2010.08.16. 17:25, Univerzum-Galaxy
Fejldsk kzben a galaxisok fellik a bennk eredetileg felhalmozdott hideg gz nagy rszt, hiszen ebbl az anyagbl alakulnak ki a csillagok. A fejldsi szakasz vgn a sok ids csillag s a magas portartalom miatt az egsz galaxis jellemz szne a vrs lesz. A folyamatot katalizlhatja a galaxisok ris elliptikus objektumokat eredmnyez sszeolvadsa, illetve spirlgalaxisok esetben egy sr galaxishalmazba trtn behatols, melynek sorn a spirlis nemcsak a csillagkeletkezs alapanyagul szolgl gztartalmt, de a spirlkarjait is elveszti, ltrehozva egy lencse alak (lentikulris) galaxist.
A Tejtrendszerhez hasonl fiatal galaxisok esetben az aktv csillagkeletkezs miatt sokkal jellemzbb a kk s az ultraibolya sugrzsi tbblet. A NASA GALEX (Galaxy Evolution Explorer) mestersges holdja pontosan ilyen, a fiatalabb galaxisoknl a csillagkeletkezsi aktivitst jelz ultraibolya excesszus utn kutat. Ezrt is okozott kisebb meglepetst, amikor Samir Salim (Indiana University) s Michael Rich (University of California, Los Angeles) a GALEX adatai alapjn 29 "halott" galaxis esetben talltak excesszust az ultraibolya tartomnyban. A Hubble rteleszkppal elvgzett alaposabb vizsglatok azt mutattk, hogy a 29-bl 22 esetben az ultraibolya tbbletsugrzs a galaxis krli struktrkbl szrmazik, 15 esetben ezek hatrozottan gyr alakot mutatnak. A kvetkeztets az, hogy ezekben az tlagosan 1,5 millird fnyvre tallhat ids galaxisokban csillagok keletkeznek. Krds egyrszt az, hogyan, msrszt az, hogy mirt ppen gyr alakban.

Nhny ids, vrs galaxis kk s ultraibolya csillagkeletkezsi gyrvel.
[NASA/ESA/JPL/Caltech/STScI/UCLA]
Gyr alak galaxist elg nagy szmban ismernk, maga a Hubble is sok ilyet fnykpezett. A struktra ltrejttnek egyik lehetsges magyarzata, amikor egy kisebb galaxis tkzik egy nagyobb centrumba, melynek eredmnyeknt rengeteg csillag s gz dobdik ki a nagyobb objektumbl, ltrehozva ksbb a gyrt. Az ilyen klcsnhatsok azonban viszonylag ritkk, ezrt Salim s Rich ms magyarzat utn nzett.
A galaxisok kztti tr nem res. Az azt kitlt ritka gzanyag nagy rsze hidrogn, a csillagkeletkezs alapanyaga. Salim s Rich azt sejtik, hogy a vizsglt galaxisok ebbl a gzbl gyjtttek be nagy mennyisget. Ez megmagyarzza azt, hogy honnan van a csillagkeletkezshez szksges anyag, de nem ad vlaszt arra, hogy ez a folyamat mirt gyr alakban zajlik. A spirlgalaxisok egy bizonyos tpusban a centrumon egy kll halad t, s ezen galaxisok esetben gyakran megfigyelhet a gyr alak struktra is. Salimk szerint a gyr kialakulsa a klls szerkezettel lehet sszefggsben, ami mg akkor is megmaradhat, ha a spirlkarok eltnnek. Ennek altmasztshoz, a kllk egyrtelm kimutatshoz azonban tovbbi megfigyelsek szksgesek.

Az ESO 350-40 katalgusjel Kocsikerk (Cartwheel Galaxy) az egyik legismertebb lentikulris/gyrs galaxis. Az 500 milli fnyvre lv objektum valsznleg egy kisebb galaxis nagyobb spirlisba trtn tkzse kvetkeztben alakult ki. Az ids galaxisok krli gyr alak csillagkeletkezsi terletek magyarzatra azonban ms elkpzelsek szksgesek.
[C. Struck and P. Appleton (Iowa State University)/K. Borne (Hughes STX Corporation)/R. Lucas (STScI)/NASA/ESA]
rdekes egybknt, hogy mg a Tejtrendszernl nhnyszor nagyobb tmeg galaxisok esetben megfigyelhet az ultraibolya excesszus, a mg nagyobb tmeg csillagvrosokra ez mr nem jellemz. Salim szerint ezeknl valami akadlyozza a csillagkeletkezst, s gy az ultraibolya tbbletsugrzs ltrejttt. Mivel a legnagyobb tmeg galaxisok legtbbje elliptikus, ez azt sugallja, hogy az UV excesszus a lentikulris galaxisok sajtja. Ennek bizonytsa azonban szintn tovbbi megfigyelseket ignyel.