Univerzum-Galaxy
Univerzum-Galaxy
Menü
 
Univerzum
 
Kozmosz
 
Naprendszerünk
 
Hrdetsek
 
Naprendszer

 
Pontos Id
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 
Adat
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net
Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net
freestat.hu
 
Hrdets
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
2012.10.04. 20:02
2012.01.15. 08:44
2012.01.15. 08:32
Friss hozzszlsok
csillagggg: ez csodlatos...
 
Tmren

 

 

Trtnet

Mr a prehisztorikus idõkben felismertk azt, hogy az gi objektumok a fldi rgztett nzõpontunkhoz viszonytva mozognak. Az õsi kultrk is hasznltk a horizont, zenit, nadr, az gtjak fogalmt. Az univerzum, mint tr- s idõbeli tjkozdsi eszkz szerepet kapott a Fld minden kulrjnak fejlõdsben, erre utalnak a csillagszati s naptri fogalmakkal magyarzott fldi objektumok (Stonehenge, egyiptomi piramisok, Nazca-vonalak, stb.)

A csillagszati megfigyelsek sorn ngyfle "gi mozgst" figyeltek meg:

  • A Tejton a klnfle csillagkpek "vndorlsa" az gbolton a naptri v sorn
  • A Nap "mozgsa" Keletrõl Nyugat fel
  • A Hold mozgsa a Fld krl
  • Bolygk mozgsa

    Ezek a megfigyelsek ktfle kvetkeztets levonsra vezettek:

  • A Fld ll s a tbbi gitest krltte forog
  • A Fld is mozog, s a tbbi gitest ll, vagy szintn mozog.

Grg gondolkodk
Az elsõ vilgkpalkotk Platon (i. e. 437 - 347) s Aristoteles (i. e. 384 - 322), akik az akkori eszkzk s lehetõsgek kztt hatalmas logikai teljestmnnyel vzoltk fel az ltaluk ismert vilg mreteit, felttelezhetõ hatrait, anyagt, vltozs- s mozgsformit.

Geocentrikus vilgkp
Ptolemaiosz (120-160) formlja rendszerbe a geocentrikus vilgkpet, kzppontjban a Flddel, a Fld krli szfrkon a csillagok s bolygk plyit bonyolult bolygkerkszerû kapcsolatokkal.

Heliocentrikus vilgkp- mozg vilg
A geocentrikus vilgkpet a lengyel Kopernikusz (1473-1543) fordtotta ki a sarkbl, a vilgkp kzppontjba a Napot helyezve.
A nmet Kepler (1571-1630) s az olasz Galilei (1564-1642) dolgozzk ki a heliocentrikus vilgkp addig megismert rszleteibõl alkothat modelljt, bolygk s holdjaik mozgsnak szablyszerûsgei alapjn. Ebben az idõszakban ismerik fel a fny sebessgt, a Jupiter holdak keringsnek megfigyelsbõl levont kvetkeztetsek alapjn.

Tgul vilg, pulzl vilgegyetem
A 20. szzad elsõ vtizedei kiterjesztettk ismereteink hatrait az igen nagy tvolsgok s az igen kis mretek vilga fel. A nagy tvolsgok felismershez a csillagszat j eszkzei, a kis mretek vilgba az atomi vilg vizsglata s a kvantumfizika vezetett.
Az j ismeretek tvzsvel a vilgkpben gykeres vltozst Einstein (1879-1955) munkja jelentette, aki kimutatta, hogy vilgrendszernkben egyedl a fny sebessge lland s fggetlen a koordintarendszerektõl, minden egyb, sebessg, tvolsg s idõ vltoz a megfigyels helytõl s idejtõl fggõen. Kimutatta azt is, hogy a statikus, vltozatlan vilg csak valsznûtlen hatreset, a vilgegyetemnek dinamikusnak, tgulnak vagy zsugorodnak kell lennie. Fridman orosz tuds tmasztotta al szmtsokkal, Hubble amerikai csillagsz pedig megfigyelsekkel az Univerzum tgulst.

