Magnyos az egyik legfnyesebb csillag2011.05.28. 09:03, Univerzum-Galaxy
A Nagy Magelln-felh VFTS 682 katalgusjel csillaga hrommilliszor fnyesebb s 150-szer nagyobb tmeg a Napnl, a hozz hasonl objektumokkal ellenttben azonban nem tagja csillaghalmaznak.
Egy nemzetkzi kutatcsoport az ESO VLT tvcsegyttesnek UT2 (Kueyen) teleszkpjn zemel FLAMES (Fibre Large Array Multi Element Spectrograph) multiobjektum-spektrogrffal alapos elemzsnek vetette al a Tejtrendszer ksrgalaxisban, a Nagy Magelln-felhben, azon bell is a Tarantula-kdben tallhat VFTS (VLT-FLAMES Tarantula Survey) 682 katalgusjel csillagot. A nagyfelbonts sznkpeket modellspektrumokkal sszehasonltva azt talltk, hogy a csillag tmege a Napnak krlbell 150-szerese. Klnsen rdekess azonban mgsem ez teszi a VFTS 682-t, hiszen hasonl paramterrel rendelkez csillag tbb is ismert, ezek viszont mind csillaghalmazok sr centrumaiban tallhatk. De a VFTS 682 nem tagja egyetlen halmaznak sem, a fejldse izolltan zajlik, ez pedig Joachim Bestenlehner (Armagh Observatory), a kutats vezetje szerint az eredetvel kapcsolatban is problmkat vet fel. Az objektum a Tarantula-kd legfnyesebb csillagait clz felmrs sorn kerlt a kutatk ltterbe, els pillantsra azonban csak egy fiatal, forr s fnyes, de egybknt nem tl rdekes objektumnak gondoltk.

A Loklis Csoport egyik legaktvabb csillagkeletkezsi terletnek, a Nagy Magelln-felhben tallhat Tarantula-kdnek egy rszlete. A kompozit kpet a 2,2 mteres ESO/MPG teleszkp (La Silla) lthat tartomnybeli s a 4,1 mteres VISTA teleszkp (La Paranal) infravrs felvteleibl lltottk el. A VFTS 682 a kp kzepn lthat csillag.
[ESO/M.-R. Cioni/VISTA Magellanic Cloud survey]
Az alaposabb vizsglatok azonban azt jeleztk, hogy a csillag ltal kisugrzott energia nagy rsze a krnyezetnek sr porfelhin szrdik - a Tarantula-kd az egyik legaktvabb csillagkeletkezsi terlet a Loklis Csoportban -, gy nem is ri el tvcsveinket. A VFTS 682 hosszhullm optikai s infravrs sugrzsa kpes thatolni a poron, a rvidebb hullmhosszsg - zld s kk - azonban nem, gy a csillag sokkal vrsebbnek mutatja magt, mint amilyen valjban. Ha pormentes krnyezetben lenne, kkes-fehrnek ltnnk. A fnyszrs kvetkeztben albecslt fnyessg termszetesen azt is jelenti, hogy a csillag sokkal nagyobb luminozits, mint korbban gondoltk, ez a paramtere a Napnak mintegy hrommilliszorosa. Ennek megfelelen felszni hmrsklete is nagyon magas, becslt rtke 50 ezer kelvin. Az ilyen nagy tmeg s luminozits csillagok lete rvid, azt szupernvaknt fejezik be, valsznleg egy hossz gammavillanst is produklva.

Az elz kp kzps rsze kinagytva. A VFTS 682 kzel van az R 136 jel csillaghalmazhoz, ezrt elkpzelhet, hogy abban jtt ltre, majd ksbb dobdott ki. Azonban mind ez utbbi, mind a msik lehetsg - a csillag izollt kialakulsa s fejldse - mg magyarzatra szorul.
[ESO/M.-R. Cioni/VISTA Magellanic Cloud survey]
A nagy tmeg, az risi luminozits s az izollt helyzet viszont mr rdekess teszi a VFTS 682-t. Most ugyan szeparltnak ltszik, de nincs messze az RMC 136 (R 136) jel csillaghalmaztl, ami viszont tbb hasonl "szupercsillag" otthona. (Ha a VFTS 682 tvolsga ugyanakkora a Fldtl, mint az R 136 halmaznak, akkor mintegy 90 fnyvnyire van a csillaghalmaz centrumtl. Ha a tvolsgok szignifiknsan klnbznek, akkor termszetesen a szeparci is jval nagyobb lehet.) Paco Najarro (INTA-CSIC) szerint az j eredmnyek alapjn a VFTS 682 gyakorlatilag ikertestvre a halmaz szvben tallhat egyik fnyes szupercsillagnak. Felvetdik a krds, hogy vajon nem az R 136 halmazban keletkezett-e, majd dobdott ki onnan. Br viszonylag sok ilyen n. szkevny csillag (runaway star) ismert, de mindegyik sokkal kisebb, mint a VFTS 682. Az sem vilgos, hogy ilyen nagy tmeg objektum egyltaln hogyan lkdhet ki egy halmazbl gravitcis klcsnhatsok kvetkeztben. A csillagot teht mindenkppen klnlegess teszi vagy a kidobdsnak, vagy az izollt krnyezetben trtn fejldsnek - egyelre ismeretlen - mdja.
|