Kken fnylik a klnleges szupernva
2011.04.03. 08:38, Univerzum-Galaxy
Szokatlan tpus szupernva robbant az NGC 2315 jel galaxisban, amely nagy hmrsklete miatt kkes fnnyel vilgt a Piszksteti Obszervatriumban kszlt felvtelen.
Mrcius 24-n rkezett a krs Dr. Vink Jzseftl, a Szegedi Tudomnyegyetem csillagsztl, hogy szleljk a nemrg felfedezett 2011ay jel szupernvt. Szerencsre pont ezen a napon kezdtk szlelhetnket az akadmiai csillagszati kutatintzet mtrai telephelyn, gy csak a derlt idben kellett remnykednnk. A texasi s harvardi csillagszokkal folytatott spektroszkpiai vizsglataik szerint a 2011ay egy ritka csoportba, a gyenge SiII vonalakat mutat Ia tpus szupernvk kz tartozik. A szoksosnl sokkal kisebb a kiramlsi sebessg, de nagy a hmrsklet, emiatt az egyszeresen ionizlt vas (Fe II) vonalai mellett a ktszeresen ionizlt vasvonalak (Fe III) is megjelennek.

A piszks-teti Schmidt-tvcsvel nem lehetne elvgezni a 17 magnitds szupernva spektroszkpiai vizsglatt, fotometriai szlelsekre azonban tkletes a lassan 50 ves mszer.
Amikor 2002-ben az els ilyen robbanst azonostottk, hosszas vita kezddtt szakmai krkben, hogy valban egy Ia tpus robbanst, teht egy fehr trpe megsemmislst ltjuk, vagy valami egszen mssal van dolgunk. Azta mr tbb hasonl szupernvt sikerlt felfedezni, de a spektrlis jellemzk pontos magyarzata mg vrat magra. Ebben segthet a 2011ay minl rszletesebb megfigyelse, amelybe tbb hazai csillagsz is bekapcsoldott.

Mkdik a fizika! A kp kzepn lthat, szivar alak galaxis magjtl balra lthat kk fnypont a 2011ay jel szupernva. A forr gzfelh a rvidebb, kk hullmhosszon bocst ki tbb fnyt. A sznes kp az I, V s B tartomnyban felvett rendre 2, 4 s 5 darab 150 msodperces felvtelbl lett sszerakva, a kpfeldolgozst Kuli Zoltn vgezte.
Haznkban sajnos minimlis lehetsg van sznkpek ksztsre, m a felkrs nem is erre, hanem fotometriai vizsglatokra vonatkozott. Az eddig megfigyelt csaldtagok ugyanis a szoksos Ia tpus szupernvktl eltr fnymenetet mutattak, gy neknk a 2011ay fnyessgvltozsait kell nyomon kvetnnk a 60/90 cm-es Schmidt-teleszkppal, BVRI sznekben ksztett felvtelek segtsgvel. A vgs eredmnyek csak hnapok mlva lesznek meg, az viszont mr a nyers felvteleken is ltszik, hogy a nemrg felrobbant szupernva rendkvl forr, emiatt a sugrzsnak maximuma a kk tartomnyba esik. Amg kzeli infravrsben tbb magnitdval halvnyabb az t befogad galaxis magjnl, kk sznben fnyesebb annl. Ha nem lennnek spektrumaink, akkor is szinte biztosak lehetnnk abban, hogy itt egy felrobbant szupernva forr gzhja tgul, amely idvel veszt hmrskletbl, gy az reged szupernva egyre vrsebb lesz.