Vrs eltolds, a tguls bizonytka

Hubble amerikai csillagsz az 1920-as vekben ismerte fel azt a jelensget, hogy a galaxisoktl rkezõ fnyt spektrlis sszetevõkre bontva a jellegzetes sznek a hosszabb hullmhosszak, a vrs irnyba eltoldnak. Az eltoldst a Doppler effektus alapjn magyarzva, s Einstein relativits elmletnek tteleit alkalmazva ez arra nyjt bizonytkot, hogy az Univerzum objektumai a tõlnk mrhetõ tvolsguk fggvnyben nvekvõ sebessggel tvolodnak tõlnk - tgul vilgegyetemben lnk.

A tgulsnak a gravitci miatt lassulnia kell a vilgegyetem anyagnak tmegvonzsa miatt. Ha a sûrsg kellõen kicsi, a lassuls gyenge, s a tguls olyan mrtkû lenne, hogy az anyag sohasem tudna gitesteket alkotni. Ha az anyag sûrsge nagyobb, a vilgegyetem a gravitci hatsra sszeomlana. A mai megfigyelsek alapjn a vilgegyetemnk az rkk tgul s az sszeoml vilgegyetem modellek kztti igen szk egyenslyi svnyt kveti. Jelenlegi llapotban a vilgegyetem tlagsûrûsge 2 x 10-29 g/cm3. Ez fldi viszonyok kztt elõllthatatlanul tkletes vkumnak felel meg.

Az Univerzum kora s mrete
A tgul vilgegyetem alapjn kvetkeztethetnk a kezdeti pontra. Az 1980-as vektõl ismert Hawking munkja, aki a tgul vilgkpbõl visszafel indulva alkotta meg a Kezdeti Pillanat, Õsrobbans, a Big Bang modelljt.

Ha az univerzum tgul, s tgulsi sebessge idõben a tvolsggal fokozatosan nõ, akkor bizonyosan volt a folyamatnak egy kiindulpontja a tridõben. Ez a pont, szingularits, a Big Bang, azaz a kezdetek kezdete. A vilgegyetem trtnett brzolja sematikusan a kvetkezõ bra:

A Vilgegyetem kort a jelenlegi csillagszati ismeretek alapjn 16 millird vre tehetjk. A diagramon is feltntetett 1 mp idõpontban a mai univerzum anyaga egy 3 cm-es tmrõjû gmbt tlttt ki, s hõmrsklete 10 millird K volt. A mai fizikai s matematikai eszkzkkel a folyamat a Big Bang-et kvetõ T=10-43 sec-ig (Planck idõ) visszavezethetõ. A Planck idõ az n. kauzlis horizont, melynl korbbi trtnetrõl jelet nem kaphatunk. A kiindul tridõ (amely dimenzi nlkli n. szingularits) megismerse ilyen elvi korltokba tkzik, gy ez a megismersnek mretbeli s idõbeli hatrait jelenti.

Az Univerzum ma ismert tmrõje mintegy 16 millird fnyv. Ez az a tvolsg, amelyet mai eszkzeinkkel kpesek vagyunk tfogni.

Az Univerzum szerkezete
Az anyag a Vilgegyetem rendszern bell az egyetemesen rvnyeslõ gravitcinak engedelmeskedve rendezõdik.
A ma ismert legnagyobb egysgek a loklis csoportok, amelyek galaxishalmazokat fognak ssze. Ez alatti csoportok a galaxishalmazok. Ezek mindegyikhez nagyszm galaxis tartozik. Ilyen galaxis a Tejt, amelyhez bolygrendszernk kapcsoldik. A galaxisokat csillagok ptik fel, egy-egy galaxisban millirdot meghalad szm csillag van.

