Megkveslt let.
A kvlet
Hogy a Fldrl szl tudomny az utols harminc vagy tven v alatt olyan elkel helyet vvott ki magnak a tudomnyok kztt, amelynek kvetkeztben a 20. szzad ipara a nyersanyagok felkutatsnl naprl-napra fordul tancsrt a Fld bvrhoz, mindez vgeredmnyben egyetlen egy, ltszlag egszen jelentktelen tnyre vezethet vissza. Fldtani tudsunk hatalmas fejldse alapjban vve teljesen a megkvesedett tengeri kagyl beszdes leletn nyugszik, melyet valahol a hegyek magas cscsn tallunk vagy pedig a kznsges homokba vagy mszkbe begyazva. Az viszont igaz, hogy vszzadokig tartott, mg vgl ennek a leletnek a beszdt az ember megrtette. Elkeseredett vitk folytak a leletek krl, de vgl is e hossz vitkbl szletett meg a mai fldtan.
A kvletek sokszor sajtsgos formi, szablyos dsztsei az ember figyelmt minden korban megragadtk s rirnytottk a nvnyeknek vagy llatoknak megkvlt maradvnyaira (VI, VII, VIII. tbla). Mr a kkor kezdetleges embere is valami klnset ltott ezekben a maradvnyokban s gyakran viselte azokat dsz vagy amulett gyannt. gy teht a Fld tudomnynak egy ggs kutatja joggal llapthatta meg, hogy az els kzetgyjtemnyek alapjait mr 30.000 esztendvel ezeltt megvetettk.
s mgis nagyon sokig tartott, amg az ember a kvletek valdi jelentsgt felismerte s mg a fosszilik, vagyis kvletek, mint a fldtan fontos okmnyai vagy vezrfonalai, jelents szerepket megkezdhettk.
A termszet ln l ember szmra, aki az istenekkel, az id viszontagsgaival s a szelekkel naponta kzdelmes harcot vvott s minden szokatlan jelensget a j vagy rossz szellemekkel hozott kapcsolatba, ezeknek a klns kveknek termszetfltti jelentsgk volt. Kihalt llatok csontmaradvnyait, melyek a Himalja hegyomlsai alkalmval kerltek napfnyre, a bennszlttek tiszteltk s imdtk. Azt tartottk, hogy ezek a csontok a felhkbl estek al s olyan ber szellemektl szrmaznak, amelyek a fldn akartak vndorolni. A keletindiai szigetvilgban mg ma is gyjtik s kifzik a megkveslt csontokat, mert gygyt ert tulajdontanak nekik.
A kzpkori nphit kevsbb tisztelte a kvleteket. Szmra a kvletek nem jelentettek egyebet, mint a termszet szeszlyes jtkt, amiben annak bizonytkt lttk, hogy a termszet a legkisebb kben is meg tudja mutatni korltlan hatalmt. Csak akkor indult meg hosszadalmas vita a kvletek jelentsge krl, midn felismertk a kvletek termszetes eredett.
Habr az llati testrszekkel val hasonlsg nagyon feltn volt, az ember mgsem mert a kvlet s az llnyek kztti sszefggsre gondolni. Legtbbnyire csak kisebb, gyakran rossz magatarts tredkkel volt dolga, melyek nem sokat rultak el, vagy pedig a kagylhalnak vagy ms klns lnynek a maradvnyait tallta meg. De mr akkor megindult a vita afltt, hogy vajjon a kvletek csak a termszet szeszlye folytn jttek-e ltre, pldul fldrengsek vagy ms hatalmas termszeti jelensgek alkalmval, vagy pedig nvnyeknek s llatoknak valban megkvesedett maradvnyai-e. Az utbbi nzet klnsen STENO-nak, a fldtan prftjnak (1669) szemlyben lelt alapos s ers vdelmezre. STENO egy alkalommal egy cpallcsontot s klnsen annak fogait tanulmnyozta. Vlemnye szerint ezek a fogak a termszetben tallhat leglesebb vgeszkzk. Midn ksbb egyszer cpafogakat mutattak neki, amelyeket a tengertl tvol, szilrd kzetbl tucatjval lehetett kiszedni, pillanatig sem habozott annak kijelentsvel, hogy ezek az les, hromszgalak, gonosz trgyak hajszlra hasonltanak az ltala megvizsglt cpallkapocs fogaihoz. STENO vlekedse szerint mgsem gondolhatjuk, hogy a termszet emberi kezet alkotott volna a hozz tartoz ember nlkl. S valsznleg cpafogat sem a hozztartoz cpa nlkl.
A per gy dlt el, hogy a kvletekben most mr hajdan lt lnyek megkvesedett maradvnyait lttk. A gyztes felfogs hvei azonban csakhamar tllttek a clon s a legegyszerbb klsej kvletek alapjn a legelkpesztbb rekonstrukcikat, kiegsztseket alkottk. Egy emberi combcsontrl, mely valamelyik temet felsatsnl kerlt el, azt lltottk, hogy elefnt csontja. Az ember teljes joggal krdezette, hogy mrt ppen ott ptettk az els keresztnyek templomaikat, ahol a rgi pognyok elefntjaikat temettk el?
