lomsrsg az 55 Cancri negyedik bolyja2011.05.02. 10:29, Univerzum-Galaxy
Egy j eredmny szerint az 55 Cancri jel csillag npes bolygcsaldja negyedik, mrete alapjn a szuperfldek kz tartoz tagjnak tmege olyan nagy, hogy a srsge az lomval vetekszik, gy jelenleg ez a legsrbb kzetbolyg.
Az 55 Cancri e jel fedsi exobolyg paramtereit a Kanadai rgynksg MOST (Microvariability & Oscillations of STars) rteleszkpjnak fotometriai adatsorai alapjn hatrozta meg egy amerikai-kanadai kutatcsoport. Br a bolyg az e jelzst kapta, jelen esetben ez a felfedezs sorrendjre utal, maga a planta a rendszer kzponti csillaghoz legkzelebbi bolygja. A tlnk 40 fnyvre tallhat, szabad szemmel is lthat 55 Cancri csillag hasonlt a Napunkhoz. Ha a tmegt s a sugart nagyjbl a Napval megegyeznek ttelezzk fel, akkor a 0,74 napos keringsi peridus bels bolyg tmege a Fldnek mintegy 8,5-szerese. A feds paramterei alapjn sugara krlbell 60 szzalkkal nagyobb, mint a Fld, teht a planta srsge mintegy 11 gramm kbcentimterenknt, azaz ktszerese a Fldnek, s vetekszik az lomval, gy jelenleg ez a legsrbb ismert bolyg, belertve a Naprendszer tagjait is. Jaymie Matthews (University of British Columbia) szerint a planta egn a csillaga 60-szor akkornak s 3600-szor fnyesebbnek ltszik, mint a Nap a Fldrl. A kis plyamret miatt a bolyg hmrsklete a 2700 fokot is elrheti, gy Josh Winn (MIT), a kutats vezetje szerint valszertlen, hogy lgkre legyen, azaz vlhetleg nem ez az a hely, ahol az exobiolgusoknak az let nyomai utn kell kutatniuk. Mostoha viszonyai ellenre az 55 Cancri e rtkes clpont, hiszen csillagnak fnyessge miatt sok fajta mrs vgezhet, gy a planta s a rendszer kivl laboratrium lehet a bolygkeletkezsi s fejldsi elmletek tesztelsre.

sszehasonlt fantziarajz az 55 Cancri bolygjnak, illetve a Fldnek s a Jupiternek a fedsrl, ahogyan a Fldrl, illetve a Naprendszeren kvlrl ltszana.
[Jason Rowe, NASA Ames and SETI Institute, Prof. Jaymie Matthews, UBC]
Az 55 Cancri els bolygjnak (b) felfedezse mg 1997-ben trtnt egy kalifornai kutatcsoport ltal. A kvetkez t vben jabb kt plantt azonostottak a csillag krl (c s d), az e jel bolygt pedig 2004-ben fedezte fel egy texasi csoport. A rendszer tdik, f jellel elltott bolygjnak azonostsra jabb ngy vet kellett vrni. Az t plantval - ezek mindegyikt a csillagra gyakorolt gravitcis hatsa, a csillag radilis sebessgben bekvetkez vltozsok alapjn fedeztk fel - az 55 Cancri jelenleg az egyik legnpesebb bolygrendszer.
Tavaly Rebekah Dawson, a Harvard University PhD hallgatja s Daniel Fabrycky (UCSC) jra elemeztk a hozzfrhet adatokat s azt talltk, hogy az 55 Cancri e plyaperidusa sokkal rvidebb lehet a korbban gondoltnl. Winn s Matt Holman (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics) Matthews el trtk a problmt, aki a MOST vezet kutatjaknt tvcsidt szerzett az rteleszkpra. Az elvgzett fotometriai mrsek alapjn a bolyg fedse 17 ra 41 percenknt kvetkezik be, ppen gy, ahogyan Dawson s Fabrycky elre jelezte. A csillag fnyessge a fedsek alatt 0,2 ezrelkkel cskkent, ez krlbell 21 ezer kilomteres tmrt jelent a bolygra, ami a Fldnek mintegy 1,6-szerese. A planta nagy srsge miatt a Kepler-10b s a CoRoT-7b jel, G sznkptpus csillagok krl kering szuperfldekhez hasonlthat.
|