Univerzum-Galaxy
Univerzum-Galaxy
Menü
 
Univerzum
 
Kozmosz
 
Naprendszerünk
 
Hrdetsek
 
Naprendszer

 
Pontos Id
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 
Adat
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net
Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net
freestat.hu
 
Hrdets
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
2012.10.04. 20:02
2012.01.15. 08:44
2012.01.15. 08:32
Friss hozzszlsok
csillagggg: ez csodlatos...
 
Hírek

Kepler-csillagszat: csillagok zenje

2011.04.21. 10:42, Univerzum-Galaxy

Szmos rdekes cikk jelent meg az elmlt napokban-hetekben a Kepler eredmnyeibl, ezttal nem exobolygkhoz, hanem csillagokhoz kapcsoldan. Az els publikcik utn mr gylnek az olyan asztrofizikai eredmnyek is, amik befrnek a kt vezet termszettudomnyos folyirat, a Science s a Nature hasbjaira is.

Ebben a posztban a Nap-tpus oszcillcikhoz kapcsold munkkat veszem t, a hierarchikus hrmas rendszerekrl s a Derekas Alz vezette cikkrl majd a kvetkezben lesz sz. Csapjunk is bele a lecsba.

 

 

Csillagrezgsek

A csillagok els kzeltsben nagy, forr gzgmbk, melyekben meghatrozott frekvencij rezgsek, oszcillcik jhetnek ltre. Megfigyelve ezeket, kvetkeztetni tudunk a csillag tulajdonsgaira, ahogy pldul egy harang hangjnak mlysgbl is kvetkeztetni lehet a mretre. Csak ugye ebben az esetben nem a flnkre, hanem a szemnkre hagyatkozunk, azt figyelve, hogyan vltozik a csillag fnyessge az idben. A hullmok ugyanis forrbb s hidegebb, fnyesebb s halvnyabb terletekknt jelennek meg a csillag felsznn. Ha ezek az oszcillcik kpesek tartsan fennmaradni valamilyen energiaramls-szablyoz mechanizmus (szelep) rvn, akkor a megfelel peridus rezgsek globlis mozgss nhetnek, s hagyomnyos csillagpulzcirl beszlnk. Ezt a jelensget mr lassan szz ve ismerjk s mg rgebbrl vannak megfigyelseink. Ha viszont ez nem trtnik meg, akkor rezgsek, hullmok jnnek-mennek, mint a Napon is: nem jn ltre nagy globlis mintzat, s precz mszerek kellenek ezeknek a folyton gerjesztd majd lecseng mozgsoknak a kimutatshoz. Ugyanez igaz a csillagokra is, ahol mg csak a csillagkorongot sem ltjuk felbontottan, csak a felnk fordul flgmb integrlt fnyessgt. ppen ezrt a Kepler eltt csak gy kt tucat - nem klasszikus pulzl - csillag oszcillciit sikerlt csak detektlni, annak is nagy rszt a MOST s CoRoT rtvcsvekkel. A Kepler viszont itt is j tvlatokat nyitott: 500 Naphoz hasonl csillagot tettek kzz egyetlen cikkben, melyeknl sikeresen detektlt ilyen rezgseket, gyakorlatilag az rtvcs ahova nz, ott oszcillcikat lt. Egyrszt ez igen fontos a bolygk szempontjbl, mert ezekbl az adatokbl sokkal pontosabban lehet a csillag s gy (a feds paramtereibl) a bolyg sugart meghatrozni. Msrszt ekkora mintval mr komoly statisztikai vizsglatokat lehet vgezni, pldul a tmeg, sugr s kor elosztst sszevetni ms eredmnyekkel, pldul a klnbz tmeg csillagok keletkezsi gyakorisgt ler kezdeti tmegfggvnnyel, vagy a Tejtrendszer-modellekkel. A hangg konvertlt fnyvltozsok meghallgathatak itt.

 

Az oszcillcik peridusai s peridus-viszonyai sok mindent elrulnak a csillagokrl. Detektlni viszont nem egyszer ezeket az apr vltozsokat, a skla rulkodik a nagysgukrl, ami ezred- st tzezredrsze az sszintenzitsnak.

