Oxignvndorls a Szaturnusz holdrendszerben2010.07.29. 19:12, Univerzum-Galaxy
A NASA szakrtinek j modellje szerint a Titan lgkrben lv oxign egy msik hold, az Enceladus vulknjai ltal kilvellt vzgzfelhkbl szrmazik.
A NASA Goddard rreplsi Kzpontjnak munkatrsai - J. Cooper s E. Sittler vezetsvel - a Cassini-rszonda eredmnyeinek felhasznlsval tanulmnyoztk a Szaturnusz holdrendszerben, illetve a bolyg mgneses terben lejtszd, klnbz folyamatok dinamikjt, s a kzttk esetlegesen fennll kapcsolat lehetsgt.
A kutatk egyik csoportja az Enceladus nev hold gejzrjeinek ltrejttvel kapcsolatban vgzett vizsglatokat. A Szaturnusz egyik legrdekesebb ksrjnek dli plusvidkn feltr vzgzfelhket (melyek a holdon mkd, n. jeges vagy kriovulkanizmus eredmnyei) mr tbbszr sikerlt megfigyelni - st, a Cassini tbbszr ksztett felvteleket a kitrsek forrsairl, s treplt az rbe kidobd anyagfelhkn is.
A NASA szakembereinek j eredmnyei arra utalnak, hogy a gejzrek kialakulsban fontos szerepet jtszik a hold felsznt r kozmikus sugrzs, ami nagy elrelpst jelent az eddigi modellekhez kpest. A kutatk szerint a Szaturnusz mgneses terben gyorsan mozg, tlttt rszecskk (nagyrszt elektronok) nagy szmban rik el az Enceladus jeges felsznt, s energijuk sztbontja a jeget alkot molekulk (vz, ammnia, metn s egyb sznhidrognek) egy rszt. A molekuladarabok - a jgpnclnak az raplyerk s mikrometeorit-becsapdsok okozta, folyamatos olvadsa-jrafagysa kvetkeztben - eljutnak a felszn mlyebb rtegeibe is, ahol klcsnhatsba lpnek ms alkotelemekkel. Ezen folyamatok sorn illkony gzok is keletkeznek, melyek nyomsa folyamatosan n, amg robbansszeren ki nem trnek a felszn all.
Montzs a Cassini ltal vizsglt szaturnuszholdakrl. A legjabb vizsglatok szerint a gyrs bolyg ksri nemcsak dinamikai, hanem kmiai kapcsolatban is llnak egymssal (NASA/JPL/Space Science Institute).
Az Enceladus gejzrjei rvn teht nem csak vzgz s ammnia, hanem hidrogn- s oxignatomok is kijutnak a vilgrbe, melyek a Szaturnusz magnetoszfrjban utazva ms holdakra is eljuthatnak. gy tbbek kztt a Titanra is, melynek - a bolyg tbbi holdjval ellenttben - klnsen sr s vastag lgkrben az oxign (a korbbi elmletekkel szemben) akr a felsznig is lejuthat. Ezt a terit korbban azrt vetettk el a szakrtk, mert az oxign normlis esetben reakciba lp a Titan lgkrnek alkotelemeivel (klnsen a metnnal), s ez j vegyletek (szn-monoxid, szn-dioxid) ltrejtthez vezet. A NASA-csoport nhny tagja azonban olyan megoldst tallt, ami megvltoztatja az eddigi feltevseket. Elmletk szerint a lgkrbe rkezõ oxignatomokat csapdzhatjk a hold lgkrben lvõ fullernmolekulk (hatvan, vagy annl is tbb sznatomot tartalmaz, t- s hatszg gyrkbl felpl, zrt molekulk), "megvdve" azokat a kmiai reakciktl.
Klnbz tpus fullernmolekulk. Ahogyan a c) esetben is lthat, ezek a sznmolekulk akr egyes atomok "csapdzsra" is kpesek - a NASA kutati szerint a Titan hold lgkrbe rkezõ oxignatomok gy kpesek eljutni a felsznig (forrs: U. of Tokyo).
A fullernmolekulk egymssal, vagy ms policiklusos aroms sznhidrognekkel (PAH) laza ktds, nagymret aeroszolokat alkotva egszen a felsznig sllyedhetnek. A szmtsok alapjn a Titant - is - r kozmikus sugrzs hatsra a lerkez, oxignt is tartalmaz fullernek mg komplexebb vegyletekk, akr az let alapkveinek szmt aminosavakk is alakulhatnak.
Br a Titan lgkrben lv fullernmolekulk ltt megfigyelsekkel mg nem sikerlt igazolni, az j eredmnyek tkrben az mindenkppen biztosnak tnik, hogy a Szaturnusz ksri nemcsak dinamikai, hanem kmiai kapcsolatban is llnak egymssal, s hogy a fknt az Enceladusrl szrmaz vz s oxign j esllyel ms holdak lgkri s felszni folyamataiban is fontos szerepet jtszhat.
|