Nagy fontossga volt azonban annak a megfigyelsnek is, hogy a kvletek tbbnyire a jl rtegzett, vzszintesen telepl kzetekben fordulnak el. Ez a tny STENO-t nemcsak arra a meggyzdsre vezette, hogy az ilyen kzeteknek a vzben kellett keletkeznik, hanem annak a felismersre is, hogy minden egyes rtegnek mr le kellett volt lepednie, mieltt a felette lev kialakulhatott volna. Ez az egyszer megfontols mintegy msfl vszzad mlva valban a fldtan legfontosabb alaptteleinek egyike lett, amely nlkl a Fld tudomnyos vizsglata elkpzelhetetlen s a fldtani munka lehetetlen volna.
De, miknt ezt mr tbbszr emltettk, minden eredmny jabb krdseket is vet a felsznre. A kvlet s az ledkes vagy szediment kzetek teleplsnek felfedezse a tudomnyt egy teljes vszzadon t azon slyos krds el lltotta, hogy hogyan kerlt olyan magasan a tenger szne fl az a rteges kzet, amely a benne tallhat kvletek alapjn tulajdonkpen a vz al val. Ms szval, a cpafog a cpa llkapcsba tartozik, a cpa pedig a tengerbe val s nem sziklba, fenn a magas hegyekben.
Hromfle vlasz is volt ezekre a krdsekre. Az elst a pesszimistk adtk, akiknek semmi bizalma sem volt ehhez a mg gyermekcipben jr fldtanhoz; szerintk az olyan tudomny, amely ilyen kptelensgeket llt, sosem lehet valamiv. A msik az eretnekektl szrmazott, akiknek a szemben az egsz rejtly nagyon egyszernek ltszott. Szerintk a vzszintes teleplsi rtegek a vz szne alatt jttek ltre, s ksbb hatalmas fldmozgsok emeltk ket a tenger szne fl. Ez mr olyan vlasz, amelytl a mai fldtan alig tr el.
A harmadik vlasz a biblia felelete volt.
Az znvz
Az znvznek biblikus elkpzelse ltszlag valban nagyon termszetes magyarzatot adott nem csak arra a krdsre, hogyan lehetsges, hogy a Fldn annyi kihalt llatfajjal tallkozunk a kzetekbe zrva, hanem a rteges kzeteknek ltezsre is, melyek STENO szerint a vzben lepedtek le. A biblia kifejezetten azt tantja, hogy az znvz a legmagasabb hegycscsokat is elbortotta s valamennyi llat elpusztult, kivve azt a nhny prat, mely NO brkjban lelt menedket.
Az znvznek ez az elkpzelse mg akkor is sok vdelmezre akadt volna az els geolgusok kztt, ha nem is tmogatta volna a biblia teljes tekintlye. Akkoriban a vzzn vilgos elmletnek ltszott, melynek segtsgvel minden nagyobb kregelmozduls nlkl - amely akkoriban mg egszen valszntlenl hangzott volna - rthetv lett a titokzatos kvlet megjelense. A biblia megtmadhatatlansga arra vezetett, hogy nem lttk be egy znvz, gyakorlatilag tekintve, teljes lehetetlensgt s sok megmagyarzatlanul maradt jelensgrl megfeledkeztek s vgl is minden tudomnyos aggly ell mereven elzrkztak.
A kvletben nem lttak mst, mint a biblia egyik bizonytkt s nem, mint eddig, az znvz trtnetben ksrletet a kvlet rtelmezsre. s ppen itt volt a tveds. Mert a Fld kutati krben is egyre ersbdtt az a meggondols, hogyha a biblia nem tantott volna meg bennnket a vilgot elpusztt znvz ismeretre, akkor megtmadhatatlan bizonytkok alapjn a geolgusnak kellett volna fellltania az znvz elmlett. Valamennyi kvletet, amennyiben nem a termszet jtkt lttk bennk, a bibliai katasztrfa nyomorsgos maradvnynak tekintettk. Egy szalamandra csontvza (IX. tbla) azt a megindt elkpzelst keltette fel, hogy egy Szodombl s Gomorrhbl szrmaz bns ember siralmas maradvnya.
Lassanknt azonban megrleldtt az a belts, hogy az egyms fltt fekv rtegek kzti nagy klnbsg sehogyan sem egyeztethet ssze egyetlen egy negyven napon s negyven jszakn keresztl tartott znvzzel. S csodlkozva llaptottk meg, hogy egy fontos tnyt teljes szz esztendn keresztl figyelmen kvl hagytak. Ugyanis minden egyes rtegnek elbb kellett lelepednie, mint a rja teleplnek, teht klnbz koraknak kell lennik. Ahol a rtegek vastagsga nagy mreteket mutat - gondoljunk csak a Colorado Nagy Szurdokra (Grand Canyon) (XXI. tbla) - ott nyilvnvalan tekintlyes idnek kellett elmlnia a legals s legfels rteg lelepedse kztt. Feltnt azutn mg az is, hogy a rtegek gyakran meggyrve vagy meredeken ll helyzetben jelennek meg s flfel gyakran igen les hatrral, megint vzszintes helyzet rtegek zrjk be sorozatukat.
Mindezeket eleinte azzal igyekeztek megmagyarzni, hogy a Fld trtnetben nem egy, hanem tbb znvz puszttott. Ezeknek a katasztrfknak a szmt egyre gyaraptottk, mg vgl a negyventdik znvz esetben be kellett ltniuk, hogy mg a negyvenhatodikkal sem tudnnak kielgt eredmnyre jutni. S a hossz vita vgn mg mindg teljes rejtelmessgben llt ott a kvlet, a kihalt lnyek megkvlt maradvnya.