 

Hullm hullm htn

De menjnk mg jobban bele a rszletekbe. Egyrszt a csillagokban ktfle hullm terjedhet, a visszatrt ertl fggen. Ha ez a nyoms, akkor hanghullmokrl van sz, ha pedig a gravitci, akkor a vzhullmokhoz hasonlakrl. Ezek klnbz csillagokban klnbz helyeken dominlnak: Naphoz hasonl csillagokban a hanghullmok a felsznhez kzel, a (...gravitcis hullmok? de azok nem ezek, legyen akkor szakzsaron) g-mdus hullmok magban vannak jelen nagy amplitdval. Ez azrt sajnlatos, mert a mag tulajdonsgairl nagyon szeretnnk informcihoz jutni. De ezrt van neknk a Kepler. Kt cikk is (egy a Science-ben, egy a Nature-ben) beszmolt a magba lejut hullmok megfigyelsrl. Az egyik cikkben n. kevert mdusokat detektltak, olyan hullmokat, melyek a magban dominlnak, de kis amplitdval kijutnak a csillag kls rgiin t a felsznre. Ezek pontos peridusarnyai pedig a mag s a konvektv kpeny kzti srsgklnbsgtl fggenek, vagyis megfigyelskkel pontosthatjuk a csillagmodellek szerkezett.

 


 Hullmok egy csillag belsejben.

 

Begyulladva

De msban is segthetnek ezek az oszcillcik. Amikor a csillagok magjban a hidrogn mr nem kpes fenntartani a fzit, a csillag klseje kitgul s lehl, vrs riss vlik, mg magja elkezd sszehzdni. Emiatt a bels srsds miatt a magon kvl egy keskeny rtegben a hidrogn ismt kpes lesz hliumm egyeslni, s az energiatermelst ez a hidrognhj-gs biztostja. Egy id utn aztn a mag is sszehzdott annyira, hogy hrom hliummag kpes szn egyeslni (a berillium-8 igen rvid let mag, ezrt gyakorlatilag azonnal tallkoznia kell mg egy hliummal, hogy a szn ltejjjn). A problma az volt, hogy br eltr fejldsi llapotot kpviselnek, ezeket a csillagokat mret vagy szn alapjn nem lehetett megklnbztetni egymstl. A Keplerrel azonban most elszr sikerlt az oszcillcik peridusklnbsgei alapjn elklnteni a kt csoport tagjait. Ez mr csak azrt is nagy eredmny, mert a hliumot get csillagok maguk is kt csoportra oszlanak. A kisebb tmegek magja annyira sszeprseldik, hogy az anyag degenerltt vlik, pont mint a fehr trpkben. Emiatt a hlium sokkal nagyobb banggal gyullad be (a degenerlt anyag srsge nem fgg a hmrsklettl, vagyis a fzi beindulsakor villmgyorsan hevlhet kitguls nlkl addig, amg a degenerltsg meg nem sznik), mint nagyobb csillagokban. De ennek az n. hlium-villansnak szintn nem marad megfigyelhet nyoma, mire hatsa a felsznre rne. A vizsglatok alapjn viszont ez a kt csoport is elklnthet az oszcillcik rvn, az hliumvillanst produkl csillagok fels hatra pedig 2 Naptmeghez esik.

 

A Napra is ez a sors vr prmillird v mlva.  Amikor a hliumfzi is kimerl, jn a planetris kd, majd a fehr trpe llapot.

 

s mg szmos egyb asztrofizikai eredmnyt produklt a Kepler, tessk csak megnzni a publikcik listjt itt, ngy hnap alatt tbb, mint 50 cikk jelent meg (vagy tart afel), annyi mint tavaly egsz vben. Legkzelebb kt hasonl csillagrendszert, hierarchikus hrmast vizsglunk meg kzelebbrl.

Mg nincs hozzszls.
 
Föld
 
Fizika
 
Földönkivli Élet
 
Language
 
Hrdets
 
Facebook&Twitter

Keress meg minket a Google+

 
Hold llsa
CURRENT MOON
 
My IP
Powered by  MyPagerank.Net

IP

Google Pagerank mrs, keresooptimalizls

antivrus

 
Ltogatk
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!