Univerzum-Galaxy
Univerzum-Galaxy
Menü
 
Univerzum
 
Kozmosz
 
Naprendszerünk
 
Hrdetsek
 
Naprendszer

 
Pontos Id
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 
Adat
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net
Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net
freestat.hu
 
Hrdets
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
2012.10.04. 20:02
2012.01.15. 08:44
2012.01.15. 08:32
Friss hozzszlsok
csillagggg: ez csodlatos...
 
Gravitci s Tmeg

 

 

Trtnet

Az elõzõ fejezetben, amikor anyagrl s erõkrõl beszltnk, valjban tmegrõl s gravitcirl is beszltnk. A gravitcit, mint a vilgegyetemet that ltalnos erõt a termszettudsok a 16-17. szzad sorn ismertk fel, a Naprendszer s a Fld tanulmnyozsa sorn. Ekkoriban vlt elfogadott Kopernikusz De Revolutionibus... cmû mûve nyomn, hogy a Fld a tbbi bolygval egytt mozog a Nap krl, azaz nem a Fld a vilgmindensg kzpontja. Ksõbb Kepler rta le a bolygk hrom mozgstrvnyt:

  • A bolygk plyja ellipszis alak, melyek egyik gyjtpontjban helyezkedik el a Nap. A kr s elliptikus alak plyk fkusza s peridusa azonos.
  • A sugrvektorok azonos idõ alatt azonos terletet srolnak, azaz a keringsi sebessg a Nap-Fld tvolsg fggvnyben vltozik.
  • A klnbzõ bolygk peridusidejnek ngyzetei gy arnylanak egymshoz, mint a Naptl mrt tlagos tvolsguk kbei.

Galilei mondta ki a tehetetlensg elvt - azaz minden test megtartja egyenes vonal egyenletes mozgst, ha erõ nem hat r. Newton ismerte fel, hogy az egyenes vonal egyenletes mozgs helyett az gitestek kpszelet-plyi akkor jhetnek ltre, ha a grbe (egyik) fkuszban van a vltoztatst okoz erõ. A Fld esetben a vonzerõ sugrirny, azaz a Nap irnyba hat. Newton tette ltalnoss az ebbõl a megfigyelsbõl leszûrhetõ kvetkeztetst az egyetemes tmegvonzs elmletvel, s a gravitci egyetemes rvnynek felismersvel. Newton felfogsa szerint a gravitci hatsa pillanatszerû, azaz mozg tmeg j helyzetben azonnal j erõ szlelhetõ. Newton megfigyelsei mindaddig az egyetlen magyarzatot adtk a vilgegyetem mozgsra, amg az atomi vilg s az igen nagy sebessgek s tvolsgok tanulmnyozsig el nem jutott a fizika s a csillagszat. Einstein mdostotta Newton elkpzelseit, s kimondta azt hogy semmi sem haladhat gyorsabban a fny sebessgnl. A korbban klnllnak vlt tr s abszolt idõ egy rendszert, tridõt alkot. A gravitci terjedse is rszben hullmtermszetû, s a fenti sebessgi korltnak gy engedelmeskedik, hogy meggrbti a tridõt. Einstein relativits elmlete szerint mindennek aminek energija van, tmege is van, s a gravitci hat r, gy az energival rendelkezõ fnyre is.

Fldi viszonyok s fldtani objektumok esetben a sebessgek s tmegek olyan kicsik, hogy az Einstein fle mdostsokkal nem kell szmolnunk.

Egyetemes tmegvonzs trvnye

A vilgmindensg minden trgya vonzza egymst; ennek ereje arnyos a kt test tmegvel, s fordtottan arnyos tvolsguk ngyzetvel. Minden trgy tmegvel fordtottan arnyos mrtkben gyorsul az erõ irnyba. Testek sebessgnek, mozgsi irnynak megvltoztatshoz erõ szksges.