Mg egyszer a kvletrl
Valjban ennek a rejtlynek megoldsval kezddik az jabb fldtan. A Fld trtnett nagyon rdekes knyvben talljuk megrva: a rteges vagyis ledkes kzetekben, az gynevezett szedimentekben. A hasonlat a knyv s az ledkes kzetek kztt nagyon tall. Mert a trtneti fldtan, vagyis a Fld trtnetvel foglalkoz tudomny tulajdonkpen nem ms, mint ezeknek a kzeteknek a trtnete az els cen keletkezstl kezdve napjainkig, teht a klnbz rtegeknek a trvnyszer sorrendje valban egy knyv telert lapjhoz hasonlt. Az ledkes kzeteknek ez a knyve ma mr meglehetsen rendezetten hat. A tudomnyos vzznelmlet derengsnek idejn azonban mg olvashatatlan volt. Minden remnytelen sszevisszasgban hevert, a szveg megfejthetetlen jelek zrzavaros kavarodsa volt, a titokzatos lapok szmozatlanul, szanaszt hevertek. Amiknt a napoleoni idk tudsai az egyiptomi papiruszok hieroglifit nagy fradsggal fejtettk meg, gy kellett a XVIII. szzad geolgusnak az ledkes kzetek titokzatos nyelvnek kulcst megkeresnie.
A Fld valamely helyn szablyszeren egymsrakvetkez, zavartalanul s vzszintesen telepl rtegeket talltak, melyeknek a Steno-fle alaptrvny rtelmben allrl flfel egyre fiatalabbnak kellett lennik. Ms helyeken ugyancsak megtalltk ezeket a kzeteket, mg pedig nha gy, hogy egyszer flfel, mskor meg lefel fiatalabb, illetleg idsebb rtegek egsz sorozatban folytatdtak.
Ha pldul csatornt stak, rakadtak egy M rtegre, kzvetlen sszefggsben a fltte telepl fiatalabb N rteggel. Ha azutn valahol mlyebbre stak, elbukkant az M alatti, idsebb L rteg is, ellenben valamely dombht tvgsban rtalltak az N fl teleplt mg kt vkonyabb O s P rtegre. Ha teht az els szelvnyben mg csak kt rtegnk volt, a domb szelvnyben a rtegek szma mr tre nvekedett s pedig L-tl P-ig egyre fiatalabb rtegek kvetkeztek egymsra.
A klnbz rtegsorokat ekkor gondosan s pontosan egymshoz illesztettk. Az egymsutn kvetkez ledkeknek sora egyre ntt s az sszekszlt lap knyvben egyre tbb s tbb oldal sorakozott elfogadhat rendben egyms utn. Lassacskn vilgoss lett, hogy a Fld valamennyi rteges kzete, pali, homokkvei, mszkvei hatrozott rendszerben foglalnak helyet. Ennek a rendszernek egyes rszeit szkebb terleteken itt-ott mr megllapthattk. Hinyzott azonban mg az sszefggs. Mg sok hzag volt a gyanthat rtegsorozatban, amely mg tvolrl sem volt ttekinthet. De klnbz kellemetlen zavarok is fellptek. Olyan szelvnyekben pldul, amelyekben j feltrsban jelentek meg a rtegek, s ahol mr elre rlni lehetett annak, hogy szp s megszakts nlkli teljes szelvnyek lesznek megismerhetk, sokszor megtrtnt, hogy a P rteg pldul kzvetlenl rteleplt az L rtegre a kzben lev msik hrom rteg minden nyoma nlkl.
Olyan ismertet jelet kellett teht tallni, melynek alapjn az sszehasonltst az egyes kpzdmnyek kztt nagyobb tvolsgokon t is keresztl lehetett vinni, mint amilyen egy rvid csatorna volt. Ahhoz, hogy valamely fldtanilag ismeretlen terlet - mr pedig akkoriban a legtbb vidk ilyen volt - mszkvnek helyt a rendszerben kijellhessk, szksg volt arra, hogy ms vidkeknek hasonl kzetvel sszehasonltsuk, olyanokkal, amelyeknek helyt a rendszerben mr tisztztk. Egy szval annyira pontosan kellett megismerni egy kzetet, hogy a Fld ms helyn biztosan felismerhet legyen. Eleinte azokra a blyegekre gondoltak, melyekkel a rtegek feltnnek s egymstl eltnek. gy aztn a vastagsg, szn, sszettel, kemnysg s egyb tulajdonsgok mind kedvelt ismertetjelek lettek ahhoz, hogy segtsgkkel valamely rteget nagyobb tvolsgra kvetni lehessen. Mindezek a blyegek azonban elgteleneknek bizonyultak, mivel a legtbb rtegnek megvolt az a kellemetlen tulajdonsga, hogy tbb-kevsbb hirtelen olyan kzetbe ment t, amely nagyon eltr jellegeket tntet fel, vagy pedig hirtelen teljesen megsznt s vratlanul olyan kpzdmnybe ment t, melynek mr semmi kze sincs a vzszintes rtegzettsghez.
Mindezek a kutatsok, amelyeknek sok kutat szentelte egsz lett, nagy mrtkben elmozdtottk, hogy az ledkek knyve olvashatbb vljk. Nem juttattk a tudsokat azonban annyira, hogy megtalltk volna azt a kulcsot, amely valamennyi nehzsg megoldst lehetv tette volna s amelynek alapjn a rendezetlen lapokat vgre is egysges egssz kthettk volna ssze. Az a jelentktelen kis oldalszm, amely egyik lapot a msikkal sszekti, s amely nlkl egy knyvet sem thetnk fel teljes biztonsggal, mg mindg sr homlyba volt burkolva.
