Megtalltk az els lhet bolygt2011.12.10. 10:24, Univerzum-Galaxy
A Kepler 22-b az els olyan bolyg, ami a lakhatsi znn bell van, vagyis nincs tl meleg s tl hideg se ahhoz, hogy folykony vz legyen a felsznn. A NASA szerint tudomnyos ttrs az rtvcsn szlelt els lakhat bolyg, az intelligens idegen let utn kutat SETI-projekt munkatrsai rditeleszkpjaikkal civilizci nyomai utn kutatnak majd a 600 fnyvnyi tvolsgra lv bolygn.
A NASA magyar id szerint htf este jelentette be, hogy a Kepler-rtvcsvel elszr figyeltek meg egy a Fldhz nagyon hasonl bolygt. A bejelentst nagy rdeklds ksrte, mert elzetesen csak annyit lehetett tudni, hogy a NASA munkatrsai s a Kepler-rtvcs program tudsai mellett jelen lesz a Fldn kvli intelligens let utn kutat SETI Intzet egyik munkatrsa.
Azrt azt nem jelentettk be, hogy mr fel is vettk a diplomciai kapcsolatokat egy fldnkvli civilizcival, de a Kepler 22-b jel gitest felfedezse a NASA szakemberei szerint mrfldk az rkutatsban.

A Kepler 22-b a NASA fantziarajzn
A Kepler 22-b krlbell 600 fnyvnyi tvolsgra van tlnk, a Fldnl 2,4-szer nagyobb, s egy a mi Napunkhoz hasonl, gynevezett G-sznkptpus csillag krl kering. A bolyg radsul az gynevezett lakhatsi znban kering a csillag krl, a mrsek szerint a bolyg tlagos csillagtvolsga krlbell 85 szzalka a Fldnek, vagyis 15 szzalkkal van kzelebb napjhoz, mint a mi bolygnk a Naphoz. gy a Kepler 22-b-n az v is rvidebb, 289 nap alatt kerli meg a bolyg a kzponti csillagt.
A Kepler 22-b gynevezett szuperfld, becslsek szerint 2,4-szer nagyobb a mi bolygnknl, s egyelre nem lehet tudni, hogy szilrd, vagy gzbolyg, esetleg felsznnek nagy rszt folyadk bortja.
A Kepler 22-b az els olyan bolyg, amit sikerlt azonostani azta, hogy februrban 54 bolygjelltet klntettek el, amelyek vlheten a lakhatsi znn bell vannak, vagyis kzponti csillaguktl se nem tl tvol, se nem tl kzel, ppen olyan tvolsgra, hogy a vz mg folykony halmazllapotban is elfordulhasson felsznkn.
Kitakarjk a csillagot
Az rtvcsvel egybknt eddig 2326 bolygjelltek mrtek be, ezek kzl 207 krlbell akkora mint a Fld. Az rtvcs kzel szzezer csillag fnyvltozsait figyeli veken t, a csillagok krl kering bolygkra ezen fnyvltozsok alapjn kvetkeztet. Ha egy gitest thalad a nap eltt, akkor annak fnyereje alig szreveheten cskken, ezt az apr vltozst kpes rzkelni az rtvcs.
A Kepler 22-b megtallsban egybknt a NASA szakemberei szerint nagy szerepe volt a szerencsnek: a csillag kiemelt megfigyelsnek harmadik napjn ugyanis mr felbukkantak az els, bolygra utal jelek.

|