon j megtarts elefnt- s orrszarv-leletekre, amelyeket Szibria talajba fagyva talltak. A vezrgondolat, amelybl a fldtan a fldtrtnet vzolsnl mindg kiindul, a kvetkez: a rgebbi korokbl szrmaz megkvlt maradvnyokat ssze kell hasonltani a jelenlegi llapottal s gy kzvetett ton igyekezni magyarzatot tallni olyan jelensgekre is, melyek nem hagytak vissza kvlt nyomokat. A mi pldnkban a kvetkezket kell meggondolnunk. Ma elefntok s orrszarvak kizrlag a forr gv alatt laknak. A fldtan mdszere most aztn arra az rdekes eredmnyre vezet bennnket, hogy azon a terleten, ahol ma kemny hideg s fagy uralkodik, nem is olyan rgen trpusi melegnek kellett uralkodnia. Olyan kvetkeztets ez, melynek valszntlensgt szmos ms, hasonlan meggyz megfigyels tmasztja al. Ennek a paradoxonnak a megfejtse sok ms j szempontot is hozott a tudomny szmra s sok ms rejtlyes eltrst is megmagyarzott. Ma mr tnyknt emltik, hogy az elefnt azta tkltztt s melegebb hazhoz alkalmazkodott. Vagy ms szval, hogy az elefnt az j letkrlmnyeknek megfelelen fejldtt.
Egybknt nemcsak az elefnt s az orrszarv tartozik azon llatok kz, melyek napstttebb vidkekre vndoroltak. Kzismert jelensg, hogy a fldtanilag idsebb llatfajok lassacskn a forrvbe hzdtak vissza. A hidegebb ghajlat vidkeken csak azok a formk maradtak meg, melyek nagyfok specializldssal, jelen esetben teht a hidegre belltott fejldssel alkalmazkodni tudtak a kevsbb kedvez krlmnyekhez. Nem tudom, talltak-e mr valamilyen magyarzatot erre a jelensgre. Vajjon csak a hideg elli meneklsrl van-e itt sz, vagy pedig arrl, hogy az enyhbb letalkony irnti vgy zte ezeket az idsebb llatfajokat dlre? Ez mindenesetre nagyon sajtsgos fnyt vetne a hres forr-gvi vilgra, mely ilyenkpen, brmi rendkvl gazdag s pomps, mgis igen rozzant elemekbl tevdnk ssze.
Sokfle jelensg jtszdik le a szerves vilgban. gy aztn knnyen belthat, hogy a kvletnek nem csak egyfle szempontbl lehet okmnyszer jelentsge. Teht nemcsak az let fejldstrtnetben, hanem Fldnk alakvltozsainak egsz krnikjban is. Valaki egyszer azt mondta, hogy a kvletek a fldtani idtblzat vszmai. n azonban gy rzem, hogy ez kiss tlzs. Inkbb csak emlkmvek, melyek ptszeti stlusrl az pts idszakra kvetkeztethetnk. gy pldul azok a klnbz blyegek, amelyeket az egyes llatfajok fejldsk folyamn megszereztek, vilgosan elruljk, hogy az egyes fldtrtneti idszakokon milyen letviszonyok uralkodtak. Vagy mg inkbb, hogy bizonyos idben milyen vltozsok kvetkeztek be az letflttelekben. s midn a Fld nyugtalansgt vizsgljuk, ppen ezek a vltozsok rdekelnek bennnket kzelebbrl.
Mg nhny pldt szeretnk itt most felsorolni, hogy egyet-mst megvilgthassak. Ha pldul a geolgus valahol a kambriumi rtegekben rkszer, hromkarj llat - valamely trilobita - maradvnyait tallja meg, melynek ltszlag egyltalban nem volt szeme, a devonban pedig olyan rokont, melynek rendkvl fejlett, sszetett szeme volt, akkor ebbl arra kvetkeztethetnk, hogy a vak Agnostus a homokba vagy finom iszapba sta be magt, hogy ott lje le szerny lett, anlkl, hogy a teljes sttsgben szemekre szksge lett volna. Utdai azonban a mlyebb tengerekbe vndoroltak, ahol jabb krnyezethez kellett alkalmazkodniuk, mg pedig olyanhoz, melybe valami kevs fny is lehatolt. A fnyre hes s ltnivgy rkot ez a krlmny knyszertette arra, hogy olyan szemrendszert fejlesszen ki, amely a szerny fnybl annyit foghat fel, amennyi csak lehetsges. Olyan ksrlet volt ez, amely pldul a sokszem Dalmania nev srknak remekl sikerlt (20. kp).
20. kp. Vak trilobita, Agnostus pisiformis (3-szor nagytva) s jl fejlett, sszetett szem Dalmania caudata (felre kisebbtve).
Jl tudjuk, hogy manapsg a ztonykpz korallok (XI. tbla) csak olyan terleteken lnek, ahol a tengervznek kzel lland meghatrozott hmrsklete van, ahol a tenger sem nem tl mly, sem nem tl sekly, s ahol a kvetelmnyeknek mg egsz sora megvan. Ha most a szrazfldn valahol pldul devonkori megkvesedett korallszirtek maradvnyait talljuk meg, akkor ebbl arra kvetkeztethetnk, hogy e terleten a devon idejn olyan krlmnyeknek kellett uralkodniuk, amelyek a korallok lett lehetv tettk. Most aztn tovbb kell keresnnk ennek a jelentkeny vltozsnak az okt.
