A fizikus szerint – elképzelhető!
Olykor a józan észérvek sem elegendőek az okság törvényeinek felderítéséhez – állítja az általános relativitáselmélet jeles szakértője Perjés Zoltán fizikus (Központi Fizikai Kutató Intézet, Részecske és Magfizikai Kutató Intézet).
Ha valaki a múltba vissza tudna utazni – így a józan ész – akár megölhetné szüleit, és ezzel a saját létezése válnék ellentmondásossá. Elképzelhetők mégis olyan ellentmondásmentes időutazások, amelyeket nem kell a kronológiavédelem elvének megtiltania.
Például egy biliárdasztal két lyukát alul összekötjük egy féreglyukkal. Tegyük fel, hogy az asztal közepén nyugszik egy biliárdgolyó. Egyszer csak kiugrik a közelebbi lyukból egy másik golyó, és gurul az asztal közepe felé. A további események attól függnek, hogy milyen irányban halad. Lehetséges, hogy elmegy az álló golyó mellett, és beleesik abba a távolabbi lyukba, ahol a féreglyuk kezdődik. Ez lesz az a golyó, amely kiugrott a közelebbi lyukból. Ebben a történetben nincs semmi ellentmondás.
Másik eset, ha a golyó beleütközik a középsőbe. Ezután többféleképp képzelhetjük el a jövőbeni folyamatot. A golyók vagy beleesnek valahová, vagy nem. Legtöbb esetben nem marad magyarázat arra, hogyan került elő a közelebbi lyukból a golyó. Néha az történik, hogy a meglökött golyó éppen beleesik a távolabbi féreglyukba; ilyenkor szörnyű ellentmondás keletkezik, mert a lent kibukkanó golyó identitást cserélt. Ha viszont elefántcsont golyó helyett olyan kvantumokkal biliárdozunk, amelyek egymástól nem megkülönböztethetők (ezeket bozonoknak nevezzük), akkor eltűnik a logikai ellentmondás.
Legyünk tehát nyitottak arra a lehetőségre, hogy bizonyos természettörvényeknek nélkülözhetetlen kelléke az időutazás. |