A XVIII. szzad vge krl Angliban trt ki az - a fldtan szmra fltte kedvez - "rlet", hogy a leghihetetlenebb csatornkat ssk meg, melyek lassanknt kegyetlenl a napvilgra hoztk a mlyebb talaj szerkezeti sajtsgait is. A csodlkoz munksok lba nyomban llandan ott jrt egy csodabogr, aki az jonnan lefejtett meredek falakat lankadatlan kvncsisggal tanulmnyozta, csak azrt, hogy maszatos kezeivel idrl-idre titokzatos zskmnyt sllyesszen zsebbe. SMITH WILLIAM volt ez a fradhatatlan gyjt, a legnagyobb titok hordozja. Ez a titok nemcsak a fldtan teljes gondolkozsmdjt vltoztatta meg, hanem sok ms tudomnyt is j, soha nem sejtett, soha nem jrt svnyre vezetett. Ama kevesek kz tartozott, akiknek megadatott, hogy tudjanak valamit minden ms fldi haland s sok ezer ms kutat eltt. volt az els, aki lelki szemei eltt elvonulni ltta az egsz letet, mely ezerfle formban llandan vltozott s gyarapodott. Termszetbl foly btortalansgnl fogva azonban hallgatott, annl is inkbb, mert tudta, hogy felfedezse sokkal nagyobb s csodlatosabb, semhogy ltalnos elismersre s megbecslsre talljon. Abban a meggyzdsben, "hogy mdszere a gyakorlati blcseletnek olyan rendszerv lehet, mely a Fld egsz fellett sszefoglalhatja", kortrsainak gnyoldst s hitetlensgt azzal akarta lefegyverezni, hogy minl tbb megdnthetetlen bizonytkot gyjtsn ssze.
Fradhatatlan barangolsai vgl is teljes bizonyossgot szolgltattak. Az a md, ahogyan ekkor felfedezst megfogalmazta, ppen olyan szerny volt, mint egsz egynisge: "A kvleteket mr rgen tanulmnyoztk, mint furcsa jelensgeket, nagy fradsggal sszegyjtttk s megriztk, hogy azutn, mint csodt mutogathassk, de senki sem akarta megltni azt a bmulatos rendszert s szablyszersget, mellyel a termszet a kvleteket rendezte, s amelynek alapjn minden egyes kvlet-csoport bizonyos rteget hatroz meg." Ez teht ms szval annyit jelent, hogy a klnbz rtegekben klnbz kvletek tallhatk, vagyis minden rteget meghatroz kvlettartalma, a benne elfordul vezrkvletek.
Ennek a trvnynek messzehord jelentsgt trtnelmi plda mutatja. Egy angol geolgust, aki szak-Amerikban a Niagara-vzessek krnykn utazott, meglepte az a krlmny, hogy ott olyan mszk fordul el, mely emlkeztetett egy hazjban elfordul mszkre. A tvolsg nagysga nem engedte meg azt a kvetkeztetst, hogy taln ugyanazon mszkvel van dolga. gy aztn egyszeren csak leszgezte a meglep hasonlsgot hazja s az idegen fld kzete kztt; s tovbb folytatta tjt. Ms geolgus azutn ugyancsak bejrta ezt a terletet. t mr ersen befolysoltk honfitrsnak, SMITH-nek az eszmi, s gy klns figyelemmel vizsglgatta azokat a hatalmas vastagsg mszrtegeket, melyekben ugyanazokat a kagylkat s korllokat tallta meg, melyeket mr ismert Anglibl. Ennlfogva ez mgis csak ugyanaz a mszk volt, mint az angliai, azzal egy idben s hasonl krlmnyek kztt lepedett le.
A kvlet thidalta a nagy tvolsgokat. s az ledkes kzetek nagy knyvben most mr minden oldalon ott llott a helyes lapszm.
A sziklk trtnete
Az j felfedezs nagyon meglepte a Fld kutatit, de rmk els fellngolsban csak arra trekedtek, hogy a klnbz kzetrtegeket minl jobban sszehasonltsk, nem szaktottak azonban maguknak idt arra, hogy Smith-fle trvny messzebbre kihat kvetkezmnyeivel is foglalkozzanak.