Az a krlmny, hogy Angliban egy teljes idszakon keresztl egyre nagyobb szmban jelentek meg norvgiai kagylk, elegend alapot szolgltat a geolgusnak arra a kvetkeztetsre, hogy az ghajlat ezen a terleten az illet idszak folyamn egyre hidegebb s hidegebb lett. A plmk s ciprusok, melyek valaha Nmetorszg terletn tenysztek s ma mint megkveslt maradvnyok kerltek el, arrl tanuskodnak, hogy ott akkoriban magasabb hmrsklet volt.
Ilyen tnyeket szzval sorolhatnnk fel. Mg csak egyet emltsnk fel kzlk, spedig ketts okbl. Ez a tny egyrszt azt igazolja, hogy a kvlt maradvnyok nha a szrazulat s tenger hajdani elterjedst illetleg is fontos adatot szolgltatnak arra az idre vonatkozlag, amelybl a kvlet szrmazik, msrszt meg azrt, mert tenger volt, mely - miknt mr emltettk - a keletindiai szigetvilgig hzdott. Ettl az .n. Tethys-tengertl szakra s dlre egyarnt hatalmas szrazulatok fekdtek. Az szaki szrazulaton jval seklyebb mlysg beltenger volt. Mindkt tenger sajtsgaira ma mr csak a kvletekbl kvetkeztethetnk. A mlyebb cenban olyan formkat kell mindg tallnunk, melyek a nyilttengeri lethez alkalmazkodnak. A beltengert sajtos szerves letformk jellemzik. Na mr most Felsszilziban - ott terlt el valaha ez a beltenger -, olyan ammoniteszt talltak, mely tulajdonkpen a mly cenba tartozik s nagyon sajtsgosan hatott a beltenger llatvilgban. SCHEFFEL, a klt, megnekelte ezt a magnos Ptychites dux nev lnyt, - gy nevezik ugyanis tudomnyosan ezt az eltvedt llatot - s szokatlan s idegen vizekben val magnyos vndorlst. A geolgus azonban arra kvetkeztetett, hogy ennek a magnyos formnak mgis csak az cenbl kellett a beltengerbe jutnia, ennlfogva errl a korszakrl olyan trkpet rajzolt, amelyen a sekly beltenger a nagy, ma mr eltnt cennal kapcsolatban llott.
Azok a fontos kvetkeztetsek, amelyeket a kvletek fellpse alapjn nyertnk, igazoljk azt a bizalmat, amelyet a tudomny beljk helyez. Azokat az idket, amelyek a megkveslt llati s nvnyi maradvnyokban a termszet jtkt vagy pedig az rdg gonosz mvt lttk, mr rgen elhagytuk. Az let kutatja szmra a kvletek mrfldkvek az let fejldsnek hossz tjn. Puszta fldtani rtkk pedig abban van, hogy az letformk azon vltozsok fggvnyei, amelyek a Fld arculatt is llandan talaktjk.
ghajlatvltozsok
Azon erk kztt, melyek a Fldre kvlrl hatnak alakvltoztatlag, fszerepet jtszik az ghajlat. Hmrsklet, lgnyoms, csapadk, vagyis azok a tnyezk, amelyeket az ghajlat fogalmban egyestnk, mindegyik a sajt mdjn gyakorol befolyst a Fld formjra s alakjra. Alakon ezttal a fldtani blyegek mellett a szerves lvilg gazdag vltozatossgt is rtjk. Mert a geolgus szmra a nedves s szraz terletek kztti klnbsg nemcsak abban nyilvnul meg, hogy az elbbieket gazdagabb nvnyi takar bortja, mint az utbbiakat, hanem sokkal inkbb azokban a fldtani haterkben, melyek a nvnyzet gazdagsgban ezt a klnbsget okoztk.
Valban flreismerhetetlen sszefggs ismerhet fel valamely vidk ghajlata, felszne s lete kztt. ghajlatilag azonos vekben, nhny, ppen a szablyt erst kivteltl eltekintve, ugyanazok az llat- s nvnynemek, ugyanazon pt s pusztt folyamatok, a vidkek ugyanazon tji blyegei fordulnak el. Rgen meghaladott mr azoknak az llspontja, akik ezeknek a klnll jelensgeknek szoros sszefggsben ktelkednek. Ez a felfogs egy msik, ezidszerint mindenesetre mg vitatott felfogsnak adta t helyt; az idszakos ghajlati vltozsok s bizonyos fldtrtneti esemnyek kztti prhuzamossg taln mg nagyobb, mint eleinte gondoltk s taln olyan jelensgekre is kiterjed, melyeknek az ghajlattal val kapcsolata kevsbb szembetl. gy pldul megksreltk, hogy a hegykpzdst nagy jgtmegek felhalmozdsval, vagyis a jgkorszakokkal hozzk kapcsolatba. A vizsglatok arra mutatnak, hogy a hegykpzds valban sokszor esik egybe a hideg ghajlat vagy csapadkban gazdag idszakokkal, vagy pedig kzvetlenl megelzi azokat. Ez a magyarzat azonban mgsem kielgt. A hegykpzds valsznleg csak elfelttele a jgkorszak kialakulsnak, azonban nem vgs oka, mely a jelensgeket megmagyarzza. Annyit ugyan megmutatnak mr ezek a tnyek, hogy az ghajlati veknek Fldnk alakvltozsainak rekonstrulsban milyen nagy fontossga van. A vilgossg kedvrt azonban mutassunk mg r azokra a jellemz sajtossgokra, melyek az eddig ismert ghajlatok mindegyikt, mint klnleges, zrt egszet hatrozzk meg.
