Kzelrl nem is olyan unalmas a Merkr2011.06.25. 10:54, Univerzum-Galaxy
Sok ven t a bolygtudsok tbbsge nem sok rdekldst mutatott a Merkr irnt, szrke felsznvel s krtereivel a Hold egy valamivel nagyobb vltozataknt tekintettek r. A NASA Messenger rszondjnak cstrtkn kzz tett adatai azonban egy jval lnkebb kpet festenek a Naprendszer legbels bolygjrl.
"A Merkr nem a Hold" - hangoztatta Ralph L. McNutt Jr., a kldets projekt tudsa a NASA sajttjkoztatjn. A bolyg krl mrciusban plyra llt mhold tbb rdekessggel is szolgl. A Merkr topogrfijnak egyes elemei, pldul a perem nlkli mlyedsek egyedlllnak nevezhetk, svnytana pedig nagyban klnbzik a Holdtl, aminek kzetei sokkal kevesebb kliumot tartalmaznak, ugyancsak les klnbsg, hogy a Holddal szemben a Merkr mgneses mezvel is rendelkezik.
A legjabb adathalmaz minden korbbinl tisztbb kpet ad a bolyg sarkvidki terleteirl, valamint a kreg elemeirl, ami segt trostlni az gitest eredetrl alkotott elmleteket is. A Messenger felfedezte, hogy a bolyg mgneses mezeje ersebb az szaki fltekn, ami valamilyen furcsasgra utal a Merkr mag-szerkezetben. Az j informcik elrulhatjk, hogyan alakult ki, s vltozott meg a Merkr a Naprendszer 4,5 millird ves trtnete sorn, ami segthet ms csillagok krl kering Fld-mret bolygk teljes arzenljnak megismersben, meghatrozva s az let szmra bartsgos krlmnyeket. A NASA Kepler tvcsvvel tbb tucat lehetsges Fld-mret bolygt fedeztek fel, az szlelsekbl azonban a mretkn kvl nem sok tudhat meg.
"Naprendszernkben ngy ksrletet is lthatunk arra, hogyan fejldhetnek a Fldszer bolygk nmileg eltr krlmnyek kztt" - utalt a bels-Naprendszer ngy szikls bolygjra, a Merkrra, a Vnuszra, a Fldre s a Marsra Sean C. Solomon, a Messenger szonda ffelgyelje. "Egyrtelmen kitnik, hogy a ngy ksrlet teljesen ms s ms vgkimenetellel zrult. Ezek egyikben lnk mi, ezrt nagyon is fontos, hogy megismerjk a Fldszer bolygk kialakulst, fejldst s mkdst"
A Merkr egyik rejtlye a mrethez kpest szokatlanul nagy vasmagja, ami tmrjnek hromnegyedig, mikzben a Fld magja valamivel tbb mint a felig terjed. Az egyik elmlet szerint a Merkr eredetileg nagyobb volt, a fiatal Nap heves sugrzsa azonban lehntotta a bolyg kls rtegeit, meghagyva a ma lthat Merkrt. Ez az elmlet azonban tbb elem, kztk a klium esetben is alacsony koncentrcit sugall, ezek ugyanis knnyedn elprolognak az intenzv h hatsra, ennek azonban homlokegyenest ellentmondanak a Messenger mrsei. "Ezt a modellt kizrhatjuk" - sszegzett Larry R. Nittler, a Carnegie Intzet tudsa, a Messenger csapat tagja.
Egy msik elmlet szerint a Merkr fmben gazdag meteoritokbl alakult ki. Mindent sszevetve, a felszni kzetek szlelt sszettele alapjn ez az elkpzels sem llja meg a helyt, br ebben az esetben nem vethet el egyrtelmen az elmlet. Egy harmadik elv szerint a Merkr korai trtnelme sorn bekvetkezett hatalmas becsapds jkora rszt szaktott ki a fiatal bolygbl, ezrt tnik kicsinek a magjhoz viszonytva. "Ez mg mindig llja a sarat" - tette hozz Nittler. "Valsznleg szmos ms modellt is vgig kell gondolnunk, mire eljutunk a vlaszhoz"
A krterekrl kszlt nagy felbonts felvtelek szablytalan mlyedseket fedtek fel, melyek mretket tekintve a tbb szz mterestl a tbb kilomteresig terjednek. A mlyedseknek nincs peremk, mint a becsapdsi krtereknek, amibl a tudsok arra kvetkeztetnek, hogy valamilyen instabil anyag vjhatta ki, ami gyorsan elprolgott a becsapdst kveten.

Jl pldzza a mszaki fejldst a Mariner 10 (kis kp balra) s a Messenger felvtele a Degas-krterrl
A Messenger szonda egyves kldetsnek csupn negyedt teljestette, teht mg szmos rdekes, j informcira szmthatunk a bolygval kapcsolatban. A szonda mris eloszlatta azt a hiedelmet, hogy a Merkr egy sivr, unalmas hely, illetve azt, hogy a NASA Mariner 10 rszondjnak 1974-es s 1975-s treplsei mr mindent megmutattak. "Tbben mg a bolygtudsok kzl is alacsony prioritst adtak a Mariner 10 kldets utn a Merkrhoz val visszatrsnek, arra alapozva a vlemnyket, hogy a bolyg nagyon hasonl a Holdhoz, ahol mr ember is jrt" - magyarzta a New York Times-nak Solomon. "Egy nagyon hres rtuds a Naprendszer kigett salakjnak nevezte, pedig errl sz sincs"
|