Az egymsutn kvetkez ledkes rtegeket klnbz csoportokba foglaltk ssze, melyeket idvel mind rszletesebben osztlyoztak, amint a klnbz rtegek ismerete elrehaladt s elhatrolsuk tkletesebb lett. Ilyen mdon a Fld trtnett az let els megjelenstl kezdve napjainkig hrom idcsoportba (korokba) osztottk be: paleozoikum (kor), mezozoikum (kzpkor) s neozoikum vagy kainozikum (jkor). Ez a beoszts ersen emlkeztet az emberisg trtnelmnek hrmas tagolsra, amelyet szintn korra, kzpkorra s jkorra osztanak. Ezen idcsoportok mindegyikt tovbb alcsoportokra (korszakokra) osztottk. Sajnos, az egyes korszakok jellsre hasznlt neveket nem vlasztottk meg rendszeresen. A nevek ugyanis rszben az illet korszak uralkod kzeteire vonatkoznak, mint pl. krta, kszn, rszben pedig arra a vidkre, ahonnan az illet korszakot elszr rtk le, mint pl. perm (az oroszorszgi Perm kormnyzsg nyomn), vagy devon (az angliai Devonshire grfsg neve nyomn). A fldtani idbeosztst legegyszerbb formjban a kvetkezkpen adhatjuk meg:
III. Neozoikum v. Kainozoikum |
2. Negyedkor (Quartr) |
A Fld jkora |
1. Harmadkor (Tercir) |
II. Mezozoikum |
3. Krta |
A Fld kzpkora |
2. Jra |
|
1. Trisz |
I. Paleozoikum |
5. Perm |
A Fld kora. |
4. Karbon (Kszn) |
|
3. Devon |
|
2. Szilr |
|
1. Kambrium |
Meg kell tovbb gondolnunk, hogy ez az tnzetes beoszts korntsem felel meg az egyes idszakok valsgos tartamnak. Csak viszonylagos korszmtst tesz lehetv, pldul csak azt llaptja meg, hogy a devon idsebb, mint a karbon, de fiatalabb, mint a szilr. ltalnossgban annyit mond, hogy alulrl flfel haladva mindg fiatalabb rtegekkel van dolgunk. Meg kell azutn mg azt is gondolnunk, hogy ez az egsz beoszts tulajdonkpen a hajdani llnyek megkvlt maradvnyain alapul, teht voltakpen csak azt az arnylag rvid idt foglalja magban, amita az let a Fldn megjelent.
Az kor legidsebb kpzdmnyei, vagyis a kambrium rtegei alatt mg idsebb kzetek fordulnak el, amelyeket a Fld bvrai kt csoportba osztottak be. Ezek kzl a fiatalabbat eozoikumnak, az llati let hajnalkornak neveztk el, mert kpzdmnyeiben ktes kvleteket talltak, melyek egykori l szervezetek maradvnyaira engedtek kvetkeztetni. Proterozoikumnak, algonkiumnak vagy prekambriumnak is nevezik. Az jabb kutatsok az llati maradvnyoknak mr egsz sort trtk fel ebbl az idbl. Ezek a maradvnyok mr arnylag magasabb szervezettsg llnyekre utalnak. A hajnalkori kpzdmnyek alatt kvetkez rtegsszletet rgebben azoikumnak, azaz llat nlkli kornak neveztk el, mert benne sosem akadtak l szervezetek nyomaira s gy gy vltk, hogy abban az idben mg semmifle szerves let nem volt a Fldn. jabban mr inkbb az archaikum elnevezst hasznljuk erre az idre, ami skort jelent. szak-Amerikban ugyanis talltak mr olyan archaikus kzeteket, amelyekben szervezetek maradvnyait vltk felismerni. Br ily maradvnyok ebbl a korbl mg bizonytalanok, ktsgtelenl megllapthat bizonyos jelek alapjn, hogy ebben az idben mr kialakult a Fld vzburka, es volt s raply.
Az cenok kialakulsa ta a Fld trtnett, mr amennyiben az let fejldsre vonatkozik, hrom nagy szakaszra oszthatjuk. Ezek kzl a legrgibben, az azoikumban, a rgi felfogs szerint az letnek mg semmifle nyomt nem lehet felfedezni. Az let megjelenst megelz kor rengeteg hossz ideig tartott, legalbb is olyan sokig, mint az utna kvetkez idszakok egyttesen. Ez rendkvl nagy jelentsg tny. Maga a szmts ez idszak kpzdmnyeinek rtegvastagsgn alapszik. A msodik idszakban mr rgebben is feltteleztk az letet, br ennek ktsges nyomait akkoriban mg nem is talltk meg. s azutn kvetkezik a harmadik idszak, a legfiatalabb, mely a fldtrtnelmi rtelemben vett kor kezdettl napjainkig tart. Ezen idszak alatt fejldtt az egsz nvny- s llatorszg lassacskn mai magas fokig.
Minthogy az els kt nagy idszakot mg meglehetsen kevss ismerjk, a "sziklk trtnelmnek" csak azzal a rszvel foglalkozunk, mely az let terjedsnek s fejldsnek tani alapjn szmunkra hozzfrhet. SMITH idejben, amiknt a fentebb kzlt vzlat is mutatja, a Fld trtnetnek ezt a fiatalabb fejezett a kvletleletek alapjn hrom nagy csoportba osztottk, amelyeket a bennk tallt megkveslt nvnyi vagy llati maradvnyok szerint megint tovbb osztlyoztak.
Az j fldtani korbeoszts rendszere klsben alig klnbzik SMITH kortrsainak beosztstl. s mgis a kett kztt ott van egy egsz eszmevilg elmlsa! A XVIII. szzad vgn a kvlet nem volt egyb, mint jl hasznlhat ismertetjel, sszehasonlt blyeg a rendszerbe osztand kzetrtegek szmra. Magnak a kvletek kzti klnbsgnek mg vajmi kevs figyelmet szenteltek. A "sziklk trtnelme" - habr az egyes rtegszakaszok elvlasztsa helyes volt - nagyon hasonltott a semmitmond vszmok halmazhoz vagy olyan trtnetknyvhz, melyben egyszeren csak a csatk s a rkvetkez bkektsek olvashatk, az okok s hajterk ismertetse nlkl.
11. kp. Trilobita, az -korra jellemz hromkarj rk.
Csak a XIX. szzad kezdetvel vonult be a fldtanba a fejlds, az evolci forradalmi gondolata, mely az lettelen halmazbl csodlatos trtnsnek, az let trtnetnek llekzetet elllt hradsait keltette letre. A fldtan nagy rdeme ppen abban van, hogy az ltalnos fejlds megismersnek tjt egyengette. Szilrd alapot teremtett sok, az lettel foglalkoz tudomny szmra. Mert az evolci, transzformci, mutci, vagy akrhogy is nevezzk a klnbz fejldsi elmleteket, vgeredmnyben valamennyi a "fosszilis letformk merev rendszerbl" ntt ki.
