Izgalmas bolygkat fedezett fel a Kepler2011.02.05. 08:55, Univerzum-Galaxy
A napokban a NASA olyan bolygk lehetsges ltezst jelentette be, amelyek mg a legprofibb csillagszokat is megleptk. Szab Rberttel, a Csillagszati Kutatintzet munkatrsval beszlgettnk a felfedezsek jelentsgrl.
Milyen jelentsg lehet a csillagszat szmra a Kepler-tvcs felfedezse?
A tegnapi napon tbb bejelentse is volt a NASA-nak, mindegyik a Kepler rtvcshz kapcsoldik. Az egyik legfontosabb az, hogy tbb mint ezer exobolyg-jelltet jelentettek be. Ezek olyan naprendszeren kvli bolygk, amelyekrl eddig nem tudtunk.
Tovbbi mrsek kellenek ahhoz, hogy valban megbizonyosodjunk arrl, hogy ezek valban bolygk, nem pedig ms objektumok. Legnagyobb jelentsgk a szmuk. Eddig 525 exobolygrl tudtunk. Ezeket mintegy tizent v alatt fedeztk fel, teht 1995 eltt egyetlen Naprendszeren kvli bolygrl sem tudtunk, ezek nap mint nap elfordultak a sci-fi irodalomban, de senki sem tudta, hogy valjban lteznek-e.
Ezek szma nagyon gyorsan ntt az utbbi vekben s jelenleg ez is az egyik legizgalmasabb terlete a csillagszatnak. Ezt a szmot tegnap a Kepler legalbb megduplzta, de lehet, hogy mg tbb bejelentsrl is lehet sz.
Msik nagyon fontos dolog, hogy ezek kztt kismret bolygk is vannak. Kismret, valsznleg kzetbolygk, hasonlak a Fldhz. Ezzel a felfedezssel s a Kepler rendkvli rzkenysgvel, elrtk, hogy Fldhz hasonl mret bolygkat talltunk ms tvoli csillagok krl, tbb szz fnyvnyire a Naprendszertl.

Mirt fontosak ezek a bolygk?
Ezek a bolygk azrt fontosak, mert az eddigi mdszerekkel leginkbb a jval, a Fldl tzszer nagyobb, Jupiter-szer bolygk felfedezsre voltunk alkalmasak, most viszont jval kisebb bolygkat talltunk. Ami a kzvlemny szmra, ami igazn rdekes, hogy ezen bolygk felsznn esetlegesen let is lehet. A Kepler ilyeneket is tallt, tbb mint hatvanat.
Tbb mint ezerktszz bolyg-jellt kzl legalbb tven olyan van, amelyik kell tvolsgban kering a csillaga krl ahhoz, hogy se tl forr, se tl hideg ne legyen a felszni hmrsklete, gy a felsznn akr folykony vizet is tartalmazhat. Ezek az gynevezett lakhatsgi znban kering bolygk. Radsul a Fld-mret s a lakhatsgi znban kering bolygknak kzs halmaza is van. t ilyen bolygt is talltak.
Ezen kvl egy msik rdekes bejelents volt. Egy olyan rendszert tallt a Kepler rtvcs, amelyben egy csillag krl hat exobolyg van s mindegyik elfedi a csillagjt. Most kicsiny fnyessg vltozsokat keresnek a tvoli csillagok fnyessgben.
Milyennek lehet elkpzelni egy olyan bolygt, amin let van?
Megdbbent soksznsg trul fel ezekben a mostani felfedezsekben s az elmlt vek felfedezseiben. Olyan naprendszert s olyan bolygkat mg nem is talltunk, ami a mi naprendszernkhz hasonl. Nagyon sok Jupiterhez hasonl bolygt fedeztek fel, amelyek nagy rsze nagyon kzel kering a kzponti csillaghoz, sokkal kzelebb, mint a Merkr a mi naprendszernkben.
