Univerzum-Galaxy
Univerzum-Galaxy
Menü
 
Univerzum
 
Kozmosz
 
Naprendszerünk
 
Hírdetések
 
Naprendszer

 
Pontos Idő
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
 
Adat
Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net
Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net
freestat.hu
 
Hírdetés
 
BlogPlusz
Friss bejegyzések
2012.10.04. 20:02
2012.01.15. 08:44
2012.01.15. 08:32
Friss hozzászólások
csillagggg: ez csodálatos...
 
Hírek

Kepler-csillagászat: csillagok zenéje

2011.04.21. 10:42, Univerzum-Galaxy

Számos érdekes cikk jelent meg az elmúlt napokban-hetekben a Kepler eredményeiből, ezúttal nem exobolygókhoz, hanem csillagokhoz kapcsolódóan. Az első publikációk után már gyűlnek az olyan asztrofizikai eredmények is, amik beférnek a két vezető természettudományos folyóirat, a Science és a Nature hasábjaira is.

Ebben a posztban a Nap-típusú oszcillációkhoz kapcsolódó munkákat veszem át, a hierarchikus hármas rendszerekről és a Derekas Alíz vezette cikkről majd a következőben lesz szó. Csapjunk is bele a lecsóba.

 

 

Csillagrezgések

A csillagok első közelítésben nagy, forró gázgömbök, melyekben meghatározott frekvenciájú rezgések, oszcillációk jöhetnek létre. Megfigyelve ezeket, következtetni tudunk a csillag tulajdonságaira, ahogy például egy harang hangjának mélységéből is következtetni lehet a méretére. Csak ugye ebben az esetben nem a fülünkre, hanem a szemünkre hagyatkozunk, azt figyelve, hogyan változik a csillag fényessége az időben. A hullámok ugyanis forróbb és hidegebb, fényesebb és halványabb területekként jelennek meg a csillag felszínén. Ha ezek az oszcillációk képesek tartósan fennmaradni valamilyen energiaáramlás-szabályozó mechanizmus (szelep) révén, akkor a megfelelő periódusú rezgések globális mozgássá nőhetnek, és hagyományos csillagpulzációról beszélünk. Ezt a jelenséget már lassan száz éve ismerjük és még régebbről vannak megfigyeléseink. Ha viszont ez nem történik meg, akkor rezgések, hullámok jönnek-mennek, mint a Napon is: nem jön létre nagy globális mintázat, és precíz műszerek kellenek ezeknek a folyton gerjesztődő majd lecsengő mozgásoknak a kimutatásához. Ugyanez igaz a csillagokra is, ahol még csak a csillagkorongot sem látjuk felbontottan, csak a felénk forduló félgömb integrált fényességét. Éppen ezért a Kepler előtt csak úgy két tucat - nem klasszikus pulzáló - csillag oszcillációit sikerült csak detektálni, annak is nagy részét a MOST és CoRoT űrtávcsövekkel. A Kepler viszont itt is új távlatokat nyitott: 500 Naphoz hasonló csillagot tettek közzé egyetlen cikkben, melyeknél sikeresen detektált ilyen rezgéseket, gyakorlatilag az űrtávcső ahova néz, ott oszcillációkat lát. Egyrészt ez igen fontos a bolygók szempontjából, mert ezekből az adatokból sokkal pontosabban lehet a csillag és így (a fedés paramétereiből) a bolygó sugarát meghatározni. Másrészt ekkora mintával már komoly statisztikai vizsgálatokat lehet végezni, például a tömeg, sugár és kor elosztását összevetni más eredményekkel, például a különböző tömegű csillagok keletkezési gyakoriságát leíró kezdeti tömegfüggvénnyel, vagy a Tejútrendszer-modellekkel. A hanggá konvertált fényváltozások meghallgathatóak itt.

 

Az oszcillációk periódusai és periódus-viszonyai sok mindent elárulnak a csillagokról. Detektálni viszont nem egyszerű ezeket az apró változásokat, a skála árulkodik a nagyságukról, ami ezred- sőt tízezredrésze az összintenzitásnak.

