2011.05.03. 20:21, Univerzum-Galaxy
Az exobolygk kutatsnak msfl vtizede a csillagszat igazi sikertrtnete. A ms csillagok krl kering plantk szma mra mr a flezret is meghaladta, ezek kztt azonban mg nincs olyan, amelyrl azt gondolnnk, hogy a Fldnkhz teljesen hasonl lehet, br vannak mr olyanok, melyek mrete s tmege igen kzel ll a Fld megfelel paramtereihez. Az els ilyen bolyg azonostsa minden bizonnyal jelents mrfldk lesz, de mg izgalmasabb lenne a dolog, ha Fld tpus bolygt egy csillag lakhatsgi znjban tallnnk, azaz olyan tvolsgban a kzponti gitesttl, ahol a vz a kzetbolyg felsznn hossz ideig folykony llapotban maradhat, megteremtve gy a lehetsget az ltalunk ismert let valamilyen formjnak kialakulshoz. Egy Eric Agol (University of Washington) ltal jegyezett j tanulmny szerint ezeket a bolygkat egybknt taln knnyebben megtallhatnnk fehr trpk, mint a hidrognt a magjukban get, Naphoz hasonl csillagok krl.
A fehr trpk letk vgs fzisban jr kihl csillagok, melyek tmege tipikusan a Napnak 60 szzalka, trfogatuk azonban csak akkora, mint a Fld. Hmrskletk a hls miatt elbb-utbb a Nap al cskken, gy energiakibocstsuk is csak tredke lesz kzponti gitestnknek, azaz a lakhatsgi znjuk sokkal kzelebb kerl hozzjuk, mint a Nap esetben. Egy, a csillaghoz ilyen kzel kering fldmret bolyg nyoma azonban mg akr 1 mter krli tmrvel rendelkez fldi teleszkpokkal is felfedezhet, ha olyan szerencsnk van, hogy elhalad a fehr trpe eltt, azaz fedst produkl.

Az NGC 2440 katalgusjel planetris kd. A kzppontban lthat fehr trpe, ami a kd anyagt ledobta magrl, egyelre mg valsznleg nem a legidelisabb clpont lakhat Fld tpus bolygk keresse szempontjbl, hiszen a legforrbbak kzl val, felszni hmrsklete mg krlbell 200 ezer fok.
[NASA, ESA, K. Noll (STScI)]
Ha egy Naphoz hasonl csillag magjban a termonukleris fzi alapanyagul szolgl hidrogn adott rsze elfogy, a hidrogn egy mag krli hjban kezd el gni. Ezzel egyidejleg a kls rtegek kitgulnak, a csillag vrs riss vlik, kzben a tgul atmoszfrja elnyeli az esetleges kzeli bolygit, azokat, amelyek a Nap-Fld tvolsgnl kzelebb keringtek hozz. Vgl a csillag teljesen elfjja ezt a burkot, s csak a mag marad vissza fehr trpeknt. Innentl kezdve a maradk energijt sugrozza ki, kzben fokozatosan hl, de ez a folyamat akr 3 millird vig is eltarthat. Azok a bolygk, amelyek tvolabb voltak s tlltk a vrs ris fzist, Agol szerint ilyenkor elkezdenek befele vndorolni, de a csillag kialakulsa utn visszamaradt porgyrbl akr j plantk is kialakulhatnak. Mindkt esetben a bolyg(k) 1-2 milli kilomterre megkzeltheti(k) a fehr trpt, elrve annak lakhatsgi znjba. Ez a tvolsg kisebb, mint a Nap-Fld tvolsg egy szzalka, de jval kisebb mg a Merkr naptvolsgnl is. A hipotetikus bolygrl nzve a csillag egy kicsivel ugyan nagyobbnak ltszana, mint a Nap a Fldrl nzve s kicsit narancssrgbb is lenne, de nagyon hasonltana r. A bolyg keringse kttt lenne, azaz a tengelyforgsi peridusa szinkronban lenne a keringsi idejvel, gy mindig ugyanazt az oldalt fordtan a csillag fel, a msik oldal pedig mindig stt lenne. A bolyg lakhat terletei valsznleg a termintor kzelben, kzel a stt oldalhoz lennnek.
A Fldhz legkzelebbi fehr trpe a Sirius B, melynek tvolsga 8,5 fnyv. Az elkpzelsek szerint tmege valaha a Napnak tszrse volt, mra azonban ennek nyolcvan szzalkt elvesztette, a maradk viszont fldmretnyi trfogatba sszpontosul. Agol azt javasolja, hogy vizsgljuk t a Fldhz legkzelebbi 20 ezer fehr trpt bolygksr utn kutatva. Szmtsai szerint egy jelltrl 1 mteres teleszkpot hasznlva 32 ra alatt eldnthet, hogy van-e kell kzelsgben kering fedsi bolygja. A munka idelis mdon egy jl megszervezett tvcshlzattal lenne elvgezhet, ami biztostan az objektumok folyamatos megfigyelhetsgt, br maga Agol is elismeri, hogy gy is rengeteg idt ignyl risi feladatrl lenne sz. Ugyanez kivitelezhet lenne nagyobb specilis teleszkpokkal is, pldul az vtized vgre Chilben zembe helyezni tervezett LSST (Large Synoptic Survey Telescope) tvcsvel, melynek projektjben a University of Washington is alapt partner. Ha azonban egy ezt megelz, az elbb vzolt felmrs sorn az derlne ki, hogy az rdekes fehr trpk szma nem tl nagy, mondjuk ezer krli, akkor a nagy teleszkp mr csak ezekre koncentrlhatna.
Agol szerint egy fehr trpe krl kering Fld tpus bolyg ltezse nem csak a minktl klnbz potencilis letformk miatt lenne rdekes, de egy ilyen bolyg akr a fldi let szempontjbl is jelentsggel brhatna, ha bolygnk esetleg valamilyen - termszetes vagy tlnk fgg - ok miatt lakhatatlann vlna.