F a gravitcis vonzerõ, G a gravitcis konstans, cgs rendszerben G = 6,67 x 10-8 g-1 cm3 sec-2. Egy kiterjedssel rendelkezõ test esetben az r-et a test pontjainak x,y,z koordinti helyettestik. Bevezetve az U gravitcis ekvipotencilis felletet, az F erõ az az erõ, amely erre a felsznre merõleges, azaz

Az U konstans (ekvipotencilis fellet), s a gravitcis erõ nagysga -dU/dn ahol dU az U vltozsa a dn tvolsgon bell, az ekvipotencilis felletre merõleges irnyban.

A gravitci szerepe a fizikai fldtanban trgyalt sszes jelensg esetben alapvetõ, pldul:

  • termeli a fld hõenergijt - az raply erõ okozta srlds kvetkeztben
  • meghatrozza a magms feltrsek helyt - a melegpontokon kialakul sebessgklnbsgbõl eredõ felhajterõ ltrejttvel
  • kivltja a diagenezist - az ledkekre hat fokozd terhels - eltemetõds - kialakulsval
  • megszabja a lepusztuls - lehordds sebessgt - a szllit felszni vizek helyzeti energija tjn.
  • meghatrozza a lgkr sszettelt - knnyebb molekulk (H, He) knnyebben szknek, mint a nehezebb gzmolekulk (O2, N2)

Gravitcis energia

A gravitcis energit egy test sszes pontjban rvnyes gravitcis potencilok sszege adja. Azaz, ennyi energia szksges ahhoz, hogy a trgy/test minden egyes alkot tmegrszt az sszes egyb alkot tmegrsz vonzsa ellenben a vgtelenbe tovbbtsa. Ennek fordtottjaknt, ez az az energia, amely felszabadul akkor, ha az alkot tmegrszekbõl, amelyek kezdetben egymshoz kpest a vgtelenben voltak, egyms fel esve egy j objektum alakul ki. Egyszerû szmitssal, egy R sugar s M tmegû homogn gmbre

E = 3/5 * GM2/R

Az egysgnyi tmegre esõ gravitcis energia E/M uniform Fld esetben 3U/5 lenne, azaz 4 x 1011 ergs/s. Ilyen mrtkû energia hirtelen felszabadulsa esetben a Fld anyaga elgõzlgne. Ez korltot szab az akkrcis keletkezs (eszerint a Fld csillagkzi porbl gravitcis hatsra sszetmrdõ gitest) sebessgnek is, amely gy nem lehet nagyobb, mint amennyinl a felsznrõl kisugrzd hõ termelshez elegendõ mennyisgû energia termelõdik.

A Hold Fld krli plyja

Egy trgy a Fld felsznn az elsõ msodpercben 4,9 m-t esik a Fld fel. Ha a gravitcis trvny egyetemes, a Holdnak is arnyos sebessggel esnie kell a Fld fel. A Hold zuhan, mivel nem rintõ plyn egyenes vonalban halad, hanem krplyn kering. A holdplya sugara 384 000 km, Fld krli keringsi ideje 29 nap. Ebbõl szmthat, hogy a Hold 1 sec alatt 1,36 mm-t esik, azaz kerl kzelebb a Fldhz az egyenes vonal egyenletes mozgshoz kpest. Ez jl illeszkedik a gravitcis trvny ltal megbecslhetõ "esshez".

A Fld sugara 6370 km - ha egy trgy a Fld kzppontjtl 6370 km tvolsgban 1 s alatt 4,9 m-t esik, akkor 384000 km-nyire, azaz 60-szor tvolabbrl 1/602azaz 1/3600 x 4,9 m-t zuhan - ez 1,36 mm.

Az ess ellenre azrt nem kerl a Hold kzelebb a Fldhz, mert a Fld "elkanyarodik" tõle, s gy a Fld "krl" esik.

Szksi sebessg

Brmely olyan trgy, amely a Fldtõl v sebessggel, s az U rtknl v2/2-vel nagyobb kinetikus energival tvolodik, nem fog visszaesni, mivel az energia elegendõ ahhoz, hogy a trgyat hiperbolikus plyn a vgtelenbe tovbbtsa. Ez a Fld esetben 11 km/sec.