Ezeknek a bolygknak nagyon forr a felsznk, aminek szilrd rsze nincs is, hiszen ris gzbolygkrl beszlnk. Nagyon sok egyni kmiai sszettel s fizikai halmazllapot bolyg kpzelhet el, a szikls magtl kezdve egy vastag vz vagy jgburkon keresztl gz halmazllapot vastag sr atmoszfrig. Ez az a hrom f sszetev, amelynek a klnbz kombincii megtallhatk a felfedezett exobolygkban.
De igazbl ezeknek a feltrkpezse mg csak most folyik. ltalban ami megllapthat ezekrl a bolygkrl, az a mretk s tmegk, teht egy tlagos srsgk. A tvoli exobolygknak a felptsrl valamilyen elmleti megfontolsbl, bolygkeletkezsi-elmletek alkalmazsval lehet valamit mondani. Ez a planetolgia, a tvoli bolygk szerkezetnek a megismerse.
Ez gyakorlatilag a kezdeti fzisban van s most kezdjk ezeket megismerni. Ami biztos, hogy nagyon sok, nagyon vltozatos bolyg az, amit felfedeztek, melyeknek srsge pldul a paraftl a vasgolyig terjedhet. Talltak nagyon sr, valsznleg kzetbolygkat, de vannak kis tlagsrsg, gz halmazllapot bolygk is.

Milyen letformk kpzelhetk el egy ilyen bolygn?
Mindjrt az elejn le kell szgezni, hogy a Fldn kvl mg semmilyen ms bolygn nem talltunk letet. ppen ezrt ez nagyon be is hatrolja azokat a lehetsgeket, illetve gondolkodsi irnyokat, amelyekben mozoghatunk. Gyakorlatilag nem tudjuk.
Mivel csak egyetlen pldnyt ltjuk a bioszfrnak, csak sejtelmeink lehetnek arrl, hogy milyen ms let jhet ltre, ha egyltaln megvannak erre a felttelek. Amikor lakhat bolygrl beszlnk, akkor ltalban azt felttelezzk, hogy a hmrsklet nulla s szz Celsius fok kztt van. A vznek teht folykony halmazllapotnak kell lennie, mert a mai ismereteink szerint ez elengedhetetlen ahhoz, hogy kialakulhasson let.
De ez megint csak a mi fldi letkrlmnyeinkbl s a Fldi letbl val tudsunkbl indul ki. Azt is tudjuk, hogy a Fldn is vannak ennl sokkal extrmebb krlmnyek kztt, nagyon alacsony hmrskleten megl organizmusok, pldul nagyon nagy ultraibolya sugrzst vszzadokig kibr baktrium trzsek. Ilyen szempontbl a termszet kimerthetetlen s ezt a rszt nagyon nem ismerjk.
Szabadon engedhetjk a fantzinkat, hiszen ilyen mrsek s felfedezsek mg nincsenek. Az biztos, hogy a szilrd felszn valsznleg segti az let kialakulst. Ha egy ilyen bolygnk van, vagy egy risbolyg krl kering hold, aminek szilrd felszne, lehet, hogy szintn alkalmas lehet az let hordozsra. Nagyon extrm hmrskleti s sugrzsi viszonyok biztos nem kedveznek az letnek.
Ha pldul felfedeznnk egy ilyen tvoli bolygt, az jelenleg mit jelenthet egy ilyen felfedezs az emberisg szmra?
Gyakorlatilag ezeknek a felfedezseknek nem csak tudomnyos, hanem filozfiai vetletei is vannak. Az mr egy si krds, hogy egyedl vagyunk-e az univerzumban, van-e mshol is let. Ez az elmlt hsz v elvezetett odig, hogy ezt a krdst tudomnyosan is feltehessk. Ennek az els lpse az volt, hogy hny bolyg ltezik a tvoli napok krl.