12. kp. Ammoniteszek.
Mr korn szrevettk, hogy valamely fldtrtneti korszak vgn egsz nvny- s llatcsoportok eltnnek, ellenben msok lpnek fl az j korszakok kezdetn. A hromkarj rkok, a trilobitk (11. kp) az kor vgn kihalnak. A spirlisan becsavarodott ammoniteszek (12. 13. s 14. kp) s az egyenes, hossz, szivaralak belemniteszek (15. s 16. kp), a szarvalak, durvahj rudistk (17. kp), valamint a nagy risgykok a kzpkorban jelennek meg, s e kor vgn ki is pusztulnak. Az jkorral megkezddik az emlsk hatalmas iram fejldse. Ma mr tudjuk, hogy ezek a jelensgek legtbbnyire sszefggnek a szrazulatok s tengerek eloszlsnak vltozsval is. Akkoriban azonban ezek a vltozsok, melyek egybknt a nvnyvilgra is kiterjedtek, a legnagyobb mrtkben lektttk a tudomnyos vilg rdekldst. S habr mg mig is sok rejtly maradt megfejtetlenl, mgsem nyomhatjuk el mosolyunkat, ha azt olvassuk, hogyan rtelmeztk szz vvel ezeltt ezeket a megfigyelseket. Mg az elz szzad kzepe tjig is azt gondoltk, hogy az letet idrl-idre hatalmas katasztrfk puszttottk el, amelyek utn megint j teremts kvetkezett. A pusztulsnak s teremtsnek ez a folytonos vltakozsa azonban vgl is olyan sokszor ismtldtt mr, hogy mg a legjobb hiszemek is lassanknt idegenkedni kezdtek. Mikor vgl mr a huszonkilencedik teremts javasolsnl tartottak, maga a katasztrfa-elmlet is kimlt.
13. Krtakori risi ammonitesz.
Minthogy a huszonnyolcadik s egyttal utols katasztrfa vletlenl a No-fle znvzzel esett egybe, az ember nem igen tud attl az rzstl szabadulni, hogy az egsz elmletet - ha taln ntudatlanul is - a biblia befolysolta. De a babiloniak, kaldeusok, hberek, grgk s egyiptomiak hagyomnyaiban is szerepet jtszottak znvizek s vilgkatasztrfk. Ebbl arra kvetkeztettek, hogy ezeknek a sorsdnt esemnyeknek elgondolsa az ember "bels" sugallatban gykerezik, amely minden embernek lelkbe, mg a legkezdetlegesebbbe is, kezdettl fogva be van oltva. E bels megismersnek a legklnbzbb npeknl val megegyezsben bizonytkot lttak a bibliai elkpzels helyessge mellett.
14. kp. Rekonstrult liaszkori ammonitesz. (Fraas nyomn.)
A valsgban ezek a katasztrfk s vzzn-mondk hirtelen fellpett termszeti esemnyek lnk emlkbl alakultak ki, amelyek a klti hagyomnyban risiv, az egsz Fldet tfogkk nttek meg. Mert hiszen e termszeti esemnyek a kicsiny ember szemben oly risi nagyoknak tntek fel, hogy felfogsuk szerint legalbb is az egsz fldgolyra kihatssal kellett lennik, amelyre magyarzatot csak valamely termszetfltti erben, legtbbszr az istensg bntet haragjban talltak. NO bizonyra tlt egyszer egy risi, mindent elspr szkrat, amilyen nemrgen Japn partjait puszttotta el.
15. kp. Belemnitesz megkveslt maradvnya.
16. kp. Belemnitesz rekonstrult kpe.
Nagyon tanulsgosak ebbl a szempontbl azon npek ritulis szoksai, melyeknek nincsenek rott hagyomnyaik. Plda erre a kvetkez eset: Mikor 1766-ban hatalmas fldrengs puszttotta el a venezuelai Cumana legnagyobb rszt s utna risi eszsek kvetkeztek, az indinok rendkvl termkeny idszakban remnykedtek. Rgi vallsos szoksaikat kvetve, nagy nnepsgekkel adtak rmknek kifejezst afltt, hogy a rgi, rossz Fld elenyszett s kzeledik a megjhods rja.
17. kp. Vastaghj kagyl, rudista, a krtakorszakbl.
Taln megtalljuk az ilyen szoksokban s hagyomnyokban a szoros sszefggst ama bibliai s nem bibliai elkpzelsek kzt, melyek a Fld eljvend pusztulsra s feltmadsra vonatkoznak.
Az let trtnete
A tapasztalat lassanknt megtantotta az embert arra, hogyan lehet a kzetek kort a bennk elfordul kvletek alapjn meghatrozni. A fldtrtnelemnek ez a lpsrl-lpsre val fradsgos felptse ahhoz vezetett, hogy a kvletben hovatovbb a kipusztult let nyomt lttk, ms szval magnak az let trtnetnek fontos okmnyt.