A Fld alakja

Mivel az erõ = tmeg x gyorsuls, ezrt azt a vonzerõt, amelyet a Fld fejt ki egysgnyi tmegre, gravitcis gyorsulsnak nevezzk, s g-vel jelljk. Ennek mrtke 982,7 gal, pontrl pontra vltozik. Tengerszinten a vltozs kicsi, 0,5 %. A g mindentt merõleges az U ekvipotencilis felletre. Nyugalomban lvõ folyadk felsznre hat sszes erõ a felletre merõleges, klnben elmozdulst, ramlst okozna. A tengerszint teht az a fellet, amelyre vonatkozan az U konstans. Ha a Fld homogn nem-forg tmeg lenne, akkor az ekvipotencilis felletek gmbk lennnek, s ilyen lenne az cen felszne is.

A Fld sugart ennek ismeretben meghatrozhatjuk, ha a Fld kzppontja fel mutat vertiklishoz hasonltva kt ponton megmrjk egy Fldn kvli csillagszati pont irnyval bezrt szget. A kt ponton mrt szgklnbsg azonos a kt ponton a Fld kzppontja fel bocstott vertiklis ltal bezr kzponti szggel. A kzponti szg s a hozztartoz megmrhetõ vhossz ismeretben meghatrozhat a Fld sugara. A mrst mr Erathostenes (296-196 i.e.) elvgezte.

Mivel a Fld forog, alakja csak kzeltõen gmb alak, valjban forgsi ellipszoid. Ennek oka a gravitci ellenben hat, s a forgsbl add centrifuglis erõ, amely a legkisebb a plusokon, a legnagyobb az egyenltõ skjban. A forgsbl szrmazik a lapultsg - ennek rtke 1/298,5.

A centrifuglis erõ s a gravitcis erõ a Fld minden pontjn eltrõ irny vektor, s csak a plusokon s az Egyenltõn esik egybe. Ezrt az ekvipotencilis fellet (melyre a kt vektor eredõje merõleges) ellipszoid, amelynek rvid s hossztengelye a Fld forgstengelyvel illetve az Egyenltõ skjval esik egybe.

A szferoid az az ekvipotencilis fellet, amely az ltagos tengerszinttel megegyezik egy olyan kpzeletbeli forg Fldn, amelyen a tmegek felletbeli eloszlsa homogn, azaz a hegysgek s a tengerek szintklnbsgei ki vannak egyenltve. A valsg mg bonyolultabb, annak kvetkeztben, hogy a Fld tmegeloszlsban inhomogenitsok vannak. Igy teht az ellipszoidokkal csak kzelthetjk a valsgos alakot. A valsgos Fld alakhoz tartoz ekvipotencilis felletet nevezzk geoidnak.

 

Izosztzia

A 18 szzadban Pierre Bouguer francia fizikus akarta megmrni a Fld egyenlitõi sugart Peruban. Azt vrta, hogy a kzeli hegyek tmege arnyos mrtkben eltrti a fggõnt, de nem gy trtnt. Everest ugyanezt tallta Indiban, a Himalja tmeghatst vizsglva.

Kt kln pontban, de azonos szlessgen vgzett g mrs klnbzhet egymstl. Ennek okai lehetnek:

  1. A mrsek rendszerint nem a szferoidon, hanem magasabban trtnnek. A Fld kzppontjtl tvolabb a gravitci cskken. A "szabad-levegõ" korrekcit hozzadva az alacsonyabb szinti mrshez, kapjuk a szabad-levegõ anomlit.
  2. A szferoidra szmitott gravitcinl azt ttelezzk fel, hogy a teljes tmeg a szferoidfellet alatt van. A valsgban a szferoid s a topogrfiai felszn kztt tmegek helyezkednek el. Ezek hatst a Bouguer-korrekcival lehet figyelembe venni.

A szabad levegõ anomlihoz hozzadva a szabad-levegõ korrekcit, s levonva a Bouguer korrekcit, kapjuk a Bouger anomlit. A meglepõ az, hogy ez az anomlia a szrazulaton sokszor negatv, s szmszerint nagyobb, mint a szabad levegõ anomlia, mintha ltszlag a szferoid fellet feletti kõzetlemeznek nem lenne tmege.