A szrazfld legnagyobb rszn a forrgvi serdk, a szavannk s mrskelt gvnk terleteinek nedves ghajlata uralkodik; ezt mindenekeltt a bujn tenysz let s a vznek - fldtani szempontbl tekintve - uralkod szerepe jellemzi. A szervezeteknek itt a mllsban nem lekicsinylend szerep jut osztlyrszl. Msrszt a kszn arra tant, hogy pttevkenysgk is rendkvli fontossg lehet ezeken a terleteken. Klnsen a vz letarolsi krfolyamata az a tnyez, amely a nedves ghajlat vidknek fldtani szempontbl klns rdekessget klcsnz. Kln hangslyozom, hogy fldtani szempontbl.
Ezt a ciklust, mely lehordsbl (letarols, erzi) s felptsbl (ledkkpzds, szedimentci) ll s a kettt harmonikusan fzi egybe, ksbb mg bvebben fogjuk trgyalni. Ezrt itt most csak nagy vonsokban fogunk foglalkozni ezzel az rdekes visszatr folyamattal. A szrazfld magasabb rszeiben, ahol az es, h s jg a kzeteket megtmadja, felaprzza, vagy mllasztja, csak a lehords uralkodik. A mllott hegyi trmelket a vz, patakok, folyk elszlltjk, tovbb aprzzk s a tengerbe viszik, ahol vgl mint finomabb anyag lelepszik, hogy az idk folyamn megint kemny kzett szilrduljon. Ez ms szval annyit jelent, hogy az pt munka tlnyoman a tenger szne alatt, nem pedig a szrazfldn megy vgbe. Ennek a folyamatnak az elmleti vgeredmnye az lenne, hogy mivel a nedves terleteken a letarols az ledkkpzdst nagymrtkben fellmlja, a hegyek mindg alacsonyabbakk vlnnak, mg vgl is a tenger sznvel lesznek egyenlkk s a lapos, egyhang vidken csak enyhe dombok s lesimtott formk fordulnnak el. Ha ezt a vgeredmnyt mg nem is rtk el, flreismerhetetlen blyegeit ott ltjuk az retlen terletek arculatn.
A szraz ghajlat alatt ellenben, fknt a sivatagokban, csak az ozisokban tallunk szrvnyosan letet. Itt hinyzik az raml vz, mert az elprolgs sokkal ersebb a csapadk mennyisgnl. Mindazonltal itt is lehetsges a mlls, a kzeteknek felaprzdsa, mert hinyzik a vd nvnytakar. A kzet az idjrs minden szeszlynek ki van tve s lassacskn ldozatv lesz az jszakai s nappali hmrsklet kztti nagy klnbsgeknek. Az ilyen vidken a fldtani rtelemben mozgat s uralkod er a szl. Minthogy rendkvl sok homokot szllt, nagy a csiszol, lesimt s kifv ereje - gondoljunk csak a szfinxek kimart arcra. Mint nagyon alkalmas szllteszkz, a levlasztott, lehordott darabkkat idvel zrt homokmedenckbe szlltja, melyeknek egyhang felszne nha nagyon tekintlyes kiterjedst rhet el. A nedves ghajlat vidkekkel szemben teht itt abban a tnyben van a nagy klnbsg, hogy egyrszt az erzi nem hat szksgszeren egszen a tengerszintig, msrszt a szrazfld nagyobb magassgban fekv rszein is vgbemehet lelepeds. Ezt mr a sivatagi vidk eltr s jellemz alakja is felttelezi.
Teljessg kedvrt emltsk mg meg a jeges terletek ghajlatt. Ezen a vidken az let nagyon szegnyes s az igen nehz krlmnyekhez alkalmazkodott. A legnagyobb fldtani jelentsge itt a jg munkjnak van, akr mint nagy sszefgg tmeg egsz kontinenst bort be a jg, akr pedig egyes jgrakban vsi, simtja a magas hegysgeket, mint pldul az Alpokban. Ksbb majd ltni fogjuk, hogy a jg is rnyomja jellemz blyegt a vidkre. Ketts munkja, a letarols s leraks, szintn jellegzetes nyomot hagy htra, melynek alapjn a h s jg munkja minden idben felismerhet.
