2011.12.10. 10:09, Univerzum-Galaxy
David Blewett (Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory) szerint az regek felfedezse nagy meglepets volt a kutatk szmra. A Merkrra eddig gy gondoltunk, mint amelyen a becsapdsi krtereket keletkezst leszmtva nem sok dolog trtnik. De az regek fiatalabbnak tnnek, mint azok a krterek, melyekben megtalltk ket, ez pedig azt jelenti, hogy a Merkr felszne ms mdon is fejldik.

regek a Raditladi medencben, a Merkr felsznn.
[NASA/Johns Hopkins University, Applied Physics Laboratory / Carnegie Institution, Washington]
A Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) hasonl horpadsokat fedezett fel a Mars dli plusnl lv szndioxid jgben, azonban a Merkron ezeket a kzetben talltk. A belsejk s a szlk gyakran fnyes, Blewett szerint ehhez hasonlval mg sosem tallkoztak szikls bolygfelsznen. A Merkron lnyegben nincs atmoszfra, ennek hinyban pedig nem fj a szl s nem esik az es. Az regeket teht biztosan nem a szl vagy az es vjta ki, ms erk hoztk ltre ket. Mivel a Merkr a Naphoz legkzelebbi bolyg, hatalmas forrsgnak s extrm ridjrsnak van kitve, ami minden bizonnyal szerepet jtszik az regek kialakulsban.

Egy msik pldja az regeknek a Tyagaraja krterben.
[Science/AAAS]
Az els vizsglatok alapjn a megfejts kulcsa az lehet, hogy az regek dnt rsze a Merkr krtereinek kzepn lv kiemelkedsek krl helyezkedik el. A kzponti cscsok s a krterben tallhat gynevezett "becsapdsi gyrk" a krtert ltrehoz tkzs sorn a mlybl a felsznre kerl anyagokbl llnak, melyek a felsznre kerls utn instabilak lehetnek. Bizonyos anyagok, pldul azok, amelyek knt s ms illkony sszevetket tartalmaznak, knnyedn elprolognak az extrm hterhels, a napszl s a mikrometeoritok becsapdsnak hatsra. A kn elprolgsval a kzet meggyengl, szerkezete szivacsoss vlik, ezutn pedig knnyedn mllani s erodldni kezd, hasonl mlyedseket eredmnyezve.

Egy friss becsapdsi krter, melyben az regek a krter lejts faln vannak jelen.
[Science/AAAS]
A Messenger adatai alapjn a Merkr nem vrt mdon gazdag knben, ami arra ksztetheti a kutatkat, hogy jragondoljk a Merkr kialakulsnak s fejldsnek folyamatt. Az egyik npszer modell szerint a Naprendszer trtnetnek egy nagyon korai szakaszban, amikor a nagy bolygcsrk vgleg sszelltak, egy kolosszlis becsapds leszaktotta a Merkr kls kzetes rtegt. Egy msik nzet szerint a fiatal, forr Nap elgg felmelegtette a felsznt ahhoz, hogy leperzselje rla a kls rtegeket. Mindkt esetben elmondhat azonban, hogy az alacsony forrspont illkony elemeknek, mint a kn s a klium, teljesen el kellett volna tnnik a Merkrrl. Azonban ezek az anyagok mg mindig jelen vannak. A rgi modellekbe teht nem illeszthetk be az j adatok, ezrt ms hipotzisek utn kell nznik a kutatknak. Annak megrtse pedig, hogy a Merkr hogyan keletkezett, nagy jelentsggel br a tbbi bolyg kialakulsa szempontjbl is.