 

Hullám hullám hátán

De menjünk még jobban bele a részletekbe. Egyrészt a csillagokban kétféle hullám terjedhet, a visszatérítő erőtől függően. Ha ez a nyomás, akkor hanghullámokról van szó, ha pedig a gravitáció, akkor a vízhullámokhoz hasonlóakról. Ezek különböző csillagokban különböző helyeken dominálnak: Naphoz hasonló csillagokban a hanghullámok a felszínhez közel, a (...gravitációs hullámok? de azok nem ezek, legyen akkor szakzsaron) g-módusú hullámok magban vannak jelen nagy amplitúdóval. Ez azért sajnálatos, mert a mag tulajdonságairól nagyon szeretnénk információhoz jutni. De ezért van nekünk a Kepler. Két cikk is (egy a Science-ben, egy a Nature-ben) beszámolt a magba lejutó hullámok megfigyeléséről. Az egyik cikkben ún. kevert módusokat detektáltak, olyan hullámokat, melyek a magban dominálnak, de kis amplitúdóval kijutnak a csillag külső régióin át a felszínre. Ezek pontos periódusarányai pedig a mag és a konvektív köpeny közti sűrűségkülönbségtől függenek, vagyis megfigyelésükkel pontosíthatjuk a csillagmodellek szerkezetét.

 


 Hullámok egy csillag belsejében.

 

Begyulladva

De másban is segíthetnek ezek az oszcillációk. Amikor a csillagok magjában a hidrogén már nem képes fenntartani a fúziót, a csillag külseje kitágul és lehűl, vörös óriássá válik, míg magja elkezd összehúzódni. Emiatt a belső sűrűsödés miatt a magon kívül egy keskeny rétegben a hidrogén ismét képes lesz héliummá egyesülni, és az energiatermelést ez a hidrogénhéj-égés biztosítja. Egy idő után aztán a mag is összehúzódott annyira, hogy három héliummag képes széné egyesülni (a berillium-8 igen rövid életű mag, ezért gyakorlatilag azonnal találkoznia kell még egy héliummal, hogy a szén létejöjjön). A probléma az volt, hogy bár eltérő fejlődési állapotot képviselnek, ezeket a csillagokat méret vagy szín alapján nem lehetett megkülönböztetni egymástól. A Keplerrel azonban most először sikerült az oszcillációk perióduskülönbségei alapján elkülöníteni a két csoport tagjait. Ez már csak azért is nagy eredmény, mert a héliumot égető csillagok maguk is két csoportra oszlanak. A kisebb tömegűek magja annyira összepréselődik, hogy az anyag degenerálttá válik, pont mint a fehér törpékben. Emiatt a hélium sokkal nagyobb banggal gyullad be (a degenerált anyag sűrűsége nem függ a hőmérséklettől, vagyis a fúzió beindulásakor villámgyorsan hevülhet kitágulás nélkül addig, amíg a degeneráltság meg nem szűnik), mint nagyobb csillagokban. De ennek az ún. hélium-villanásnak szintén nem marad megfigyelhető nyoma, mire hatása a felszínre érne. A vizsgálatok alapján viszont ez a két csoport is elkülöníthető az oszcillációk révén, az héliumvillanást produkáló csillagok felső határa pedig 2 Naptömeghez esik.

 

A Napra is ez a sors vár pármilliárd év múlva.  Amikor a héliumfúzió is kimerül, jön a planetáris köd, majd a fehér törpe állapot.

 

És még számos egyéb asztrofizikai eredményt produkált a Kepler, tessék csak megnézni a publikációk listáját itt, négy hónap alatt több, mint 50 cikk jelent meg (vagy tart afelé), annyi mint tavaly egész évben. Legközelebb két hasonló csillagrendszert, hierarchikus hármast vizsgálunk meg közelebbről.

Még nincs hozzászólás.
 
Föld
 
Fizika
 
Földönkivűli Élet
 
Language
 
Hírdetés
 
Facebook&Twitter

Keress meg minket a Google+

 
Hold állása
CURRENT MOON
 
My IP
Powered by  MyPagerank.Net

IP

Google Pagerank mérés, keresooptimalizálás

antivírus

 
Látogatók
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?