A jelenlegi ghajlatoknak ez a nagyon tnzetes felsorolsa is megtant bennnket arra, hogy a Fldet, melynek laki vagyunk, mai alakjban rendkvl nagy mrtkben jellemzik az ghajlati klnbsgek. A Fld ghajlata klnbz vekre klnl, melyek tbb-kevsbb fokozatosan mennek t egymsba, a sarkok jeges szegnysgbl a nedves ghajlat forrv buja vilgba, s ami emellett a leglnyegesebb, ez az elklnls minden egyes olyan termszeti jelensgben kifejezsre jut, amely az ghajlati vltozsokkal valami mdon kapcsolatban van.
Ez a geolgus szmra is fontos eredmny. Minthogy pedig munklkodsa kzben tekintett mindg a multra irnytja, rgtn felmerl eltte a krds, vajjon ezek az ghajlati klnbsgek minden idben fennllottak-e? Sajtsgos gondolkodsmdja, mely a fejldst ltja mindenben maga eltt, azt a gyant breszti benne, hogy az ghajlati veknek mai elterjedse, valamint klcsns hatraik csak tmeneti jelensgek. Termszetesen megksrli itt is felkutatni azokat a vltozsokat, melyek a fldtani fejlds folyamn bekvetkeztek.
Munkja kzben, midn a rgi ghajlati viszonyokat igyekszik elnk lltani, megint csak a kihalt llatok s nvnyek jnnek segtsgre. Ezeket az llati s nvnyi maradvnyokat teljes joggal nevezhetjk a rgi idk ghajlatt nmkden jelz hmrknek. Az a tny, hogy az ember a fldtrtnet valamennyi idszaknak kpzdmnyeiben smaradvnyok nyomait tallja, mr egymagban vve is elg csodlatos. Mert hiszen meg kell gondolnunk, hogy az let arnylag csak nagyon szk hmrskleti hatrok kztt lehetsges. Ennek alapjn els megllaptsunk a kvetkez lehet: brmily nagyok is voltak az ghajlati vltozsok a fldtrtnet folyamn, sohasem rhettek el olyan mrtket, hogy az let az egsz Fld felletn lehetetlenn vlt volna. Az letnek ez a megszaktatlan lehetsge szolgltat bizonytkot arra, hogy a Nap hsugrzsa az let megjelenstl szmtott, fldtanilag is nagyon hossz id ta nem vltozott meg lnyegesen. Ez persze nem jelenti azt, hogy a Fld ghajlata azta vltozatlan maradt volna, vagy hogy a mai ghajlati klnbsgek mindg fennllottak. St azt sem akarjuk ezzel lltani, hogy az ghajlati vek a fldgmbn mindg gy hzdtak krl, mint ma.
A Trier melletti triszkori tarka homokk szne olyan vegyi folyamatok hatsait tkrzi vissza, melyek ma semmikpen sem mehetnnek vgbe ezen a terleten. A Boekelo melletti s s a Stassfurt melletti gipsz csak gy jhetett ltre, hogy a szraz ghajlat alatt egy beltenger vize elprolgott. E terleteknek mai csapadkbsge mellett sohasem kpzdhettek volna. S hogy egy msik szlssget is emltsnk, az szak-Nmetorszg s Nmetalfld terletn tallhat lecsiszolt s sszekarcolt vndorkvek hajdani jgkorszakok ktsgtelen bizonytkai.
Szlssges hmrskleti vltozsok magukon a kzeteken ismerhetk fel. A kevsbb heves s kevsbb fontos ghajlati vltozsokat pedig a sokkal rzkenyebb kvletek segtsgvel hatrozhatjuk meg. Azok a levllenyomatok s egyb megkvlt nvnymaradvnyok, aminket Franciaorszg, szak-Nmetorszg, st mg szakibb vidkek harmadkori kzeteiben talltak, arrl tanuskodnak, hogy ezeken a terleteken a harmadkor folyamn krlbell olyan ghajlati viszonyok voltak, amilyeneket ma a Fldkzi-tenger partvidkn tallunk. Ezeknek a terleteknek a ksbbi idkben bekvetkezett fokozatos lehlst is pontosan jelzi annak a nvnyzetnek sszettele, amelyet a megkveslt maradvnyok alapjn idzhetnk magunk el.
Amidn a jgkorszak folyamn a kzbees melegebb idszakokban a jg szak fel hzdott vissza, mindentt nyomon kvette a visszahzd jgpnclt a rnszarvas. Mikor azutn a belfldi jg megint terjeszkedben volt, a rnszarvas is sietve meneklt melegebb, dlibb vidkekre. A jgtakarnak ezt az ingadoz mozgst s egymsutn kvetkez hatrait szinte ennek az egy llatnak a csontmaradvnyai alapjn is kvethetjk.
