Robban fehr trpk "szenes" maradvnyai2011.04.29. 20:13, Univerzum-Galaxy
Egy - szegedi kutat rszvtelvel zajl - j, tfog vizsglat sorn kzel hsz Ia tpus szupernva sznkpben azonostottak sznvonalakat, amik sok mindent elrulhatnak a robbansi folyamatok ismeretlen rszleteirl.
Br a szakemberek 15-20 ve az Ia (olv. "egy-a") tpus szupernva-robbansokat a legegyrtelmbben lerhat asztrofizikai folyamatok kz soroltk (egy ketts rendszerben lv, norml trscsillagtl anyagot elszv fehr trpe a Chandrasekhar-tmeghatr elrse utn termonukleris robbansban megsemmisl), az utbbi idben szmos jel utalt arra, hogy valjban nem igazn vagyunk tisztban az ebbe a kategriba sorolt csillagrobbansi folyamatokkal.
A korbban "standard gyertyknak", azaz minden esetben azonos azonos tmegnl s azonos mdon robban, gy azonos abszolt fnyessgnek vlt Ia szupernvkrl alkotott sszkp ma mr jval rnyaltabb. A klnbz gboltfelmr s tranzienskeres programoknak ksznheten egyre tbb szupernvt fedeznek fel, s az sszpldnyszm nvekedsvel egyidejleg a klnleges esetek szma is fokozatosan nvekszik - olyannyira, hogy az Ia tpus esetben lassan rtelmetlenn vlik a "normlis" kategria hasznlata. A megfigyelt klnbsgek egy rsze magyarzhat azzal, hogy a robbansok nem gmbszimmetrikusak s a sznkpekben, fnygrbken ltsz eltrsek fggnek a robbansi felh szimmetriatengelyre val rlts szgtl. Ugyanakkor egyre biztosabbnak tnik, hogy "klasszikus", egy fehr trpe + egy norml csillag alkotta rendszerek mellett ms mdon (pl. kt fehr trpe sszeolvadsa rvn) is bekvetkezhet egy Ia tpus szupernva-robbans.
A fbb tisztzand krdsek kz tartozik a fehr trpk robbansi mechanizmusnak pontos lersa. Mskpp zajldnak az esemnyek, ha a hirtelen beindul fzis reakcisorozat terjedsi sebessge nem ri el a kzegbeli hangsebessget (deflagrci), vagy ha meghaladja azt (detonci) - utbbi esetben lkshullmok alakunak ki. A ktfle folyamat eltr eredmnyekre vezet a robbansban keletkez elemek gyakorisgt s trbeli eloszlst illeten is. nmagban egyik modell sem ad a megfigyelsekkel jl sszeegyeztethet eredmnyeket - jelenleg a legvalsznbbnek az tnik, hogy a deflagrci idvel detonciba megy t.
Fantziakp egy "klasszikus" Ia szupernva felrobbansrl - gy tnik, a fehr trpk vgs robbansrl alkotott sszkp jval rnyaltabb, mint korbban gondoltuk (D. A. Hardy, astroart.org).
Az Ia tpus szupernva-robbansok sorn lejtszd folyamatok egyik legjobb nyomjelzje a fzis folyamatokbl kimarad elemek mennyisgnek s trbeli eloszlsnak kimutatsa (ezek az adatok utalnak pldul arra, hogy lejtszdtak-e turbulens folyamatok a robbans sorn). A fehr trpk esetben ez szn- s oxignatomokat jelent, de igazbl csak az elz elem esetben lehet biztosra menni (a robbans eltt a fehr trpe sznbl s oxignbl ll, de oxign a robbans sorn, szn atommagok fzijbl is keletkezhet). A feladatot azonban kt tnyez is nehezti. Egyrszt korai fzisbl szrmaz, j felbonts sznkpekre van szksg (ez nem minden esetben valsthat meg), msrszt az ebben az idszakban kb. 10 ezer K hmrsklet maradvnyban megfigyelhet, egyszeresen ionizlt sznvonalak (C II, 658 nm) a nluk sokkal ersebb Si II vonalak kzvetlen szomszdsgban vannak, gy sokszor nehz azonostani ket.
A korbbi vizsglatok sorn mindssze nhny esetben mutattk ki a C II vonalak jelenltt, de nem lehetett eldnteni, hogy valban kevs sznatomot ltunk-e (esetleg ezt a robbansi felh szimmetriatengelyre val rlts szge befolysolja), vagy csak mrstechnikai effektusrl van sz. A krds eldntsre J. T. Parrent (Wilder Lab, Hanover, USA) s munkatrsai (kztk Vink Jzseffel, a Szegedi Tudomnyegyetem egyetemi docensvel) alapos spektrummodellezsi eljrsok al vetettek egy 68 szupernvt tartalmaz megfigyelsi mintt.
Az eredmnyek alapjn a vizsglt objektumok kzel harmadnl (a 68-bl 19 szupernvnl) sikerlt bizonytani ionizlt szn jelenltt. A kutatk vlemnye szerint azonban ez az arny akr nagyobb is lehet, amennyiben az sszes Ia szupernvrl lehetne nagyon korai fzisban (a maximlis fnyessg elrse eltt max. 1 httel) j minsg sznkpeket felvenni. Parrent s kollgi munkja (melynek beszmolja hamarosan megjelenik az Astrophysical Journal c. folyiratban) teht arra utal, hogy a sznvonalak alapos tanulmnyozsa lehetsget teremthet az Ia szupernvk megfigyelt jellemzi s a robbansi mechanizmus kztti sszefggsek feltrsban.
|