Ma mr kzismert dolog, hogy a fldi let az idk folyamn nagyon kezdetleges llapotbl fejldtt mai alakgazdagsgig s vltozatossgig. Ezltal minden egyes fldtrtneti kort az let bizonyos meghatrozott fejlettsg szervezetei jellemeztek. A legrgibb rtegekben, melyekbl l szervezetek nyomai mr ismeretesek, kisebb gerinctelen llatok maradvnyai jelennek meg. Az kor folyamn mr az alacsonyrend gerincesek is fellpnek, a kzpkorban a hllk, az jkorban pedig rendkvli mrtkben virgzik fel az emlsk osztlya. Vgl a negyedkor az els tanja a szerves vilg csodlatos jelensgnek: az ember megjelensnek.
Jl tudom, hogy ez a felsorols csak nagyon hinyos vzlata az let nagy fejldsi vonalnak. Sok szeme hinyzik mg azoknak a hossz lncoknak, melyek minden letformt egy kzs eredethez akarnak hozzkapcsolni. Mert csak nagyon kevs kihalt llat maradvnya riztetett meg szmunkra. A kvletek csak nagyon kis tredkt kpviselik annak a sok nvnynek s llatnak, mely a fldtrtnet hossz idejn keresztl a Fldet benpestette. S ez egyltalban nem csodlatos, ha meggondoljuk, milyen sok kedvez krlmnynek kellett kzrejtszania abban, hogy valamely nvny vagy llat testnek egyes rszei megkvlhessenek s gy megmaradhassanak.
Rgebben, amidn mg azt vltk, hogy az let fokozatos fejldse a vallsi tanokkal nem egyeztethet ssze, nagy hrnvre tettek szert ezek a hinyz lncszemek, a missing links. Mg az akkori idk karikatriban is megtalljuk ennek a nyomt. Ma mr nem sok maradt meg e hinyz lncszemekre vonatkoz gnyoldsokbl. De brmennyire is tkletlen az let krnikja, mgis ez hozta meg korunk lettudomnynak nagy eredmnyt: az ltalnos szerves fejlds felismerst. Jl tudom, hogy ez a fogalom sok fejtrst okozott, s ma mr lnyegesen mst jelent, mint nhny vvel ezeltt. Itt is fenyegetett egyszer egy Eppur si muove. Elmleti s gyakorlati vizsglatok a fejldselmlet tantsait a salaktl megtiszttottk, eredetileg nagyon tgkr rvnyessgt lesebben krlhatroltk s tbb j fogalmazsra vezettek.
Mindez azonban nem vltoztat azon a tnyen, hogy az letben lland mozgs van, az j viszonyokhoz val lland alkalmazkods, anlkl, hogy visszafel val halads valamelyest is szrevehet lenne. Ez a mozgs lland elrehalads, ha taln nem is olyan egyenletes temben, mint eleinte gondoltk. Nyugalmi idszakokra a gyors fejlds korszakai kvetkeznek. gy pldul a kzpkor a fejldsben nyugalmi idszaknak tnik. Ennek az idszaknak a vgn azonban az letnek heves s hatalmas arny vltozsa kvetkezik be a Fldn.
Az let eredetrl mitsem tudunk. Csak annyit sejtnk, hogy az let a Fldn keletkezett. Ez minden! Hogy hogyan s mirt, flsleges krdsek, mert gysem tudjuk, Nem hiszem, hogy az let hirtelen kelt volna letre s ktlem, hogy valamely mersz kmikus retortjban valaha is let keletkezzk. Az a feltevs, hogy az let a parton vagy az desvzben, vagy pedig a forrvzben keletkezett, egyarnt alaptalan, az a megllapts pedig, hogy "az aply idejn szrazra kerlt iszap rezgse ltal keletkezett", teljes esztelensg.
Az let trtnete teht az let els ismeretlen kezdetnek megdbbenten nagy krdsvel kezddik. Nincs egyetlen egy olyan megfoghat tny sem, amely ennek a rejtvnynek megfejtsben segtsgnkre lenne, nem ismernk semmi olyan eredmnyt, amelyre a tudomnyos kutats tmaszkodhatnk. Itt csak a hitben val megnyugvs segt.
Az els letnyom, melyet a Fld bvrai egy az Ontario-t partjrl szrmaz, egyesek ltal az archaikumba, msok ltal az eozoikumba sorozott mszkben talltak meg, mr magasabb szervezettsg lnytl szrmazott. Ez a rejtlyes, kicsiny szivacs, melyet a tudomnyos irodalomba Atikokania lawsoni nven vezettek be, az sformnak tekinthet, de lehetsges, hogy taln nem is az. Ennek a klns s egyedlll szivacsnak a fellpse utn a maradvnyok lassacskn megsokasodnak. Egyre jobban megvilgosodik elttnk az let trtnetn keresztl vezet t, amelyen az let vszzadrl vszzadra vndorolt, megfoghatatlan hosszsg idkn keresztl. Nem clom itt az let fejldst nyomrl-nyomra kvetni. St az let ttekinthet csaldfjt sem akarom itt egy - ki tudja hnyadik - ksrlettel fellltani. Ehhez most sem idnk, sem helynk nincs. A legtbb csaldfa klnben is mg tlsok veszlyes elgazst mutat, amelyek csak az lnk kpzeletbl fakadtak s amelyekkel nmelyek a hirhedt hinyz lncszemeket akartak thidalni. Bizony mg maga a termszet is, br mindenben trvnyszernek mutatkozik, megenged magnak nha szeszlyes kilengseket, mintha ezzel is csak mg jobban hangslyozni akarn risi lehetsgeit. Ezek azonban nha legtkletesebb elgondolsainkat is azzal fenyegetik, hogy tvutakra viszik.
