Szauron szeme
2011.04.08. 22:08, Univerzum-Galaxy
A npszer Gyrk ura trtnetben szerepl mgikus szemhez hasonlan festi galaxismag rulhat el rszleteket a galaxisok s a bennk lev fekete lyukak klcsnhatsairl.
A bemutatott kompozit felvtelen a tlnk mintegy 43 milli fnyvre tallhat NGC 4151 katalgusjel galaxis figyelhet meg. A kpre pillantva egyrtelmen ltszik, mirt is kapta ez a tejtrendszer a „Szauron szeme” elnevezst a csillagszoktl. A hamissznes felvtelen a pupillban megjelen kk szn jelzi a Chandra rntgenobszervatrium ltal detektlt sugrzst, mg a srga rgik ionizlt hidrognben (HII) gazdag, sugrz tartomnyokat mutatnak a La Palma szigetn felllttt 1 mteres Jacobus Kapteyn Teleszkp fotja alapjn. A vrs sznnel jellt terleteket a VLA (Very Large Array) rditvcs-hlzat megfigyelsei alapjn vittk fel a kpre, ezek semleges hidrognfelhket jeleznek. Az adatok alapjn ltszik, hogy a rendszer kzppontjhoz kzel elhelyezked felhk alakjt gravitcis klcsnhatsok torztjk el, egyes rszei pedig ppen a kzppont fel zuhannak. A struktra krvonalt ad vrs ellipszisben megfigyelhet srga buborkok pedig nemrgiben lezajlott csillagkeletkezsek nyomai.

Az NGC 4151 galaxis kompozit felvtele
Az NGC 4151 szpsge mellett rdekessge, hogy egyike a legkzelebbi aktv fekete lyukkal rendelkez rendszereknek, ennek kvetkeztben elsdleges clpontja a fekete lyukak s a krnyezetkben elfordul gzanyag klcsnhatst vizsgl kutatknak. A megfigyelsek szerint a klcsnhatsok mind a fekete lyuk, mind a galaxis fejldsben kulcsfontossg szerepet jtszanak.
A megfigyelsek alapjn a rntgentartomnyban megfigyelhet sugrzs oka minden bizonnyal a kzponti szupernehz fekete lyuk hatsai ltal kivltott anyagkidobds - erre mutat mind a rntgensugrzst kibocst rgi jl megfigyelheten elnylt alakja, valamint a rntgenspektrum gondos elemzse. A pontos mechanizmusra a kutatk ktfle lehetsges magyarzatot is adnak.
Az egyik lehetsg szerint a kzponti fekete lyuk krlbell 25 ezer vvel ezeltti letszakaszban a jelenleginl sokkal nagyobb temben gyarapodott. A fekete lyuk hzsa sorn a magba zuhan, s felhevl anyagbl kibocstott sugrzs ionizlta a krnyez gzanyagot, majd a ltrejtt elektronok s ionizlt atommagok ksbbi rekombincija okozza a megfigyelhet intenzv rntgensugrzst.
A msik elkpzels szintn jelents mennyisg anyag kozmikus rtelemben vve nemrgiben trtnt lyukba zuhansnak kpt vzolja fel. A modell szerint az akkrcis korongban sszegylt, majd a lyukba hull anyag ltal kibocstott sugrzs jelents mennyisg anyag kifvsval (jetek kpzdsvel) jrt, a kifel szguld anyag pedig kzvetlenl felfttte a krnyezetben lev gzanyagot. A jelentsen hevtett gzanyag pedig a hmrskletnek megfelelen rntgentartomnyban vlt megfigyelhetv.
Mindkt elgondols egyetrt abban, hogy kozmikus rtelemben a kzelmltban lezajlott folyamatok okozzk a megfigyelhet sugrzst, amely peridus akr alig 1%-a is lehet a fekete lyuk teljes lettartamnak.
Annyi bizonyos, hogy a fekete lyuk aktivitsa s annak vltozsa dnt szerepet jtszik a krltte elhelyezked galaxis fejldsben is. Amennyiben pedig a megfigyelt sugrzs forrsa kzvetlenl a lyuk irnybl kiraml anyag ltal felhevtett gz, ez arra mutat, hogy a fekete lyuk hatsa nem csak viszonylag szk krnyezetben, hanem galaxis-szerte rvnyesl. Ez a hats pedig hasonl lehet ahhoz, amit a galaxishalmazok mretskljn is sikerlt megfigyelni, ahol a halmazban lev fekete lyukak a galaxishalmazban lev szabad gzanyagra gyakorolnak jelents befolyst.