Az elmlt vek s leginkbb a Kepler felfedezsei rvilgtottak arra, hogy sok bolyg a bolygrendszer ltezik s jn ltre. Senki nem gondolt arra, hogy milyen mennyisgben s milyen szerkezet exobolyg-rendszereket fogunk felfedezni, teht nagyon sok meglepets rte a kutatkat.
A mostani felfedezs arra vilgt r, hogy a Naphoz hasonl csillagok krl nagyon gyakoriak lehetnek a Fldhz hasonl kzetbolygk, s ezeknek egy rsze akr megfelel tvolsgban is keringhet a naptl ahhoz, hogy letet hordozhasson. Teht ezen a ltrn, aminek a fokait egyenknt kell megtennnk, egy jabb lpcsfokot haladtunk afel, hogy megvlaszoljuk azt a krdst, hogy egyedl vagyunk-e az univerzumban.
A kvetkez krds az lesz, hogy ha ezek a bolygk lteznek, akkor milyen a lgkrk, milyen a felsznk. Ezek egy-kt vtizeden megpl rtvcs-rendszerekkel feltrkpezhetk. Ki lehet majd derteni velk, hogy pldul egy ilyen tvoli kzetbolygnak van-e lgkre s az milyen.
Esetlegesen a tvoli jvben akr fldi, akr rbe helyezett tvcsvekkel, azt is ki lehet mutatni, hogy egy adott bolygn ltezhet-e bioszfra. A fldi bioszfrt s nvnyzetet meglepen tvolrl is ki lehetne mutatni, pusztn abbl, hogy milyen spektrlis jellemzi vannak a Fld lgkrnek.
Pldul a Fld lgkre nem maradhatna egyenslyban anlkl, hogy a bioszfra nvnyei llandan nem pumplnnak oxignt a lgkrbe, ami nlkl teljesen ms lenne a Fld.
A science fiction s a filozfia krdsek abba a fzisba jutottak, hogy ezen krdsek megvlaszolst megkezdhettk. Ez egy nagyon izgalmas korszak a csillagszat szmra.

Mirt fontos a vilgr ilyen mrtk kutatsa, mirt lnek bele ennyi pnzt s energit az emberek?
Ez a krds mindenkit izgat. Az, hogy hogyan jttnk ltre, mi a jvnk, mi a sorsunk, s hogy egyltaln egyedl vagyunk-e az univerzumban. Az hogy hogyan jttek ltre a bolygrendszerek, a csillagok hogyan alakulnak ki, alapvet fontossg az emberisg szempontjbl. Mindig is lesznek, akik felteszik ezeket a krdseket s mindig is lesznek, akik megprbljk megvlaszolni ket.
Arrl nem is beszlve, hogy az univerzum kutatsa akr olyan krdseket is felvet, amelynek gyakorlati haszna is lehet. Rjttnk, hogy az univerzum anyagnak hromnegyed rszrl nem is tudjuk, hogy micsoda.
Elkpzelhet egyszer egy olyan tiszta s nagy hatkonysg energiaforrs kiaknzsa, amelyrl ma mg nem is tudunk. A csillagok energiatermelst, hogy ha lehozhatnnk a Fldre fzis atomreaktorok formjban, az bizonyra hasznot is hozhatna az emberisgnek.
Az univerzum kutatsa nlkl ilyenekrl nem is lmodhatunk. Nem is szlva azokrl a filozfia krdsekrl, amelyek mindig ott motoszkltak az emberisg gondolatai kztt. Ezekre hajlandk ldozni a tudomny tmogati.
Nagyon nagy meglepetsknt vannak kezelve ezek a felfedezsek s bejelentsek. Ennyire nincs feltrkpezve mg a vilgr?
Ez kt dolgot mutat. Meg kell jegyeznem, hogy mr tavaly jniusban megjelent mintegy hromszz ilyen exobolyg-jellt. Teht ebbl az ezerkettszzbl hromszz mr egy fl ve ismert, s azt is lehet tudni, hogy tbb szzat visszatartott a NASA, mert a legrdekesebb felfedezseket mg meg kellett ersteni.
