2010.06.04. 12:51, Univerzum-Galaxy
A Hubble rteleszkp felvtelei alapjn kimutattk, hogy a 2009. jliusi kataklizmt a Jupiteren egy kisbolyg okozta.
2009. jlius 19-n titokzatos objektum csapdott a Jupiterbe, amely egy Csendes-cen mret stt foltot hagyott maga utn. A hirtelen feltnt jupiteri sebhelyet egy ausztrl amatrcsillagsz vette szre, majd hamarosan a vilg szmos obszervatriuma, kztk a Hubble is, figyelemmel kvette a bolyg felsznt.
Nem ez volt els ilyen esemny a Jupiter letben, amelynek a csillagszok tani is lehettek. Hasonl foltot figyeltek meg 1994 jliusban, amikor is a Shoemaker-Levy 9 stks 20-nl is tbb darabja csapdott a Jupiter atmoszfrjba. A 2009-es becsapds egszen vletlenl 15 vvel ksbb ugyanazon a hten kvetkezett be.

2009. jlius s 2009. november kztt kszlt felvtelek a becsapds helyrl. A kpre klikkentve nagyobb felbontsban is megtekinthet.
A csillagszok sszehasonltottk a kt esemnyrl kszlt felvteleket s gy becslik, hogy a tavalyi becsapdst egy kb. 500 m-es aszteroida okozhatta. Amennyiben gy van, ezek az els felvtelek egy kisbolyg (s nem egy stks) msik bolygba val bezuhansrl.
A Jupiter bombzsai arra utalnak, hogy a Naprendszer nem is annyira nyugodt hely, mint ahogy eddig gondoltuk, hanem sokkal srbben trtnnek vratlan esemnyek. A tudsok eddig gy vltk, hogy pr szz, esetleg ezer vente trtnik valamilyen becsapds a Jupiterbe. Habr szmos felmrs folyik a kisbolygk katalogizlsra, sok kisebb szrevtlen maradhat, amely aztn brhol felbukkanhat puszttst okozva.
"A tavalyi jelensg meglepetsknt rt minket s csak az uthatsait tudtuk vizsglni, de szerencsre az 1994-es esemnyekrl az tkzs eltt is kszltek felvtelek" - mondta Heidi Hammel (Space Science Institute, Boulder), a becsapdst tanulmnyoz csoport vezetje. A csoport a Wide Field Camera 3 s az Advanced Camera for Surveys mszerekkel ksztett kpeket a Jupiterrl. Az adatok elemzse az 1994-es s a 2009-es becsapdsok klnbsgeire mutatott r. A Shoemaker-Levy becsapdsnl az ultraibolya tartomnyban hatrozott hal volt megfigyelhet a becsapds helynek krnykn, amely azt bizonytotta, hogy finom por keletkezett az stksdarabok betkzsekor. Az UV fnyben ers kontraszt volt megfigyelhet a Jupiter felhi s a becsapds okozta trmelk kztt.
A tavalyi becsapds UV kpei nem mutattak semmilyen halt, valamint a nyom kontrasztja nagyon gyorsan elhalvnyodott. Mindkt eredmny arra utal, hogy az tkzsben nem vettek rszt kis tmeg rszecskk, hanem inkbb egy szilrd kisbolyg csapdhatott be, semmint egy poros stks.
A becsapdsi nyom elnylt alakja is klnbzik az 1994-es foltokhoz kpest, ami arra utal, hogy kisebb szgben eshetett a bolygba, mint 15 vvel ezeltt az stksdarabok (utbbiak egybknt ms irnybl is rkeztek).
Agustin Sanchez-Lavega (University of the Basque Country, Spanyolorszg) s kollgi plyaszmtsokat vgeztek, hogy meghatrozzk, honnan is szrmazhat a kisbolyg. Eredmnyeik szerint a Hilda csaldba tartozhatott, amely egy 1100 tagot szmll kisbolyg-csoportosuls a Jupiter kzelben.
A 2009-es becsapds nhny ezer standard atombomba robbansnak energijval rt fel, mellesleg pedig az 1994-es stksbecsapds kzepes mret darabjainak tkzseihez hasonltott.
A ritka termszeti jelensg azt is mutatja, hogy mennyire fontos szerepe van az amatrcsillagszok munkjnak. "Az esemny szpen illusztrlja, hogy amatr s professzionlis csillagszok kpesek egytt dolgozni"- mondta Hammel. A kutats eredmnyei a 2010. jniusi Astrophyical Journal Letters folyiratban jelennek meg.