2011.04.03. 08:35, Univerzum-Galaxy
A Chandra rntgenmhold 2009. prilis 13. s 2009. mjus 3. kztt 9 alkalommal, sszesen 207 rn keresztl szlelte az egyik legismertebb szupernva-maradvnyt, a Tycho-flt. A megfigyelsek legfontosabb eredmnye, hogy a nagyenergij tartomnyban olyan vastag szlakat (svokat) azonostottak, amilyeneket korbban soha nem figyeltek meg szupernva-maradvnyokban. A svok ltezse az els direkt bizonytka lehet annak, hogy egy szupernva-maradvny az LHC (Large Hadron Collider) gyorstban elrhet energia szzszorosra is fel tudja gyorstani a rszecskket, de az eddigieknl megalapozottabb magyarzattal szolglhat arra is, hogy honnan szrmaznak a Fldet a vilgrbl folyamatosan bombz nagyenergij, n. kozmikus rszecskk, illetve altmaszthatja a mgneses trnek a robbans lkshullma ltal trtn drasztikus felersdst ler elmletet.

A Chandra rntgenfelvtele a Tycho-fle szupernva-maradvnyrl. A kt kiemelt terleten jl ltszanak a most felfedezett - ersebb s halvnyabb - svok, melyekben a mgneses tr sokkal kuszbb, az anyag mozgsa pedig turbulensebb, mint a krnyez rgikban. A svok dominlta terleteken csapdba es elektronok a mgneses ervonalak krli spirlis mozgsuk kvetkeztben bocstjk ki a rntgensugrzst.
[NASA/CXC/Rutgers/K. Eriksen s tsai]
A rntgentartomnyban megfigyelhet svokrl azt gondoljk, hogy ezeken a terleteken az anyag turbulencija sokkal nagyobb, a mgneses tr pedig sokkal kuszbb, mint a krnyez rgikban. Az elektronok csapdba esnek a svokban, kzben rntgensugrzst bocstanak ki, amint a mgneses ervonalak mentn spirloznak. Turbulens s ers mgneses trrel br rgik megjelenst egybknt mr korbban is vrtk a szupernva-maradvnyokban, de azt gondoltk, hogy a legnagyobb energij rszecskk - elssorban protonok - egy "lyukacsos" hlzatot hoznak ltre, melyben a kisebb srsg terleteket a gyenge s ers mgneses terek hatrvonaln kialakul nagyobb srsg falak vlasztjk el. Ezrt is okozott meglepetst a svok detektlsa.
A lyukak karakterisztikus mrett a szupernva-maradvny legnagyobb energij protonjai spirlis mozgsnak tmrjvel megegyeznek vrtk. Ezek energija radsul a kozmikus sugrzsban mrhet legnagyobb energiknak felel meg, gy az, hogy a svok kzti tvolsg ppen ezen protonok spirlis plyinak tmrjvel egyezik meg, altmasztja azt az elkpzelst, hogy a Galaxist tjr nagyenergij rszecskk a szupernva-maradvnyokban gyorsulnak fel.

A svok ltrejttnek magyarzata. A kralak kk terlet a robbans lkshullma ltal ltrehozott legkls burkot jelli, benne a svokkal. A fels inzert egy svhoz kzeli terlet kinagytsa, melyben a stt vonalak jelzik a mgneses ervonalakat, a piros spirlok pedig a krlttk mozg elektronok plyit. A Chandra ltal mrt rntgensugrzsrt ezek a TeV energij elektronok felelsek. A kzps s als panel egy halvnyabb s egy ersebb sv egy rsznek kinagytsa. Itt a mgneses ervonalak kuszbbak, az anyag turbulensebb. A svok kztti tvolsg az LHC-ben elrhet energit szzszorosan meghalad energij protonok spirlis plyinak tmrjvel egyezik meg. A nagyon nagy energij rszecskk sugrzsa mr kevsb effektv, gy a Chandra mrseiben nem ltszik. Ezeket a rszecskket gondoljk a kozmikus sugrzs f sszetevinek.
[NASA/CXC/M. Weiss]
A tlnk 13 ezer fnyvre tallhat szupernva-maradvnyt ltrehoz robbans 1572-ben kvetkezett be, nevt a felfedez Tycho Brahe dn csillagszrl kapta. Kzelsge s becslt abszolt fnyessge alapjn a robbans olyan fnyes lehetett, hogy valsznleg mg nappal is megfigyelhet volt - termszetesen szabad szemmel, hiszen a tvcs els alkalmazsa nhny vtizeddel ksbbre tehet.