Ktfle okbl vlasztottuk ezeket az itt felsorolt klnbz pldkat. Elszr is azrt, hogy fogalmunk legyen azon segdeszkzknek a sokasgrl, amelyeket a fldtan a Fld trtnelmnek megrsakor, mostani esetnkben az ghajlat trtnetnek megrsban, felhasznl. Msodszor meg azrt, hogy bemutathassuk, milyen nagy vltozsokat szenvedhet egyetlen egy terletnek az ghajlata a fldtrtneti idk folyamn. Annyit mg hozztehetnk, hogy vannak ms segdeszkzk, ms pldk s msfle vltozsok is. Most azonban elgedjnk meg ennyivel. Bizonyos az, hogy a tnyek ellentmondanak annak a szltben elterjedt hiedelemnek, hogy a klimnak a rgebbi idkben szksgszerleg melegebbnek kellett lennie, mint ma. Olyan hiedelem ez, mely valsznleg a naprendszer fokozatos lehlsnek rosszul rtelmezett elkpzelsben gykerezik. Fejlds - az ghajlatban is! Kevsbb biztosak s hiteltrdemlk egyes geolgusoknak a klnbz terletek rgebbi ghajlatainak a mai szraz, nedves vagy jeges ghajlatoknak megfelel klnbzsgre vonatkoz nzetei. Ilyenkor aztn rendszerint akrl tmad vita, hogy a mai ghajlati klnbsgek mennyire kvethetk visszafel a mltba. Ilyen vits pont pldul az a krds, hogy a jra-korszak folyamn voltak-e mg klnbz ghajlati vek vagy pedig akkor az egsz Fld felletn egyenletesebb klma uralkodott-e.
Annyi mindenesetre bizonyos, hogy az ghajlati klnbsgek mr nagyon rgi idkben is megvoltak, mert pldul archaikus s eozikus kzetekben megtalljuk az akkori jgkorszakok nyomait (szak-Amerikban), de ppen gy sivatagi homokokat (Skciban), valamint meleg, nedves ghajlatra mutat kszenet (Svdorszgban) is.
Norvgia, Kna s Ausztrlia kambriumi kpzdmnyeiben hasonlkpen megtalltk jgkorszakok nyomait, a rkvetkez szilur korszakbl azonban sehonnan sem kerltek el olyan jelek, melyek alapjn nagy jgtakarkra kvetkeztethetnnk. gy teht joggal ktelkedhetnk abban, hogy ebben az idben ghajlati vek lettek volna. A szilurnak s devonnak sok mszkvben tallt korallmaradvnyok ugyancsak arra mutatnak, hogy akkoriban a Fld egsz felletn egyenletesebb meleg klma uralkodott. Nhny hirtelen fellp eltrst hirtelen bellott zavarokkal magyarzunk. A karbonkorszakot illetleg nem sok ktsgnk lehet azirnt, hogy a Fldn nagyobb mret hmrskleti klnbsgek nem voltak, hiszen a Spitzbergktl Dl-Afrikig s Ausztrlitl szak-Amerikig mindentt megtalljuk azokat a hatalmas szntelepeket, amelyekbl elkerlt ltalnosan elterjedt nvnyek csak kevss klnbznek egymstl. Azt sem ttelezhetjk fel, hogy a csapadkbsgben, amely a nvnyzetnek akkori buja tenyszett s ezzel a ksznkpzdst lehetv tette, nagyobb arny ingadozsok voltak. Csak a karbon vgefel kezdenek az ghajlati ellenttek lesebbekk lenni, majd a perm-korszak elejre mr nagy terletek ghajlata vlik rezhetbben hvsebb. Brazliban, Dl-Afrikban, Indiban s Ausztrliban kimutatott permkorszakbeli jgtakark a tudsok kztt olyan nagy rdekldst vltottak ki, mint kevs ms fldtrtneti esemny.
Ez a szigor, tli hideg azonban fldtani mrtkkel mrve csak nagyon rvid ideig tartott. Mert mr a perm msodik felben Kzp-Eurpa terletn olyan kevs csapadk volt s olyan szrazsg uralkodott, hogy egy egsz beltenger elprolgott, s ennek kvetkeztben ltrejttek azok a hatalmas stelepek, melyek a nmetorszgi Stassfurt s a hollandiai Boekelo hrnevt mind fldtani, mind ipari szempontbl megalapoztk. Valamivel enyhbb formban megmaradt ez a szrazsg az egsz trisz folyamn, majd a jrban s krtban enyhe, egyenletes ghajlat vltotta fel. Ez nyomja r a fldtrtnelmi kzpkorra az ghajlatilag nyugodt idszak blyegt. A kzpkor hrom korszaknak egyikbl sem ismernk ugyanis olyan jelensgeket, amelyek alapjn biztosan kvetkeztethetnnk jgkorszakokra, s br nhny adat alapjn mgis fel kell tteleznnk ghajlati klnbsgeket, ezek sohasem lehettek olyan lesek, mint a mai klmavek kztt.
A harmadkorban rdekes nyugtalansg kezddik, amely cscspontjt a negyedkorban ri el, amikor a fldtrtnet legutols, hatalmas eljegesedse kvetkezett be. gyltszik, hogy a kzpkor kedvez viszonyait eleinte csak valamivel hvsebb hmrsklet szaktotta meg rvid idre, s ezutn a hvsebb idszak utn szrevehet felmelegeds kvetkezett be, de ezzel karltve mr lesebben vltak el az egyes ghajlati vek. Azok a szablytalan ingadozsok, amelyek hvsebb s melegebb idszakok vltakozsban jutnak kifejezsre, lnk mozgalmat okoznak a nvnyek s llatok vilgban is s a legsajtsgosabb ellentteket hozzk ltre. gy pldul Elszsz terletn sivatagszer szrazsgban stelepek kpzdnek, ellenben ugyanakkor a Szszorszg terletre hull hatalmas eszsek lpok kialakulst teszik lehetv.