A galaxisunkat (mely kvlrõl nzve valsznûleg a tbbi galaxishoz hasonlan spirl), csak vkony metszetben, lbõl lthatjuk, ezrt kapta az gbolton megjelenõ, csillagokban gazdag vkony sv a Tejt nevet. A galaxisok centruma egyben gravitcis slypontuk is. A galaxis magban uralkod roppant mrtkû gravitci miatt a galaxis magjban valsznûleg fekete lyuk alakul ki. Egy ilyen fekete lyuk kpt lthatod a Hubble teleszkp kpe alapjn:


Fekete lyuk egy szomszdos galaxis kzppontjban. A lyuk kzppontjban ltsz felvillans az elnyelõdõ anyag utols zenete

A csillagok nagy tmegû, hidrognt, illetve hliumot tartalmaz gitestek, amelyek a hidrogn fzija, hliumm alakulsa rvn hatalmas tmegû energit bocstanak ki magukbl, legnagyobbrszt sugrzs formjban. A Nap a Tejt galaxis egyik kzepes mretû, s lettartamnak 2/3-t mr meglt csillaga, mely a lassan krbeforg spirlis karok egyikn helyezkedik el.

Az anyag jelentõs rsze az ûrben nem gitestek, hanem csillagkzi por alakjban jelentkezik. Ez a csillagkzi por az akkrcis gitest keletkezsi modellben az gitestek alapanyagl szolgl. A Hubble ûrteleszkp felvtele alapjn a Hatty-kd kpe lthat:


A Swan Nebula kd 3 milli fnyv magassg anyagfelhõje. A Hubble ûrteleszkp felvtele

A Naprendszer

A Naprendszer 9 bolygt s tbb kisebb ûrobjektumot (tbbek kztt stkst) magba foglal egysg, amely a Nap, egy kzepes csillag gravitcis terben alakult ki. A Naprendszer tmrõje mintegy 10 fny-ra, azaz a fny a Plut plyjnak tmrõjt 10 ra alatt futja be (A fenti kpen lthat kpzõdmnynek a Naprendszer teht mintegy ngy millirdod - 4.5 x 10-9 rsze).

A Nap
tmrõje 1,4 milli km, tmege a Fld tmegnek 333.430-szorosa. Sûrsge 1,42 g/cm-3. A nehzsgi gyorsuls rtke a Nap felsznn a Fldnek 28-szorosa.

A napfoltokat 1611-ben fedeztk fel.A nagyobbak tmrõje 85000 km fltti. lettartamuk nhny naptl tbb hnapig tarthat. Elhelyezkedsk a Nap egyenltõjhez kttt. A napfolt tevkenysg ciklikus, ciklusideje 11 v. A napfolt tevkenysg, a fldi mgnessg, a lgkr ionizcija egymshoz kapcsold jelensgek.
A Nap klsõ vilgt atmoszfrja a korona - hõmrsklete 1 milli K krli. Napszl formjban kiterjed az egsz Naprendszerre. A korona alatti znban alakulnak ki a protuberancik, tbbmilli km-es gzvekkel. A kvetkezõ rteg a kromoszfra. A fotoszfra - 6200oC - a nap lthat felsznt alkotja. A felsznrõl napkitrsek indulnak ki, amelyeket mgneses viharok provoklnak. Ezek a fldi tvkzlsben is zavarokat okozhatnak.

A nap szerkezete s felszne rszleges s teljes napfogyatkozskor vizsglhat a legkedvezõbb mdon. A hold s napfogyatkozs ltrejttt elõidzõ egyttllst mutatja be az albbi bra:

Adatok a bolyg-szomszdokrl

A Fld az n. belsõ bolygk (Merkur, Vnusz, Fld, Mars) egyike. A bolygk kzl fldi eszkz eddig a Marsra s a Vnuszra szllt le sikeresen. A Vnuszt a 20 szovjet Venyera (1980-1985) ûrszonda mellett az amerikai Magellan (1989) s a Pioneer Venus Orbiter (1978) ûreszkzk ltogattk meg s trkpeztk fel.

