2011.05.28. 08:58, Univerzum-Galaxy
A Naprendszer msodik legnagyobb bolygjnak atmoszfrja ltalban bksnek, nyugodtnak tnik. Azonban egyszer egy szaturnuszi vben - krlbell harminc fldi venknt -, ahogyan a tavasz beksznt a bolyg szaki fltekjn, valami megmozdul mlyen a felhk alatt, ami aztn az egsz lgkrre kiterjed drmai vltozsokhoz vezet. A legutbbi ilyen vihar els jeleit a Cassini rszonda plazmahullmokat detektl mszere szlelte 2010 decemberben, a bekvetkez vltozsokat pedig amatrcsillagszok is kvetni kezdtk a lthat tartomnyban. A ritka viharral kapcsolatos legjabb vizsglatokat Leigh Fletcher (University of Oxford) s munkatrsai vgeztk el az ESO VLT tvcsrendszern zemel VISIR (VLT Imager and Spectrometer for mid Infrared) infravrs kamera s spektromter, illetve a Cassini szonda CIRS (Composite Infrared Spectrometer) mszernek adatai alapjn.

A Szaturnuszon 1990 szeptemberben feltnt risi fnyes folt. Ezt megelzen 1876-ban, 1903-ban, 1933-ban s 1960-ban is szleltek hasonl viharokat, de az 1990-es mindegyiknl nagyobb volt. A felvtel a 2,2 mteres ESO/MPG teleszkppal kszlt.
[ESO]
Br a vihar mrett tekintve 1876 ta csak a hatodik, de az els, melyet rszondval is vizsgltak, illetve az infravrs mrsek alapjn a hmrsklet vltozst is nyomon kvettk. Fletcher szerint a korbbi szlelsek sorn csak a visszavert napfny szlelsre volt lehetsg, most azonban - ksznheten a Cassini-szondnak - a direkt infravrs hmrskleti sugrzs detektlsra is md nylt, ennek eredmnyeknt pedig a lgkr eddig rejtett rtegei trultak fel, s lehetv vlt az esemnnyel kapcsolatos hmrskletvltozsok s szelek nyomon kvetse is.
A vihar oka valsznleg valahol mlyen a Szaturnusz atmoszfrjban keresend, ahol a fldi zivatarokhoz hasonl jelensg jtszdhat le: a mlyben felmelegedett gztmegek felfele ramlanak s ttrnek a bolyg egybknt nyugodt felslgkrn. Ezek a nagy zavarok klcsnhatsba kerlnek a nyugat-keleti ramlsi rendszerrel s a hmrsklet drmai vltozst idzik el a lgkr fels rtegeiben. A kutatcsoport egyik tagja, Glenn Orton (Jet Propulsion Laboratory) szerint az j szlelsek jl jelzik, hogy a vihar milyen nagy hatst gyakorolt az atmoszfrra: az ltala nagy tvolsgon keresztl szlltott anyag s energia kanyarg ramlsokat s risi rvnyeket ltrehozva mdostotta a lgkri szlrendszert, s megzavarta a Szaturnusz lass, vszakos vltozst.
A VISIR kpein nhny j, meglep alakzat is feltnik, ezeket a kutatk sztratoszfrikus jelzfnyeknek neveztk el. Igazbl a Szaturnusz sztratoszfrjban, 250-300 kilomterrel az alslgkr felhteteje felett bekvetkez nagyon ers hmrskletvltozsokrl van sz, ezek egyben azt is mutatjk, hogy a vihar hatsa milyen messze terjed az atmoszfrban. Ebben az vszakban a sztratoszfra hmrsklete -130 C krli, a "jelzfnyek" helyn a mrt hmrsklet azonban ennl 15-20 C-kal nagyobb. Ezek a lgkri kpzdmnyek egybknt a visszavert napfnyben egyltaln nem lthatk, a bolyg VISIR ltal szlelt infravrs sugrzsbl viszont kiugrik az emisszijuk. Korbban mg soha nem detektltk ket, gy nem lehetnk teljesen biztosak benne, hogy mindig velejri-e ezeknek a viharoknak.

A Szaturnusz hrom klnbz hullmhossztartomnyban rgztett felvtele. A bal oldali, lthat tartomnybeli kpet Trevor Barry ausztrl amatr ksztette 2011. janur 19-n, a vihar jl kifejlett llapotban, mg a kt msik felvtelt az ESO VLT VISIR mszervel rgztettk kt infravrs tartomnyban (18 μm s 8,6 μm). A kzps kpen inkbb az alslgkr szerkezett lehet tanulmnyozni, mg a jobb oldali kp a felslgkrt, az ltalban nyugodt sztratoszfrt mutatja, a vihar kzponti hideg rszt vez jl lthat emisszival, a "jelzfnyekkel".
[ESO/University of Oxford/L.N. Fletcher/T. Barry]