A hideg bekszntse rendezettebb viszonyokat teremt. Az a buja nvnyvilg, amely mr tvol szaki vidkekig nyomult el abban az idben, amikor nlunk majdnem trpusi hsg uralkodott, lassacskn visszahzdik, eltnik Kzp-Eurpbl is, s Skandinvia terletn azoknak a hatalmas jgtmegeknek a kpzdse indul meg, amelyek a negyedkor elejn egszen Nmetorszg kzps rszig lenylnak, ugyanakkor dl fell hatalmas jgrak keresik az Alpok cscsairl az utat szak fel. Most pedig, miutn a fiatalabb negyedkorban a hatalmas jgtmegek megint visszahzdtak eredsk helyre s az ghajlat mai jellegt nyerte, ezren s ezren rdekldnek az szakrl s dlrl egyarnt elnyomult jgtakar ltal visszahagyott sok rtkes maradvny irnt.
Az a tkletlensg, amelynek blyegt tbb-kevsbb minden ltalnos ttekints magn viseli, itt is knnyen azt a benyomst keltheti, mintha ezek az ghajlati vltozsok valahogyan tlsgosan rendetlenl mentek volna vgbe, legalbb is az egybknt annyira harmonikus, rendezett termszet szempontjbl. Ez azonban nagy tveds. mbr igaz, hogy a fldtan ezeknek a vltozsoknak egyikt-msikt nem, vagy csak tkletlenl tudja ma mg megmagyarzni, mgis sikerlt nhny trvnyszersget felfedeznie, melyek ezt a problmt a termszettudomnyok egyik legrdekesebb s legvonzbb krdsv avattk, mert flreismerhetetlen mdon megismertetik velnk azt a cltudatossgot, mely benne rejlik a termszet minden megnyilatkozsban.
vatos sszefoglals alakjban most mr tnyleg llthatjuk, hogy a megkvlt nvnyek s llatok vilgosan bizonytjk, hogyan maradt az ghajlat hossz fldtrtneti idkn keresztl lland s egyenletes meleg; s ha valban voltak is minden idben ghajlati vek s hmrskletingadozsok, akkor is azt mondhatjuk, hogy a sarki terleteken mindg volt legalbbis olyan nvnyi vagy llati let, mely a hideghez alkalmazkodni tudott.
A fldtrtneti mult ghajlati vltozsai s a nagyobb hmrskleti ingadozsok is bizonyos temet rulnak el. Nemcsak az a tny, hogy ezek az ingadozsok pp az egyes nagyobb fldtrtneti korok elejn vagy vgn kvetkeznek be legnagyobb mrtkben - lttuk, hogy az - s kzpkor hvsebb vagy egyenesen hideg ghajlat rvidebb idszakokkal kezddik, illetleg vgzdik -, hanem az a jelensg is, hogy ezek a szablyosan ismtld ghajlati ingadozsok a Fld alakjt rint ms igen mlyrehat vltozsokkal esnek egybe, azt a meggyzdst kell hogy megerstse, hogy ezek az egymstl ltszlag tvolll jelensgek nagyon szoros kapcsolatban llanak s nem magyarzhatk meg kln-kln, egymstl elvlasztva.
Mr egymagban az is rdekes, hogy a nyugodtabb s hvsebb ghajlat ltalban akkor uralkodott, amikor a szrazulatok kiterjedse a legnagyobb volt s amikor legmagasabbra emelkedtek ki a tenger szne fl, valamint az a tny, hogy ezek a jelensgek rendszerint - mint fnnebb is lttuk -, a fldtrtneti korok elejre vagy vgre esnek. Mindezeket a jelensgeket nem tulajdonthatjuk pusztn a vletlennek, annl kevsbb, mert jl tudjuk, hogy ezeket az tmeneteket a szerves vilg feltn megvltozsai ksrtk. Ha pedig most mg azt is meggondoljuk, hogy a hideg idszakok vagy ppen jgkorszakok mindg a nagy hegysgek keletkezse eltti vagy utni idkben jutottak rvid uralomra, akkor senki sem vonhatja ki magt a fldtani erk rejtlyes sszjtknak lenygz hatsa all.
21. kp. A sarkok vndorlsa a karbonkorszaktl a jelenkorig. (Wegener szerint.)
Ezrt dl meg idvel minden feltevs, mely csak egy, az sszefgg egszbl kiragadott jelensget akar megmagyarzni. S ezrt tkletlen sok elmlet, mely itt megoldst keresett. Az ghajlati vltozsokat, kztk fleg a jgkorszakok kialakulst, megprbltk mr fldi s fldn kvli okokkal magyarzni, gy a leveg sznsavtartalmnak vltozsval vagy a tzhnyhegyek mkdsnek idszakos hevessgvel, tengerramlsokkal s lgnyomssal, a szrazulat s tenger eloszlsban bekvetkezett vltozsokkal s vgl magnak a fldkregnek a mozgsaival is. Ma pedig a sarkok vndorlsrl szl elmlet igyekszik remnykedve rvnyre jutni (21. kp).
