Becsapdsok hozhattk ltre a Titan lgkrt?
2011.05.31. 09:53, Univerzum-Galaxy
Egy j japn kutats szerint lehetsges, hogy a Szaturnusz risholdjnak lgkre krlbell 4 millird vvel ezeltt lezajlott risi becsapdsok kvetkezmnyeknt alakult ki.
A Titan az egyetlen hold a Naprendszerben, melynek sr lgkre van, a felsznn a nyoms msflszerese a fldi lgnyomsnak. A sr atmoszfra lte a Titan esetben azonban nmileg rejtlyes. Az elkpzelsek szerint ugyanis a lgkrk csak azutn jnnek ltre, hogy egy bolyg vagy hold differencildott, azaz kialakult s elklnlt a magja, a kpenye s a krge. A Szaturnusz rendszert 2004 ta vizsgl Cassini rszonda megfigyelsei szerint azonban a Titannl ez mg nem trtnt meg teljes egszben. Mieltt a Cassini megrkezett a Szaturnuszhoz, gy gondoltk, hogy a Titan atmoszfrjban tallhat nitrogn a napfny ltal sztrombolt lgkri ammnibl jtt ltre, vagy szintn ammnibl, de vulkni kigzosods rvn. Mindkt magyarzat megkveteli azonban azt a felttelezst, hogy a Titan magas hmrskleten formldott, ekkor azonban differencildnia is kellett volna.
Az elkpzelst, hogy a Titan lgkre jval a hold kialakulsa utn jtt ltre, altmasztjk a 2005-ben a Huygens-szonda ltal a felsznre trtnt leereszkedse kzben vgzett mrsek is. Ezek alapjn a Titan atmoszfrjban nagyon alacsony a 36-os tmegszm (si) argon koncentrcija. Ennek a mrtnl sokkal nagyobbnak kellene lennie, ha a lgkr a holddal egytt alakult volna ki 4,6 millird vvel ezeltt.

Lehet, hogy a Titan vastag lgkrt a jeges felsznbe csapd stksk s kisbolygk hoztk ltre?
[NASA/JPL/Space Science Institute]
Yasuhito Sekine (University of Tokyo) s munkatrsai szerint stksk s aszteroidk ngy millird vvel ezeltti bacsapdsai - ez az n. ksei nagy bombzs (Late Heavy Bombardment) idszaka - magyarzhatjk a vastag atmoszfra ltt a fagyott bolygmret test esetben. Sekine lzerksrletekkel demonstrlta, hogy a Titan ammnit tartalmaz jeges krgbe csapd testek hatsra ltrejhetett a nitrogn, mgpedig a ksrletei eredmnyeken alapul szmtsok szerint a jelenlegi lgkr fenntartshoz elegend mennyisgben. A nitrogn izotpjainak arnya azonban ms a Titan atmoszfrjban, mint a Fld lgkrben, ami azt sugallja, hogy a kt gitest esetben ms a lgkri gzok f forrsa, gy a Naprendszer kls tartomnyaiban mozg gitestek - belertve az stksket is - atmoszfrjnak s jeges felsznnek sokkal rszletesebb tanulmnyozsa adhat csak vlaszt arra, hogy valjban honnan is szrmazik a gyrs bolyg risholdjnak a lgkre.