Elrte a Messenger a Merkrt2011.03.18. 18:33, Univerzum-Galaxy
A NASA rszondja sikeresen plyra llt a Merkr krl, elsknt hajtva vgre ezt a tettet. A Messenger ma hajnalban, magyar id szerint 3 ra 9 perckor kezdte meg a manvert, fhajtmvnek 14 perces getsvel megfelel sebessgre lassult ahhoz, hogy a legbels bolyg gravitcija foglyul ejtse.
A Merkr a Naphoz val kzelsge miatt igen zord krnyezet a tudomnyos vizsglatok szmra, felszni hmrsklete mg az lmot is megolvasztan, ezrt az rszondt, st mg a felszn fel irnyul mszereit is megfelel hvd pajzsokkal kellett elltni, hogy ellenlljanak a felfel raml heves hnek. A NASA-nl mr magnak a plyra llsnak a tnyt is nagy rmmel fogadtk. "Megrte a pnzt" - lelkendezett Eric Finnegan, a Messenger fmrnke. "Sok munka vr mg rnk, de ott vagyunk"
Az rszonda megkzeltleg 46 milli kilomterre van a Naptl s 155 milli kilomterre a Fldtl. A NASA remnyei szerint a hajtmbegyjtssal egy 12 rs, ersen elliptikus plyt sikerlt elfoglalniuk a bolyg krl. A stratgia kitn lehetsget knl, hogy a Messenger adatokat gyjtsn a Merkrrl, egyes esetekben ugyanis csak 200 kilomterre lesz a bolyg felszntl, gy a megszerzett informcikat s felvteleket a bolyg krli plya legtvolabbi pontjn, a felszntl 15.000 kilomterre tsugrozhatja a Fldre, mikzben nmileg le is htheti magt.
"A Messenger kldets 15 vvel ezeltt indult, ekkor szletett meg a javaslat" - nyilatkozott Sean Solomon, a kldets ffelgyelje a BBC-nek. "Msfl vtizede ksztjk el a plyra llst, s az azt kvet megfigyelseket. Aligha tudom szavakba nteni, mennyire izgatott a tudomnyos csapat az elkvetkez eredmnyek miatt. Nagyon kvncsiak vagyunk"
A Messenger szmra a Merkrig val eljuts sem volt akrmilyen kihvs. A szondnak hat bolyg melletti treplst kellett eszkzlnie, ezek kzl egy a Fld, kett a Vnusz, hrom pedig maga a Merkr mellett zajlott, hogy megfelel sebessget rjen el a Nap hatalmas gravitcijnak kivdshez.
A Merkrra hajlamosak vagyunk egy unalmas, kietlen bolygknt tekinteni, ami nem sok rdekessget knl a megfigyel szmra, a bolygtudsok azonban, akik jl ismerik, errl egyltaln nem gy vlekednek. A Merkr az elkpeszt szlssgek bolygja.
Naphoz val kzelsge miatt az egyenlti terleteken a hmrsklet tlpheti a 600 Celsius fokot, ennek ellenre sarkvidkein, az lland rnykba burkolzott krterekben jg tallhat. A bolyg mrethez viszonytott srsge olyan magas, hogy tmegnek legalbb ktharmada egy vas-fm keverkbl plhet fel, emellett mgneses mezvel is rendelkezik, amit a Mars s a Vnusz nem mondhat el magrl. Felsznt mly "sebek" barzdljk, melyek nem csupn a becsapdsi krterek mvei, hanem a vulkni tevkenysg is, melyek a megszokottl eltren mlyedseket idztek el, a Naprendszer trtnete sorn az gitest folyamatosan zsugorodott.
A Merkr azrt is rdekli annyira a tudsokat, mert jl pldzhatja azokat az jonnan felfedezett Naprendszeren kvli bolygkat, amik hasonl kzelsgben keringenek szlcsillagaik krl, az exobolygk tbbsgt ugyanis ez jellemzi. "Tanulmnyozni fogjuk a bolyg sszettelt, hogyan jutott el eddig a srsgig, illetve milyen bolygfolyamatok vezettek a mag magas arnyhoz" - mondta dr. Solomon. "A vlasz a felszn sszettelben rejlik, ennek elemzshez azonban idre van szksgnk. Emellett tovbbi felvteleket is ksztnk, amik nagyobb felbontsak s a fnyviszonyokat tekintve is jobbak lesznek az treplsekkor kszlteknl"

A kldets sikernek kulcsa a Messenger llapotnak a megvsa lesz a zord kzegben. "A napvdelem kermia anyagbl kszlt, ami nem engedi bejutni a ht a szonda belsejbe" - magyarzta Finnegan, aki a Johns Hopkins Egyetem Alkalmazott Fizika Laboratriumnak rendszer mrnke. "A nappanelek szmra is kifejlesztettnk egy hvdelmet, br energit termelnnk kell, ugyanakkor azt is biztostanunk kell, hogy a nappanelek ne olvadjanak meg, ezrt egy olyan panelt ptettnk, aminek csak az egyharmadra ltettnk napcellkat, a maradk ktharmad feladata a panelekre es napfny visszatkrzse"
A terek szerint a szonda egy vig marad plyn, 730-szor replve krbe a bolygt. Ha a Messenger llapota s a NASA kltsgvetse megengedi, akkor a kldetst meghosszabbthatjk. "Globlis adatokat gyjtnk a bolyg felsznrl, belsejrl, lgkrrl s magnetoszfrjrl, amikkel a krdsek megvlaszolsa mellett szmos j krdst is fel fogunk vetni. Ezekre az utnunk rkez kldetsek adhatnak vlaszt" - sszegzett dr. Solomon.
|