Vnusz
A bolyg mrete kzel azonos a Flddel, tengely krli forgsa azonban sokkal lassbb, egy Venusz-nap 283 Fld-nap hosszsg. Br a felszn 80 %-t vulkni szerkezetek foglaljk el, a maradk 20 %-ot meteoritkrterek; aktv vulknt eddig nem fedeztek fel, s az atmoszfrban sem detektltak vulkni mûkdsi termkeket. A Naprendszer egyik legmagasabb hegye, a Maxwell Magaslat (13000 m) itt tallhat. A bolyg felsznn a kreglemez-mozgsok nyoma, rifteseds, trsrendszerek lthatk. A bolyg felsznn erzi nincs. Nagy impakt meteoritkrterek (max. 300 km tmrõvel) figyelhetõk meg.

Mars
Atmoszfrjnak sûrsge a Fld atmoszfrjnak 1 %-a. Lgkre 95 % szndioxidbl s 5 % nitrognbõl ll. Felszni hõmrsklete 65 s -130 F kztt vltozik. Felsznt a Mariner (1973) s Viking ûrszondk (1977) trkpeztk elõszr. Vulkni vonulatok, folyvz hlzat, meteor krterek jelenltt ismerjk. A felszni objektumok mretei a Fldn ismertnl jelentõsebbek. Az Olympus Mons 24000 m magassg hegy, a Naprendszer legnagyobb vulkni szerkezete. A Valles Marineris kanyonszerû, 6000 m mly s 230 km szlessgû vlgyrendszer. A legjabb Mars-szonda igazolta, hogy a sarkokon tallt jg vzbõl van, gy valsznû, hogy a Marsnak korbban jelentõs mennyisgû vzzel bortott felszne lehetett. A marskreg 15-130 km vastagsg, alatta 2300-4100 m vastag kpeny jellegû kpzõdmny valsznûsthetõ. A bolyg magjt 1200-1900 km tmrõjû zna alkotja.

A Mars felsznrõl kzlt kpek sivatagi tjat mutatnak, erõs felsznforml erõk, mlls, ledkkpzõds nyomaival.

A bolygk s a Hold fõbb tmeg- s plyaadatait az albbi tblzat foglalja ssze:

A Naprendszerrõl eddig a legteljesebb informcit kt ûrszonda, a Voyager-1 s Voyager-2 szolgltatta. A szondk a 70-es vek sorn indultak el a Fldrõl, s a Naprendszerben kifel haladva az sszes bolygt felkerestk, majd elhagytk a Naprendszert. A Voyager-2 tja a Plut plyjval val tallkozsig 10 vig tartott. Az ûreszkzk tjt az albbi diagramon lthatod. Az szlelt informcik a 80-as vek elejtõl szmos kzlemnyben jelentek meg.

A bolygk gravitcis terben szmos hold kering. A Voyager szondk ezekrõl a Holdakrl is rszletes informcikkal szolgltak. Szmunkra a legfontosabb, s egyttal az ember ltal megltogatott egyetlen szomszdos gitest a Hold, amelyekrõl nhny informcit az albbiakban foglaltunk ssze:

Hold


Az Apollo-14 leszll modulja a Holdon.

