2010.08.31. 09:36, Univerzum-Galaxy
Koichi Nishiyama s Fujio Kabashima egy 2010. mrcius 10-n kszlt felvtel alapjn vettk szre, hogy a V407 Cygni mintegy 10-szer fnyesebb, mint egy nhny nappal korbban rgztett kpen. Azonnal riadztattk a csillagsz kzssget, gy felfedezsket fggetlen szlelsek is gyorsan megerstettk. A NASA a Fermi s a Swift rteleszkpjait is a forrs fel irnytotta, kzlk az els 15 napon keresztl monitorozta a nvt. A Fermi egyik kutatja, Elizabeth Hays szerint a kitrs sorn krlbell ezerszer annyi energia szabadult fel, mint amennyit a Nap egy v sorn kibocst. Br ez emberi lptkkel mrve szinte elkpzelhetetlen, a Fermi ltal ltalban detektlt esemnyekhez hasonltva azonban nem tl nagy. A Fermit zemeltet kutatk maguk is meglepdtek, hogy az esemny egyltaln megttte a mszerk "ingerkszbt".
![Vratlan gammakitrs egy nvarobbanstl Vratlan gammakitrs egy nvarobbanstl](http://hirek.csillagaszat.hu/files/images/2010/08/20100819_meglepo_gammakitores_egy_novatol_1.jpg)
A V407 Cyg nven mr korbbrl is ismert szimbiotikus vltozcsillag nvakitrst japn amatrcsillagszok fedeztk fel egy 2010. mrcius 10-n kszlt felvtel alapjn. Ekkor a kitr csillag 10-szer volt fnyesebb, mint egy nhny nappal korbban rgztett kpen. A nva 6,9 magnitds maximlis fnyessget rt el, gy valamivel a szabadszemes lthatsg alatt maradt.
[K. Nishiyama s F. Kabashima/H. Maehara (Kyoto University)]
A nvk olyan ketts rendszerek, melyek egyik komponense egy fehr trpe, amely folyamatosan anyagot szv el a ksrjtl. Ha a fehr trpre raml, hidrognben gazdag anyag mennyisge meghalad egy bizonyos rtket, termonukleris robbans kvetkezik be, ami azonban ltalban nem vgzetes se a fehr trpre, se a ketts rendszerre nzve, gy az anyaggyjts jra indulhat, s jabb kitrs kvetkezhet be. Az elkpzelsek szerint a robbansok nem elg nagyok ahhoz, hogy kzben nagyenergij sugrzs is keletkezzen.
A V407 Cygni rendszerben a fehr trpe ksrje egy a Napnl krlbell 500-szor nagyobb vrs ris. Vltozcsillagknt mr vtizedek ta ismert volt, m hogy nvakitrsre is lehetsges, senki nem vrta. Adam Hill (Joseph Fourier University, Grenoble) szerint a fehr trpn lezajlott termonukleris robbans kvetkeztben ionizlt gz s nagyenergij rszecskk tvoztak a kompakt objektumrl, a Fermi ltal szlelt gammasugrzs pedig valsznleg akkor keletkezett, amikor a mgneses tr ltal nagy sebessgre felgyorstott rszecskk utolrtk a vrs risrl korbban csillagszl formjban tvozott anyagot s gerjesztettk azt. A sokkal nagyobb energij szupernva-robbansok esetben a rszecskk mgneses tr ltali befogsnak s felgyorstsnak folyamata rgta ismert s elfogadott magyarzat, de Soebur Razzaque (Naval Research Laboratory) szerint eddig senki nem gondolta, hogy egy fehr trpe mgneses tere is elg ers lehet ehhez.
![Vratlan gammakitrs egy nvarobbanstl Vratlan gammakitrs egy nvarobbanstl](http://hirek.csillagaszat.hu/files/images/2010/08/20100819_meglepo_gammakitores_egy_novatol_2.jpg)
A Fermi LAT mszere nem mutat semmit a nva ksbbi helyn a kitrst megelz 19 nap alatt, az azt kvet 19 nap sorn azonban egyrtelmen ltszik a nva. A kp a 100 MeV-nl nagyobb energij gammafotonok betsi rtinak eloszlst mutatja, a vilgosabb sznek magasabb betsszmot kdolnak.
[NASA/DOE/Fermi LAT Collaboration]
Kent Wood szerint mg meglepbb, hogy mg egy szupernva-maradvny esetben akr tbb ezer vre is szksg lehet ahhoz, hogy a robbansban kidobott nagyenergij rszecskk utolrjk a szlcsillag ltal korbban csillagszl formjban kibocstott anyagot, addig a V407 Cygni esetben ugyanez a folyamat nhny ht alatt, gyakorlatilag a kutatk szeme eltt zajlott le.