Akik ezzel a tmval foglalkoztak, azok szmra vilgos volt, hogy a Kepler mr nem sokkal fellvs utn bebizonytotta, hogy nagyon sok bolygt fog tallni. De mg gy is nagy meglepets volt ez az ezerkettszzas szm, mivel messze tlszrnyalta a vrakozsokat.
A msik meglepets a Kepler teljestkpessge. Akkora technolgiai ugrsnak mondhat, ami eddig nem volt lehetsges sem a Fldrl, sem kisebb reszkzkrl. Igazbl ennek ksznhet az, hogy ilyen sok bolygt tallt a Kepler. Az, hogy mennyit fog tallni, azt senki nem tudta, ez a krds is volt az alapvet indok, ami miatt a Keplert kifejlesztettk.
Megjegyzend, hogy nem csak tvoli exobolygk felfedezsre lehet a Keplert hasznlni. A mi kutatcsoportunk itt, a Magyar Tudomnyos Akadmia Konkoly-Thege Mikls Csillagszati Kutatintezetben szintn Kepler-adatokat hasznl. Mi is hozzfrnk ezekhez az adatokhoz s mi a csillagok tulajdonsgait vizsgljuk. Ez a nagyon pontos fnyessgmrs a csillagok belsejrl, mkdsrl, szerkezetrl is nagyon fontos informcikat rul el.

A jvben mi vrhat a Keplertl, mennyire srsdhet meg a felfedezsek szma?
Ez a bejelents s ez a nagyszm exobolyg elre vetti azt, hogy mi vrhat mg a Keplertl. A Keplert elindt kutatkat az rdekli, hogy a kicsit fnyesebb csillagok krl fldszer bolygk lteznek-e, erre viszont vrnunk kell mg nhny hnapot. Ha egy Fldet szeretnnk a Nap krl felfedezni, egy ilyen, fedshez hasonl mdszerrel – amikor a bolyg elfedi az csillagjt – akkor a Fld keringsvel egy teljes fldi vig tart.
Legalbb hrom, de leginkbb ngy keringst kell ahhoz megvrni, hogy a tudsok egszen biztosan azt mondhassk, hogy egy exobolyg felfedezsvel van dolgunk. A Keplert nem egszen kett ve indtottk, ezrt az ilyen, Naphoz hasonl csillagok krl kering bolygk felfedezsre mg vrnunk kell.
Az eredetileg 2012-ig mkd Kepler-tvcs mkdst pont az ilyen felfedezsek hatsra meghosszabbtjk, hogy a jvben mg tvolibb s mg tbb exobolygt fedezzenek fel.
Ha nhny ven bell valban tallnk egy bolygt, amin valban, kommuniklsra ksz, intelligens let van, mit tudna ma kezdeni vele az emberisg?
Azt tartanm jnak, ha errl valamilyen trsadalmi prbeszd alakulna ki. Tudsok, csillagszok, biolgusok, akr teolgusok, filozfusok kztt. Valamilyen kzs vlaszt tallna erre az emberisg. Vannak, akik azt hangoztatjk, hogy egy ilyen hipotetikus civilizcitl flnnk kellene, vannak, akik az elnyeirl beszlnek, olyan technolgiai lehetsgekrl, melyek segthetnek az emberisgen.
Azt hiszem egy kzs blcs dnts kellene ebben hoznunk, s ennek eldntsre nem csak a tudsok jogosultak. Biztosan risi hatsa lenne, meg merem kockztatni, hogy az egyik legnagyobb tudomnyos felfedezssel llnnk szemben, ami valaha is volt. Nem lenne egyszer egy ilyen civilizcit megtallni, ha csak k nem akarjk elrulni magukat.
n a kvetkez vtizedekben nem vrnm, hogy ilyenrl tudjunk. Persze mindez attl is fgg, hogy lteznek-e ilyenek s ha igen, milyen gyakoriak.
|