Ez a jelensg, amely ltalnosnak tûnik, az izosztzia. Ennek fldtani jelentse az, hogy a fggõleges kõzetoszlop tmege a Fldn mindentt ugyanakkora, fggetlenl a topogrfitl s a magassgtl, a kontinenseken s az cenokon egyarnt. Ha teht a kõzetoszlop sûrsge kisebb, akkor trfogata nagyobb (s ezrt a felletrõl jobban kiemelkedik).

A jelensg hasonl a hidrosztatikus egyenslyhoz. Egy nyugalomban levõ folyadkban egyazon felleten, ekvipotencilis felsznen a nyoms ugyanakkora, msklnben ramls indulna meg. A folyadk felszn alatti brmely h mlysgben a nyoms (azaz az egysgnyi felletre hat erõ) egyenlõ a g, illetve az egysgnyi keresztmetszeti felletû anyaghasb tmegnek szorzatval.

A kõzetoszlopok tmegnek azonossgra a legjobban alkalmazhat az Airy modell, amelynl azt felttelezik, hogy egy-egy kõzetoszlopban eltrõ arnyban vesznek rszt klnbzõ sûrûsgû anyagok. Tudjuk, hogy a kpeny a Moho alatt nagyobb sûrûsgû, mint a kreg a Moho felett. A tmegek egyenlõsge e modell szerint gy llna elõ, hogy a kreg a kiemelkedett terleteken vastagabb mint a mly terleteken.

A fenti bra hrom klnbzõ tpus kregblokkot mutat be, az A blokk ceni, a B blokk kontinentlis tengerszinti, a C blokk kontinentlis magashegysgi blokk. A hrom blokk kzl a legmagasabb Moho helyzet az A blokkban, a legmlyebb Moho helyzet a C blokkban felttelezhetõ.

A fenti korrelci helyessgt szeizmikus adatok nagy vonalakban igazoltk. A legmlyebb Moho helyzeteket eddig a Pamrban s a chilei Andokban mrtk, 70 km krli kregvastagsggal.

Izosztatikus anomlik

A Fld terletnek legnagyobb rsze izosztatikus egyenslyban van, de vannak anomlis terletek. Ezek olyan terletek, ahol a Bouger-anomlit sem a kregvastagsg, sem a sûrûsg valsznûsthetõ rtkei nem redukljk nullra. Pozitv anomlia tmegtbbletet, negatv anomlia tmeghinyt jelent. Pozitv anomlia van pl. Hawaiin, ahol a friss lvatmegek alatt a kreg mg nem sllyedt megfelelõ mlysgre, tovbbi sllyeds vrhat. Negatv anomlia pl. Skandinvia, ahol a terlet a szrazulati jgtakar elolvadsa miatt emelkedik. Az albbi diagram Skandinvia kiemelkedsnek mrtkt mutatja a jgkorszak ta. Az emelkeds mrtke helyenknt mg ma is elri az 1 cm-t.

Gravitcimrsek alkalmazsa a gyakorlatban

A gravitcis mrsek jelentõs szerepet kapnak minden olyan fldtani problma megoldsban, ahol viszonylag jl meghatrozhat geometrij alakban, helyzetben jelentõsen eltrõ sûrûsgû kõzettmegek kimutatsa a cl. Sokfle ilyen feladat lehetsges, vulkni centrumok kimutatstl kezdõdõen szkarnos rctestek helyzetnek meghatrozsig. Jelentõs a mdszer alkalmazsa a szerkezetfldtani kutatsok terletn, s sznhidrogn-kutatsokban.

Ugyancsak jelentõs szerepe van a gravitcinak az eljrstechnikban - a kõzetek s svnyok megfelelõ sûrûsgklnbsg esetn elvlaszthatk a gravitci - eltrõ sllyedsi sebessg - segtsgvel.

 
Föld
 
Fizika
 
Földönkivli Élet
 
Language
 
Hrdets
 
Facebook&Twitter

Keress meg minket a Google+

 
Hold llsa
CURRENT MOON
 
My IP
Powered by  MyPagerank.Net

IP

Google Pagerank mrs, keresooptimalizls

antivrus

 
Ltogatk
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!