Vannak klns, lland letformk, melyek rgi idkbl szrmaz tulajdonsgaikat klnbz fldtani idszakokon t megrzik, s gy minden idbl vltozatlan s ltszlag vltozhatatlan alakban kerlnek el. Mellettk azonban az let trtnetben nha olyan explozv llatcsoportok is fellpnek, melyek rendkvl hirtelen fejldnek ki s arnylag nagyon rvid id multn ismt eltnnek, mintha a hirtelen, erszakos fejldsben egsz erejket felemsztettk volna. Az els csoportnak egyik klasszikus kpviselje a prgekarak (Brachiopoda) kz tartoz Lingula (18. kp), mely a kambrium ta mindmig egyforma maradt. A msodik csoport kpviselil, ketts szempontbl nzve is, a jra- s krta-idszak risi sgykjai tekintendk (X. tbla), mert gigantikus mretk pp olyan rdekes, mint rvid ltelk. A Diplodocus hossza kicsiny fejtl hossz, izmos farknak vgig szmtva 26 mter volt, s elefntszeren idomtalan teste mintegy 20.000 kilogrammot nyomott. Kortrsa, a Brontosaurus mintegy 30 tonnt nyomott s mintegy 20 mter hossz volt. Mindkt llat nvnyekkel tpllkozott.
18. kp. Lingula beani, jurakorszaki prgekaru. (4/3 nagysg.)
Hogy egyes llatcsoportok mirt pusztulnak ki olyan hirtelen, ppen annyira megoldatlan krds, mint fellpsknek a tnye. Az ily csoportok kipusztulsuk eltt legtbbnyire mg igen nagyszm formt hoznak ltre, melyek klnbz irnyokba fejldnek, vgl azutn a kihal csoport utols kpviseli elfajlnak, elsatnylnak. Az ammoniteszek spirlisan csavarodott hzai a trisz-korszakban hallatlan formagazdagsgban fordulnak el. Ksbb szablytalansgok jelentkeznek rajtuk s csak nehezen rik meg a jra-korszakot. Itt azonban megint vltozatos fejldsnek indulnak, mg vgl a krtban rendellenes, kicsavarodott formkk satnyulnak. Ez jelenti vgket. A fiatalabb korszakokban mr teljesen ismeretlenek.
Az llatvilg valamennyi trzsben tallunk olyan csaldokat s nemeket, melyek fejldsk folyamn j letkrlmnyekhez alkalmazkodtak. Gerinces llatok a szrazfldrl a tengerbe vndorolnak, msok megint a levegben val letmdhoz alkalmazkodtak. Egy hllt tmeneti alakok ktnek ssze valamely ksbb fellp halformval. A madaraknak s krokodilusoknak pedig permkorbeli hllkben van kzs sk.
Mindez azt a benyomst ersti meg, hogy az let nem egyb, mint az anyagnak valami ms, megvltozott energiaformja. Nem tudom, hogy vajjon az let lettelen anyagbl keletkezett-e. Nem tudom, s nem is lltom ezt. De nagyon lebilincselnek tartom azt a gondolatot, hogy az evolci kiterjeszkedik egyrszt az lettelen anyagra, msrszt a beszddel s szellemmel megldott emberre is. A folyamat kezdetn az ntudatlan s lettelen anyag ll. A termszet azutn tovbb fejldik a nvnyekkel s llatokkal benpestett vilgg, hogy vgl is az ember fellpsvel ntudatoss vljk.
Bizonyos, hogy a nagyobb szabadsghoz s ntudathoz vezet hossz fejldsnek ez a lncolata a vilgegyetem hrom legnagyobb csodjt fogja krl: az anyag keletkezst, az let kezdett s vgl a legcsodlatosabbat, a gondolkod ember megjelenst, vagy ms szval a szellem ltrejttt. A Fld egy blcselked bvra valamikor azt mondta, hogy a termszet az emberben nyert lelket, a termszet az emberben kultrv fejldtt.
Ez a gondolat is nagyon csbt, mely a kultrban ltja az anyag legmagasabb fejldsi formjt, s valban - avis aux penseurs - hallatlan filozfiai lehetsgeket nyujt. Valban lebilincsel knyv lenne, ha egy geolgus megrn egyszer az emberisg korszer trtnett. Mert brmennyire fejldtnk is, brmennyire is klnbznk s eltvolodtunk mr fejldsben s mveltsgben a neandervlgyi embertl vagy az Eoanthropus-tl, egy trvny: ktttsgnk a Fldhz vltozatlanul rvnyes maradt.
Minden idk s npek istentiszteletben van egy elem, mely ppen ebbl a ktttsgbl addik. Hasonlkpen van ez a mvszettel is. Ha a tzkbnyk krli els teleplsek a 20. szzad nagy ipari gcpontjaiv fejldtek is ki, s ha el is dicsekedhetnk azzal a haladssal, amely a drda- s nylhegyek ksztsre alkalmas kvek cserekereskedelmtl napjaink olajforrsainak s rcelfordulsainak feltrsig vezetett: - nagyon ktes rtk az a kifnomuls, amely a tzkrt folytatott harctl a bnykrt foly lgi s gzhborhoz vezetett.
Annyit azonban tudok, hogy az emberi trtnelem vszzadai a fldtrtnetben csak egy rvidke pillanatnak felelnek meg s a menhireknek s a nagy ksroknak jelkpi jelentsge nem sokban klnbzik a mi sremlkeinktl, melyek legfljebb csak kecsesebb alakak. |