Sok szellemesen kigondolt s vdelmezett vlemnyt nyilvntottak mr. Az igazsg taln valamennyi felsorolt ok kzremkdsben, egyttmkdsben rejlik.
Fldrajzi vltozsok
Az eddigiek folyamn gy ismertk meg a kvletet, mint a fldtani idszmts dtumt, a Fld multjban bekvetkezett ghajlati vltozsok hmrjt s mint az let fejldsnek tjn ll mrfldkvet. Most mg r kell mutatnunk a kvlet ama fontossgra, amellyel a fldrajzi vltozsok kutatsban szerepel. Mert a fldrajzi vltozsok is, melyek a fldtrtnelem folyamn elfordultak, mint mr emltettk, jelents szerepet jtszottak az ghajlatok s az let fejldsben.
Ezeknek a vltozsoknak helyes megllaptsa a legnehezebb feladatok kz tartozik, melyekkel a geolgusnak meg kell birkznia. Ismtelten keletkeztek bizonyos idszakokban magas hegysgek, melyeket azta az id megint elegyengetett. Minden idben elfordult, hogy egyes terletek szrazulatt lettek s ismt msok eltntek a tenger alatt, ennlfogva kzvetlenl mr nem figyelhetk meg itt, s gy eleinte sok fehr foltnak kellett maradnia ama trkpeken, melyek a Fld rgebbi llapott trtk elnk. Ennyi tkletlensg lttn joggal merlt fel a krds, hogyan jn a geolgus ahhoz, hogy ott, ahol ma szrazulat van, a fldtani mult bizonyos idszakban a tengerek s szrazulatok eloszlst kutassa.
Ismerjk mr jl a kutatsi eljrst: a jelenlegi fldfellet gondos megfigyelse megtant bennnket az egyes terletek megklnbztetsre, amelyeket hasonl jellemz blyegek alapjn a multban is felismerhetnk. A tengerben a klnbz vekben lerakdott kzetek s az ezen klnbz veket benpest llnyek alapjn meghzhatjuk a hatrt a hullmvers ve, a sekly tenger s az ceni mlysg kztt. A szrazfldn, eltekintve jellemz lakitl, melyeket sohasem tveszthetnk ssze tengeri szervezetekkel, mindazok a klnbsgek kifejezsre jutnak, amelyeket az ghajlat trgyalsval kapcsolatban mr rviden emltettnk, illetleg melyek az egyes vidkek felptsvel szorosan sszefggnek. Ismernk sivatagokat s erds vidkeket, sksgokat s magas hegysgeket, folykat s tengereket, melyek nem llottak kapcsolatban a nylt tengerrel. A szrazfld s cen kzti hatrterletet pedig vgl folytorkolati kpzdmnyek - mint pldul a Nlus deltja - tengerblk, lagnk, homokdnk vagy meredek sziklapartok jelzik.
Minden fldtrtneti idben lteztek ily terletek egyms mellett. Nos, egy ilyen rgi idszaknak, mondjuk pldul a trisz fldrajznak a rekonstrukcija rendkvl fradsgos munkn alapul (22. kp). A Fld egsz felletn ki kell nyomoznunk a hozzfrhet triszkori kzeteket, a leggondosabban megllaptanunk sajtsgaikat s levezetnnk kvlettartalmukbl azon llatok s nvnyek letviszonyait, melyek a trisz-korszak tengereit s szrazulatait benpestettk. S ha ez az elmleti elkpzels egyszernek is ltszik, mgse prblja meg senki valamely geolgus ismerst megkrdezni, hogyan fest a trisz-korszak trkpe. Mert bartja gysem tudja neki ezt a trkpet megmutatni. Legalbbis nem olyan pontos trkpet, amilyeneket mr megszoktunk. Tudja ugyan a geolgus, hogy Alaszkban korallok ltek s klnbz cenok bortottak olyan terleteket, melyeken ma nagyon magas hegysgek emelkednek az gbe vagy ahol az rk h s jg uralkodik. El tudja mondani, hogy hatalmas tengerek hzdtak a mai sarki veken t, a Himalja, az Alpesek vagy az Andesek mai terletn s hogy Japnt ppen gy tenger bortotta, mint Timort, Jvt, vagy Kalifornit. De mindjrt azt is hozz fogja fzni, hogy a kzps trisz pldul olyan idszak volt, melyben a szrazfld arnylag nagyobb terletet foglalt el, mint a tenger. Ennek a megllaptsnak a bizonytsra kt nagy kontinenst fog durva krvonalakkal kirajzolni, melyekben bizony nem nagyon ismernk r a mai vilgrszekre.
22. kp. A szrazulatok s tengerek eloszlsa a kzps triszkorszakban. (SCHUCHERT, BUBNOFF s msok szerint.)
Az let alapjn val sszehasonlts azonban rgtn lehetetlenn vlik, mihelyt az archaikum idejig megynk vissza. A mr emltett Atikokani-n kvl ebbl az idbl nem ismernk llati maradvnyokat, amelyek alapjn biztos kvetkeztetseket vonhatnnk, st mg a kzetek is csak nagyon gyarl tmpontokat szolgltatnak az akkori idk Fldjnek arculatra vonatkoz kutatsainkban. Minthogy a kzzelfoghat tnyek hinyzanak, itt a sejtsek birodalmba kerlnk, s taln erre vezethet vissza, hogy a tudomny egyltalban nem szvesen foglalkozik ennek a stt idszaknak a trtnetvel. Pedig mgis csak ez az az id, amelybl felnk mered az els szilrd fldkreg s az els cen krdse.