A Hold a Fld bolygja. Valsznûleg a Fldtõl fggetlen ûrobjektum volt, amelyet a Fld gravitcis tere befogott, mintegy 3 millird vvel ezelõtt.
tmrõje 3476 km, fellete 38 milli km2, Fldtõl mrt kzepes tvolsga 384 000 km, mintegy 60 fldsugr. Tmege a Fldnek 1/84-ed rsze, tlagos sûrsge 3,34 g/cm3. A nehzsgi erõ a fldinek kb 1/6-a.
A Fld-Hold rendszer tmegkzppontja a Fld belsejben van.
Lgkre rendkvl ritka, felszni hõmrsklete +135 s -150oC kztt ingadozik. Tengely krli forgsnak ideje azonos a keringsi idõvel - 27.3 nap, gy a Fld fel mindig ugyanazon fele fordul.
A Hold legfontosabb fldi hatsa (a Nap hatsval sszegzõdõ) raplyerõ, a tengerek viznek szablyos fggõleges mozgsa. Minden 24 ra 50 percben ktszer kvetkezik be aply s dagly. Dagly a Hold zenit s nadr-llsval azonos ponton egyarnt bekvetkezik (egymstl 180 fokra), a Hold gravitcis vonzsa s a centrifuglis erõ kvetkeztben. A daglyhullm keletrõl nyugat fel haladva jrja krbe a Fldet. A Hold raplykeltõ hatsa a Fldn a Naphoz kpest 2.2-szeres. A Nap hatsa jhold s telihold idejn rvnyesl a legjobban, amikor a Hold hatshoz hozzaddik. A daglyhullm a szrazulatoknak csapdva energit ad t, s egy olyan forgnyomatk jn ltre, mely a Fld forgst lasstja. A nap hossza ezrt 100 venknt 0,0016 mp-cel nvekszik. Az raply keltõ erõk hatsa a fldi hõ egyik jelentõs forrsa.

A Holdrl mr a mlt szzad 60-as vei ta kzvetlen tapasztalataink vannak. Az emberi trtnelem egyik jelentõs mrfldkve volt az Apoll-program keretben az ember holdraszllsa (Armstrong, Apoll-11). Az albbi kp az Apoll-14 holdstjn kszlt "holdtani trkpet" mutatja be.

Meteoritok

A meteoritok a fldi lgkrn thatol, s a felsznre becsapod ûrobjektumok. A Fld felsznt valszinûleg ugyangy bortottk becsapdsi krterek, mint a Holdt vagy ms gitestt, de ezek nyomt a felszni mlls, erzi gyorsan eltnteti, elfedi. Ennek ellenre - fõknt a tvrzkels trhdtsa rvn - egyre tbb fldfelszni formval kapcsolatosan felttelezhetõ meteoritbecsapdssal val kapcsolat. Egy jelentõs mretû - mintegy 10 km tmrõjû - kanadai becsapdsi krter ûrfelvtelt ltjtok az albbi kpen:

A becsapd meteorit a lgkrben rendszerint felrobban s elprolog, gy anyaga mr nem tallhat meg a Fldn, de lkshullmnak nyomai, illetve a befogad fldi kpzõdmnyekben kialakult nagy nyomst jelzõ svnyvltozatok megõrzõdnek.

A Fld felsznre rkezõ meteoritanyagok hrom tpusba tartoznak:
- vasmeteoritok 5%
- kõmeteoritok 95%
- szenes meteoritok ritkasgknt

sszettel

Vas-meteorit Fe s 4-20 % Ni, egyb fmek, FeS-troilit, Fe3C - vaskarbid, grafit.
Kõ-meteoritok Kt tpusuk
90 % kondrit: 40 % olivin, 30 % pyroxn, 10 % plagioklsz, 10-20 % Fe-Ni
10 % akondrit: fõleg piroxn, plagioklsz, 10 % olivin, s Fe-Ni.
Vannak mg szenes kondritok: ebben szerpentin s klorit, olivin, vasoxidok, karbontok, szulftok s organikus sznvegyletek.
 
Föld
 
Fizika
 
Földönkivli Élet
 
Language
 
Hrdets
 
Facebook&Twitter

Keress meg minket a Google+

 
Hold llsa
CURRENT MOON
 
My IP
Powered by  MyPagerank.Net

IP

Google Pagerank mrs, keresooptimalizls

antivrus

 
Ltogatk
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.