2011.04.08. 22:18, Univerzum-Galaxy
Folytatdnak a Kepler-rtvcs ultraprecz s megszaktsoktl mentes rfotometrijt kiaknz jabb felfedezsek bejelentsei. Mikzben a ms csillagok bolygit vizsgl kutatcsoportok egyntet lelkesedssel fogadtk a tbb mint ezer fedsi exobolyg-jellt publiklst idn februrban, mellettk olyan klnleges rendszerekkel, mint a hat bolygt tartalmaz Kepler-11, rokon tmk is izgalmas j eredmnyekkel gazdagodtak. Kzlk a magyar vonatkozsok miatt szlesebb hazai figyelmet rdemel a HD 181068 esete, melynek felfedezst a tekintlyes Science magazin fogadta el kzlsre. A Derekas Aliz (ELTE Csillagszati Tanszk s MTA KTM CSKI), Kiss Lszl (MTA KTM CSKI) s Borkovits Tams (Bcs-Kiskun Megyei nkormnyzat Csillagvizsgl Intzete, Baja) nevvel fmjelzett, sszesen 44 szerzt felvonultat kutatcsoport (benne tovbbi ht magyar csillagsszal Kiss Lszl Lendlet-csoportjbl) a 7,1 magnitds HD 181068-rl mutatta ki, hogy a szakirodalomban mindeddig lnyegben teljesen ismeretlen csillag valjban egy olyan hrmas rendszer, amelyben a legfnyesebb fkomponens egy vrs riscsillag (HD 181068 A), krltte pedig egy vrs trpkbl ll kettscsillag kering (HD 181068 B s C); a felfedezst az tette lehetv, hogy a vrs trpepr 45,5 naponta eltnik a vrs ris mgtt, kzben pedig klcsns fedseket is mutat 0,9 napos peridussal.
A klnleges, n. hierarchikus elrendezsnek, valamint a szerencss geometrinak ksznheten a csillag fnygrbje nagyon jellegzetes: les, vltakoz minimumok lthatk 0,9 napos peridussal (a mellk s fminimumok idbeli tvolsga pontosan fele a 0,9 napnak), mg 22,7 naponta kb. 2 napig elhzd fnyessgcskkens tapasztalhat, ami alatt eltnnek a szoros pr les minimumai.
Ez alapjn gondolhatnnk azt, hogy a szoros kettscsillag tnylegesen is 22,7 naponta tnik el a fkomponens mgtt, de rszletes vizsglatokkal ezt ki lehetett zrni: egyrszt spektroszkpiai mrsek egyrtelmen mutatjk, hogy a fcsillag 45,5 napos peridussal mozog plyjn, msrszt az egymst kvet nagy elhalvnyodsok nem pontosan ugyanolyanok, a kicsiny eltrsek minden msodik hossz minimumban ismtldnek. Ami miatt mgis eltnnek az les, keskeny minimumok a hosszak alatt, az a hrom csillag nagyon hasonl felleti fnyessge: miknt a fehr fal eltt a fehr bohc is lthatatlann vlik, gy a vrs ris eltt egymst klcsnsen elfed vrs trpk is szinte teljesen lthatatlanok, hiszen klcsns takarsuk esetn sem vesztnk fnyt a httrben lv A komponensnek ksznheten.

A HD 181068 hrom komponense mretarnyos brzolsban. Az A jelzs csillag Napunknl 12,4-szer nagyobb vrs ris, ksri a Naptl kisebb trpecsillagok (kp: D. Huber, University of Sydney).
A csillag felfedezsre 2010 jniusban kerlt sor, a rkvetkez ngy hnapban pedig a vilg tbb obszervatriumban szlettek fldi mrsek, elssorban spektroszkpiai sebessgmrsek. A majdnem szabadszemes fnyessg csillag a Kepler kpein teljesen teltsbe viszi a CCD kamert, gy fnygrbjt gondosan ellenrizni kellett a szaturcis effektusok kizrsra. Nagy szgfelbonts (“lucky imaging”) felvtelek szlettek Piszkstetn, az 1 m-es teleszkppal, melyek kizrtk optikai ksrk sszeolvad kpt egszen 0,5”-es hatrig. A Hipparcos asztrometriai mhold korbban 10%-os pontossggal kimrte parallaxist, ez alapjn 250 parszek (mintegy 800 fnyv) tvolsgban tallhat. Ennek ismeretben klnsen jelents volt a csillagkorong interferometriai felbontsa, amihez a Wilson-hegyi CHARA optikai interferomtert hasznltk. Az eredmnyek szerint a HD 181068 A komponensnek korongja 0,461±0,011 mas (ezredvmsodperc) tmrj, ami a 250 parszekes tvolsgban 12,4 Rnap sugrnak felel meg. A spektrumok modellezsbl szmtott 5200 K-es hmrsklet, illetve a Naptl tbb mint tzszer nagyobb tmr 93 napluminozits G/K riscsillagra utal, csillagfejldsi szempontbl a vrs risg aljhoz kzel es llapotban. Becslt tmege mintegy 3 naptmeg, sszessgben kicsit nagyobb tmeg testvre pl. az epszilon Oph csillagnak. A B s C jelzs komponensek kb. 6 magnitdval halvnyabbak, gy jelenltk sem a spektrumokbl, sem az interferometriai adatokbl nem mutathat ki kzvetlenl.
Az sszetett csillagrendszer felfedezse jelents tudomnyos eredmny, mert a HD 181068 igazi asztrofizikai laboratrium, amelyben a csillagszatban szokatlan mdon emberi idskln is kimutathat plyavltozsok trtnnek. A Kepler s CoRoT rtvcsvek adataibl tudjuk, hogy a HD 181068 A-hoz hasonl vrs riscsillagok mindegyike mutatja az n. Nap tpus (szolris) oszcillcik jelensgt, amit a csillag kiterjedt konvektv burknak bels mozgsai folyamatosan gerjesztenek. Esetnkben viszont ennek semmi jele nem ltszik, ezzel szemben olyan msodlagos hullmzsok jelentkeznek a fnygrbben, amelyekre leginkbb a BC-pr raply-hatsai adhatnak magyarzatot. A szoros csillagpr mozgsai folyamatosan rezgseket keltenek a felfvdott riscsillagban, pratlan lehetsget nyjtva az raply-hatsok vizsglatra a csillagok fejldsben. A HD 181068 klnleges az eddig azonostott tbb mint 700 hierarchikus hrmascsillag kztt is: mindssze csak kettt ismernk a 45,5 napos kls peridusnl rvidebb keringsi idvel, azaz az gimechanikai hatsok mr nhny v alatt kimutathatak lesznek. A fellp plyaelemvltozsok a fedsek ltal pontosan ismert geometriai konfigurcival sszevetve komplex elmleti jslatok fontos tesztobjektumv teszik a magyar kutatk ltal felfedezett hrmas rendszert. A rszletes vizsglatok folytatdnak, amelyekhez jelenleg is kszlnek jobb idfelbonts, percenknt egy mrsi ponttal gazdagod Kepler-adatsorok.