Valban nehz fogalmat alkotnunk azokrl a viszonyokrl, amelyek a kambrium kezdete eltt uralkodtak Fldnkn. ppily kevss tiszta a kpnk azokrl a hatrfelletekrl, melyek az els paleozoikumi kzeteket az idsebb korok kpzdmnyeitl legtbbnyire elvlasztjk s melyek azt ltszanak igazolni, hogy az cenok ebben az idben hirtelen nagyobb terleteket bortottak be, mint valaha is a fldtrtnet folyamn. Meghdtotta a vz a szrazfldet, vagy pedig a vilgmindensgbl alhullt risi mret vztmeggel van dolgunk, valami igazi vzznnel?
Mindkt llspontnak nevezetes vdelmezi akadtak. Bennnket azonban csak maga a tny rdekel. Ha a vzfelletnek ez a nagy kiterjedse nem is kvetkezett volna be s az akkori idk kisebb cenjai meg is maradtak volna eredeti partjaiknak hatrain bell, akkor stlgathatnnk ugyan ma az eozi kor Fld valamely kpzdmnynek felletn, de nlklznnk kellene azt a nagy ritmust, amelyet a tenger ppen vltakoz hatraival azta a Fld trtnetbe belevitt. Egybknt meg kell gondolnunk ezzel kapcsolatban, hogy akkor mg legalbb annyira tvol volnnk az els szilrd kregtl, mint amilyen tvol vagyunk a kambrium eltti idk rejtlyeitl.
Valjban a Fld els szilrd krgt sehol sem talljuk. Meg kell elgednnk azzal az rzssel, hogy ez az els szilrd kreg mindentt szmunkra hozzfrhetetlen helyen van. Megkzelthetetlensge folytn kell tr nylik a klnbz tallgatsok szmra, amelyek alakjval s sajtossgaival foglalkoznak.
23. kp. A keleti fldgmb si pajzsai : 1. a balti, 2 az angarai 3. a kzpafrikai, 4. s 5. a lemuriai pajzs maradvnyai s 6. az ausztrliai pajzs. (PIRSSON-SCHUCHERT nyomn.)
A legrgibb kzeteket, amelyeket a Fld felsznn tallunk, a fldtrtneti idk folyamn olyan sokszor s olyan hossz idn t rtk klnbz erk behatsai s ekzben annyira sszenyomdtak, hogy ma mr csak nagyon nehezen alkothatunk magunknak kpet eredetkrl s trtnetkrl. gy aztn most azzal a krdssel sem foglalkozunk, hogy ezek a kzetek eredetileg vajjon tmeges kzetek voltak-e (azaz olyan kzetek, melyek a Fld belsejbl feltr folykony llapotban lev anyagoknak a Fld felsznn vagy annak kzelben val megmerevedsbl szrmaztak), vagy pedig si ledkek (azaz olyan kzetek, melyek a tengerben rakdtak le, vagy pedig a szl vagy jg hatsra a szrazfldn). Mindkt kzetcsoport ugyanis ksbb oly mrtkben talakulhat, hogy egymstl mr nem klnbztethet meg.
24. kp. A nyugati flgmb si pajzsai: 1. a kanadai, 2. kolumbiai, 3. az antilliai, 4. az amazoniai, 5. az archiplatai pajzs. (PIRSSON-SCHUCHERT nyomn.)
Ami azonban rgtn feltnik, az az a nagyfontossg szerep, amelyet ezek a rgi kzetek a szrazfldek trtnetben jtszottak. Ismerkedjnk meg vele rviden. A Fld felletnek mai szerkezete ugyanis egyrszt arra tant bennnket, hogy a mai kontinensek ezen rgi kzetekbl felptett magok krl alakultak ki, msrszt meg arra, hogy ezek a magok, gynevezett pajzsok, a kambrium ta llandan szrazon voltak, ha nha csak nagyon kis mrtkben is emelkedtek a tenger tkre fl. gy teht arra a gondolatra juthatunk, hogy ezek a rgi pajzsok (23. s 24. kp), melyek ma a Fld felsznn egyes darabokban lthatk, a valsgban az si sszefgg fldkregnek kiemelkedseit alkottk. Ennek az els fldkregnek tbbi rszt azta a ksbb lerakdott, fiatalabb ledkes kzetek elzrjk szemnk ell. Mikor aztn bizonyos fldtrtneti idszakokban ezekben a fiatalabb ledkekben a feszltsg s a mozgsok cscspontjukat rtk el, "az ledkek ezekhez a megszilrdult, kiemelked pajzsokhoz prseltettek s a nagy nyoms kvetkeztben lnchegysgekk tornyosultak".
Kpletesen szlva, ezek a pajzsok lettek az egybknt ingadoz plet szilrd s mozdulatlan sarokkveiv. Vagy pedig - bocsnat ezrt a hasonlatrt - a Fld testnek csontvzv, gerincv. |