2011.03.25. 12:22, Univerzum-Galaxy
A sokak ltal ismert f kisbolygvn kvl, amelynek gitestjei jellemzen a Mars s a Jupiter plyja kztt tallhatak, a Naprendszerben ltezik egy msik kisbolygv is a Neptunuszon tli vidken, amire leggyakrabban a Kuiper-v nven szoktak hivatkozni. Az itt tallhat gitestek valsznleg a Naprendszer legsibb anyagt hordozzk s annak a korongnak a maradvnyai, amelybl valaha a Nap s a nagybolygk is kialakultak.
A Neptunuszon tli vidken tbb trpebolyg is tallhat. Ezek az gitestek elg nagy tmegek ahhoz, hogy sajt gravitcis terk jelentsen mdostsa alakjukat, nagyjbl gmbszer alakot hozzon ltre (ezt pl. a gyors forgs mdosthatja). Tmegk azonban nem elg nagy ahhoz, hogy ezek legyenek a dominns gitestek plyjuk krnyezetben, azaz gravitcs hatsuk rvn nem tiszttottk meg a plyjukat az egyb gitestektl (ebben az esetben bolygk, s nem trpebolygk lennnek). Elegenden nagy tmegk s mretk miatt a trpebolygk maradhattak meg leginkbb abban az si formban, amiben a Naprendszer kialakulsakor voltak — a kisebb gitesteket a sorozatos tkzsek valsznleg jelentsen tformltk. Jelen pillanatban t naprendszerbeli gitestet tekintnk trpebolygnak, ezek a Ceres, Pluto, Eris, Makemake s a Haumea. A trpebolygk gravitcis tere mr elg ers ahhoz, hogy felsznkn gyorsan elillan gzok (metn, vz, sznmonoxid, stb.) tartsabban megmaradjanak, s azokon jgrteget kpezzenek, gy a trpebolygk felszne jelentsen klnbzhet a hasonl anyagokbl felpl, de kisebb gitestek felszntl.
A Neptunuszon tli trpebolygk nhny jellegzetes kpviselje
A lthat fnyben vgzett megfigyelsek nem adnak egyrtelm vlaszt az gitestek legalapvetbb tulajdonsgaira sem, mint pl. a mret s albedo (fnyvisszaver kpessg), gyakran azt sem tudjuk, hogy egy kicsi s nagy albedoj (fnyes), vagy egy nagy, de stt (alacsony albedoj) gitesttel llunk szemben. Egyrtelm vlaszt csak akkor kapunk, ha az gitest teljes energiamrlegt figyelembe vesszk — az elnyelt lthat fnyt (napfnyt) az gitestek az infravrs tartomnyban sugrozzk vissza. A Herschel rtvcs PACS s SPIRE kameri tkletes berendezsek erre a clra, hiszen ppen a 70...500 mikromteres hullmhosszak kzelben sugroznak intenzven a Kuiper-v hideg, 50K-nl alacsonyabb felszni hmrsklet objektumai.
A Herschel rtvcs a “TNOs are Cool!” program keretben kt trpebolygrl, a Makemake-rl s a Haumea-rl is ksztett mrseket 2009 vgen, amelyben rszt vett Kiss Csaba, az MTA KTM CSKI tudomnyos fmunkatrsa is.
Makemake
A Makemake (ejtsd: “makemake”, vagy “makimaki”) a klasszikus Kuiper-v objektumai kz tartozik, a trpebolygt 2005-ben fedezte fel a Palomar Obszervatrium csapata.
A Makemake-t a Herschel rtvcs 6 fotometriai svjban figyeltk meg, 70 s 500 mikromteres hullmhosszak kztt, valamint korbban a Spitzer rtvcsvel is, 24 mikromteren. A Makemake a kzp infravrsben, a Spitzer rtvcs mrsei alapjn, tl fnyes ahhoz, hogy a hosszabb hullmhosszakkal egytt (Herschel), egy egyszer felszni modellel lerhat legyen. Elfogadhat egyezst gy lehetett csak kapni, hogy feltteleztk, hogy a trpebolyg felsznn egyszerre vannak jelen eltr tulajdonsg stt s vilgos terletek. A vilgos terleteken az albedo (fnyvisszaver kpessg) 80-85%, ami metn jg jelenltre utal a felszn nagy rszn. A felszn kb. 5%-a lehet stt, amit okozhat a felsznrl szubliml metn all kiltsz “valdi” felszn (a kb. 7%-os stt albedo megfelel a legtbb kisbolygnl megfigyeltnek), vagy akr a metnbl kpzd, bonyolultabb, “szerves” anyagok megjelense is.
A stt terlet nem korltozdik a trpebolyg felsznnek egy adott rszre, azaz valsznleg nem egyetlen nagy stt terletrl van sz, mert ebben az esetben a vizulis mrsekben a folt miatt periodikus fnyessvltozst ltnnk, mrpedig a Makemakenak nincsen mrhet fnygrbje. A stt terleteknek teht tlagosan egyenletesen kell eloszlaniuk, mint pl. a zebra cskjai — brmilyen irnybl nzznk, nagyjbl mindig ugyanannyi stt s vilgos terletet ltunk egyszerre. Ez a ktfle felszn keverkbl ll modell kb. 1400 km-es tmrt ad, amivel a Makemake a harmadik legnagyobb ismert trpebolyg a Pluto s az Eris mgtt.
Egy alternatv lehetsg, hogy a stt terletek nem a Makemake felsznn vannak. Elkpzelhet, hogy a Makemake felszne egyenletesen fnyes, de van egy nagyon stt, kzeli holdja. Br a ketts TNOk tbbsgnl a felszni tulajdonsgok nagyon hasonlak, a Makemake elg nagy ahhoz, hogy befoghatott egy “normlis”, stt felszn Neptunuszon tli gitestet, aminek az tmrje ebben az esetben kb. 170 km lenne.
Haumea
A Haumea a nvadja s legnagyobb mret tagja a kls naprendszer ezidgig egyetlen ismert kisbolygcsaldjnak. A csald kisebb gitestjei valsznleg a Haumea-bl szakadtak ki egy gigantikus becsapds sorn, amelyben a Haumea tmegnek kb. 20%-t elvesztette, s ezek a “trmelkek” most a Haumea-hoz nagyon kzeli plykon keringenek. Rgta ismert, hogy a Haumea-nak markns vizulis fnygrbje van, de az nem volt egyrtelm, hogy ez az gitest elnylt alakjbl, vagy pedig a felszn egyes rszeinek eltr fnyvisszaver-kpessgbl addik. A Herschel elksztette az gitest termlis fnygrbjt (amely egyben az els teljes termlis fnygrbe egy Kuiper-v gitestrl), aminek alapjn egyrtelm, hogy a fnyvltozsok az gitest elnylt alakjbl addnak (hromtengely ellipszoiddal kzeltve a flnagytengelyek 921, 807 s 501 km-nek addnak). A mrsek alapjn az is kiderthet volt, hogy a felsznt a Hold felsznhez hasonl, laza regolit bortja.
A Haumea termlis fnygrbje a 100um-es hullmhosszon (zld korongok) j egyezsben van a vizulis fnygrbvel (fehr grbe), ami arra utal, hogy mindkt fnygrbe forrsa legnagyobb rszben az gitest alakja.