2011.02.14. 22:16, Univerzum-Galaxy
A trtnet kt NASA rprogrammal, nevezetesen a Deep Impact s Stardust stksszondk programjval kezddtt. Mint ismeretes, a Deep Impact rszonda 2005. jlius 4-n sikeres rksrletet hajtott vgre, amelynek sorn egy 370 kg-os prbatestet kozmikus sebessggel beleirnytott a 9P/Tempel 1-stks magjba. A becsapds kvetkeztben az stksmagbl kiszabadul, a Naprendszer kialakulsnak idejbl szinte rintetlenl megrztt eredeti anyagot tanulmnyozta a tovbbrepl szonda, illetve nagy fldi s fldkrli plyn lv tvcsvek is kvettk az esemnyeket. Az stksmagtl gyorsan tvolod rszonda fedlzeti kameri azonban nem figyelhettk meg a becsapds utn az stks felsznn keletkezett mestersges becsapdsi alakzatot (krtert vagy valamilyen mlyedst), mert a szinte tltszatlan por- s gzfelh, valamint a tvolods kvetkeztben gyorsan roml lthatsgi viszonyok ezt megakadlyoztk.
A Deep Impact kutatcsoportjban s a NASA szakembereiben is felmerlt, hogy j lenne visszatrni a Tempel 1-hez, s megkeresni a Deep Impact ltal keltett becsapds nyomt, mert ennek tanulmnyozsval alapvet ismereteket lehetne szerezni az stksmag fizikai tulajdonsgairl. Erre csak egy msik rszonda, a Stardust lehetett kpes, mert a Deep Impact szondnak ehhez mr nem volt elegend hajtanyaga. Szerencsre a Deep Impact sem maradt jabb stks nlkl, az EPOXI program keretben sikeresen el tudta rni a 103P/Hartley 2-stkst 2010. november 4-n. Szenzcis felvteleket ksztett annak magjrl s alapveten j eredmnyekkel gazdagtotta az stkskrl alkotott ismereteinket.
rdemes rviden felidzni, hogyan kapta mostani, j feladatt a Stardust rszonda. A NASA Discovery Programjnak Stardust ("Csillagpor") rszondja 1999. februr 7-n indult tjra azzal a cllal, hogy a 81P/Wild 2-stks kmjn treplve stkspor-mintt gyjtsn be, s azt visszajuttassa a Fldre. A hossz bolygkzi tja sorn az rszonda 2000. februr-mjus, illetve 2002. augusztus-december kztt a Naprendszerbe kerlt csillagkzi porrszecskket, "csillagport" is begyjttt. rdekessg, hogy a napelemekkel elltott rszondk kzl ezidig a Stardust jutott legmesszebbre, 2,72 CsE naptvolsgra a Naprendszerben. A szonda plyjt gy terveztk, hogy a 6,6 x 5,0 x 3,4 km-es (5535) Annefrank kisbolygt is megkzeltse s felvteleket ksztsen rla. A Stardust 2004. janur 2-n 500 km-re kzeltette meg Wild 2-stkst, tbb felvtelt ksztett annak magjrl s sikeresen gyjttt pormintt annak kmjbl. A mintavteli kapszula 2006. janur 15-n szerencssen Fldet rt Salt Lake City vrostl dlnyugatra, a kijellt sivatagi terleten. Ezzel a Stardust elnevezs program replsi rsze vget is rt, az t sorn sszegyjttt pormintk laboratriumi analzise s tudomnyos vizsglata kezdett vette.

Mvszi elkpzels a NASA Stardust-NExT rszondja s a 9P/Tempel 1-stks tallkozsrl. Az stks magjt a Deep Impact rszonda egyik felvtele jelkpezi (kp: NASA).
A szonda azonban j llapotban volt, gy 2006 oktberben a NASA Discovery Programja keretben j feladatot kapott: a szondnak meg kell ltogatnia a "megltt" 9P/Tempel 1-stkst. Napkrli plyn keringve a Stardustnak maradt mg elegend hajtanyaga a szksges plyamdostsokhoz, tovbb a fedlzeti kpfelvev rendszere is nagyon j llapotban volt ahhoz, hogy rszletes s j minsg felvteleket ksztsen a 9P/Tempel 1 magjrl. A szondval teht egy j programot, a Stardust-NExT (Stardust New Exploration of Tempel 1-et hajtjk vgre.
Tbb hnapos elkszts, plya- s programtervezs utn a Stardust-NExT 2007. jlius 10-n vette kezdett. A Tempel 1 elrshez szksg volt egy hintamanverre a Fld kzelben val elreplssel, majd ismt hossz bolygkzi t kvetkezett. Az stkssel val tallkozshoz szksges tovbbi plyamanverek 2010. oktber 18-n vettk kezdetket, s egszen 2011. februr 14-ig, a tallkozs eltti utols rkig tartanak. A ma ismert terv szerint a Stardust-NExT rszonda amerikai keleti parti id szerint 2011. februr 14-n este 23:48-kor (magyar id szerint februr 15-n kedd hajnal 05:48-kor) mintegy 200 kilomteres tvolsgban repl el a Tempel 1-stks magja kzelben. Az idpont s a tvolsg a plyamdostsok s a pontos plyameghatrozs utn kiss mdosulhat. Egybknt pedig amerikai id szerint Valentin napon trtnik meg az stksrandev, de ennek csak PR jelentsge van, hiszen az idztst az stksmag forgsi fzisa s a szonda megfelel helyzete szabja meg azrt, hogy a Deep Impact ltal okozott becsapdsi nyom megfelel rltssal s megvilgtsi viszonyok kztt legyen megfigyelhet.
A Tempel 1-stks 2011. janur 12-n volt napkzelben 1,51 CsE-re kzponti csillagunktl. A tallkozs idejn 1,54 CsE-s nap- s 2,24 CsE-s fldtvolsgban lesz, vagyis a rdijelek a szondrl mintegy 19 perc alatt rnek a Fldre. A els felvtelek 2011. janur 18-n s 19-n 26-28 milli km-es tvolsgrl kszltek a kms s halvny Tempel 1-stksrl, melyet azta is folyamatosan kvetnek.

A 9P/Tempel 1-stks magjnak lthatsga a Stardust-NExT rszonda elreplse kzben: 400 km-re a magtl a tallkozs legkzelebbi pontjnak elrsi ideje eltt 32 msodperccel (balra fent), 260 km-re 15 msodperccel eltte (jobbra fent), a tallkozskor 200 km tvolsgbl (balra lent), valamint 260 km-re eltvolodva a tallkozs utn 15 msodperccel (balra lent). A piros kr s "plcika" a Deep Impact becsapdsi alakzat felttelezett helye a mag felsznn. A Deep Impact ltal nem ltott felszn kkkel, a Stardust-NExT elreplsekor az jszakai oldal fekete sznnel jellve. (NASA)
A Stardust-NExT elsdleges clja teht a Deep Impact becsapdsi alakzat azonostsa, valamint a Tempel 1 eddig nem ltott rsznek feltrkpezse. A program fontos eleme, hogy eddig nem figyelhettk meg kzelrl, hogyan vltozik meg egy stksmag kt egyms utni napkzelsge kztt. Most, a csillagszat trtnetben elszr erre is md nylik a
Stardust-NExT kldetsvel. Ezek utn izgalommal vrjuk az stksszonda s a Tempel 1-stks tallkozsrl szl hreket.